651 Shares 7455 views

Żółci: Skład i właściwości. Skład chemiczny żółci

Żółciowego – produkt aktywności hepatocytów (komórek wątroby). Różne badania wykazały, że bez udziału żółci na trawienie pokarmu nie może być normalną aktywność przewodu pokarmowego. Zaburzenia przewodu pokarmowego występują nie tylko proces, ale również metabolizm, jeżeli występuje usterka w kompozycji lub modyfikacje jego skład.

Co to jest żółć?

Ten sok trawienny, który jest produkowany przez wątrobę. Stosowany jest jeden lub osadza się w pęcherzyku żółciowym. Oznaczono dwóch ważnych właściwości biologicznie aktywnego płynu. ona:

 • Pomaga w trawieniu tłuszczów i ich wchłaniania w jelitach;
 • Zajmuje produkty przemiany materii z krwi.

właściwości fizyczne

Żółć jest bogaty ludzki żółtawy kolor, który przechodzi w oliwkowym (z powodu rozkładu barwników). Jest przejrzysty, bardziej lub mniej lepki w zależności od długości czasu przebywania w woreczku żółciowym. Ma silny gorzki smak, zapach, a po pobycie w pęcherzyku żółciowym jest zasadowy. Jej ciężar wynosi około 1005 do dróg żółciowych, ale może wzrosnąć do 1030 roku po długim pobycie w pęcherzyku żółciowym, w związku z dodaniem niektórych składników śluzu.

składniki

Żółciowych, których struktura jest kompozycja z następujących materiałów: woda (85%), sole kwasów żółciowych (10%), śluzu i pigmenty (3%), tłuszcz (1%), sole nieorganiczne (0,7%) i cholesterolu (0,3%) przechowywany w woreczku żółciowym i po posiłku wrzucony do jelita cienkiego poprzez żółciowych.

Nie wątroby i pęcherzyka żółciowego, ich skład jest taki sam, ale w różnych stężeniach. Kiedy w jej badaniu zidentyfikowano następujące substancje:

 • woda;
 • kwasów żółciowych i ich soli;
 • bilirubina;
 • cholesterol;
 • lecytyna;
 • sodu, potasu, chloru, wapnia;
 • wodorowęglany.

W 6-krotnie, pęcherzyka żółciowego soli kwasów żółciowych, niż w wątrobie.

kwasy żółciowe

Skład chemiczny żółci reprezentowane głównie przez kwasy żółciowe. Synteza tych materiałów jest głównym sposobem katabolizmu cholesterolu u ssaków i ludzi. Niektóre z tych enzymów udział w tworzeniu kwasów żółciowych są aktywne w wielu typach komórek w organizmie, ale wątroby – to tylko narządy, w których są one całkowitą przemianę. Kwasy żółciowe (ich synteza) jest jednym z dominujących mechanizmów wydzielania nadmiernych ilości cholesterolu.

Jednak wydalanie cholesterolu jak kwas żółciowy jest niewystarczająca, aby całkowicie zneutralizować nadmiar wejście swojego jedzenia. Pomimo, że powstawanie tych substancji jest ścieżka katabolizm cholesterolu, związki te są również ważne w solubilizacji cholesterol, lipidy, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i inne niezbędne substancje, ułatwiając w ten sposób ich do wątroby. Cały cykl tworzenia kwasów żółciowych, wymaga 17 pojedynczych enzymów. Wiele metabolity kwasu żółciowego są środkami cytotoksycznymi, więc ich synteza musi być ściśle kontrolowane. Niektóre wrodzone błędy metabolizmu są powodowane przez defektywne geny odpowiedzialne za syntezę kwasów żółciowych, co prowadzi do uszkodzenia wątroby we wczesnym dzieciństwie i postępującą neuropatią dorosłych.

Ostatnie badania wykazały, że kwasy żółciowe są zaangażowane w regulację własnej przemiany materii, reguluje metabolizm lipidów i glukozy są odpowiedzialne za kontrolę wielu procesów regeneracji wątroby, a także regulować całkowite zużycie energii.

podstawowe funkcje

Wiele różnych substancji zawierają żółć. Jego skład jest taki, że nie ma w innych enzymów trawiennych z soków żołądka. Zamiast tego składa się głównie z soli i kwasów żółciowych, co może być:

 • Emulgowania tłuszczów i rozdzielić je na małe cząstki.
 • Aby ułatwić przyswajanie produktów rozpadu tłuszczu w jelitach. Sole kwasów żółciowych, wiązania się do lipidów jest wchłaniany do krwiobiegu.

Inną ważną funkcją żółci jest to, że zawiera ona zniszczeniu krwinek czerwonych. To jest bilirubina, i zwykle jest wytwarzany w organizmie, aby pozbyć się starych czerwonych krwinek, hemoglobiny bogatych. Transportuje żółć nadmiaru cholesterolu. Jest to nie tylko wydzielanie wątroby produkt, ale również wyświetla różne substancje toksyczne.

Jak to działa?

Zdefiniowany skład i działanie żółci pozwala jej działać jako środek powierzchniowo czynny, przyczyniając się do emulgowania tłuszczów w diecie w taki sam sposób jak mydła rozpuszczenia tłuszczu. Sole kwasów żółciowych posiadają hydrofobowe i hydrofilowe końca. Po wystawieniu na działanie wody, miesza się z tłuszczem w jelicie cienkim, sole żółciowe, gromadzą się po kropli oleju i wiążą obie cząsteczki wody i tłuszczu. Zwiększa to powierzchnię tłuszczu, zapewnienia dostępu enzymy trzustkowe, które rozkładają się tłuszczów. Od żółciowego zwiększa wchłanianie tłuszczu, pomaga w absorpcji aminokwasy, cholesterol, wapnia i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak D, E, K i A.

