651 Shares 9749 views

Wina kategorii. Na jakiej podstawie są podzielone na kategorie wina? Klasyfikacja win kategoriach jakościowych

Jak mówili w starożytnym Rzymie, In vino veritas, a to jest niemożliwe, aby nie zgodzić. Rzeczywiście, pomimo postępu w technologii i uprawy nowych odmian winogron, wino pozostaje jednym z najbardziej uczciwych napojów. Ludzie mogą zafałszować znanej marki, ale fałszywy smak, zapach i kolor niemożliwe. I aż 1000 lat temu, wino jakość jest w stanie wyzwolić się języka nawet małomówny.

Wiele będzie zaskoczony i powiedzieć, „Wino ma wina”, ale konieczne jest, aby zagłębić się w tej kwestii, i to staje się jasne, jak różnorodny świat napoju.

3 faktyczny wpływ na historię

1. Po raz pierwszy status boski dar wina otrzymanego w mitologii greckiej, kiedy bogowie Olimpu, aby dzielić się swoją recepturę z innymi. Ten napój, i nadal jest używany w wielu uroczystościach religijnych.

2. Wielu historyków zgodzili się, że to początek rewolucji francuskiej był wzrost podatku od wina, a następnie popełnił napój niedostępne dla klasy średniej.

3. Gdy we Francji wzrosły podatki między Brytanii i Portugalii przyjaznych stosunków. Według naukowców, brytyjski lubił smak portugalskiego porto.

A teraz główne pytanie – na co win tereny są podzielone na kategorie.

klasyfikacja generalna

Powiadom wszystkich klas w jednym artykule jest niemożliwe, więc porozmawiajmy o najbardziej popularnym i starożytnego kraju europejskiego do produkcji wyrobów winiarskich – Francja. Że klasyfikacja cztery poziom win kategoriach jakościowych został tutaj rejestrowane.

Wina stół (VDT lub vin de tabeli). produkcja napojów może być oparta na wykorzystaniu różnych gatunków i upraw winorośli. Aby zapewnić 9% poziom alkoholu można dopuścić, aby dodać syrop cukrowy. Wina stołowe etykieta nie wskazują na miejsce produkcji i roku zbiorów. Ze względu na brak wyrazistości i indywidualności, nie zasługują na uwagę krytyków i sommelierów i dobrych restauracji nigdy nie uwzględnić je w menu.

Vin de pays (VDP) lub lokalny, należą do kategorii win wyższego poziomu. Produkcja oparta jest na regulowanych odmian jagody, napój powinien mieć pewną siłę i spełniać pewne cechy organoleptyczne. Winogrona używane do tej kategorii, jest uprawiany w specjalnej strefie. Prawo dla przemysłu napojów ta kategoria posiada 150 miejsc we Francji.

Apelacja d'Origine Vin Delimite de Qualite Superieure (AOVDQS lub VDQS) – wysokiej jakości win rocznika. Ich produkcja ma ścisłą regulację i sterowanie odbywa się przez specjalne organizacje. Wszystkie napoje są związane z kategorią win markowych, spełniać szereg wymagań:

– wytwarzanie napoju odbywa się w obszarach, związanych z określonym regionie;

– Użycie tylko regulowane winogron;

– zdefiniowany sposób postępowania i maksymalnych wydajności na hektar;

– muszą być zgodne ze wszystkimi zasadami winifikacji, organoleptycznych wymagań i stworzyły fortecę.

Apelacja d'origine contrôlée (AOC) – najwyższa klasyfikacja win według kategorii, o których mowa w jego pochodzenia i ma bardziej rygorystyczne wymogi niż AOVDQS. Tutaj uwzględniać wiek winorośli stosowanych odmian, gleba i kolor uzyskanego napoju. Główną rolę w produkcji spektakli „nazw”, czyli nazwy, jest to gwarantuje autentyczność produktu. Pamiętaj wszystkie apelacje trudne, gdyż ich liczba stale rośnie (ponad 400), ale najbardziej prestiżowych win AOC są uważane za francuski, każda z nich ma charakterystyczną cechą.

