124 Shares 6001 views

Odtwarzacz multimedialny dla telewizora. Cyfrowy odtwarzacz multimedialny

Ostatnio telewizor zmienił się z prostego "pola", aby wyświetlać analogowe programy telewizyjne w urządzeniu high-tech, które dzięki jego funkcjonalności można porównywać z komputerem. Nowoczesne modele mogą być zawarte w sieci domowej. Niektórzy używają ich do surfowania po sieci, komunikowania się przez Skype z przyjaciółmi, a także z grami. Oczywiście telewizor "żelazko" nie ciągnie potężnych strzelców 3D, ale "Zły ptak" zostawisz na pewno.


Ale chodzi o chęć: wszystkie powyższe funkcje są tylko SmartTV, których cena często przekracza koszt zwykłego telewizora i potężny komputer połączony. Oczywiście dla wielu konsumentów potrzeba takiego zakupu stwarza poważne wątpliwości. To prawda, ponieważ odtwarzacz multimedialny dla telewizora przekształci stary model LCD w dobry analogowy "inteligentny", a dla całej zabawy mało prawdopodobne jest, aby zapłacić więcej niż pięć lub sześć tysięcy rubli.

Co to jest?

Byłoby głupie, aby nadal mówić o takich urządzeniach, bez dygresji i nie opisując samej koncepcji bardziej szczegółowo. Więc co to jest odtwarzacz multimedialny dla telewizora?

Jeśli jesteś użytkownikiem gadżetów w mobilnym systemie operacyjnym Android, możesz wyobrazić sobie taki mini komputer pod kontrolą. Czy słyszałeś o Raspberry Pi? Więc odtwarzacz multimedialny jest taki sam "Blackberry" w oparciu o procesor ARM. W przeciwieństwie do wspomnianych mini-komputerów, firma ma już zastrzeżoną powłokę od producenta, zazwyczaj opartą na "Android" z dodatkiem niektórych konkretnych usług i programów.

Mówiąc ogólnie, jest to miniaturowa jednostka systemowa, za którą telewizor działa jako monitor.

Korzyści

Zasadniczo można sobie wyobrazić pozytywne aspekty tego rodzaju technologii. Kupując odtwarzacz multimedialny dla telewizora za cztery do pięciu tysięcy rubli, sprawisz, że nawet nowoczesne centrum rozrywki to nowoczesne centrum rozrywki.

Ze względu na szybkość rozwoju "Androida" nie można martwić się brakiem jakichkolwiek aplikacji: odtwarzaczy plików wideo i audio, przeglądarek, programów do przeglądania zdjęć. Powiedzieliśmy już, że nawet "Skype"! Oczywiście w tym przypadku musisz kupić dodatkową kamerę internetową, ale nie jest też zbyt kosztowne.

Ponadto do takich urządzeń można podłączyć przenośne napędy USB. W połączeniu z możliwością uruchamiania klientów torrent sprawia, że każdy odtwarzacz multimedialny dla telewizji jest prawdziwym skarbem dla fanów oglądania filmów.

Łatwa konfiguracja i bezpieczeństwo

Jeśli w jakiś sposób śledzisz wiadomości o technologiach informatycznych, prawdopodobnie słyszałeś o skandalu, który wybuchł wokół LG SmartTV. Przypomnijmy, że w szpiegostwie użytkownicy złapali zbyt inteligentną technologię. Nie tylko, że odmowa reklamy docelowej w ustawieniach była bardzo trudna (opcja jest bardzo ukryta), więc nawet po usunięciu odpowiedniego pola wyboru, informacje o użytkownikach są nadal wysyłane do serwera firmy.

Oczywiście Android OS w tym zakresie jest daleki od doskonałości. Obecnie istnieją setki tysięcy złośliwych programów, co może być niebezpieczne dla Twoich danych osobowych. Są jednak ważne różnice.

Po pierwsze, dla "Androida" istnieje wiele skutecznych programów antywirusowych. Po drugie, w obecności nie tak głębokiej wiedzy na ten temat, stacjonarne media player może zainstalować nie tylko inne oprogramowanie, ale nawet nowy system operacyjny! W każdym razie są to instrukcje dotyczące instalowania specjalnych zespołów ARM Debian i Ubunu bez żadnych problemów.

Jak można zrozumieć, nie ma takiej podstawowej możliwości w SmartTV. Co więcej, nawet przy aktualizacji oprogramowania układowego mogą pojawić się problemy, ponieważ nie każdy ma normalny przewodowy Internet, a modem USB nie rozpoznaje takiej techniki.

Skąd pochodzą treści?

W przeciwieństwie do telewizora Smart TV lub odtwarzacza Blu-ray, odtwarzacz multimedialny może łatwo "zahaczyć" film lub kompozycję muzyczną z sieci domowej, z zewnętrznego dysku twardego lub serwera NAS, którego popularność jest obecnie znacznie szokująca. Niektóre z nich mają wbudowany dysk twardy, który może być pobrany z muzyką i filmem, a nikt nie anulował odtwarzania z dysku flash.

Zauważ, że przenośny odtwarzacz multimedialny z zapasem filmów mieści się w kieszeni, stając się prawdziwym i niezastąpionym towarzyszem podróży służbowej lub podróży.

Ustawienia sieci lokalnych

W przeciwieństwie do wyżej wspomnianych "inteligentnych telewizorów" mało prawdopodobne jest, aby pojawiły się problemy. Najczęściej używana sieć Wi-Fi. Co do zasady, urządzenie natychmiast "wisi" w domowej sieci bezprzewodowej, żądając tylko hasła dostępu.

