212 Shares 6466 views

Kierownik sprzedaży samochodów. Co ważniejsze: profesjonalizm czy osobiste cechy?

Liczba codziennych wakatów na stanowisko kierownika ds. Sprzedaży samochodów stale wzrasta, co oznacza, że specjaliści zajmują jedno z pierwszych miejsc rankingu zapotrzebowania na zawody. Ale dziwne, że popyt na takie wakaty nie jest tak wysoki, jak się wydaje, powinno być. Spróbujmy zrozumieć to zjawisko.

Co menedżer sprzedaży powinien wiedzieć i być w stanie to zrobić

Wydaje się, że wiele kierowców sprzedaży jest zawód, który nie wymaga specjalnych umiejętności i wiedzy. Czy tak? Zobaczmy, jakie wymagania są przedstawione przez samych pracodawców potencjalnym pracownikom.

Analizując wolne stanowiska publikowane przez różne firmy, możemy z całą pewnością stwierdzić, że kierownik sprzedaży samochodów powinien posiadać szczególną wiedzę, umiejętności i pewne umiejętności. A jeśli wiedza o cechach technicznych i wzorcowych liniach samochodów nie są tak surowe wymagania, to pracodawca jest wymagający i stosunkowo surowy w odniesieniu do kwalifikacji zawodowych w dziedzinie sprzedaży. Aby otrzymać pracę, wnioskodawca musi być przyjemny w komunikacji, umieć nawiązać dialog, prowadzić właściwą prezentację, pracować z zastrzeżeniami i obliczyć dane o przyszłej transakcji i przewidzieć wyniki negocjacji. Naprawdę, prawda?

Jednocześnie pracodawcy, którzy są gotowi szkolić swoich pracowników w technicznej części sprawy, wierzą, że osobiste cechy, które są bardziej odpowiedzialne za sukces sprzedaży są praktycznie niemożliwe do opracowania.

Udany kierownik sprzedaży samochodów. Jakich cech powinien on mieć?

Oczywiście, jeśli menedżer sprzedaży zna rynek dobrze i jest w pełni świadomy wszystkich niuansów sprzedawanego produktu, ten pracownik jest warty swojej wagi w złocie, ale tylko wtedy, gdy ma wszystkie cechy skutecznego specjalistę.

Gdybyśmy mieli cechy TOP-5, które powinni mieć kierowcy działu sprzedaży samochodów, wiedza fachowa zajmuje tylko czwarty, a może nawet piąty, miejsce w nim. Pierwsze miejsca to: motywacja do sukcesu, umiejętności komunikacyjne, umiejętności analityczne, elastyczność.

Tak więc, dzięki obecności niezbędnych cech osobistych, łatwo można się nauczyć, jak stosować je w praktyce, opracowywać własne metody skutecznej sprzedaży i wprowadzać je do automatyzmu.

CV kierownika sprzedaży samochodów musi zawierać przykłady udanych transakcji i osiągnięć zawodowych. W specjalnej sekcji dokumentu należy wymienić zarówno kwalifikacje zawodowe, jak i osobiste istotne dla tego profilu działalności. Ale kandydat nie powinien starać się spersonalizować wznowienia słowami, które nie mają z tym nic wspólnego. Powinien pamiętać, że wszystko napisane przez doświadczonego lidera może sprawdzić, oferując osobie poszukującej pracy do wykonywania praktycznych zadań, pozwalając ocenić jej potencjał.