153 Shares 8394 views

Programy dla Ubuntu: zainstalować i uruchomić

Na Ubuntu ludzie często chodzą po długim korzystaniu z systemu operacyjnego Windows. Ponieważ systemy te są znacznie różni się od siebie, niedoświadczony użytkownik może mieć problemy w pracy. Czasem dochodzi do absurdu, ludzie po prostu nie rozumieją, jak zainstalować oprogramowanie dla Ubuntu.


Ten artykuł jest tylko wpłynie wątek. zostaną omówione wszystkie popularne metody instalacji oprogramowania, a także uruchomienie.

Instalacja za pomocą Synaptic

Pierwszą rzeczą, jaką należy rozważyć, jest najprostszym sposobem korzystania z programu Synaptic. Ten program jest dostępny w każdej dystrybucji Linuksa, i można go znaleźć w „Menu”. Nie wskazują na „Narzędzia administracyjne”, a po prawej stronie, wybierz „Menedżer pakietów Synaptic”.

Ten program nie jest jedynym w swoim rodzaju, ale wszystkie działają na tej samej zasadzie, zatem znaczące różnice w nich nie są przestrzegane. Dobry program tak, że posiada interfejs graficzny, który użytkownicy Windows są tak przyzwyczajeni.

Tak więc, w celu stworzenia programu dla Ubuntu, przejdź w menedżerze pakietów. Po uruchomieniu trzeba będzie wprowadzić hasło, które podałeś podczas instalacji systemu operacyjnego. Wprowadzając go, otwórz program. Pierwszy zaktualizować wszystkie pakiety, klikając na odpowiedni przycisk.

Teraz można zobaczyć listę wszystkich programów, które są umieszczone w repozytorium. Znalezienie konieczne, kliknij na niego dwa razy lub można kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Oznacz do instalacji” z menu kontekstowego. Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do instalacji. Aby to zrobić, kliknij w górnym pasku „Zastosuj”. Jak tylko zaczyna się instalacja, zostanie pokazany jakie pakiety są zainstalowane, i dać krótkie informacje o nich.

Teraz, gdy wiesz, jak zainstalować oprogramowanie w Ubuntu za pomocą menedżera pakietów Synaptic.

Instalacja z repozytorium przez terminal

Aby zainstalować program w Ubuntu, nadal można skorzystać z terminala, lub jak to nazywa, z wiersza poleceń. Kliknij ikonę lub kombinację klawiszy Ctrl + Alt + T. Aby połączyć zacisk

Ta metoda jest dobra, że informacje o programie dostępne są czasami bardziej, plus elastyczna konfiguracja jest dostępna. Jednak znaczna wadą jest to, że dla przybysza użytkowników Ubuntu może wydawać się skomplikowane i kłopotliwe, a to nie jest zaskakujące, ponieważ praca jest wykonywana bez GUI.

Tak więc, zanim otworzysz terminal. Aby rozpocząć aktualizację wpisując sudo apt-get, odświeżyć listę programów. Teraz można przejść bezpośrednio do instalacji. Aby to zrobić, należy wpisać:

sudo apt-get install nazwa pliku

Aby uczynić go bardziej zrozumiałym, konieczne jest, aby dać przykład:

sudo apt-get install chrom

Możliwe jest również zainstalowanie kilku programów. Aby to zrobić, wystarczy wpisać swoje nazwisko spacją.

Mała uwaga. Po wpisaniu pierwszego wiersza w terminalu, można poprosić o hasło, a więc, gdy go wpisać, nic nie jest wyświetlane – to normalne. Na przykład, jeśli masz hasło „0000”, wystarczy nacisnąć cztery razy zero, a następnie Enter.

Teraz znasz inny sposób , jak zainstalować program w Ubuntu.

Instalacja GUI pakietu dep

Czasami zdarza się, że w repozytorium wymagany plik nie został znaleziony. To nie jest straszny. Najprawdopodobniej autor programu po prostu nie posiada repozytorium. W tym przypadku program może być rozprowadzany za pośrednictwem pakietu deb.

W internecie, szukać opakowaniu i pobrać go do komputera. Dodatkowo metoda ta polega na tym, że program instalacyjny nie wymagają połączenia z internetem. Pakiet może być przywrócone do pamięci flash i zainstalować na dowolnym komputerze. Ale są mniej istotne, fakt, że program nie będzie aktualizowany po zainstalowaniu się w ten sposób, ponieważ system nie znajdzie go w repozytorium.

Tak, pakiet deb zostanie pobrany do komputera. Aby zainstalować go za pomocą Nautilus (to samo, co „Explorer” w systemie Windows), otwórz folder, w którym plik i naciśnij je dwukrotnie. Zanim otworzysz okno, które poprosi o zgodę na zainstalowanie programu, kliknij „Install Package”, a rozpocznie się proces instalacji.

Montaż opakowania poprzez zacisk dep

pakiet deb można zainstalować za pośrednictwem terminala, konieczne jest, aby uruchomić go w pierwszej kolejności. Ważne jest, aby wiedzieć, że instalacja tej metody zakłada istnienie dpkg, a jeżeli to narzędzie nie, to trzeba zainstalować.

montaż bezpośredni pakiet deb przez terminal, za pomocą komendy:

sudo dpkg -i ścieżka_do_pliku

Jak widać, jest to konieczne, aby utorować drogę do pliku, przykładem może wyglądać następująco:

sudo dpkg -i /home/user/soft/yandex.disk.deb

Po wprowadzeniu polecenia i naciśnięciu klawisza Enter, proces instalacji rozpocznie. Zgodnie z wynikami zostaniesz poinformowany, wszystko poszło dobrze, czy nie. Jeśli nie, przeczytaj przyczynę i rozwiązać problem.

Również za pomocą terminala można zainstalować absolutnie wszystko deb-pakiety w folderze. Aby to zrobić, po prostu w linii Sprawdź swoją drogę do miejsca i mety «… *. Deb». Na przykład:

sudo dpkg -i /home/user/soft/ntlmaps_*.deb

Nie zapominaj, że gdy pojawi się monit o hasło po wpisaniu nie będzie go zobaczyć.

Uruchamianie aplikacji

Dobrze, że tak jak i wszystko. Aby dowiedzieć się, jak zainstalować oprogramowanie w Ubuntu, rozmawialiśmy, to pozostaje tylko wyjaśnić, jak uruchomienie programów Ubuntu.

Można również korzystać z wielu sposobów. Pierwsza polega na wprowadzeniu przez „Menu”. Wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę i jednego z odcinków znajdziesz niezbędne programu. Po kliknięciu na ikonę uruchomi go.

Druga metoda jest znacznie szybsza, to obejmuje korzystanie z tego samego terminala. Otwórz go w kolejce wystarczy wpisać nazwę programu. Na przykład, chcesz, aby uruchomić edytor tekstu gedit, bo wystarczy wpisać:

gedit

Po naciśnięciu przycisku zostanie uruchomiony program Enter.

Warto również wspomnieć, że Ubuntu Windows uruchamia także program tylko, że trzeba zainstalować specjalny program, nazywa się wino. Jego instalacja i konfiguracja można znaleźć w Internecie. Dobrze, że to wszystko, wiesz jak instalować programy na systemie operacyjnym Ubuntu.