233 Shares 7902 views

Veps – mieszkańców Finno-Ugric mieszkających na terenie Karelii. Narodowość Veps

W czasach starożytnych, nawet zanim wschodni Słowianie (Nowogródowie) przeniknęli na sąsiednie tereny, plemiona żyły na rozległym obszarze po południowej stronie jeziora Onega. Istnieje zdecydowana opinia na temat nazwy tego plemienia: starożytne "wszystkie" mają takie samo pochodzenie, jak imię współczesnych weteranów. Przez długi okres istnienia ludzie nazywano chudha, chuharis i kaivans. Jego przedstawiciele pogrzebali swoich zmarłych krewnych w dołach gruntowych lub zbudowali dla nich "domki śmierci" – małe kłody zbudowane na powierzchni.

Veps to narodowość reprezentująca fińską grupę językową rodziny Ural i odnoszącą się do oddziałów Karelii. Najbliższymi krewniakami tego języka są Karelian, Fiński i Izhora.

Historia Veps

Nie ma zbyt wiele informacji na temat historii weteranów. Często nie ma informacji o ich życiu od wieków.

Po pierwsze jest to spowodowane faktem, że starożytne plemiona żyły wyłącznie w najbardziej głuchych obszarach, zlokalizowanych wśród jezior, rzek i bagien w tajdze. Rolnictwo nie wystarczyło, aby zapewnić, że ci ciężko pracujący ludzie zapewnią ich egzystencję. Znaczącym dodatkiem do tego było połowy. Veps zebrało również prezenty leśne. Wśród zasobów w gospodarstwie chłopskim znaczące miejsce należało do:

 • Ryby;
 • Pierzona gra;
 • Futra;
 • Żurawina;
 • Grzyby.

Były one używane nie tylko jako artykuły spożywcze. Wiele z tych stad mieszkańców plemion zostało zabranych na targi miasta. Tam, w zamian za nich, ludzie z narodowości Veps otrzymali znaczną ilość chleba, soli, tkaniny, narzędzi i łowów oraz innych niezbędnych towarów w celu wsparcia swoich środków do życia.

W zimie mieszkańcy tych terenów zebrali las i przetransportowali je do raftingowych rzek. Aby to zrobić, użyli baldachimów. To zajęcie było dodatkowym zarobkiem.

Ponadto, Veps prowadziły inne działania:

 • Rzemiosło artystyczne;
 • Rzemiosło garncarskie i katapultowe.

Ciężkie warunki życia

Dla położenia geograficznego osad Vepsian charakterystyczny był również fakt, że oddzielił znaczną odległość od szlaków handlowych, miast i dróg pocztowych. Wynika to z faktu, że nie uczestniczyły w procesach społeczno-politycznych, które miały miejsce w państwie.

Pomimo przyjęcia chrześcijaństwa, w życiu i obrzędach weteranów jest wiele narodowych i oryginalnych. Ale stały rosyjski wpływ wciąż dostosowywał się do ich stylu życia, okupacji i kultury.

Zdaniem niektórych badaczy, na początku XVI wieku, mieszkańcy Terytorium Belozersko-Poshekhowskiego mówili własnym językiem pomimo znakomitej znajomości religii rosyjskiej i prawosławnej.

Pierwsze spis ludności All- Rosji z 1897 r. Nie rejestruje narodowości Veps.

Do początku XX wieku waliści żyli w bardzo trudnych warunkach. Pisarz A. Petukhov zauważył, że ich życie charakteryzowało "nieprzekraczalność, bezczelność, analfabetyzm, brak języka pisanego".

Sowiecki okres Vepsian życia

W latach dwudziestych i trzydziestych życie Vepsians zmieniło się radykalnie. W 1932 r. Powstał Komitet nowego alfabetu. Przedtem były takie zadania:

 • Rozwinąć pisanie małych narodowości w swoich językach;
 • Przygotowanie krajowych pracowników oświatowych;
 • Publikuj literaturę edukacyjną.

