585 Shares 913 views

Którzy uczestniczyli w tworzeniu MSU? Ciekawe fakty z historii pierwszej rosyjskiej uczelni

W czasie Federacji Rosyjskiej może pochwalić obecność 2,5 tysiąca szkół. Jednak aż do połowy 18 wieku nie było ani jednej szkoły, nawet w Moskwie. Którzy uczestniczyli w tworzeniu MSU? Co odróżnia Uniwersytet z odpowiednikami europejskimi, a także ciekawych faktów i mitów o najstarszej uczelni w kraju, przeczytaj nasz materiał.


Jak Uniwersytetu Moskwa?

W sprawiedliwości należy zauważyć, że MSU nie był pierwszy uniwersytet w kraju. To było przed Uniwersytecie Petersburskim, otwarty pod Piotra Pierwszego. Jednak szkoła nie całkiem na żywo na poziomie europejskim, a dla tak dużego kraju uczelni nie wystarczy.

Zrozumiałe jest, pierwszy rosyjski akademik – Michaiła Łomonosowa. To on wymyślił projekt Uniwersytetu Moskiewskiego i napisał list do ulubionych cesarzowej Elizavety Petrovny Shuvalovu. Najmłodsza córka Piotra Widziałem perspektywy tego projektu i podpisuje go. Rok utworzenia MSU oficjalnie – 1755 Th. Data zbiegła się z nazwą dnia św Tatiany – 25 stycznia. Dlatego ten dzień jest obchodzony w dniu studentów.

Wszyscy ci, którzy uczestniczyli w tworzeniu Uniwersytetu Moskiewskiego, od początku poważnie zareagował na projekcie. Po pierwsze, uniwersytet zidentyfikowane budynku w centrum Moskwy na Placu Czerwonym (teraz tam założył Muzeum Historyczne). Po drugie, rząd nie szczędził środków na wysoką zawartość szkolnego. Na MSU wydajemy ogromne sumy. Tysiące złota udał się do narzędzi i urządzeń, cztery razy kosztów Biblioteki Uniwersyteckiej. Na samym utworzenia uniwersytetu spędził 10 tysięcy rubli.

Pierwszy wydział Uniwersytetu Moskiewskiego

Stworzenie Łomonosowa Moscow State University znacznie popchnął rozwój kultury i nauki w kraju. Który rozpoczął na Uniwersytecie w Moskwie po raz pierwszy w historii Rosji, aby podnieść w działach nie tylko szlachetny potomstwo, ale także dzieci z innych klas. Wyjątkiem jest chyba że z chłopów. Badanie na MSU może być w trzech działach:

  • zdrowia;
  • filozofia;
  • prawną.

Inaczej niż w Europie, w rosyjskim uniwersytecie nie był wydział teologiczny. Ponadto, badanie studentów nauk może zarówno łacińskiego i języka ojczystego. Najzdolniejszych uczniów następnie wysyłane do Europy. To znaczy, w celu poprawy umiejętności.

Profesor Uniwersytetu (projekt University) może być również osoba z każdej klasy. W drugiej połowie 18. wieku w MSU zatrudnia 26 profesorów, arystokratyczne korzenie mogły pochwalić się tylko trzy z nich.

Pomimo ogromnych inwestycji, szkoła nie ma wystarczającej ilości pieniędzy. Uniwersytet pomógł znanych patronów: Demidov, Dashkova, Stroganowa. To jest tylko część liderów, którzy brali udział w tworzeniu Uniwersytetu Moskiewskiego. Ponadto, instytucja finansowa wspierany przez absolwentów i profesorów zapisał swoje biblioteczne zgromadzone dzieła zebrane.

Wielkie umysły Uniwersytetu Moskiewskiego

Zdecydowana większość pedagogów 18-19 th century absolwentem Państwowego Uniwersytetu Moskiewskiego nim. Historia uczelni, określona w ten sposób losy kraju. W rok po założeniu uniwersytetu gdy otworzył drukarnię i księgarnię. MSU zaczęło zwalniając pierwszy pozarządową Edition – gazeta „Moscow News”. Ponad wieku, każdy mógł uczestniczyć w wykładach lub profesorów Biblioteki Uniwersytetu Moskiewskiego.

W 18 wieku mury uczelni produkowane figurki rosyjskiej nauki i kultury, takich jak Anichkov filozof, matematyk, fizyk Pankiewicza na Strahovie. Po ukończeniu studiów i pisarzy Fonvizin i Nowikow. Sto lat później, w MSU zaczął tworzyć towarzystwa naukowe. Na przykład, literatura rosyjska.

Griboyedov, Czaadajewa, Gonczarow Tiutchev, Czechow i Fet – to tylko niewielka część słynnych absolwentów Uniwersytetu Moskiewskiego państwa. Większość z nich do końca życia z ciepłem przypomniał uczelni macierzystej. tylko Afanasiy FET z jakiegoś powodu nie podoba uniwersytet kapitałową. Za każdym razem, jadąc lub przechodząc przez Państwowego Uniwersytetu Moskiewskiego, doszedł do drzwi budynku, plucie na nich, a następnie udał się na swojej działalności.

Mity i fakty na temat historii uczelni

Pomimo faktu, że Łomonosowa był pierwszą osobą, uczestniczy w tworzeniu Uniwersytetu Moskiewskiego, otrzymał nazwę Uczelni dopiero w 1940 roku. Ponadto historia świata nie przeszedł przez najstarszego uniwersytetu w kraju. Na przykład, w czasie II wojny światowej, Uniwersytet w Moskwie został ewakuowany ze stolicy. Po pierwsze, w Aszchabadzie, a następnie do Swierdłowsku. Ale nawet w ewakuacji, on kontynuował produkcję cennych pracowników. Tak więc, w czasie wojny z Uniwersytetu Moskiewskiego Państwowego opuścił ponad 3000 specjalistów. Taka sama ilość badań naukowych przeprowadzono w murach uczelni do strasznych 4 lat.

W 1953 roku Uniwersytet w Moskwie otrzymał nowy budynek na Sparrow Hills. Początkowo planowano, że 36-piętrowy wieżowiec zostanie zwieńczony figurą Stalina, ale przywódca zmarł w roku budowy, a teraz zdobi iglica MGU. Mówią, że obecny budynek jest tak silny, że może wytrzymać bombardowania i przejść różne legendy i mity o swoich piwnicach.