Reszta Europy jest winogrono miast w Europie, w oparciu o klasyfikację francuskiego, stworzyliśmy podobne. Wyraźna korelacja jest pokazany w tabeli.

Francja Włochy Hiszpania
Vin de table Vino de Mesa Vino da Tavola
Vin de pays Vinos de las Tierras INDICAZIONE GEOGRAFICA TIPICA
AOVDQS DO (Denominacion de Origen) Denominazione di origine controllata
AOC Denominacion de Origen calificada Denominazione di Origine Controllata e Garantita

Klasyfikacja zawartości cukru

Red często suche, więc jest oparta na białych win.

1 s – Dry (mniej niż 4 g / l).

2. Demi-s – półsuchy (4-12 g / l).

3. Moelleux – półsłodkie (12-45 g / l).

4. Doux – słodkie (więcej niż 45 g / l).

Dla musującego: estra-Brut (mniej niż 4 g / l), Brut (do 15 g / l), bardzo s (12-20 g / l), s (nie więcej niż 35 g / l), pół-s (32 -55 g / l), doux (więcej niż 55 g / l).

Zawartość CO2

Vin musujący – kategoria musujących napojów alkoholowych, w których enzymy rozpadu wtórnych odbywa się w butelce.

Vin mousseux gazeifie – klasyfikacja win musujących, w którym CO 2 odbywa się przez nasycenie dwutlenkiem węgla.

Vin pétillant – wino musujące, różni się od innych CO 2 niskociśnieniową w butelce.

Vin perlant – perłowy ma niski poziom CO 2.

Vin tranquille – ciche napoje wino z prawie całkowitym braku CO2.

Sposób klasyfikacji

Najtrudniejszy rodzaj oddzielenia tego napoju, jak każdej produkcji ma subtelność i wyróżnienie. Mimo to, eksperci byli w stanie zidentyfikować następujące kategorie:

– Młode wino , które nie jest w potrzebie ekspozycji.

– dojrzewających w beczkach lub butelkach do jednego roku.

– Starzenie się na własnych osadu. Należą do nich niektóre odmiany win białych, to prace technologii w Dolinie Loary.

– wina likier wytwarzane przez mutację, która jest dodawana do alkoholu brzeczki nedobrodivshee lub brandy.

– Gotowane wina, w szczególności produkowane we francuskiej Prowansji. Produkcja opiera się przy dłuższym ogrzewaniu i odparowaniu brzeczki. Gotowane wino ma specyficzny smak i zawiera wysoki poziom cukru.

Klasyfikacja przez cieniu napoju winiarskiego

To nie zawsze jest dzielona przez kolor wina, czasami są klasyfikowane w zależności od ich składu chemicznego. Na przykład, czy wiesz, że istnieje szampana produkowane z czarnych winogron, ale ma biały kolor?

Czerwone wino zawiera garbniki (taniny) odpowiedzialnych za działanie ściągające i pigmenty powodujące kolor.

Rose wina nie są godne uwagi krytyków, choć ich zakres kolorów jest bardzo zróżnicowany: od lekko poplamione do nasycenia.

Istnieje również zielone wino produkowane w Portugalii, czarny (Cahors) i żółty.

A teraz krótkie spojrzenie na wino DO kategorie.

Co to znaczy DO

Hiszpański analogowe wysokiej jakości win rocznika (AOVDQS). Prawo do wytwarzania produktów dla tej kategorii otrzymali ponad 164 hiszpańskich plantatorów winorośli.

Największy obszar winnic do produkcji win do kategorii La Mancha – 188,181 ha. Ich produkcja ma wyraźny drzewny i aksamitny smak.

Trochę białego wina

W kategorii win białych są zazwyczaj podzielone na 6 klas:

1. Wino wytrawne light „ciało”. Jako sommelier powiedział, że ma „stal” rdzeń. To zmniejszenie ilości cukru, lecz wysokie stężenie kwasu, alkohol Odsetek ten nie przekracza 12% i nieznacznie wyczuwalny zapach. Ale doświadczeni specjaliści twierdzą, że ten rodzaj białego wina może czasami mają aromat i smak – wszystko zależy od odmiany winogron. Na przykład, "Sauvignon Blanc" ma ziołowe niuanse i "Riesling" – Fruit.

