542 Shares 7944 views

Brak menses – przyczyny i konsekwencje

Niestety, u większości kobiet brak miesiączki, których powody są nieznane, nie stają się okazją do natychmiastowej wizyty u ginekologa. Kobiety w wieku rozrodczym, które mają aktywne życie seksualne uważają, że przyczyna braku kolejnego krwawienia miesiączkowego staje się możliwą ciążą, a kobiety w bardziej dojrzałym wieku uważają, że jest to spowodowane przez naturalne zmiany związane z wiekiem w organizmie i na pewno nie potrzebują porady lekarskiej.

Niemniej jednak we wszystkich przypadkach konieczne jest poszukiwanie przyczyn braku miesiączki. Następnie ginekolog położniczy będzie mógł obserwować rozwój ewentualnej ciąży od pierwszych dni lub w czasie, aby zidentyfikować chorobę pacjenta i przepisać leczenie. Szczególnie powinny alarmować takie objawy jak ostre zaprzestanie miesiączki w połączeniu z gwałtownymi zmianami masy ciała – zwiększenie lub zmniejszenie, z pojawieniem się bólu w narządach miednicy. W takim przypadku lekarz powinien być leczony natychmiast, nie czekając na pogorszenie jakości. Wraz z rozwojem nowotworów złośliwych w okolicy narządów płciowych lub nietypowego położenia jajka płodu (ciąża ektopowa) codziennie i nawet godzinę opóźnienia na początku leczenia mogą być śmiertelne.

Nieobecność miesiączki – najbardziej prawdopodobne przyczyny

Oczywiście, brak miesiączki, powodów, które mogą być bardzo zróżnicowane, można wyjaśnić całkiem naturalnymi czynnikami – miesięczne krwawienie kończy się prawie u wszystkich kobiet w ciąży. Jednocześnie normalną sytuacją jest pojawienie się małej ilości krwi w czasie implantacji jajka płodu w ścianie macicy. W przyszłości każde krwawe rozładowanie nawet w niewielkich ilościach wymaga konsultacji lekarskiej. Ale w odpowiedzi na pytanie "Nie miesięcznie – co zrobić?", Zwłaszcza w przypadku braku domniemywanych objawów ciąży, może być tylko jedna rada: pacjent powinien natychmiast zasięgnąć porady wykwalifikowanego lekarza.

Jeśli nie wystąpią miesiączki, których przyczyny nie mogą być wyjaśnione przez okoliczności fizjologiczne, pojawiają się u kobiet w wieku rozrodczym, lekarz najpierw wykluczy obecność ciąży. Dopiero po tym można prowadzić aktywne poszukiwania diagnostyczne w celu wykrycia chorób narządów endokrynologicznych, zapalenia macicy i jej dodatków, ciężkich chorób, które zubożają ciało, w tym onkologicznych patologii jakiejkolwiek lokalizacji.

Należy pamiętać, że brak miesiączki, którego powody nie można ustalić nawet po gruntownym badaniu, mogą ukryć się w chęci pacjenta, aby podążać za nowotworowymi dietami. Z powodu braku pewnych substancji (witamin, tłuszczów, mikroelementów) w organizmie, miesiączka zostaje przerwana, ponieważ synteza hormonów płciowych, hemoglobiny i innych metabolicznie czynnych substancji jest zakłócana.

Program ankiety jest sposobem na znalezienie przyczyn

U pacjentów w wieku powyżej 40 lat krwawienie miesiączkowe nigdy nie kończy się nagle – wymieranie funkcji rozrodczej zwykle przebiega stopniowo, a we współczesnych warunkach u większości kobiet okres przerwy w miesiącu zmienia się na 50 lat. Dlatego też, aby zaangażować się w samozadowolenie jest bardzo niebezpieczne – możesz pominąć pierwsze objawy możliwej choroby, w której terminowe świadczenie opieki medycznej uratuje życie kobiety.

Dlatego program badań obejmuje zarówno badania ginekologiczne, jak i badania wykazujące stan funkcji reprodukcyjnych, a także ogólne badania kliniczne i konsultacje specjalistów z dziedziny medycyny – terapeutów, hematologów, endokrynologów i chirurgów.