559 Shares 3732 views

Zastosowanie belladonna. Trawa, jagody, kwiaty doniczkowe w medycynie tradycyjnej i ludowej

Ta roślina jest znana pod różnymi nazwami – dla kogoś to belladonna lub belladonna, dla innych – jagoda lub czereśnia. Ale jak się nie nazywa, istota pozostaje jedna – jest niebezpieczna, ale jednocześnie uzdrawiająca zioła. Zobaczmy, jaka jest Belladonna.

Informacje ogólne

Ta wieloletnia roślina, osiągająca wysokość 2 metrów. Najczęściej do celów leczniczych wykorzystywane są potężne korzonki belladonna i jej liście, rzadziej – łodyga. Trującą częścią rośliny jest jagody. Zdjęcie wyraźnie pokazuje, jak wyglądają owoce belladonna. Są to błyszczące czarne kule, słodkie do smaku. Tylko 2-3 jagody mogą stać się śmiertelną dawką dla ludzi, ale ptaki jedzą je bez strachu.

Rozkwitająca trawa belladonna w pierwszym roku życia w sierpniu, a następująco – od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Owoce od lipca do września.

Dzięki temu Karl Linnaeus pojawił się w tej fabryce. W średniowieczu nalewki kobiet dzwonkowatych pochowano w oczach, z których coraz błyszczało, uczniowie rozszerzyli się, a wygląd stał się bardziej ekspresyjny. Ta technika była wykorzystywana jako ozdoba. Dlatego Carl Linnaeus postanowił powiązać nazwę rośliny z wyrażeniem "bella donna", co w tłumaczeniu oznacza "piękną kobietę". Krasavka – bardziej zbliżona do nazwy języka rosyjskiego.

Pochodzenie i dystrybucja

Pierwsza wzmianka o tych historykach roślinnych znalazła się w dokumentach pochodzących z IV-III w. Pne. W dawnych czasach nalewki z belladonna były leczone nowotworami i wrzodami, nie zapominając także o właściwościach halucynogennych rośliny. Popularne i bardzo skuteczne trucizny z tej rośliny.

Teraz belladonna rośnie w wielu krajach europejskich iw Rosji – tylko na Kaukazie i na Krymie. Ale belladonna jest podstawą wielu popularnych leków, naturalnych surowców, które nie wystarczy. Dlatego roślina jest sztucznie uprawiana w wielu regionach – w Europie, Afryce, Ameryce, Azji i w Krasnodar Territory Federacji Rosyjskiej. Trawa Belladonna jest termofiliczna, dlatego też pewne warunki są konieczne do jej wzrostu. Z należytą starannością zbiorów liści przeprowadza się 3-4 razy w roku.

Na zdjęciu widnieje dzwonnica, której kwiat już się rozkwitł. Zwykle mają brązowy lub brudno-purpurowy odcień. Do tworzenia lekarstw, kwiaty tego rośliny nie są zwykle używane.

Właściwości lecznicze

Belladonna jest aktywnie stosowany do celów medycznych. Ma właściwości lecznicze, głównie z powodu alkaloidów, które są częścią, a konkretnie – atropiny. Pod jego działaniem osłabia się aktywność transmisji impulsów nerwowych, co zmniejsza ból. Ponadto redukuje dźwięk gładkich mięśni narządów ludzkich.

Nieruchomość, oznaczona pięknami średniowiecznymi, jest nadal używana. Krople dla oczu, zawierające atropinę, przyczyniają się do rozszerzenia źrenicy. Ten efekt jest znany wszystkim, którzy przeszli gruntowne badanie z okulistyki.

Główne działania atropiny na ludzkim ciele są wymienione na liście:

 1. Pobudza układ oddechowy.
 2. Zwiększa liczbę skurczów serca na minutę.
 3. Przeciwdziała działaniu różnych gruczołów, zmniejszając wydzielanie śliny, potu i soku żołądkowego.
 4. Zwiększa pobudliwość nerwową. Przedawkowanie może prowadzić do napadów drgawkowych.

Pomimo obfitości właściwości leczniczych, nie zapominaj, że w dużych dawkach belladonna jest śmiertelna.

Z jakimi chorobami walczą

Zakres stosowania leku Belladonna w medycynie jest bardzo szeroki. Dlatego też wszystkie działania przeciwko różnym chorobom mogą prowadzić do powstania listy:

 1. Łagodzi skurcze w układzie oddechowym z astmą oskrzelową.
 2. Zwiększa skurcze serca w patologii układu krążenia (dusznica bolesna, bradykardia).
 3. Ma działanie spazmolityczne w chorobach trawiennych (zapalenie żołądka, wrzody, zapalenie trzustki, kolki i zapalenie jelita grubego).
 4. Zmniejsza aktywność gruczołów potowych i łzowych z ich zwiększonym wydzielaniem.
 5. Stosuje się go do odstawiania od stanów depresyjnych, zmniejszając objawy choroby Parkinsona i porażenie mózgowe.
 6. Folie atropiny są stosowane w walce z przewlekłym aftowym zapaleniem jamy ustnej;
 7. Jest to antidotum na zatrucia grzybami, lekami przeciwdepresyjnymi, związkami fosfoorganicznymi.
 8. Służy do przygotowania się do znieczulenia lub operacji jako substancji, która zmniejsza skurcz krtani i oskrzeli i zmniejsza aktywność gruczołów.

