753 Shares 6736 views

Yak-36: Dane techniczne i zdjęcia

Radziecki przemysł lotniczy – powodem do dumy nie tylko zniknęła z mapy Związku Radzieckiego, ale także współczesnych inżynierów, którzy są spadkobiercami swoich znamienitych poprzedników. W tym artykule zostaną omówione o unikalnej samolotów. Ten Jak-36, którego cechy zostaną rozpatrzone w szczegółach sposób.

prehistoria

Sama idea stworzenia unikalnego latającą maszynę, co miałoby pionowego startu i lądowania, pojawiły się na długo przed stworzeniem samolotu i został zrealizowany w postaci helikoptera. Produkcja samolotów jest helikopter podobnych obiektów zostało opóźnione przez wiele lat. Głównym powodem opóźnienia w ustanowieniu takiego statku było to, że byłoby to udział wszystkich elektrowni był zbyt wielki, a moc – małe. W rezultacie, w przypadku zakleszczenia przesuwać tylko w 1940 roku, kiedy świat zobaczył silniki turboodrzutowe. Od inżynierii i testowania na ławce przed utworzenie tego samolotu odbyła się okres dwóch lat.

Autorzy

Jednym z prekursorów w tej dziedzinie był projekt samolotu technik nazwa Shulikov, który w 1947 zaproponowano zastosowanie specjalnej dyszy odchylania turboodrzutowych (THD), który został następnie zainstalowany na Jak-36.

Nieco później Scherbakov projektant opracował projekt i rozpoczął testowanie stoją w locie modelu samolotu, który wystartował w pionie i miała skrzydła, ale został wyposażony w parę obrotowych silników turboodrzutowych zainstalowanych na bocznych powierzchniach kadłuba. Ale brak skrzydła wywołała burzę w środowisku inżynierskim, który położył kres kontynuacji tego projektu.

Jakowlew Biuro projektowe

Najbardziej udany zespół, który był zaangażowany w tworzenie pionowo samolot startuje, to był OKB-115, którego głowa była legendarna Aleksandr Siergiejewicz Jakowlew. Ten inżynier w 1960 roku zaproponowano rozwój Yak-104. W tym statku powietrznego planuje zainstalować dwa wymuszone silnika R19-300 które miały być użyte jako elementy podnoszące napędowych. Ich nacisk 1600 kG. silnik windy powinny być pojedynczy silnik. Deweloperzy Planuje się, że latający waga 2800 kg i 600 kg maszyny rezerwowej paliwo miał lecieć z maksymalną prędkością 550 km / h, i wspiąć się na wysokość 10 000 metrów. W tym przypadku odległość lotu byłby równy 500 kilometrów, a długość jej była godzina pierwsza do dziesięciu minut.

Yak-In Projektu

(- 5000 kg każdy wzdłużne) W kwietniu 1961 roku Rada Ministrów w sprawie projektu utworzenia pojedynczego zamachowca z silnikiem pary R21-300 był w pełni przygotowany. To był już Yak-36. Statek miał być prędkość lotu 1100-1200 km / h na wysokości 1000 metrów. Waga w momencie startu nie powinna być większa niż 9150 kg.

Szybsze opracowywanie systemów stabilizacji i kontroli, testowania funkcjonalności obrotowych dysz silników Yak-36 oferty zostały wykonane, aby wykonać testy prototypu bombowca z istniejących silników turboodrzutowych R21-300, którzy dociskane Index 4200 kG. Zapewnione maszynowy równoległe dysze obrotowe. Niniejszy dokument został opublikowany w dniu 30 października 1961 r.

Rozwój Yak-36 doprowadziło SG Mordovin. Ponadto, inżynierowie zostali zaangażowani: Sidorov, Pavlov, Bekirbaev Gorszkow.

Workflow

Nowa generacja samolotów miało miejsce w czasie, kiedy w Wielkiej Brytanii mogła już pochwalić podobnym samolocie „Harier”, który był wyposażony w silnik turbo dwie pary dysz obrotowych. Jednak inżynierowie radzieckie poszedł na jego drodze, różni się nieco od zachodu.

Biorąc pod uwagę, że to, co było celem Yak-36 i jak on został wyposażony w silniki, nie jest zaskakujące, że stery strumieniowe z ogromnego naporu zostały zainstalowane w nosie i ogonie części kadłuba maszyny. Jeden z nich miał do czynienia i przesunąć do przodu na dość długi post. A wszystko dlatego, że problem steru był nie tylko kontrolować kontrolę samolotu w warunkach nieustalonych, ale zapewnia również doskonałą równowagę statku podczas statycznego uciążliwy. W odniesieniu do silników, mają zainstalowane w nosie samolotu, a dyszę umieszczoną na środku ciężkości Jak-36.