2. Określenie narażenia białego wina średniej „ciała” – minimum 3 lata. Jest produkowany z Chardonnay, Shenen Blan i roli. Poziom alkoholu od 10 do 13%, ale smak i aromat wyraźny kwiatowy i owocowy notatki.

3. kompletne „ciało” kategorii wina, z reguły trzymane w beczkach przez kilka lat. Mają smak owocowy, niska kwasowość oraz dużą ilość garbników. Alkoholowy od 12 do 14%.

4. Pachnące białe wino napoje różnią wyraźny aromat owoców egzotycznych. Są one niski kwas o zawartości alkoholu 12-14%.

5. Wino półsłodkie wykonane z odmian winogron Moscatel, Tokay Pinot Gris-i Shenen Blan. Alkoholu 14% i wprowadza się do napoju oziębionej do 0 ° C 10 formy.

6. białego wina słodkiego napoju zawierającą do 18% alkoholu jest na ogół wprowadza się do deseru. Znane przedstawiciele napojów alkoholowych „Sauternes” i „Barsac” (Francja).

Kilka słów o napoju musującego

Nazywa wino musujące, który zawiera dwutlenek węgla, utworzoną przez specjalną technologię. Ich produkcja jest podzielona na 4 sposoby:

1. gazowanie. Podczas wytwarzania niskiej jakości napoje stosowane sztuczne wprowadzanie CO2.

2. Sposób, w którym koniec fermentacji głównej, alkohol nie znajduje się w cylindrze, w butelce, zwany wiejski (Metoda Rurale).

3. Jeśli średnie rozkładu substancji organicznych zachodzi w akratoforah (specjalnych pojemnikach metalowych), błąd pojawia się w sposobie wytwarzania według Sharma.

4. klasyczną metodę – powtarza się proces fermentacji występuje w butelce.

Warto też wspomnieć, że istnieją dwa szczególne kategorie win musujących i perła musujących. Pierwszy zawierał minimalną ilość dwutlenku węgla, przy czym ten ostatni ma niewielki ciśnienie w butelce i niskie zatrzymywanie (7%).

Które dania serwowane wino

Wino gatunkowe, dobre jedzenie i przyjemne towarzystwo – to gwarancja ciepłych wspomnień z obiadu. Wybór towarzyszami – prywatna sprawa, i wiedzieć, jakie potrawy w połączeniu z winem, to wszystko.

Musimy zacząć od ograniczeń, a mianowicie żywność, która nie zaleca się stosować do napojów alkoholowych, tak aby nie tłumić jego smak. Absolutnie nie może odnosić się do posiłków wino i przekąski, przyprawionego octem.

Wśród zakazów to orzechy. Faktem jest, że przez przejście do owocowych kubków smakowych nie reagują z innymi składnikami i pić wina.

Ostatni zakaz odnosi się do palenia. Dym tytoniowy zagłuszyć zapach i smak nikotyny nie pozwoli, aby w pełni doświadczyć wina.

Mimo licznych odmian do posiłków jest zasada: im bardziej złożony smak na talerzu, tym łatwiej pić wino w szkle i vice versa.

Red dochodzi do pikantnych mięs, owoców, makaronów, pizzy, ryb i rozmaitych serów.

Biały smak doskonale harmonizuje z owocami morza, cielęciny, drobiu i jaj.

Element różowe wina są uważane za przekąski mięsne, owoce morza i desery.

Odmiany półsłodkie i słodkie towarzyszyć lody, owoce i czekoladę.

Napoje gazowane, a mianowicie Champagne – idealny napój do kolacji otwarcia gali.

wniosek

Jeśli przed „boskim napojem” na ty podzielony na białe, czerwone, suche i ufortyfikowane, to jest nadzieja, że uzbrojony w informacje z tego artykułu, nauczyłeś się, jakie są rodzaje win, a nie można po prostu odczytać z nazwy etykiety, ale rozpoznać wybór i sposób wytwarzania.