99 Shares 7893 views

Profilaktyka raka: czynniki ryzyka i rodzajów

Najnowsze osiągnięcia medyczne pozwalają na diagnozowanie i leczenie tych chorób, które wcześniej wydawały poważnych i niebezpiecznych chorób. Jednak mimo, że rak jest nadal ważnym problemem. Statystyki pokazują, że każdego roku z procesów złośliwych występujących w organizmie, zabija około 7 milionów ludzi na świecie (z czego około 300 tysięcy osób są mieszkańcy Rosji).

Rak nie występuje bez żadnego powodu. Wynikają one w rozwoju pewnych czynników, negatywny wpływ na organizm człowieka. Dlatego występuje rak? Jakie środki zapobiegawcze mogą pomóc? Co to jest rak zapobieganie klinika (Ufa, Aurora, 6)? Odpowiedzi na te pytania powinny wyglądać.

Lista czynników ryzyka

Nowotwory mogą rozwijać ze względu na predyspozycje genetyczne, ale często prawdziwym powodem jest wpływ środowiska, niezdrowy tryb życia. Czynniki, które zwiększają ryzyko raka obejmują:

 • palenie;
 • zakażenie;
 • zła dieta, otyłość, brak aktywności fizycznej;
 • Promieniowanie ultrafioletowe;
 • czynniki hormonalne i rozrodczych;
 • zanieczyszczenie środowiska i wpływ negatywnych czynników w pracy.

Każdy z powyższych czynników należy wziąć pod uwagę w szczególności, ze względu na ich profilaktyki raka zależy.

palenie

Jednym z głównych problemów współczesnego społeczeństwa – jest palenie. Statystyki pokazują, że około 1,3 miliarda ludzi palić tytoniu na świecie. On jest rakotwórczy, a szeroka gama substancji szkodliwych zawartych w jego składzie. Wśród nich pojawia nikotynę, która oprócz negatywnego wpływu wciągająca do papierosów, tworzy zależność. Substancje zawarte w tytoniu, co negatywnie wpływa na jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, płuc, ponieważ dym przechodzi przez te struktury.

Palenie jest również odzwierciedlenie w innych narządach wewnętrznych. Fakt, że substancja ta jest uwalniana do światło przenikające przez ściany do krwiobiegu i rozprzestrzeniania w organizmie. W rezultacie, cierpią i wątrobie i żołądku i nerki. Dlatego profilaktyka raka powinna zawierać odmowę palenia.

U osób niepalących narażonych na dym tytoniowy zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Statystyki pokazują, że co roku nieco ponad 20 tysięcy ludzi umiera na raka płuc, która rozwija się w nich z powodu biernego palenia. Warto również zauważyć, że przyczyną raka i elektroniczne papierosy i słodycze, zaprojektowany, aby pozbyć się uzależnienia od nikotyny. Badania wykazały, że zawierają one rakotwórcze, toksyczne substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla organizmu ludzkiego. Papierosów elektronicznych i cukierków może rozwijać się rak jamy ustnej, przełyku i trzustki.

zakażenie

Wcześniej infekcja nie jest uważana za jedną z przyczyn raka. Eksperci uważają, że nie mają one związek z rakiem. Współczesne badania obaliły ten pogląd. Stwierdzono, że około 16% przypadków (wśród wszystkich nowotworów) związanych z zakażeniami. Teraz profilaktyki raka obejmuje walkę z nimi. Rak może powodować:

 • Wirusy zapalenia wątroby typu B i C (ponieważ często rozwija raka wątroby);
 • Wirus brodawczaka ludzkiego (przewlekła infekcja jest przyczyną raka szyjki macicy, sromu, pochwy, odbytu, penisa);
 • Helicobacter pylori (bakteria ta znajduje się w żołądku, prowokuje rozwój wrzodów ciała prowadzi do raka w przypadku braku odpowiedniego leczenia).

Zakażenia te najczęściej powodować raka. Wywoływać raka mogą jeszcze rzadziej organizmów, niekomórkowej czynników zakaźnych. Jako przykład, wirus Epsteina-Barra, wirusem opryszczki, który jest związany z mięsakiem Kaposiego.

