251 Shares 7394 views

Chiński zimno stali guan dao: opis, historia i ciekawostki

Guan Tao – to starożytna chińska zimno stali. Tłumaczone nazwa oznacza „miecz Guan”, słynny dowódca 3 wieku naszej ery. Według kronik, to pojawia się w tym wieku, jednak większość uczonych są skłonni uwierzyć, że został wymyślony później.


historia

Broń guan dao, którego historia jest wpół legendarna postać wymienione w chińskich kronikach sztuce wieków wojennych 9-18. Według starej legendy, był to miecz słynnego generała epoce Trzech Królestw Guan-Yu, który jest bardzo popularny w Chinach. Wiadomo, że był osobiście zaangażowany w wielu bitwach, a dzięki swojej zwinności, umiejętności, odwagi, zawsze wygrywa. Uważa się, że w walce używał jego słynne biegunowe ramiona, która następnie została nazwana jego imieniem.

inne wersje

Historia guan dao, Guan miecz, mimo wpół legendarna postać może odzwierciedlać prawdę. Jednak pierwszy szczegółowy opis broni z 11 wieku. W jednym z chińskich encyklopediach, datowany danych wieku, znajduje się charakterystyczny miecz. Nauka historii też nie ma dowodów archeologicznych na moment istnienia mieczem w 3. wieku, choć może to tylko oznaczać, że w tej odległej epoce Tao nie jest szeroko rozpowszechniona w kraju. W związku z tym, że większość naukowców są skłonni przypisywać występ legendarnego miecza w połowie pierwszego tysiąclecia naszej ery.

opis

Guan Tao – jest zakrzywione ostrze zamontowane na długim słupa. W długość może wynosić do 2 metrów, jej ciężar wynosi od 4 do 8 kg. Pojawienie się w górnej części broni przypomina półksiężyc, więc początkowo był nazywany „miecz zielonego smoka obejmującego księżyc.” W rzeczywistości tuleja EXEC w postaci głowy smoka, który, jak to połyka go. Według innej wersji, nazwa pochodzi od faktu, że pierwotnie było z wygrawerowanym wizerunkiem smoka, który miał znaczenie symboliczne. Guan Dao składa się z szerokiego zakrzywione ostrze, które ma występ na ostrzenia kolbą. Jego szerokość może być maksymalnie szesnastu centymetrów. Zbocza ostrzy – prosty ostrym Zaostrzone krawędzie mają kształt falisty. Ostrze jest zamontowane na wale za pomocą trzpienia, którego długość jednej trzeciej jej długości. Ponadto krawędź o szczególnym metalowej tulei, który spełnia kilka funkcji: sprawia, że połączenie silniejsze promuje rozkład sił, a także służy jako podkładka do nitu.

funkcje

Guan Dao różni się od pozostałych ramion biegunowych, że głowica jest w postaci koła lub wielokąta. Inną charakterystyczną cechą – jest to wskazówka na słupie, który jest wykorzystywany jako broń w walce wręcz. Miecz miał oryginalną konstrukcję wewnętrzną. Tak więc, tarcza składa się z trzech warstw: pierwszy z nich został odlany z jednego kawałka metalu, który stanowił głównego ostrza i krawędź. Wzdłuż krawędzi ostrza, że składa się z miękkiego metalu, który łatwo remolding lub modyfikacji czyszczenia zanieczyszczeń i równomierny rozkład węgla. Chińscy mistrzowie w pierwszym etapie pierwszym przerwano główne ostrze, a następnie puścić części bocznych, dzięki czemu broń bardziej wytrzymałe i stabilne niż konwencjonalnego hartowania.

aplikacja

Historia Guan Dao sięga kilku wieków. Broń ta była bardzo silna i skuteczna w walce, a ich zdolność do opanowania jest prawdziwą sztuką. Fakt, że waży się los, i nauczyć się zarządzać, wziąć długi trening. Podstawowa technika jego stosowania w walce – to aplikacja ciężkiej kłucia i tnąc ciosów w pionie. Strajki technika poziomo pojawiły się dopiero pod koniec 18 wieku, kiedy pistolet zaczął być używany indywidualnie. Również był używany przez piechotę i włóczników rozbić. W związku z tym, chińscy wojownicy, uzbrojony w miecz, przypominający najemników europejskich. Garda wolno używać miecza jako tnąc i dźgając broni.

