526 Shares 9296 views

Nazwa paproci, gatunków. Nazwy narządów i struktur paproci

Jedną z najstarszych roślin na naszej planecie jest paproć. Rośnie zarówno w lasach tropikalnych, jak iw wodach podmokłych. Dotychczas znane jest ponad 20 tysięcy gatunków tej unikalnej rośliny. Nazwa paproci i ich struktura zostanie szczegółowo omówiona w tym artykule.

Opis

Przedstawiciele zarządu paproci należą do wyższych zakładów. Mają przewodzącą tkankę, która dostarcza substancje i wodę do wszystkich organów. Istnieją rośliny z korzenia, łodygi i dobrze rozwinięte liście. Kwiaty i nasiona są nieobecne. Więcej szczegółów o nazwach narządów paproci zostanie rozważony poniżej. Te rośliny można spotkać niemal wszędzie na świecie. Jednak w tropikach wilgotnych koncentruje się na ich wielkiej różnorodności. Wielkość tych roślin jest bardzo mała (kilka centymetrów), a dość wysoka i potężna (do 20 metrów).

Nazwy narządów i struktur paproci

Korzenie. W tej roślinie są podporządkowane. Oznacza to, że zamiast tego rośnie korzeń praktycznie nie rozwija się, pędy i liście. Łodygi są dość zróżnicowane, zarówno pod względem struktury wewnętrznej, jak i wyglądu. W niektórych paprocie mogą pełzać lub kręcić, ale najczęściej są zwykłe proste. Z łodygi pozostawia się duże liści. Wykonują funkcje sporulacji i fotosyntezy. Na spodzie liści sporofile dojrzewają. Wychodząc na ziemię, "żeńskie" zarodniki rosną do kapusty, które są małymi płytkami w kształcie serca. Z reguły ich średnica nie przekracza jednego centymetru. Na powierzchni płyt są tak zwane "żeńskie" narządy płciowe. Z zarodników męskich powstają mikrokulki, w których plemnik dojrzeje. Są prowadzone przez wiatr, padające na drzewa, trawę itp. Po dojrzewaniu powłoki i jej pęknięciu nasiona "męskich" znajdują się w środowisku zewnętrznym. Z wodą, plemnik wkracza w samicę. Więc jest nowa fabryka. W tym samym czasie, w kształcie serca pąki i umiera. Niektóre paproci mogą się rozmnażać wegetatywnie. W tym przypadku nowe rośliny są formowane na starych liściach leżących na ziemi. Z czasem zakorzeniają się w glebie i kiełkują. Paproci nie mają kambium. Dlatego ich siła i wzrost są ograniczone, a łodygi nie tworzą rocznych pierścieni. Oto takie unikalne rośliny – paprocie.

Typy i nazwy

Niektórzy przedstawiciele tej grupy są wyłącznie dekoracyjni. Inne paproci, których zdjęcia i ich opisy są opisane w tym artykule, mają właściwości lecznicze. Jeszcze inne są szeroko rozpowszechnione w sztukach kulinarnych (orły, struś, brązowa osmundra). Są też trujące rośliny, na przykład tarcza. Paprocie, w zależności od siedliska, dzieli się na ziemię i wodę. Jest też inna duża grupa – drzewo-jak.

Nephrolepis

Ojczyzna tego niesamowicie pięknego houseplant jest tropikalna Ameryka. Ma długie zakrzywione łuki z pięknymi falistymi liśćmi.

Strausser zwyczajny

Jej nazwa nadano roślinie ze względu na podobieństwo liści o kształcie piór strusich. Rośnie na obrzeżach torfowisk, w wilgotnych lasach i zalewach rzek. Szybko mnożąc, roślina tworzy gęste zarośla. To strusia, która posługuje się kwiaciarnią, aby tworzyć bukiety i aranżacje kwiatowe.

Kobieta Kochanie

Rośnie w szarych ciemnych miejscach. Można ją zobaczyć w wąwozach i torfowiskach leśnych. Kociak formuje bumps w bagiennym terenie. Jej mocno rozcięte liście mają jasnozielony kolor. Zimą umierają. Korzeń jest krótki, ale wystarczająco gruba. Wiosną nowe młode liście zaczynają rosnąć. Roślina rozmnaża się przez zarodniki.

Flebodeium złote

Roślina ta rośnie na drzewach, mocując do tułowia "nogi". Ma pełzający kłącza, o łagodnych brązowo-złocistych łuskach, z których rozciągają się iglaste liście o długości około 1,5 metra.

Orlyak

Wysokość tej rośliny może osiągnąć ponad 60 centymetrów. Występuje prawie wszędzie, nawet na suchych i glebach. Paproć ma poziomo rozgałęziony długi kłąb, z którego wychodzą żółtawe liście. Korzenie tej rośliny mają właściwości lecznicze i są stosowane w medycynie.

Adianum

U ludzi roślina ta nazywa się "włosami wenerycznymi". Ma bardzo cienkie i długie (do 35 centymetrów) jasnozielone liście, usytuowane na czarnych łodygach. Adianum kocha barbutę. Może być uprawiany na działkach domowych lub w domu.

