258 Shares 5839 views

ZMZ-409: dane techniczne i naprawy

Uljanowsk Automobile roślin ściśle współpracuje z ZMZ. Ostatnio aktywnie dostarcza silniki benzynowe Uljanowsk. Silniki te są zamontowane na lekkich pojazdów użytkowych, zwłaszcza w „Gazela”. W tym artykule przyjrzymy się silnika UAZ ZMZ-409. Pozwól nam dowiedzieć się, co charakterystykę silnika. Czytelnik zostaną zaprezentowane motoryczne charakterystyczne ZMZ-409, specyfikacje i możliwości naprawy.


ogólna znajomość

Pierwszy blok energetyczny został wydany w '96. Ten pobraną silnik benzynowy, który charakteryzuje się stosunkowo wysokim stopniem kompresji i małym zużyciu paliwa. Częściej niż nie został wyposażony w silnik ZMZ UAZ-409 „Patriot”. Ale także silnik ten znajduje się w „Gazel” i „Sobol”. Uljanowsk poprzednio używany 409-th silnik i „Simbir”, który stał się następcą przestarzałego 469-Oise.

Silnik doznał lekkiej zmiany w 2003 r. Więc teraz on odpowiadał normy emisji „Euro-3”, poprzez ustanowienie katalizatora i ulepszony układ rozrządu.

Jak spojrzeć na specyfikacje ZMZ-409

Jako podstawę opisanego silnika została podjęta wtryskiwacz 405 th silnika. Nowy model ma podobną żeliwny blok cylindrów. Jej wysokość jest porównywalna z silnikiem 405-M. Jednak konstrukcja wykorzystuje ulepszony wał korbowy. ZMZ 409 posiada mechanizm ze zwiększoną prędkością. Jeżeli jest to 405 m wynosiła 86 mm na 409 TH 94. Co ciekawe, prętów pozostaje niezmieniona. Wiele części są wymienne z silnikiem 405-M. Jednak mają one przemieszczenie tłoków do 4 milimetrów.

Zespół głowicy, palet i załączniki pozostają niezmienione.

I więcej, co ma ZMZ-409 specyfikacje:

 • Silnik inny układ wtryskowy i układ zasilania linia cylindrów.
 • Układ czasowy jest napędzany za pomocą napędu łańcuchowego.
 • W zaworu wlotowego 2 jest używane do butli (jednostka etykieta 8V).
 • Radioodtwarzacz – aluminium.
 • Stopień sprężania – 10 atmosfer.
 • Średnica cylindra – 95,5 mm.
 • Gdy objętość robocza 2,7 litrów (do ściślej biorąc, 2693 cm) rozwija się z silnika 112 do 143 koni mechanicznych, w zależności od stopnia wymuszania.
 • Moment obrotowy – z 210 do 230 Nm.

Silnik jest przeznaczony do zużycia paliwa o liczbie oktanowej – A92. Masa własna Zavolzhye Silnik bez wyposażenia – 190 kg. Silnik jest zakończona z pięciobiegową manualną skrzynią biegów.

zużycie paliwa

Zużycie paliwa nie jest regulowany przez producenta. I są z oczywistych powodów. Po tym wszystkim, to silnik są agregowane w samochodach osobowych i ciężarowych. Ponieważ napęd UAZ „Patriota” aktywny składnik jest zwykle połączony cykl 16 litrów w lecie i 18 w czasie zimy l. Oraz w „bochenka” i „Sobol”, liczba ta jest o 15% wyższa.

olej

W układzie silnika wykorzystuje się smaru połączenie typu. W sumie istnieją 7 litrów zużytego oleju. Jednakże po wymianie tylko możliwe do łączenia 6 litrów. Ponieważ dla tego typu oleje, w tym silniku może być używany z różnymi produktami lepkości – od 5W-30 i 20W-40.

Producent reguluje razy uzupełnianie płynów do 8000 kilometrów. Ponadto Zavolzhsky roślin ekstrakty z takich parametrów jak naturalne zużycie oleju na jednostkę przebiegu. Tak więc, 1 tysięcy kilometrów składnik czynny nie powinien przekraczać 100 g (w przybliżeniu powiedzieć litr dla uzupełniania późniejszej wymiany).

zasób

Według danych teoretycznych zakładzie produkcyjnym, zasób silnik Zavolzhsky ZMZ-409 wynosi 150 tysięcy kilometrów. W praktyce, dane są całkiem różne. W niektórych właścicieli samochodów silnika rozkłada się do 100 tysięcy, podczas gdy inni naprawa występuje tylko po 180.