Do opracowania alfabetu Veps zastosowano ramy łacińskie. Otwiera się biblioteka, 57 szkół, budowa szpitali, stacje feldsher-midwife, stołówki publiczne, szkółki. Gałąź Vepsian otwiera w Lodeinopolsk Pedagogical College.

Wielkie znaczenie dla rozwoju stanowiły rady narodowe i okręgowy Oyat (Vinnytsia).

W połowie lat trzydziestych obecne urzędy księgowe odnotowały maksymalną liczbę przedstawicieli tego narodu – około 35 000.

Pogorszenie sytuacji gospodarczej i niezadowolenie Veps

Pod koniec lat trzydziestych nowy okres rozpoczął się w życiu osób z narodowości Veps. Przeanalizował wszystkie złożone procesy społeczno-polityczne, które miały miejsce w tym czasie w naszym kraju.

Powtarzalnie prowadzone zmiany administracyjno-terytorialne, w związku z którymi istnieje niezadowolenie Veps gruntów. Zmiany te miały bardzo negatywny wpływ na rozwój ludzi, z których znaczna część została przeniesiona do innych obszarów.

Z czasem kraj Veps został coraz bardziej opuszczony ze względu na stan gospodarki wszystkich północnych wiosek.

Teraz liczba osób w Rosji wynosi około 13 tysięcy osób. Miejscem, w którym żyją nowoczesne północne Veps są Karelia, południowe to region Wołogdy, a środkowcy żyją w regionie Leningradu.

Wygląd Veps

Trudno mówić o wyglądzie starożytnych Veps. Najprawdopodobniej, asymilacja wpłynęła na zmiany, które w niej wystąpiły. Przez wieki mieli kontakt z różnego rodzaju ludźmi, więc nie mogli uniknąć mieszania krwi.

Doskonale zwyczajni ludzie wydają się na pierwszy rzut oka nowoczesne Veps, których wygląd nie ma jasno wyrażonych cech krajowych. Ci ludzie mają białe i czarne włosy, cienka i pełna sylwetka, mały i duży wzrost, są piękne i nie bardzo.

Mimo to, są to niezależne osoby żyjące na ich terytorium.

Odzież dla Kobiet Veps

Tradycyjne ubrania Veps były świąteczne i codzienne. W przypadku kobiet, typowy dzień noszono wełnianą lub pół wełnianą spódnicę z paskiem wzdłużnym lub paskowym. Obowiązkowym przedmiotem była fartuch, który w dziewczynkach był czerwony, a dla kobiet w latach – czarny. Długa koszula z rękawami została ozdobiona pięknym ornamentem na lamówce.

Kobiety mogłyby bardzo pięknie haftować. Dlatego też często można było spotkać z północy ubraną w 2 lub 3 koszule. Jednocześnie były podniesione w taki sposób, że ich krawędzie tworzą szeroki wzór. To znacznie poprawiło wygląd kobiet-Vepsians, ich wyglądu i poczucia własnej wartości.

Aby szyć szykowny sundress, użyj płótna domowego. Na szmatę kupili szmatę. W komplecie z sarafanem zużytym jeszcze junkbreaker (kamizelka), a zimno na szugai (kurtka z guzikami) z tkaniny.

W zimie kobiety nosiły płaszcz futrzarski lub kożuch z kożucha. Świąteczną wersję tego ubrania wykonano z króliczych włosów i pokryto jasnymi jedwabnymi lub wełnianymi tkaninami o dużych wzorach.

Co nosili mężczyźni

Męskie garnitury Veps składały się z koszulek i spodni, które zostały zaostrzone kordem w talii. Koszulki zostały wydane na górze i pasowały do torebki lub paski z tkaniny. Starożytne koszule są haftowane, a bardziej nowoczesne są malowane.

