678 Shares 8575 views

Zimny i ciepły prąd Pacyfiku

W kręgach naukowych Ocean Pacyficzny jest często nazywany Wielkim Oceanem i jest to spowodowane kilkoma powodami. Po pierwsze, ponieważ jej wody oczyszczają granice pięciu kontynentów. Na zachodzie wybrzeża Eurazji i Australii przylegają do niej, na wschód – wybrzeże kontynentów północy i Ameryki Południowej, a na południe – granice Antarktyki. Innymi słowy, ocean rozciąga się po obu stronach równika. Po drugie, około połowa obszaru wodnego świata jest dokładnie Cicha. Po trzecie, ten ocean jest najgłębszy i najcieplejszy. W jej głębi pojawiają się olbrzymie fale wiatru i burze tropikalne, czasami destrukcyjne. I na koniec dno Oceanu Spokojnego ma zróżnicowaną ulgę, składającą się z podwodnych grzbietów, łańcuchów górskich. Dlatego na powierzchni tego szczególnego oceanu największa jest liczba wysp.

Ciepłe i zimne prądy Pacyfiku

W grubości Pacyfiku powstają różne prądy. Wynika to z wiatrów, które przemieszczają się po powierzchni wody zbiornika z różnicą ciśnienia. Krążą w taki sposób, że tworzą dwa pełne okręgi w półkuli północnej i południowej. W głębi oceanu krąży szereg prądów ciepłych, które nazywają się tak, ponieważ ich temperatura jest większa niż temperatura charakterystyczna dla otaczających wód. Prądy powierzchniowe Pacyfiku są również obecne, ale w mniejszej ilości. Powstają one z powodu wpływu zachodnich i powietrznych wiatrów handlowych na powierzchnię oceanu.

Japońskim, alaskim i wschodnioafrykańskim prądom

Kuroshio lub prąd japoński są myte przez wybrzeża Japonii od południa i wschodu. Nazwa ta została przejęta z powodu ciemnobłękitnej barwy jej wód. Powstaje w wyniku różnicy w poziomach wody w Morzu Wschodnim i odpowiedniej części oceanu. Opisany ciepły szlak Pacyfiku przekierowuje strumienie wody południowych Chin i wschodnich mórz Chin, które są ciepłe i słone, do północnych szerokości geograficznych, co powoduje, że klimat jest łagodniejszy.

W północno-wschodniej części tego oceanu pojawia się prąd Alaski. Płynie od południa do Zatoki Alaskan, płynie na północ i skręca na południowy-zachód. Potem, przechodząc Wyspy Aleutskie, płynie do Morza Beringa.

Wschodnio-australijski ciepły prąd Pacyfiku nie został przypadkowo odebrany podobnej nazwie. W końcu przepływ wody jest najbardziej rozległe u wybrzeży Nowej Zelandii i wschodnich wybrzeży Australii. Z powodu tego obecnego klimatu na wybrzeżach jest tropikalny. Oznacza to, że panuje ciepła i wilgotna pogoda.

Północnoatlantycki i południowy prąd stacjonarny

Oprócz powyższych, ciepłe prądy Oceanu Spokojnego to Północne Pacyfik i Południowy Równik.

Północne Pacyfiku odbywa się w północnych brzegach wody. Jest uzyskiwany w wyniku kombinacji prądów Kuroshio i Kurilskogo. Ta masa wodna rozciąga się od granic wysp japońskich do wybrzeża Ameryki Północnej.
Pasmo południowe lub południowy Equatorial ciepły prąd na Oceanie Spokojnym jest tak nazwany z powodu wiatrów, które tworzą. Mianowicie, to cyrkulacyjny przepływ wody powstaje w wyniku wiatrów handlowych wiatr wiejący od wschodu na zachód. Obecny pochodzi z granicy brzegów Ameryki Południowej, bliżej Wysp Galapagos i zaliczek do zachodnich granic Nowej Gwinei i Australii. Potem odchodzi. Jedna gałąź wody skierowana jest na wschód. Ten ciepły prąd na Oceanie Spokojnym w drugiej jego części przechodzi w prąd wschodniego Australii.

Prądy Kalifornii i Peruvian

Oprócz ciepłych prądów w głębi oceanu Pacyfiku tworzy się również chłodniejszy obieg wody.

Obecny prąd kalifornijski, który jest nie tylko zimny, ale i płytki, rozciąga się w północnej części oceanu. Leci wybrzeże Kalifornii w kierunku z północy na południe.

Peruwiański zimny prąd Pacyfiku nazywa się również Humboldt. Jest też powierzchowna i płytka. W regionie Peru i Chile znajduje się prąd w pobliżu zachodniej części Ameryki Południowej.

Przepływ Cromwell i Oyashio

Na Oceanie Spokojnym wciąż płynie zimny prąd Cromwell. Jest uważany za powierzchnię podziemną i uzyskał swoją nazwę ze względu na amerykański oceanograf, który odkrył prąd w jednej ze swoich ekspedycji.

Kuril Current lub Oyashio pochodzą z jelit Oceanu Arktycznego i są myte przez wybrzeże Pacyfiku z północy-zachodu. Ten przepływ wody określa warunki klimatyczne Kamczatki i Chukotki. Obecnie biegnie wzdłuż wybrzeży Kamczatki, Kurylów i wysp japońskich. Wody są bogate w zapasy ryb i innych owoców morza.

Tak więc, pod wieloma względami, od jakich prądów oceanicznych znajduje się przy brzegach kontynentów, zależy ich klimatu i różnorodności naturalnej. Ponieważ prowadzą zimne i ciepłe wody, a tym samym wpływają na temperaturę na kontynentach i ilość opadów.