właściwości

Chiński zimno stali guan dao łączy funkcje mieczem, włócznią, słup i hak, co czyniło go używać prawie niezwyciężonego wojownika. Wiadomym jest, że nawet chińscy mistrzowie nie udało się wynaleźć zbroję, która chroni go przed strasznym szoku. Miecz żołnierzy uderzył nadgarstków, twarzy, szyi, kolan i stawów. Kolba krawędź tnąca wykonana broń szczególnie niebezpieczne, a ponadto nie wolno nam zapominać, że nawet wał używany do walki, gdyż został wyposażony w ostrą końcówką. Jeździec z nim mogło jednocześnie bezpośrednio do galopu hit wielu wrogów naraz.

Szkolenie i upowszechnianie

Ilustrowana Encyklopedia 18. wieku opisuje jak żołnierze kandydaci musieli wykazać swoją zdolność do dzierżyć miecz i sztuk walki. Badanie zawiera szereg ćwiczeń z dao, dziobie i ciężarkami. Jednocześnie miecz był ważony do 40 kg. Obecnie jest to broń używana w technice wojennej sztuki. Wygląd został poddany kilku zmianom: ostrzem jest często dołączone szczotki lub wiązki czerwonej taśmy, często wieńca łopatkowego. Dzisiaj broni są stosowane w chińskich sztuk walki i wrestling.

ciekawostki

Należą do nich na przykład fakt, że Guan Dao był znany nie tylko w domu, ale również w innych krajach. Tak, że jest ono stosowane w Korei, Wietnamie, a nawet dalekiej Japonii. Niektórzy eksperci sugerują, że projekt miecz był podstawą naginata i bisento. I rzeczywiście, ostatni rodzaj broni ma także wał, który jest osadzony na zakrzywionym ostrzem o długim ostrzu.

Ponadto dao Guan użyto aż do 20 wieku, jak widać na zdjęciach, podczas gdy w krajach europejskich i halabardy glaive w 17 wieku, przestała istnieć.

wartość

Powodem tej popularności może leżeć w tym, że dowódca Guan-Yu jest bardzo popularny w Chinach. W tym kraju, jego postać jest otoczona aureolą religijne: w jego osprzętu honorowe wzniesiono świątynie który jest pomnik dowódcy. W sumie, jest on przedstawiany z tym mieczem. Ale najważniejsze, że ta broń okazała się niezwykle skuteczna w walce. Przeciwko jego przeciwnik praktycznie nie mógł się oprzeć, zwłaszcza jeśli jest on stosowany kawalerii i piechoty. Ale także w poszczególnych aplikacji miecza i jego właściciel zrobił praktycznie niezniszczalny. Choć przygotowanie do posiadania miała dużo czasu, uzasadnia się. I nie na próżno na początku XX wieku, żołnierze czasami uzbrojony. Ten miecz jest bardziej niebezpieczne, ponieważ, oprócz strajku, mógł uchwycić broń wroga.

Podsumowując, należy stwierdzić, że halabardy ogólnie bardzo powszechne w Chinach. Mają wiele imion i możliwości, ale guan dao, jest chyba najbardziej popularny z nich, ponieważ łączy w sobie kilka funkcji: skutecznie chroni żołnierz i jednocześnie idealny do ataków i zamachów, a ponadto może być stosowany do neutralizowania wróg. Zgodnie z celem miecz jest uniwersalna: praktyka pokazuje, że jest on z powodzeniem stosowany w indywidualnej walki, piechoty i kawalerii. Tak więc, rozumiejąc, co guan dao, których wartość jest tak wielka w historii Chin, nie jest możliwe bez uwzględnienia cech kultury i mentalności ludzi.