Tarcza

Z natury roślina rośnie w górach wśród skał lub w zacienionym lesie. Na wysokości może osiągnąć od 30 do 150 centymetrów. Tarcza ma potężny kłącza, z którego liście pozostawiają długie ogonki, tworząc rozetę kielicha. Roślina rozwija się bardzo powoli. W niektórych przypadkach nazwa paproci jest spowodowana ich biologicznymi właściwościami. Można to powiedzieć o tarczę. Na spodzie liści rośliny znajdują się narządy zarodników, pokryte platyną nerkową, jak tarcze. Ta funkcja nadała imię paproci. Zakład jest trujący. Niemniej jednak wielu uzdrowicielek używa swojego kłącza, aby podawać eliksiry lecznicze.

Rodzina Cytaine

Obejmuje ponad 600 gatunków roślin. Te przypominające drzewo paprocie przeważają głównie w wilgotnych strefach tropikalnych. Wysokość roślin może osiągnąć ponad dwadzieścia metrów. Stabilność paproci jest możliwa dzięki gęstej splocie sztywnych korpusów akcesoriów tworzących pokrywę tułowia. Liście są zwykle pinnate i bardzo duże. Ich długość może wynosić do sześciu metrów. Niektóre rodzaje paproci (nazwy i zdjęcia są pokazane na tej stronie) mają owalne części tkanki powietrznej w miejscu, gdzie segmenty są przymocowane do rdzenia płytki liściowej. Służą do wymiany gazu. W niektórych miejscach rośliny są narażone na działanie promieni słonecznych nad liśćmi.

Rodzina Cibotic

Rosną głównie w lasach Azji, Ameryki Środkowej, Meksyku, Chin Południowej i na Wyspach Hawajskich. Przedstawiciele tej rodziny mają prostą łodygę. Liście – dwa lub trzy razy pinnate. Górna część tułowia jest pokryta powłoką ochronną składającą się z miękkich, długich włosków. Młode liście tej rośliny mogą być spożywane.

Pigułki

Przedstawiciel tej rodziny – paproci Thyrsopteris elegans rośnie tylko na wyspie Juan Fernandez, położonej na Oceanie Spokojnym w pobliżu Ameryki Południowej. Jego wysokość wynosi około 1,5 metra.

Kultzite

Reprezentowane przez duże paprocie z pełzającym tułowiem. Długość rośliny, co do zasady, nie przekracza 50 centymetrów. Liście – 4, 5-pinnate, małe (do 3 cm). Petioles są jasne lub ciemno brązowe. Liście nie są w pełni rozwinięte, są oporne na jasno brązowe lub czerwone włosy. Nazwa roślin paproci tego gatunku jest następująca: Culcita coniifolia (rośnie na północy iw środku Ameryki Południowej) i C. macrocarpa (w makaronezy florystycznym). Liczba tego gatunku stale maleje. Dlatego paproć tego gatunku jest wymieniona w chronionych roślinach Portugalii i Hiszpanii.

Woda

Nazwa paproci – marsilei i salwiny – należą do trzeciej grupy roślin omawianego gatunku. Żyją wyłącznie w ciekach wodnych.

Marileille cztery liście

Ta mała wieloletnia roślina ma szerokie, zakrzywione okrągłe liście. Sporocarpia 2-3 kawałki znajdują się u podstawy grzbietu. Każdy z nich ma długość około 5 milimetrów. Zazwyczaj wysokość marsylii nie przekracza 20 centymetrów. Jednak ogonki pływających liści mogą osiągnąć 80 cm, a kłącza – około 1 metra. Zwykle ten rodzaj paproci służy do dekoracji cieczy wodnych.

Salvinia

Roślina ta jest rzadka i wymaga ochrony. Bardzo często Salvinia uprawiana jest specjalnie do sadzenia akwarium. Roślina może być postrzegana w zbiornikach ogrodów botanicznych. Na zewnątrz nie przypomina zwykłych paproci. Łodyga salwiny jest cienka i długa (około 15 cm). Liście są zbierane w trzech. Dwa z nich są integralne, eliptyczne z podstawą w kształcie serca. Trzeci arkusz jest pod wodą. Jest pokryta włosami i jest pokrojona w paski filiform podobne do korzeni. Arkusz absorbuje składniki odżywcze i wodę.

Indyjski

Nazwa paproci tego gatunku znana jest fanom flory akwariowej. Roślina rośnie w tropikalnych regionach świata. Jego jasnozielone liście są pięknie rozcięta. W sprzyjających warunkach utrzymania mogą osiągać wysokość 40-50 centymetrów.

Tajski

Rodzinną roślinnością jest Azja Południowo-Wschodnia. Paproć posiada faliste, lancetowe twarde liście, które mogą osiągnąć trzydzieści centymetrów wysokości. Są przywiązani do ciemnozielonego silnego kłącza.