618 Shares 4617 views

Paweł Ryzhenko: przyczyna śmierci. Artysta Pavel Ryzhenko: Biografia

16 lipca 2014 r. Świat rosyjski poniósł nieodwracalną stratę – w czterdziestym czwartym roku życia, jednym z największych twórców XX wieku, malarz Pavel Ryzhenko, którego przyczyną śmierci jest udar mózgu, zmarły w dwudziestym wieku, jest przeważającą wśród młodych utalentowanych ludzi.

Pavel Ryzhenko jest genialnym twórcą kompozycji historycznej

Na wsiach Europy we współczesnym świecie trudno jest znaleźć utalentowanego artystę pracującego w stylu klasycznego realizmu. Charakter tego autora powinien zostać ujawniony, aby pasował do epoki – sprzeczne w swoim rewolucyjnym dążeniu do rozwoju i jednoczesnego biernego bezczynności. To właśnie z powodu grzesznej bezczynności, która niesie satysfakcjonującą rozpacz, a geniusz rosyjskiego realizmu wzrósł – Pavel Ryzhenko, którego obrazy są napisane wyłącznie w tym klasycznym stylu.

Artysta żył krótko, ale bardzo owocnie, pokazując ikonę wybranego przez Boga twórcy i model imitacji dla artystów realistycznych tradycji. Śmierć Pawła Ryzhenko oznaczała ostateczne przejście sztuki współczesnej od kanału realizmu w ramy awangardyzmu, odejście klasycznych kanonów konstrukcyjnych i układ kolorystyki kompozycji z pola sztuki w ekspresyjne pływanie futurystycznej skróconej idei i prostota złożonego obrazu.

Nota biograficzna

Pavel Ryzhenko, którego biografia nie różni się od kilkuset podobnych biografii artystów, przewidując zainteresowanie fanów tym tematem, pozostawił kilka notatek na temat jego przeszłości.

Przyszły artysta urodził się w 1970 roku, w mieście Kaluga. W swoich tekstach autobiograficznych Pavel Ryzhenko, przewidując, ile fanów zainteresowałby się jego biografią, przypomniał, że jego dzieciństwo było w pełni i całkowicie wypełniona radością z komunikacji z babcią i matką. Kreatywna ścieżka została zainicjowana przez Pavela Viktorowicza – przypadkowo – od najwcześniejszych lat miał żywotność umysłu i doskonałą pamięć: "To dla mnie kraj, jasny, cichy, pełen miłości, o wiele zapomniany, a wiele – nie".

Od roku 1988 Pavel jest absolwentem Moskiewskiej Szkoły Średniej Technik w Instytucie Surikov. Poszedł do wojska, gdzie, jak powiedział, już zrozumiał swoje powołanie w malarstwie. Po niej, od 1990 roku, studiował w Rosyjskiej Akademii Malarstwa, Rzeźby i Architektury, gdzie jego nauczyciel był profesorem, Ludowym Artysem Rosji IS Glazunov.

Działalność pedagogiczna Pawła Ryzhenko

Od 1997 roku, po obronie pracy w 1996 roku, Pavel Ryzhenko rozpoczął aktywną działalność pedagogiczną w Zakładzie Architektury, a następnie odbudowę, a nawet później – kompozycje jego rodzimej uczelni. Tam nauczał aż do śmierci. Pavel Ryzhenko jest artystą, którego przyczyna śmierci była wynikiem owocnej aktywności twórczej.

Cechy duchowego wypełnienia kompozycji

Paweł Wiktorowicz Ryzhenko został natychmiast uwielbiony jako geniusz wszechroskiej skali po obronie jego pracy dyplomowej – płótnie "Kalka", gdzie semantycznym centrum kompozycji jest postać księcia Mścisława Starego, stojącego dumnie naprzeciwko reszty po bitwie pod Mongołowym Gubernatorem. Pavel Ryzhenko, którego obrazy wiążą się z tym nieugiętym, uczciwym, ale prostym i pokornym charakterem, pokazały cechy rosyjskich ludzi, jak to możliwe.

