488 Shares 8575 views

Liczba mnoga rzeczowników w języku rosyjskim

W języku rosyjskim, większość rzeczowników – to elementy, które są podatne konto. Mogą być stosowane w połączeniu z liczb kardynalnych. Te rzeczowniki mają formy obu liczb: liczby pojedynczej i mnogiej: stół – stolik, biurko – biurka, cloud – chmura. Formy te mają różne końcówki oraz różnych kombinacji z innymi częściami mowy.

Znaczenie liczby mnogiej rzeczowników

Jeżeli pojedynczy numer odnosi się do pojedynczego obiektu z wielu podobnych mnoga jest zestaw jednorodne przedmioty.

mechanizm mnoga

W większości przypadków koniec rzeczownika w liczbie mnogiej – jest S, S i S, -ya, na przykład bagażnik – szyby, dziewczyna – dziewczyna – miejsce, drzewa – drzewa. W niektórych przypadkach, tworząc podstawę naprzemiennie lub utraty / dodanie znajomego samogłosek – przyjaciele wieniec – wieniec, kawałek – Kawałki.

Należy zauważyć, że w liczbie pojedynczej rzeczowniki z każdego z trzech rodzajów mieć różne zakończenia. Liczba mnoga zasłania cechy rodzajowe, tak, na przykład, rzeczowniki ściany, noc, kobiece wieś i ogarek stół, męski nóż są w tej sytuacji jest identyczny do ścian końcowych, noc, miejscowości i kikutów, stołów, noży. Odzwierciedla to oszczędność zasobów językowych, jak w tym przypadku, najważniejsze – aby wyświetlić liczbę elementów, zamiast ich rasę.

Cechy mnogiej niektórych słów

W języku rosyjskim istnieje grupa rzeczowników, w których obecność i tworzenie liczby mnogiej zależy od konkretnego przypadku dla tego słowa (na dnie stawu kolanowego, poker i inne.). Na przykład, znaczenie „niższej niczym ściana” na dole liczby mnogiej słów kluczowych ma kształt dna. Znaczenie dnie rzeki, dno morza w tym słowie tworzą liczbę mnogą nie istnieje.

Rzeczowniki nie mają liczby mnogiej

Niektóre rzeczowniki w liczbie pojedynczej oznaczają wielości. Na te słowa w języku rosyjskim nie tworzy liczbę mnogą. to rzeczowniki

  • real (mleko, zboża, olej, jedwab, aksamit, złota, miedzi, itd.);

  • zbiorowe (ludzkość, studenci, szmaty, liście);

  • (Wiek dziewczęcy ciśnienie cierpliwość, uprzejmość) streszczenie;

  • własny (Moskwa, Karpaty, Naberezhnye Chelny).

Istnieją przypadki użycia słów z tej listy w liczbie mnogiej: sery, płatki, wędliny, itp Ale mnoga wskazuje raczej różne odmiany, zamiast numeru, na przykład „Mleczarnia produkuje różne. Rodzajów sera.”

Rzeczowniki używane jedynie w liczbie mnogiej

W przeciwieństwie do rzeczownika, nie tworzących liczbę mnogą w języku istnieją słowa, które istnieją tylko w liczbie mnogiej. to rzeczowniki

  • streszczenie (zmierzch wakacje);

  • materiał (krem, zupa);

  • nazwy niektórych gier (chowanego, szachy);

  • przedmiotów, w tym kilka sztuk (nożyczkami, spodnie, dżinsy, wagi, itp ..).