W XIX wieku do szycia górnych spodni zaczęła używać ciemnej tkaniny. Zmieniono również i koszule, które zaczęły się szykować z zakupionego sznurka lub kumaczu. Zimowe ubrania tego narodu reprezentowane są przez caftany z tkaniny, płaszcze ze skóry owczej, pokryte tkaniną, proste bez kołnierzy futerkowych.

Od połowy XIX w. Vepsian świąteczne ubrania zawierały fałszywą – rodzaj demakirowanej płaszcza z zespołami i kolanem.

Charakterystyka obudowy Veps i jej żywotność

Najprawdopodobniej budowla starożytnych Vepsian praktycznie nie różniła się od domów Karelskich. Były to domki drewnianych półpodli z kominkiem. Z biegiem czasu rozpoczęła się budowa poszczególnych budynków gospodarczych:

 • Stodoła do przechowywania produktów;
 • Maszyny do szlifowania ziarna;
 • Łóżeczko dziecięce;
 • Łaźnie.

Konstrukcja tego ostatniego była przeważnie wykonywana przez północne Veps. Część południowa tego ludu od bardzo dawna używana do takich celów zwykłych piasków domowych. Tradycyjna budowla Vepsian była kompleksem łączącym dom i wszystkie budynki gospodarcze.

Oprócz narożnego połączenia budynków, głównym elementem domu Vepsian był obecność parzystej liczby okien i brak zadaszonej werandy. W nich były takie tematy życia Veps, jak:

 • Stoły, ławki, łóżka z drewna;
 • Kołyska dla dzieci;
 • Rosyjski piec;
 • Wanna z umywalką;
 • Tkactwo.

Tradycje i zwyczaje narodu Veppsian

Vepsians należą do narodów prawosławnych. Ale przez długi czas odznaczano się pogaństwem. Wśród Veps byli czarownicy, którzy komunikowali się z duchami, traktowali i wysyłali psucia. Wraz z pojawieniem się kościołów i klasztorów zniknęły, ale lekarze czarownicy i prezenter pozostali.

Veps jest narodem, który ma własne znaki i wierzenia. Aby zbudować dom lub zakopać osobę, konieczne było "odkupienie" ziemi. Odzież dla zmarłej została wybrana tylko biała i koniecznie umyj.

W szczególny sposób związany z budową domu Veps. Zwyczaje tego wydarzenia były następujące:

 • W nowej obudowie na pierwszą noc kot został dopuszczony;
 • Głowa rodziny z chlebem i ikoną miała wejść do domu po raz pierwszy;
 • Po rozdziale w mieszkaniu wszedł do żony z kogutem i kotem;
 • Od starego domu do nowego przywieziono gorący węgiel;
 • Nigdy nie zaczęli budować chatki na szlaku.

Tradycje Veps są ściśle powiązane z ich przekonaniami:

 • Duchy nieba;
 • Dom;
 • Woda;
 • Duchy lasu, dziedzińca, szopy i inne.

Na przykład, woda ich zdaniem była żywą istotą, ponieważ zamieszkał tam duch. Jeśli tego nie przeczytasz, nie da ci ryb, utopić się lub znaleźć chorobę. Dlatego w wodzie nie wrzuciło się ani buty.

Veps był również tradycyjny. Główne miejsce w nim należało do ryb. Ponadto, używali również chleba żytniego, które pieczone niezależnie, ucho. Spragnieni miejscowi mieszkańcy zaspokajali powtarzające się kvassy, galaretki owsiane, napoje z jagód leśnych, mleka i serwatki. Herbata, podobnie jak piwo domowej roboty, była kawiarnią. Dania mięsne przygotowywane były tylko na święta i ciężką pracę fizyczną.

Wielu kłopotów musiało być doświadczonych przez tych niepowtarzalnych ludzi, którzy mają ciekawą kulturę, zwyczaje i folklor. Los mieszkańców północnych regionów, posiadających obywatelstwo Veps, nigdy nie był łatwy. Mimo to pozostali niezależnymi ludźmi zamieszkującymi na ich patrimonialnym terytorium.