Artysta jest kaznodzieją boskiego pomysłu

O poszukiwaniach duchowych i praktycznych artysta zawsze mówił otwarcie. Żeby wznieść się na ścieżce dziękczynnej artysty prawosławnego, który zanurza sztukę widza w pięknym świecie z ziemią natchnioną przez Boga i naród rosyjski jako całość, powiedział, to on pomógł trenować w Akademii i zapoznać się z księżmi. Urzekł prawosławny pomysł narodowy i stanął nieświadomym ustnikiem, blagovest. "Oslyabya", "Błogosławieństwo Sergiusza", "Zwycięstwo Peresvila", "Modlitwa Peresvet" – we wszystkich tych obrazach z ich niezmiennym spokojem i swobodą uznania widać niewidocznie świętego człowieka, a nie jak kanoniczny obraz ikona-malarstwa. Sam Paweł wyjaśnił tę cechę swoich obrazów, uważając, że klasyczny obraz ikon prawosławia jest potworną hybrydą malarstwa wschodniego i bizantyjskiego, z ich europejskimi standardami i sposobem pisania, a nie oryginalnym rosyjskim obrazem kultu.

Paweł Ryzhenko współpracował z klasztorem i najwyższymi kapłanami, pisując obrazy religijne i portrety dla nich. Jego ostatnią pracą jest diorama "Stanie na Ugra". Klientem był Pustynia Kaluga Świętej Tikhon. Niestety, Pavel Ryzhenko, artysta, którego przyczyna śmierci spowodowała, że świat rosyjski wzdrygnął się nagle, nie mógł wejść na jego otwarcie.

Pavel Ryzhenko i jego obrazy w historycznym gatunku malarstwa

Przez całe swoje życie, całym sercem i umysłem, promieniując syna miłość do ojczyzny i napełniając ją miłością, każdy skok i każdy chichoczek w jego płótnach, Paweł Ryzhenko całkowicie "nasycił" swoje obrazy z bezprecedensową mocą wielkości. To była wielkość ducha rosyjskiego, uwięzionego w obrazach bohatera Peresvet, w majestatycznej, ale słabej pozycji cesarza Mikołaja II, monumentalnego, tragicznego przeboju bitew przeszłości i światła słonecznego księżycowych pasikarzy.

Jako mistrz bitewnych scen, których kompozycja i kolorystyka przepełniły ideą bożej bitwy z mrokiem, artysta brał czynny udział w działaniach militarno-patriotycznych w Rosji. Był członkiem MB Grekov Studio Wojskowych Artylerii jako jeden z wiodących malarzy, a pierwsze opublikowane informacje, które Paweł Ryzhenko zginął zmarł, przyczyna śmierci, opublikowana kilka dni później, została zgłoszona do prasy przez Departament Kultury Ministerstwa Obrony .

Podczas zamachu politycznego wiosną 2014 roku na Ukrainie Pavel Ryzhenko wielokrotnie wyrażał poparcie dla wschodzących stanów Novorossia. Ponadto, w trakcie pisania jego płótna "Stojhod" artysta ciągle konsultował się z Igorem Iwanowiczem Strelkovem o postaci rosyjskich oficerów i stał się bardzo przyjazny z nim, nawet nagrywając to na płótnie w głównym trójkącie kompozycji. Dowiedziawszy się, że Pavel Ryzhenko, którego przyczyna śmierci polegała bezpośrednio na ogromnej aktywności umysłowej, pisze Strelkov: "Przepraszam. Był jasny człowiek. Kiedy się z nim konsultował, skarżył się, że jego ramiona są zdrętwiałe.

Artysta ludowy

Paweł Ryzhenko szczerze wierzył w oświeconą, moralnie czystą i duchowo bogatą Rosję, z całego serca popierał tworzenie Novorossii i jej układ polityczny w głównym nurcie państwa rosyjskiego, a jednocześnie pozostając monarchistą. Ogromna liczba jego obrazów, stworzona od początku lat 90., jest poświęcona bitwie pod Kulikovem, epoką Mikołaja II, a także pierwszą wojną światową. W swoim warsztacie było sześć gotowych dioram, które były okresowo wystawiane na wystawy.

Pożegnanie z potomkami

Kiedy umarł Pavel Ryzhenko, nie ogłoszono natychmiastowej przyczyny śmierci. Zaledwie kilka dni później wiadomo, że z powodu intensywnej aktywności zawodowej miał udar.

Artysta został pochowany w depozycie Żdimrowskiego w wiosce Kaluga.

Przez całe życie był postacią o bardzo zorientowanej progresji, zwolennikiem myśli prawosławiacej jako historycznie zmieniającego się wypełnienia ludzkiej egzystencji, której istota może być doskonale odzwierciedlona w zasadach klasycznego realizmu obrazowego.