229 Shares 7554 views

Stolica Estonii Tallinn jest muzeum miejskim średniowiecza.

Stolica Estonii, Tallinn, znajduje się nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Jej historia sięga XI wieku. W różnych wiekach należały do narodów plemion Fino-Ugry, Danii, Niemców, Szwedów, Rosjan. Nic dziwnego, że miasto zachowuje dziedzictwo kulturowe wszechstronnej historii. W różnym czasie nosił nazwy Kolyvan, Lindanis, Revel.

W 2010 roku stolica Estonii została uznana za "Europejską Stolicę Kultury". Wcześniej w 1997 r. UNESCO obejmowało zabytkową część miasta na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co świadczyło o tym szczególnym zainteresowaniu wspólnoty europejskiej?

Aby to zrozumieć, trzeba odwiedzić małe miasteczko nad bałtykiem w Tallinnie, które do dzisiaj zachowało cechy średniowiecznego miasta. Stolica Estonii jest muzeum miejskim na świeżym powietrzu. Od pierwszych minut turystów przybywających tutaj jasne jest, że byli w innej erze.

Lacy przeplatanie wąskich ulic fascynuje podróżnych, chcesz jechać po całym mieście. Najbardziej znanymi ulicami w Tallinnie są: ulica Viru, prowadząca do Starego Miasta i ulice Pikk Yalg (przetłumaczone jako Long Leg) I Luhike Yalg (krótka noga), droga św. Katarzyny.

Stare miasto podzielone jest na dwie części: Wyszgorod na wzgórzu Toompea i dolnym miasteczku, otoczonym murem miejskim w Tallinie, zbudowanym w XIII wieku. Warto zauważyć, że średniowieczna struktura obronna miała 27 wież, z czego 18 pozostało.

Spacer po Tallinnie jest prawdziwym akcentem dla średniowiecznej kultury europejskiej.

Plac Ratuszowy w Tallinie jest centralnym miejscem starego miasta. Zespół architektoniczny placu Raekoi słynie z Ratusza, zbudowanego na początku XV w., Na którym obraca się słynny symbol łopatki Old Thomas. Tutaj na placu jest kolejna sława – apteka Town Hall, najstarsza w Europie, której pierwsza wzmianka sięga 1422 roku.

Na tym słynnym placu w Tallinie, mieszczanie wciąż gromadzą się, prowadząc wesołe hałaśliwe święta Bożego Narodzenia, turnieje rycerskie, średniowieczne karnawały.

Stolica Estonii jest bogata w zabytki architektury 13-15 stuleci. Jest to budynek Wielkiej Gildii – drugiego co do wielkości średniowiecznego budynku związanego z życiem społecznym starego miasta. Jest to dom słynnych obywateli, zbudowany w stylu gotyckim, klasztor Dominikanów, wiele kościołów, wieża Long Herman. Trasa turystyczna doprowadzi do powstania prawosławnych kościołów Aleksandra Newskiego i Kazania Matki Bożej.

Ciekawym obiektem jest kościół Pühovaymu (Kościół Ducha Świętego). Zwróć uwagę turystów na wiszącą ambasadę kaznodziei, drewniany ołtarz i zegar wbudowany w ścianę zewnętrzną.

Godnym uwagi jest ogród duńskiego króla na zamku Toompea.

Ciekawe historie związane z wieżą Tolstaya Margarita. Są połączone trzema domami piętnastego wieku, o nazwie "Trzej Siostry", łuku Wielkich Bram Morza. Budowa wieży Tolsta Margarita wiązała się z obroną miasta od morza. Dziś wieża została schroniona przez estońskie muzeum morskie.

W Tallinnie zbudowano kilka platform widokowych, które pozwalają oglądać z ponad niesamowitym pięknem przytulnego średniowiecznego miasta. Stamtąd najwyższe budynki Tallina wyglądają dobrze: wieża kościoła Oliviste (około sto dwadzieścia trzy metry wysokości), bramy Viru.

Niewątpliwie atrakcyjna dla turystów jest rezydencja rosyjskich carów, Pałacu Piotra Wielkiego, w Estońskim Kadriorg, który obecnie jest rezydencją Prezydenta Estonii.

Tak, jest wiele do zobaczenia w Tallinie, ale można odpocząć. Nocne życie w mieście nie ustaje. Teatry, kina, dyskoteki, kluby muzyczne, wszelkiego rodzaju kawiarnie, bary nie nudzą podróżnych.

Zakupy w Tallinnie stały się popularne wśród Rosjan, szczególnie wśród mieszkańców Petersburga. W Tallinie znajdują się zarówno nowoczesne centra handlowe, jak i wszelkiego rodzaju sklepy, warsztaty, sprzedające tradycyjne pamiątki estońskie. Turyści bardzo lubią ceramikę w Tallinnie, ręcznie robioną dzianinę, słodycze (zwłaszcza czekoladę Kalev) i wiele innych pamiątek.