Charakterystyka maszyny

Opisany układ napędu statku powietrznego, w wyniku pojawienia się konieczności monocyklu podwozia typu rower ze wspornikiem na nosie i dwukołowy tylny wspornik. Wsporniki boczne są czyszczone w kierunku przeciwnym do filtra Jak-36, i umieszczone w osłonach. Po prawej baszłyka skryptów wysoce odbiornika ciśnienie powietrza za pomocą specjalnych czujników i kątów natarcia ślizgowych. Ta sama konstrukcja płatowca był dość typowy dla samolotów z tych lat: semi-monocoque kadłuba została przeprowadzona, a drzewce skrzydło zostało wyposażone w klapy.

bezpieczeństwo

Rozwijanie Jak-36, który jest pokazany na papierze fotograficznym, inżynierowie nie mają pojęcia o tym, jak łódź zachowuje się podczas lotu (zatorów w boku podczas startu lub jakakolwiek inna siła wyższa). W związku z tym, aby zapewnić bezpieczeństwo pilota podczas różnych sytuacjach awaryjnych dysze zapewniają wymuszone urządzenie wyrzucające. Ponadto, samolot miał system w pełni automatycznego sterowania podczas lotu z prędkością, z tendencją do zera.

produkcja i testowanie samolot

Pierwsze cztery statki zostały zbudowane w fabryce, znajduje się na Leningradsky Prospekt w Moskwie. Jeden z tych samolotów służył jako model do badań wytrzymałościowych. Wiosną 1963 roku na numer samolotu 36 Badania przeprowadzono, mające na celu sprawdzenie stopnia ochrony przed wnikaniem silników w nich odzwierciedlenie strumień odrzutowy, jak również testów wytrzymałościowych. Dla celów tego ataku Jak-36 został wyposażony w dwie klapki barierowe gazu, z których jeden był zamontowany na nos, a druga – przed dyszami turbo.

Drugi samochód noszący numer 37 tylko próbach zespołu lądowania i startu. Początkowo wysokość wynosiła dwie stopy, a później liczba ta wynosiła już 5 metrów. 85 szkoleń Hang-upy zostały przeprowadzone przez dwa lata. 25 czerwca 1963 statek miał wypadek: doszło do awarii podwozia podczas pionowego lądowania ze względu na wysoki wskaźnik poślizgu.

Trzeci samolot (numer ogon 38) pomogły sprawdzić skuteczność sterów strumieniowych, systemów autopilota i kontroli znajdujących się w kokpicie. Programiści wybrano szybkości przepływu powietrza, co pozwala samolotowi być stabilne, podczas gdy unosi się i sprawia, że maszyna całkowicie kontrolowane przez pilota.

zidentyfikowane problemy

Jak widać, najtrudniej było go wdrożyć pionowego lądowania. Dwaj piloci testowe były różne opinie na płaszczyźnie. Zatem pilot Garnaev Uważa się, że ziemia powinna być przeprowadzona tylko przez typ śmigłowca, to znaczy, że samochód musiał być poddany dużej wysokości z prędkością sprzed zapadalności. Z kolei pilot Mukhin miał inne zdanie. Mówi się, że wsparcie zapewnia wirnika śmigłowca, natomiast Jak-36 z tej funkcji w różnych fazach lotu skrzydła gwarancyjnego i strumieniem gazu silnik. Dlatego konieczne jest rozważenie momencie przeniesienia windy ze skrzydła bezpośrednio do jednostki napędowej. A ponieważ lądowanie miało być obliczone pod względem wysokości, która odpowiada wysokości przemieszczania się w kole. W rezultacie, to było tuż Mukhin.

Próby w locie

Unosić Jak-36 przeprowadzono na wysokości pół metra ponad otworem, który został pokryty z prętów stalowych. Zrobiono to, aby zmniejszyć poziom zakłóceń strumieni gazowych. Jednakże, upewniając się, że statek jest w stanie startujący pionowo z kratą wkrótce opuszczony i przeniesiony na twardym spodem powierzchni. A tam leży problem. W chwili, gdy podwozie oderwał się od pasa startowego, samolot zaczął gwałtownie potrząsać, a on wali w bok. Równolegle do tego, stery gazu moc brakowało.

