354 Shares 8871 views

Pisarz i obywatel. Kreatywność i życie Gogola

Jeden z największych rosyjskich pisarzy, Nikolaj Wasiliewicz Gogol, urodził się w 1809 roku. Jego rodzice byli biednymi ziemskimi prowincjonalistami, którzy mieszkali w małej posiadłości niedaleko wsi Dikanka w województwie pojebeckim. Kreatywność i życie Gogola wpłynęło na fakt, że jego ojciec, Wasil Afanasiewicz, miał pasję do sztuki, lubił teatr i miał własne kompozycje.

Narodziny Gogola jako pisarza

Gogol otrzymywał regularną edukację domową. Później wszedł do gimnazjum im. Nezhinskaya. W gimnazjum przyszły pisarz zainteresował się teatrem, uczestniczył w produkcji, ucząc się gry na skrzypcach, a w 1828 ukończył studia. Pierwsze próby skomponowania okazały się porażką, a takie stadia życia i pracy Gogola będą okresowo powtarzane w jego biografii. W 1829 roku otrzymuje miejsce drobnego urzędnika, jednocześnie lubi malować i nadal pisać. Pragnienie literatury kosztuje, a już w 1830 r. Gogol publikuje swoją pierwszą powieść – "Basavryuk" – w "Otechestvennye zapiskach". W tym samym roku ukazały się szefowie powieści "Getman", nad którymi zaczął się pisarz. W tym okresie swego życia spotyka się z Pushkinem, co poważnie wpłynęło na pracę i życie Gogola. Pisarz słuchał porady Aleksandra Sergiejewicza i cenił swoje dzieła. Puszkin wprowadził Gogola do wielu pisarzy i artystów tamtych czasów, w tym Delvig, Vyazemsky, Bryullov, Krylov.

Odbicie historii i życia w twórczości Gogola

Sława wśród pisarzy Gogol przyniósł kolekcję powieści "Wieczory na farmie koło Dikanki" (1830-1831 g.). Wieś, w której Gogol dorastał, słynął z legend i legend. Wiele z tych legend Gogol przeniósł się do jego pracy. Pisarz postanawia poświęcić się pedagogice, naukowej aktywności, aw roku 1834 zostaje profesorem na Wydziale Historii Uniwersytetu w Petersburgu. W tym samym roku rozpoczął pracę nad Taras Bulbą. Rok później Gogol opuścił służbę i całkowicie opuszcza literaturę. W 1835 roku, z jego pióra przyszedł "Viy", "Taras Bulba". Ponadto w Petersburgu publikowane są eseje o życiu "Arabesek", a powstanie "Overcoat", który kończy się dopiero w 1842 roku.

Teatralny okres kreatywności Gogol

Pisanie nie było jedynym hobby, praca Gogola i życie były zupełnie zróżnicowane. Pojawienie się "Inspektora" w 1835 r. Było wynikiem fascynacji produkcjami teatralnymi. To było dla teatru, że ta praca została napisana, która została później wystawiona w jednym z teatrów w Moskwie z udziałem słynnego Shchepkina. Produkcja była ostro krytykowana, a autor postanowił wyjechać za granicę. W międzyczasie Gogol nadal pracuje nad następującymi pracami, w których wyśmiewał biurokrację tamtego czasu, a w 1841 r., Z udziałem Belinsky'ego w Petersburgu, wyemitowano pierwszy tom "Umarłych dusz".

Kreatywny i duchowy kryzys

Druga część "Dead Souls" miała zupełnie inny los. Dalsze prace i życie Gogola są mniej skuteczne. Rewizja zasad życia, rozczarowanie wpływem fikcji na życie doprowadziły pisarza do całkowitego kryzysu duchowego, do poważnej choroby psychicznej. W jednym z najważniejszych momentów, w 1852 roku, Gogol całkowicie spala drugą objętość martwych dusz. W tym samym roku pisarz nie żył. Został pochowany na cmentarzu klasztoru Danilov. Cała chronologia życia i pracy Gogola Zostało ono odzwierciedlone w jego pracach.