325 Shares 5872 views

Jak wybrać halogenowe światło punktowe dla oświetlenia ulicznego?

Oświetlenie na świeżym powietrzu odgrywa ważną rolę w życiu ludzi. Reflektory i lampy zamontowane na masztach, różnych biegunach, wiaduktach umożliwiają lepszą widoczność w ciemności. Światło jest bardzo potrzebne nie tylko na nocnych ulicach dużego miasta, ale także na dziedzińcu małych sypialni, w prywatnych gospodarstwach domowych.

Wcześniej, gdy reflektory poszukiwawcze wykorzystywały te same światła, które były instalowane wzdłuż dróg. Latarnie praktycznie nie różnią się od siebie pod względem urządzenia i zasady działania. Dziś sytuacja się zmieniła: lampy uliczne, reflektory, latarnie na letni pobyt odpowiadają wymaganiom, konieczne jest działanie. Dzisiejszy wybór sprzętu oświetleniowego na świeżym powietrzu jest niesamowity. Sprzęt halogenowy jest szczególnie popularny. Z pomocą tych lamp, rzeźby i inne wartości kulturowe, billboardy, elewacje są oświetlone.

Trochę historii

Pierwszy system oświetlenia zewnętrznego, wykorzystywany do oświetlania ulic, został zbudowany w Amsterdamie w 17 wieku. Projekt został opracowany przez jednego z pracowników ochrony przeciwpożarowej tego miasta. Trzeba było zainstalować około 2,5 tys. Latarni. Używany jako źródło lekkich lamp olejowych i kończył je dopiero w 1840 roku.

To doświadczenie zostało ocenione w innych krajach i miastach. W 1807 roku w Londynie zaczęły pojawiać się lampy do oświetlenia zewnętrznego, pracujące nad gazem. W Moskwie ulice zaczęły się świecić od 1730 roku.

Dzisiaj nie jest to wiek XVII, jako źródło oświetlenia zarówno ulic miejskich, jak i prywatnych domów, wykorzystywany jest reflektor halogenowy.

Jakie są wymagania dotyczące źródeł oświetlenia zewnętrznego?

Oświetlenie zewnętrzne różni się znacznie od oświetlenia wewnętrznego. Różnice we wszystkim – w projektowaniu, w sposobie montażu, w charakterystyce technicznej. Wybierz reflektory z czujnikiem ruchu na ulicy również na innych zasadach. A jeśli w pomieszczeniach ważne parametry, takie jak temperatura barwowa, ważne jest, aby takie oprawy były ważne.

Wyjście światła źródła światła stanowi stosunek strumienia świetlnego emitowanego przez źródło do zużywanej energii. Z reguły wyposażenie, reflektory do oświetlenia zewnętrznego to przede wszystkim halogen. Ich moc świetlna wynosi 85-150 lm / W.

Innym parametrem jest okres eksploatacji. Bardzo ważne jest przy wyborze urządzenia. Ponieważ proces wymiany lampy jest dość pracochłonny, długotrwała praca jest dużym plusem.

Co warto skupić się na wyborze

Wybierając system oświetlenia ulicznego, warto rozważyć kilka niuansów. Dlatego bardzo ważne są klimatyczne cechy tych obszarów, gdzie halogenowe światło punktowe działa. Ważne jest również intensywność ruchu w obszarze, który musi być oświetlony. Ponadto wziąć pod uwagę wpływ środowiska zewnętrznego, potrzebę terytorium w stanie nasyconym, w szczególności instalacji.

Reflektory działają w warunkach dużej wilgotności, a także w ostrych zmianach temperatury, dlatego należy wziąć pod uwagę poziom ochrony. Ten wskaźnik wskazuje, czy wilgoć lub inne ciała obce mogą przeniknąć do obudowy oprawy. Na przykład halogenowe światło punktowe powinno mieć poziom ochrony 23 IP dla części elektrycznych i 54 IP dla zamkniętej komory z lampą.

Halogenowe światło zewnętrzne

Jest to popularny sposób na organizację oświetlenia zewnętrznego. Są one używane niemal wszędzie. Te lampki są oświetlone jak ulice miast i prywatne gospodarstwa domowe.

Urządzenie

Sercem urządzenia są lampy halogenowe do reflektorów. Są to butle wypełnione buforowym gazem. To właśnie ten składnik umożliwia kilkakrotne zwiększenie ich żywotności.

Jako podstawę lampy stosuje się drut wolframowy. Kształt drutu jest zamocowany za pomocą specjalnych elektrod i uchwytów.

Zasada działania

Światło halogenowe działa na zasadzie tworzenia halogenków wolframu, przy czym odparowanie powoduje spowolnienie i zmniejszenie wolframu. Działanie jest zamkniętą pętlą.

Poprzednio takie lampy wykorzystywały atomy jodu, ale to spowodowało pewne wady. Jod okazał się być bardzo agresywny wobec metali, a światło miało zielony odcień. Ponadto nie można było obliczyć normy jodu niezbędnej do zapewnienia stabilnej pracy lampy.