Wyciąg z Belladonna jest także stosowany w homeopatii i jest częścią leków przeciw bezsenności, chorobie lokomocyjnej i chorobie Meniere'a.

Preparaty medyczne

Trawa Belladonna nie należy do kolekcji leków, ponieważ niekontrolowane przyjęcie jest niebezpieczną substancją dla zdrowia ludzkiego. Niemniej jednak jest wiele aptek z brzuszkami:

 1. Nalewka belladonna stosowana jako środek przeciwskurczowy i środek zwiększający tętno z obniżonym tętnem.
 2. Leki stosowane w leczeniu chorób przewodu pokarmowego – "Бекарбон", "Бепасал", "Бесалол", "Bellastesin", "Gastro-pigułki".
 3. Z zapalenia oskrzeli i astmy – "Solutan".
 4. Z hemoroidów i pęknięć w czopach odbytu – "ziołowych" i "anuzol".
 5. W neurologii stosuje się Bellataminal.
 6. Z zatruciem, zapaleniem mózgu i parkinsonizmem – "Corbella".
 7. Siarczan atropiny ma szerokie spektrum działania.

Pomimo faktu, że większość tych leków można kupić bez recepty, zaleca się konsultację z lekarzem przed użyciem.

Belladonna: instrukcje tworzenia nalewek i wywaru

Pomimo faktu, że istnieje wiele leków na bazie belladonki, niektórzy wolą przygotowywać infuzje w domu. Nie jest to zalecane, ponieważ łatwo popełnić błąd i stać się poważnym zatruciem.

Poniżej znajdują się przepisy dla tych, którzy nadal zdecydowali:

 1. 5 g zmiażdżonego korzenia rośliny wprowadzonego do szkliwa, dodać 100 ml białego wina i trochę węglika zwierzęcego (0,09 grama). Gotować przez 10 minut, a następnie pozostaw na 2 godziny. Szczep. Powstały bulion powinien być dorosły przez 1 łyżeczka dziennie, stopniowo zwiększając dawkę do dwóch. Przechowywać nie dłużej niż 2 tygodnie w ciemnym chłodnym miejscu.
 2. Pozostawia belladonna zmieszaną z alkoholem (40%) w proporcjach 1:10. Niech się zaparzy. Dorośli od 5 do 10 kropli, dzieci 1-5 kropli (1 kropla na 10 kg wagi).

Pomimo faktu, że receptury są nadal podane, nie zaleca się używania nalewek niezależnie, szczególnie w przypadku dzieci.

Belladonna: zastosowanie bez konsekwencji

Oprócz oczywistego braku belladonna – trującego składnika – warto zwrócić uwagę na pewne ograniczenia w przyjmowaniu narkotyków. Belladonna vulgaris jest ściśle przeciwwskazany u kobiet w ciąży i karmiących, a także u osób z nietolerancją indywidualną lub nadwrażliwością na jakiekolwiek składniki leku. Z tego względu leki są rozpoczynane z minimalnymi dawkami w celu uniknięcia przedawkowania.

Nie używaj leków zawierających trawę dzwonkowatych, osoby z poważną chorobą układu krążenia, jaskra, wyczerpanie i niektóre choroby nerek. Ponadto w okresie stosowania takich leków nie zaleca się siedzenia za kierownicą i angażowania się w działania, które wymagają większej koncentracji i przejrzystości widzenia.

Zatrucie

Może wystąpić zatrucia spowodowane przedawkowaniem leków na bazie belladonny, spożywanej przez samą roślinę lub niewłaściwie przygotowane w domu, napary. Najbardziej problemami mogą być jagody, których zdjęcia podano na początku artykułu.

Główne objawy zatrucia:

 1. Suchość w nosie i ustach.
 2. Zaczerwienienie twarzy.
 3. Rozszerzone źrenice i rozmazane widzenie.
 4. Ból głowy.
 5. Naruszenie koordynacji.
 6. Dyskusja i halucynacje.
 7. Biegunka i nudności, co powoduje wymioty.
 8. Naruszenie oddawania moczu i wypróżnienia.

W następnym etapie prace układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego są zakłócone, a drgawki pojawiają się. Jeśli nie pomożesz pacjentowi w czasie, poważne zatrucia mogą prowadzić do utraty przytomności i śmierci. Gdy pojawią się powyższe znaki, musisz wezwać pogotowia, wypłukać żołądek pacjenta i podać węgiel aktywny.

W naturze jest wiele roślin leczniczych, ale jednym z najbardziej użytecznych i niebezpiecznych jest belladonna. Jej kwiat nie jest tak piękny, aby ozdobić dom, ale lek na podstawie belladonna może pomóc przezwyciężyć wiele chorób.