Zła dieta, otyłość i brak aktywności fizycznej

Współczesne badania wykazały, że rak może doprowadzić do nieprawidłowego odżywiania. Żywność w puszkach, które sprzedają w sklepach, chipsy zawierają w swoim składzie substancje niebezpieczne, które mają wpływ na przełyku, żołądka, jelita. Na prawdopodobieństwo zachorowania na raka wpływa dieta, styl życia. Szczególnie wysokie ryzyko raka związane z alkoholem. Nadużywanie on uderza w ścianę układu pokarmowego, wrzodów żołądka, prowokuje.

Głównym problemem dzisiaj jest uważany za otyłych. Ze względu na dodatkową wyściółką występuje złożonym zaburzeniem metabolizmu. Otyli ludzie cierpią z powodu chorób pęcherzyka żółciowego, nadciśnienie, dławica piersiowa, wczesnej miażdżycy. Nieobecny profilaktyki raka jest zwalczanie nadwagą prowadzi do chorób złośliwych, obniżenie sprawności i niepełnosprawności.

Wszyscy eksperci mówią, że ruch – to życie. Brak aktywności fizycznej prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, otyłość prowokuje. Dlatego ten sposób życia jest uważane za czynnik ryzyka. W niektórych krajach, jego wpływ potwierdzają dane statystyczne. Ze względu na brak aktywności fizycznej, raka jelita grubego, w 5% przypadków występuje u Estonia 10% przypadków – w Kanadzie, w 15% przypadków – w Brazylii, około 20% przypadków, a nawet wyższe – w Malta.

promieniowanie ultrafioletowe

Od czasu do czasu w różnych regionach kraju odbyło zapobiegania dziesięć-dniową raka. Impreza podnosi świadomość. Ludzie zgłaszane różne czynniki ryzyka, w tym promieniowanie UV, z powodu których zwiększa prawdopodobieństwo złośliwości.

Głównym źródłem światła – w słoneczny. Niektórzy ludzie, którzy spędzają dużo czasu na zewnątrz, nie używać kosmetyków do opalania, specjalne parasole i okulary, twarz czerniaka. Jest to niebezpieczny nowotwór złośliwy. Jest na skórze. W rzadkich przypadkach, że produkt jest na błonach śluzowych, siatkówce. Czerniak skóry bardzo szybko rozwija się ze względu na słabą odpowiedź organizmu rozprzestrzenia się na wszystkie narządy lub krwiopochodnej lymphogenous sposób.

Sanbyulleten „Profilaktyka raka” – ilustrowany edukacja zdrowotna gazety, które można zobaczyć w wielu szpitalach. Często informacje są podane w nim, że niebezpieczeństwo jest nie tylko do opalania. Wiele osób specjalnie narażać się na sztuczne promieniowanie ultrafioletowe w salonach kosmetycznych do opalania. Jest to tym bardziej niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Sztuczne światło jest 10-15 razy silniejsze niż słońce.

Dokonywanie jakichkolwiek sanbyulleten „profilaktyki raka” i odnosi się do promieniowania ultrafioletowego, należy zauważyć, że ważną rolę odgrywa cech dziedzicznych w rozwoju nowotworów. Najczęściej rak doświadczane przez ludzi, którzy mają jasną skórę, blond włosy i zielone oczy niebieskie lub istnieją liczne moli na ciele. U osób z ciemnej skóry jest niska częstość występowania czerniaka.

Hormonalne i czynniki rozrodcze

Kilka lat temu, miesiączkujących dziewcząt zaczęła dość późno jak na dzisiejsze standardy. Obecny trend jest obniżenie wieku. Jako przykład, dwa kraje – Stany Zjednoczone i Norwegia. Istnieją dowody na to, że na początku ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się miesiączki w około 14,3 lat, podczas gdy w Norwegii – 14,6 lat. W latach 60-tych i 70-tych doszło do spadku. W pierwszym kraju, wiek wystąpienia miesiączki wynosił 12,5 roku, natomiast druga – 13,2 lat.

Opisany powyżej ze względu na poprawę jakości życia, właściwej higieny. Obniżenie wieku uważany jest za normę, ale to nie jest bezpieczne, ponieważ ze względu na to zwiększa liczbę lat, podczas których tkanka piersi jest narażonych na wysoki poziom estrogenu. To zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka w przyszłości.