W lampach zaczęto używać bromu, chloru i fluoru. I te substancje nie dostarczyły lampy niezbędnych cech. W nowoczesnych żarówkach halogenowych stosuje się bromek metylu lub metylen. Substancje te mają właściwości konieczne do pracy. Lampy z ogromną żywotnością zawierają w butelce czysty brom, ale ich koszt jest bardzo wysoki.

Lampa halogenowa działa, gdy energia elektryczna jest dostarczana do spirali wolframowej. Spirala nagrzewa się i emituje światło. Temperatura pracy wzrasta, a wolfram rozpoczyna proces odparowywania. Atomy metalu osadzają się na ściankach cylindra, a atomy bromu lub innych substancji oddają metal do pierwotnego stanu.

Jak jest lampa

Nawet bardzo mocny reflektor halogenowy o mocy 150 W zapewnia optymalną dystrybucję i koncentrację światła w kątach. W reflektorze znajduje się lampa, a także specjalny obiektyw, który koncentruje światło w określonym kierunku. Większość nowoczesnych modeli używa soczewek typu Fresnel. Ponadto, projektory zewnętrzne są chronione przed kurzem i wilgocią.

Zalety oświetlenia halogenowego

Te lampy emitują piękne światło, które może być tak miękkie lub rozproszone lub odwrotnie, sztywne. Lampa halogenowa różni się bardziej nasyconym światłem, a jasne promieniowanie może być regulowane.

Reflektory na lampach halogenowych są bardzo trwałe, a strumień świetlny jest stały przez cały czas użytkowania. Produkty te mogą wytrzymać nawet poważne napięcia. Lampy do reflektorów są małe, oszczędzając energię. Takie urządzenia są niezawodne w każdej strefie klimatycznej.

Projektor umożliwia dostosowanie dowolnego kąta oświetlenia. Potężny sprzęt oświetleniowy nie wymaga specjalnych urządzeń rozruchowych. Ponadto reflektor z czujnikiem ruchu na ulicy pomoże zaoszczędzić energię.

Typy reflektorów halogenowych

Lampy różnią się kolorem. Są więc przezroczyste i matowe. Jeśli mówimy o strukturze lampy, rozróżnij liniowo, z zewnętrzną żarówką, z reflektorem i lampami typu kapsułki.

Reflektor z czujnikiem ruchu na ulicy

Jest to ten sam reflektor halogenowy, ale dodatkowo wyposażony jest w czujnik reagujący na ruch. Oświetlenie zapala się, gdy czujnik zablokuje się w określonej strefie. Jest to bardzo ekonomiczne urządzenie.

Urządzenie to jest jednoczęściowym produktem i jest bardzo łatwy w instalacji i podłączeniu. Montaż urządzenia odbywa się za pomocą specjalnego uchwytu, który ma element mocujący. Urządzenie jest przybite standardowymi paznokciami dolnymi do już utworzonych otworów.

Bardzo łatwe jest podłączenie tego sprzętu do sieci. Przewody na wylocie są trzy rdzenie. Jeden z nich jest żółty lub zielony, drugi jest czarny, trzeci jest niebieski. Istnieją opcje, ale przewód uziemienia jest zawsze żółty lub czerwony. Aby podłączyć, potrzebne są inne przewody łączące się z zerem i fazą.

Pożądane jest zainstalowanie urządzenia za pomocą przełącznika. Czujnik może działać nawet na małych zwierzętach, co może czasami powodować niedogodności.

Zakup

Jak wybrać reflektor halogenowy? Przed dokonaniem takiego zakupu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych niuansów. Jeśli potrzebujesz światła, które wygląda jak słońce, zalecić urządzenie z przezroczystą lampą. Światła matowe wydają biały kolor z niebieską barwą.

Do instalacji na zewnątrz zaleca się urządzenie wyposażone w czujnik ruchu. Wybierając dużą ilość strumienia świetlnego – wybierz obszar oświetlenia. Bardzo jasne światło, które daje halogenowe światło punktowe 500 W, nie jest odpowiednie we wszystkich sytuacjach.

Ważne jest, aby dokładnie rozważyć przypadek urządzenia. Zaleca się dokładne sprawdzenie ciała, szklanej części żarówki, ilości i jakości odbłyśników. Urządzenia te są wykonane z aluminium, więc nie będą się przegrzały – należy kupować tylko takie urządzenia. Lampy ze szkła hartowanego mogą wytrzymać nawet poważne efekty mechaniczne.

Koszty i producenci

Te urządzenia oświetleniowe są produkowane na całym świecie, a nawet w naszym kraju. Nie zaleca się kupowania chińskich reflektorów halogenowych, ich cena jest do dyspozycji (do 700 rubli). Ale jakość jest szczera szczupła. Ale w Środkowym Królestwie są również godni producenci. Philips, Galad i inne znane marki produkują również wysokiej jakości urządzenia. Cena ich wynosi od 2 tysięcy rubli.