Jak przedłużyć życie?

Pierwsza zasada rosnącego zasobu – terminowe wymiana materiałów eksploatacyjnych. Filtry powietrza i olej wymieniać co 8000 kilometrów. Jeżeli samochód jest używany w brudnym (zakurzonej powierzchni), zaleca się częściej zmieniać element powietrza w 2 razy.

Wraz ze zmianami tłuszczu i filtr oleju. Rozporządzenie tu jest 7000. Km, ale nie więcej niż 10 tys. Km. Warto też zwrócić uwagę na kolor oleju. Okresowo sprawdzać poziom, jako naturalna pielęgnacja smar może być do jednego litra.

Zasób łańcuchowy mechanizm rozrządu ma 80 tysięcy kilometrów. Następnie napęd zaczyna się rozciągać i publikowania charakterystyczny dźwięk. To niekorzystnie wpływa na działanie zaworów i wałek rozrządu.

Jeżeli silnik jest stosowany w pojazdach użytkowych, powinny być wyłączone przeciążeń. Opisany silnik nie lubi ciężkich ładunków.

ZMZ-409 dzisiaj

Co dziwne, ale ten silnik jest nadal produkowany komercyjnie. Teraz można je znaleźć w wielu modelach UAZ:

 • "Hunter";
 • „Bochenek”;
 • „Patriota”;
 • "Canter".

Jak dla pojazdów GAZ, nowoczesny "gazelki" silniki obsadzone "Cummins" lub UMP-4216 ( "Evotek" 2,7 litra). ZMZ-409 jest stopniowo traci popularność ze względu na fakt, że słabe wyniki.

ZMZ-409 i jego brak

W ciągu zaledwie kilku lat użytkowania, właściciele samochodów zidentyfikowali długą listę problemów z tym silnikiem. Po pierwsze – to gidronatyazhiteli łańcuch. Mechanizm może się zaciąć. Z tego powodu, silnik wymaga poważnych napraw. ZMZ-409 ze względu na brak drgań w układzie zaczyna się obszar lokalizacji szumu. Rezultatem jest zniszczenie „buta” i skoczyć do prowadzenia jednego lub więcej zębów.

Innym problemem – skłonność do przegrzewania. Również z tego wozu właściciele mają do czynienia z 405-m i 406-metrowym silnika. Powodem tego jest zablokowany lub zatkany termostat chłodnicy, dzięki czemu płyn chłodzący krąży jedynie w niewielkim kręgu. Przeciw zamarzaniu należy wymieniać co 60.000 km lub co 3 lata w celu uniknięcia problemów z korozją wewnętrznej, jak również stale sprawdzić system pod kątem obecności pęcherzyków powietrza.

Teraz zużycie oleju w silniku ZMZ-409. Charakterystyka techniczna silnika, rozważaliśmy, a kontakt powstał do „naturalnego” zużycia oleju. Producent wie o tym, ale żadne środki w celu rozwiązania nie są podejmowane. Kierowcy mówią maslozhor ukryte w Slinger Labirynt rur gumowych.

Konstrukcja nie jest technologiczna. Gdy istnieje luka pomiędzy płytą Labirynt i oleju pokrywy zaworów natychmiast gaśnie. czy naprawa jest możliwa? Rozwiązanie – promazyvanie hermetycznego metalowej płyty. Maslozhora trwale problemu nie rozwiąże, ale może zmniejszyć spożycie 500 ml do 8000.

Problemy z elektroniką

Bardzo często problemy z okablowaniem i przekaźników. W tym ostatnim przypadku chodzi o fakt, że samochód nie może być uruchomiona w ogóle. Pod maską znajduje się przekaźnik rozrusznika i pompy paliwa. Oba mogą „nie”, a w ruchu samochodów (stragany z powodu zakończenia pompy zasilającej paliwa). Rozwiązanie – czyszczenie styków. Przekaźnik zamyka się często „na masę”. Ale przez długi czas, procedura ta nie pomoże.

wniosek

Tak, zorientowaliśmy się, który ma cechy ZMZ-409. Silnik nie zwrócił rewolucyjne. Jest to ten sam silnik 405-ty z tymi samymi problemami. Dlatego GAZ odmówił zakup agregatu.