Negatywny wpływ na organizm doustnych środków antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej. Człowiek nie został w pełni badali wpływ hormony, co zakłóca proces regulowane przez jednostkę często prowadzi do nieoczekiwanych skutków. Są to te czynniki, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi:

 • jak oni rodzić do 30 lat;
 • karmienia piersią (każdy rok karmienia zmniejsza prawdopodobieństwo, 4,3%).

Ale urodzenie dziecka po 30 latach zwiększa ryzyko raka piersi o 2 razy. Jest to często mówi się, ekspertów, gdy wykonywane z pacjentem rozmowy. Profilaktyka raka powinny obejmować wcześniejszą planuje zajść w ciążę.

zanieczyszczenie środowiska i wpływ negatywnych czynników w miejscu pracy

Ludzie będą zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na raka, gdy emisji zanieczyszczeń przemysłowych, odpady komunalne. W dużych miastach powietrze jest zanieczyszczone spalinami. Mieszkańcy tych osiedli mogą napotkać na raka płuc. nowotworów złośliwych skóry, pęcherza możliwe ze względu na użycie wody pitnej o wysokiej zawartości arsenu. Taka sytuacja z wody stwierdzono w niektórych krajach Afryki Południowej i Środkowej, chińskiej Republiki Ludowej.

To zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka u osób pracujących w niebezpiecznych prac. Oto kilka przykładów z czynnikami rakotwórczymi :

 1. W przemyśle przetwórstwa drewna jest uważany za szkodliwy pył drzewny. Negatywnie wpływa do jamy nosowej.
 2. W produkcji gumy na pracowników dotkniętych 4-aminobifenylu. On wpływa na funkcjonowanie pęcherza.
 3. Stosowane w przemyśle lotniczym, beryl i jego związki wpływają na płuca.
 4. Azbest, używane w produkcji izolacji, ochrony przeciwpożarowej, produktów ciernych powoduje raka płuc. Jest także jedyną przyczyną złośliwego międzybłoniaka. Termin ten oznacza rzadkie i śmiertelne choroby.

Środki zapobiegawcze w walce z rakiem

Prawdopodobieństwo zachorowania na proces złośliwy zmniejsza się, gdy wykonywane profilaktyki raka. Notatka dla ludzi, którzy tworzą z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, obejmuje następujące etapy:

 • uniknąć wszystkich czynników ryzyka, wymienione powyżej;
 • szczepienia przeciwko zakażeniom niezwłocznie poszukujących pomocy medycznej w przypadku wystąpienia podejrzanych objawów;
 • kontrolować ryzykowne i szkodliwe czynniki w miejscu pracy;
 • mniej czasu na słońcu, należy zastosować sprzęt ochronny (okulary, parasole, czapki).

Ważne jest również wczesne wykrywanie chorób nowotworowych. Dzięki terminowym ludzi diagnozy są wyleczone z raka. Istnieją 2 sposoby wczesnego wykrywania. Pierwszy z nich – to jest wczesna diagnoza. W przypadku pierwszych podejrzanych objawów należy skonsultować się z lekarzem. choroba leczyć we wczesnym stadium jest o wiele łatwiejsze.

Druga metoda wczesnego wykrywania raka – to przesiewowych. Termin ten odnosi się do systematycznego testowania bezobjawowych w populacji. Celem badań przesiewowych jest zidentyfikowanie osoby, które zaczynają raka, ale nadal nie ujawnia się.

Żywienie w profilaktyce raka

Ważną rolę odgrywają żywienia w profilaktyce raka. Jakość produktów, ich równowaga, brak w diecie żywnościowych zawierających substancje rakotwórcze, – głównych elementów profilaktyki raka. Eksperci radzą, aby opracować plan zapobiegania raka, jedzą mniej tłuszczu i jeść więcej owoców i warzyw:

 1. W diecie, można dodać fasoli warzyw. Zawierają one duże ilości cennego białka w ich skład. Obejmuje ona wszystkie istotne i nieistotne aminokwasy, podobne pod względem kompozycji białka mleka i mięsa. Rośliny strączkowe warzywa są korzystne, ale warto pamiętać, że są one junk food (długo utrzymywał się w przewodzie pokarmowym, powodują wzdęcia).
 2. Szczególnie godne uwagi są pomarańczowe i żółte zielone owoce i warzywa (marchew, pomidory, papryka, dynia, morele, brzoskwinie – stosowanie tych produktów powinna obejmować profilaktykę raka). Broszury opracowane przez specjalistów żywienia, zawierają informacje o tym, że te owoce i warzywa mają wiele karotenoidów. To substancje przeciwnowotworowe, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka.
 3. Bardzo użyteczne zielone liściaste warzywa (seler, koper, bazylia, pietruszka) i jadalne wodorosty. W swoim składzie zawiera chlorofilu pigmentu. To obniża ogólne ryzyko zachorowania na raka, hamuje rozwój raka płuc, raka jelita grubego, przełyku, żołądka, jamy ustnej, gardła, nerek, pęcherza moczowego.
 4. Pozytywny wpływ na organizm mają warzywa kapustne (kapusta, rzodkiewka). Są bogaty w związki siarki, glukozynolanów, w celu powstrzymywania powstawanie i rozwój procesów nowotworowych.

Dieta powinna zawierać także inne produkty z substancjami przeciwnowo- tworowych podczas prowadzonych profilaktyki raka. Instrukcja znajduje się poniżej, zawiera listę takich substancji i środków spożywczych.

Żywność dla profilaktyki raka
substancje antyrakotwórcze

produkty

witamina A mleko, masło, jaja, wątroba, tran
witaminy z grupy B produkty mleczne, jaja, ryby, ziarna, orzechy, winogrona, cytryny
witamina E nasiona, oleje roślinne, orzechy
potas otrębów zbożowych, suszone owoce, banany, ziemniaki, orzeszki
jod wodorosty, ryby morskie, inne owoce morza
magnez otręby zbożowe, zboża, orzechy, rodzynki
metyloksantyny kakao, kawa, herbata
fitosterole figi, pies róża, kolendra, soja
kwasy organiczne miód, owoce cytrusowe, jagody, szparagi, rabarbar

Odżywianie w trakcie leczenia raka

Ludzie, którzy są leczeni na raka, mają trudności w karmieniu. Bardzo często, ze względu na chemioterapię i leki zakłócony apetytu, istnieje dziwny smak w ustach. Oto kilka wskazówek dla chorych ludzi do myślenia o tym, co powinno być jedzenie w leczeniu i profilaktyce chorób nowotworowych:

 1. Ze słabym apetytem staram się jeść mało, ale często. Pamiętaj, że w poczuciu porannego zazwyczaj poprawia. Spróbuj tego czasu dobrze zjeść.
 2. Kiedy zmiana smaku nie zrezygnować z jedzenia, ponieważ jedzenie jest niezbędna. Eksperyment z słodki, gorzki, słony, kwaśnych pokarmów i wybierz te, które najlepiej podoba. Kiedy metaliczny smak wykorzystanie srebrny, plastikowe naczynia.
 3. Jeżeli suchość w ustach jeść żywności z różnych składników, sosów. Będzie można łatwiej do jedzenia takiej żywności.

Klinika dla profilaktyki raka (Ufa)

Prawie wszystkie choroby można zapobiec. Dlatego nowoczesne wyposażenie medyczne świadczenie usług w zakresie profilaktyki różnych chorób, w tym raka. Jeden z tych klinik znajduje się w Ufie. Istnieje od 2001 roku. Wcześniej była to klinika profilaktyki raka (Ufa). Został on stworzony w ramach programu zwalczania raka. Klinika ta jest pierwszą instytucją medyczną w Rosji, która odbyła profilaktyki raka. Ufa dziś już może się poszczycić ogromną IMC „Medycyny Prewencyjnej” – centrum multi-medyczną, która wyrosła z kliniki. Istnieje wiele świadczeń zdrowotnych na wielu kierunkach.

Podsumowując, warto zauważyć, że rak – to wspólna nazwa ogromnej grupy chorób. Choroba może dotyczyć dowolnej części ciała całkowicie, organów wewnętrznych. Rak rozwija się z jednej komórki, która jest narażona na czynniki ujemne. Jej zmiana jest bardzo niebezpieczne, ponieważ naruszone wszystkie procesy w organizmie. Każdego roku na raka płuc dotyka żołądka, wątroby, jelita grubego, piersi, ogromne liczby osób umierających. Aby uniknąć śmierci, konieczne jest, aby zwrócić uwagę na terminowe zapobiegania tej chorobie. Klinika dla profilaktyki raka w Ufie, centra medyczne w innych miastach Rosji może pomóc w rozwoju środków zapobiegawczych.