Alkaliczne kwasów żółciowych są w stanie zneutralizować nadmiar kwasu jelita przed wejściem do jelita krętego w końcowej części jelita cienkiego. Sole kwasów żółciowych posiadają działanie bakteriobójcze, zabijając wiele drobnoustrojów, które mogą być obecne w przychodzącym żywności.

żółć

komórki wątroby (hepatocytów) wytwarzają żółciowych, który gromadzi się i płynie w przewodzie żółciowym. Stamtąd przechodzi do jelita cienkiego i natychmiast zaczyna wpływać na tłuszczu lub gromadzi się w pęcherzu.

Wątroba wytwarza od 600 ml do 1 litra żółci przez 24 godzin. Skład i właściwości zmianę żółci, gdy przechodzi ona przez kanał żółciowych. Śluzowej te formacje wydziela wodę i wodorowęglan sodu i tym samym rozcieńczeniu wydzielanie w wątrobie. Te dodatkowe składniki pomocy zobojętnienia kwasu żołądkowego, który wchodzi do dwunastnicy z częściowo strawionego pokarmu) (treści pokarmowej z żołądka.

żółć bagażu

Wątroba wydziela żółć ciągły: do 1 litra za okres 24 godzin, a większość z nich jest przechowywana w akumulatorze – pęcherzyka żółciowego. Ten wydrążony korpus koncentraty jej wchłanianie wody, chlorku sodu i innych elektrolitów we krwi. Inne składniki, takie jak sole kwasów żółciowych, kwas cholowy, cholesterol, lecytyna, bilirubiny i pozostają w pęcherzyku żółciowym.

stężenie

Pęcherzyka żółciowego koncentraty ponieważ może przechowywać soli kwasu żółciowego i żużla płynu wytwarzanego przez wątrobę. Te składniki, takie jak woda, chlorek sodu, i elektrolitu, a następnie dyfuzję przez pęcherz.

Badania wykazały, że kompozycja ludzkiej żółci z pęcherzyka jest taki sam jak w wątrobie, ale wynosi 5-20 razy bardziej stężony. To dlatego, że pęcherzyka żółciowego składa się głównie z soli żółciowych, bilirubina, lecytyna, cholesterol i inne elektrolity w trakcie pobytu w zbiorniku są absorbowane do krwi.

żółć

Po 20-30 minutach po jedzeniu częściowo strawionego pokarmu wchodzi do dwunastnicy 12 o treści pokarmowej żołądka. Dostępność żywności, zwłaszcza tłuszczu w żołądku i dwunastnicy stymuluje pęcherzyka żółciowego do umowy, co jest spowodowane działaniem cholecystokininy. Pęcherzyka żółciowego i wyrzuca rozluźnia zwieracza Oddiego, dzięki czemu można ją podzielić na dwunastnicy.

Innym bodziec do ograniczenia pęcherzyka żółciowego – jest impulsów nerwowych z nerwem błędnym i jelitowego układu nerwowego. Sekretyna, który stymuluje wydzielanie przez trzustkę, zwiększa wydzielanie żółci. Jego głównym efektem jest zwiększenie wydzielania wody i wodorowęglanu sodu z błony śluzowej dróg żółciowych. Ten roztwór wodorowęglanu wraz z trzustki wodorowęglanu potrzebne do zobojętnienia kwasu żołądkowego w przewodzie pokarmowym.

Żółć zawiera wiele substancji, – proteiny, aminokwasy, witaminy i wiele innych.

Należy zauważyć, że różne osoby mają żółciowego ma indywidualny skład jakościowy i ilościowy, który różni się zawartością kwasów żółciowych, barwników żółciowych i cholesterolu.

Znaczenie kliniczne

W przypadku braku żółciowe niestrawne tłuszcze i wydalane niezmienione w kale. Stan ten nazywany jest steatorrhea. Kał zamiast charakterystycznego koloru brązowego jest pomalowany w kolorze białym lub szarym kolorze i staje się tłuszczu. Steatorrhea może prowadzić do niedoboru składników odżywczych: niezbędne kwasy tłuszczowe i witaminy. Ponadto pokarm przechodzi przez jelito cienkie (który odpowiada zwykle absorpcji tłuszczów z pożywienia) oraz zmienia flory jelitowej. Powinieneś wiedzieć, że w jelicie grubym nie występują procesy przetwarzania tłuszczów, co prowadzi do różnych problemów.

Kompozycja żółci obejmują cholesterol, które czasami zagęszczone bilirubiny, wapnia, kamienie żółciowe formowania. Konkrecji te są zwykle leczone usunięciu pęcherza. Jednakże, czasami może być rozpuszczony leków ze wzrostem stężenia pewnych kwasów żółciowych, takie jak ursodezoksycholowego i chenodeoksycholowy.

Na czczo (po wielokrotnym wymioty, na przykład), wymioty mogą być kolor zielony i ciemny żółto i goryczy. Jest to żółć. Skład wymiocin często uzupełniane przez zwykłych soków trawiennych z żołądka. Kolor żółci jest często porównywana z kolorem „świeżego cięcia trawy”, w przeciwieństwie do składników w żołądku, które wyglądają zielonkawo-żółtym lub ciemno żółty. Żółć może dostać się do żołądka osłabionej zaworu, gdy pacjent przyjmuje niektóre leki i alkohol, lub pod wpływem silnych skurczów i skurcze mięśni dwunastnicy.

badanie żółci

oddzielna metoda wykrywania odkrywania żółć. Skład, jakość, kolor, gęstość i kwasowość różnymi częściami ocenić naruszeń w syntezie i transporcie.