Jeśli chcesz połączyć gadżet z połączeniem przewodowym, mogą wystąpić trudności. W związku z tym konieczne będzie wprowadzenie adresu IP samego prefiksu, maski podsieci i innych atrybutów. Konfigurowanie cyfrowego odtwarzacza multimedialnego należy skontaktować się z producentem, dowiedzieć się, jak skonfigurować podłączone urządzenia w swojej witrynie.

Formaty i inne "bułki"

Jeśli chodzi o liczbę obsługiwanych formatów audio, zdjęć i wideo, to w takim przypadku urządzenia te są ponad wszelką konkurencją. Ponadto odtwarzacz multimedialny będzie niezbędny dla tych, którzy mają domową kamerę wideo HD. Dlaczego? Sędzia dla siebie:

 • Nagraj na dysk? Drogie, nudne i optyczne urządzenia pamięci masowej stopniowo zanikają w przeszłość.
 • Z małego ekranu aparatu fotograficznego jest po prostu niewygodne do oglądania.
 • Oczywiście można używać monitora komputerowego do tych samych celów, ale gdzie bardziej kolorowe, profesjonalne filmy będą wyglądać na panoramicznym telewizorze.
 • W końcu można podłączyć jednostkę systemową lub laptop do telewizora, ale nie każdy będzie sobie radził z ustawieniami.

Odtwarzacze multimedialne są różne …

Aby wybrać najlepszy odtwarzacz multimedialny, bardzo pożądane jest przestrzeganie niektórych z poniższych zaleceń. Po pierwsze, wygląd i wymiary urządzenia powinny być zgodne z wyglądem całego sprzętu. Może to brzmieć absurdalnie, ale jeśli gadżet wyróżnia się na tle panelu plazmowego, przyciąga oko nawet podczas oglądania filmu.

Charakterystyka techniczna odtwarzacza jest jednak znacznie ważniejsza, w tym następujące parametry:

 • Im bardziej obsługiwane formaty, tym lepiej. Kodeks MKV jest obowiązkowy na liście. Idealny do naśladowania – programowy odtwarzacz multimedialny "klasyczny".
 • Wysoce pożądane jest użycie tylko najbardziej wydajnych żetonów (np. Sigma 8634/8642).
 • Będzie miło, jeśli odtwarzacz obsługuje odtwarzanie obrazów płyt Blu-ray.
 • Jeśli jesteś początkującym, powinieneś być zainteresowany opcją automatycznego skanowania sieci domowej w folderach publicznych.
 • Czy można oglądać IPTV? To jest doskonałe!
 • Dla tych samych początkujących lepiej będzie, jeśli technik wyrówna tryb wyświetlania obrazu na ekranie telewizora.
 • W przypadku, gdy nabywca uważa się za koneserów muzyki, bardzo pożądane jest posiadanie dekoderów HD-audio (DD TrueHD / Master Audio).

Niektóre niedociągnięcia

Oczywiście nic nie jest idealne na świecie. Odtwarzacze multimedialne nie są wyjątkiem. Jakie są wady technologii, którą rozważamy? Jakie są poważne i uniemożliwiają im oglądanie filmów i słuchanie muzyki?

Trzeba zacząć od faktu, że platforma Android bez stabilnego i szybkiego Internetu nie wystarczy na to. Oczywiście możesz spróbować obejrzeć film na zakupionym urządzeniu, ale nikt nie może zagwarantować, że będzie niezbędny kodek lub wystarczająco dużo "wszystkożernego" odtwarzacza.

Wszystko, czego potrzebujesz, aby pobrać z sieci, tak aby dumni właściciele GPRS / EDGE-kanał w tej sytuacji, nie zazdroszczę. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby podłączenie laptopa lub komputera do telewizora, ponieważ będą one w stanie radzić sobie z dostosowaniem obrazu, ale jest mało prawdopodobne, aby nie mieć normalnego internetu. Krótko mówiąc, odtwarzacz multimedialny sieciowy, który zależy całkowicie od dostępności połączenia internetowego, nie pasuje do nas.

Łatwość obsługi

Jeśli to możliwe, pamiętaj o włączeniu urządzenia w magazynie, spróbuj go zarządzać. Często zdarza się, że odtwarzacz multimedialny jest bardzo dobry, ale jego menu i nawigacja na nim są tak straszne, że niemożliwe jest użycie urządzenia normalnie.

Ponadto należy uwzględnić rozmiar i ergonomię konsoli. Dziś na półkach można znaleźć wiele tego typu urządzeń, w których konsoli w rozmiarze bardziej przypominają pchły podkowy. Nie wiadomo, co kierują projektanci, ale w ciemności nie dostajesz właściwego przycisku.

Unikaj konsoli, które mają tylko kilka przycisków: wyglądają pięknie, ale jednym kliknięciem jest o wiele wygodniejsze, a nie przewijanie kilku menu. Jeśli jest taka możliwość, warto kupić uniwersalne urządzenie sterujące, które zawiera funkcje myszy i klawiatury.

Należy pamiętać, że w większości przypadków klawiatura, mysz i kamera będą musiały być zakupione osobno. Koszt wyspecjalizowanych urządzeń (specjalnej kamery dla odtwarzacza) jest często znacznie wyższy niż w przypadku konwencjonalnych odpowiedników.

Nie zapomnij o platformie. Procesory ARM nie mogą być nazwane zbyt wydajnymi urządzeniami, więc filmy o maksymalnej rozdzielczości mogą znacznie spowolnić. Jednak to stwierdzenie jest prawdziwe z dala od wszystkich urządzeń: niemal każdy Sony-odtwarzacz multimediów tego braku jest prawie na pewno pozbawiony.