W celu określenia siły ciągu silnika samolotu niezbędne do nagrywania na wadze. Projektanci w swoich badaniach postępuje bardzo powoli, niemal w ślimaczym tempie. Czasami zdarzało się, że samolot dużych tonaż obrócił się w powietrzu, tak że prawie nie słuchać poleceń pilota. Oswojony płaszczyzny udało po okazało zapobiec przedostaniu się gazu do urządzenia do przepływu powietrza. Doprowadziło to do tego, że samolot został wciśnięty do ziemi i stał opanowania.

panieńskie lotu

Yak-36, z historią sięgającą ponad dziesięciu lat, po raz pierwszy przeprowadziła pełny lot z dnia 27 lipca 1964 r. Jednak, aby podnieść statek w powietrze Mukhin zrealizowała biec i biec, bo nikt nie została podjęta przewidzieć jego zachowanie w powietrzu. Najprawdopodobniej po tym teście była rewizja trzech maszyn, które polegały na montażu dwóch płetw brzusznych na każde z nich.

Dwa miesiące później, nie był pierwszym pełnoprawnym unosić samolot. Mukhin tak opanował samochodu, nawet pozwolił sobie wrzucić rumpel w tym czasie lotu, a samolot zawisł w miejscu bez żadnych odchyleń.

Wszystko poszło na fakt, że można było przeprowadzić pełne loty. Nie miało to jednak ciężko pracować i pół roku. 07 lutego 1966 Mukhin spełnione pionowego startu, przeprowadzono lot po torze kołowym i usiadł w samolocie. 24 marca przeprowadziła pilotażowy start pionowy, lot w kręgu i pionowego lądowania. Ten dzień jest uważany za urodziny rosyjskiego samolotu, który posiada możliwość pionowego startu.

wskaźniki techniczne

Oglądane samolot miał małą ładowność, a więc biuro projektowe opracowało ulepszony model Jak-36M, który po przyjęciu odebrany zakodowany Yak-38. Nowy statek był już nieco inny układ, który jest o wiele lepszy niż sprawdził się w praktyce.

Jak-36, którego cechy techniczne są podane poniżej, przełom w samolocie domowego. Tak więc, jego specyfikacje są następujące:

 • Długość statku – 16,4 m.
 • Rozpiętość – 10 m.
 • Wysokość maszyny – 4,3 m.
 • Skrzydło Area – 17 tys. m.
 • Waga pustego zbiornika – 5400 kg.
 • Masa startowa – 9400 kg.
 • Silnik – 2 x R27V TPD-300.
 • Niewymuszone rod – 2 x 5000 kg.
 • Rezerwa prędkość w wysokości – 1.100 kilometrów na godzinę.
 • Maksymalna prędkość przy ziemi – 900 kilometrów na godzinę.
 • Prawdziwe sufit – 11000 m.
 • Załoga – 1 osoba.
 • Obciążenie bojowych do 2000 kg – broń. SD powietrze-powietrze R-60M, NUR bomby.

model edukacyjny i szkolenia

Jak-18T został opracowany w 1964 roku. W latach użytkowania zostało poddane pewne zmiany, aw 2006 roku rząd rosyjski podjął decyzję o wznowieniu produkcji na pełną skalę z Yak-18T (seria 36). Samolot ten jest wykorzystywany w celach dydaktycznych i szkoleniowych dla szkolenia kadetów szkół lotniczych.

Jak-18T Series 36 posiada następujące cechy:

 • To ustawienie powietrza trzy łopatki śruby szereg AB 803-1-C.
 • Deska rozdzielcza nastąpiły zasadnicze zmiany.
 • Został zwiększony zakres rzeczywistego lotu i zainstalowane dodatkowe zbiorniki 180 litrów każdy w ilości dwóch sztuk.
 • drzwi zmodyfikowane w kokpicie.
 • Wzmocniony ogrzewania (piec przyłączony w drugiej kolejności).
 • ściana przeciwpożarowa jest wykonana z gatunku stali nierdzewnej.
 • Używane paliwo – benzyna "Premium 95".

Samolot ten był wystawiany na różnych międzynarodowych wystawach samolotów (max 2007 i MAX 2009).

Przepisy ustalono, że samolot powinien być bezproblemowy pracować 3500 godzin lub 15000 lądowania bez ograniczeń kalendarzowych.