876 Shares 2475 views

struktury zęba: anatomiczne subtelności związane funkcjonować

Podstawową funkcją zębów (jako osoby lub zwierzęcia), dla których nie nikogo tajemnicą. To – szlifowanie żywności (u zwierząt również uchwycić i przytrzymać ofiarę). Anatomia zębów i ich kształt różni się nieco w zależności od funkcji. Istnieją cztery rodzaje: siekacze, kły, zęby przedtrzonowe i trzonowe. U ludzi, pierwsze dwa gatunki mają funkcję cięcia, a ostatni – zgniatać.

Jak one działają

Liczba zębów ludzi – 32, różni się u zwierząt (w zależności od gatunku). Znajdują się one w rzędzie górnym i dolnej szczęki. Struktura ząb jednego z kości żuchwy ogólnie takie same, są zbudowane z podobnych tkanki. Każdy z nich znajduje się w swoim otworze kostnej tworzy dolną lub górną szczękę, zwane pęcherzyki. Anatomicznie w każdym zębie są następujące Jednostki: korony, szyi, korzeń (jeden lub więcej). Korona – górna część najbardziej dostępne do wglądu, wystające powyżej gumy. Szyjka jest małą cienka Division się grubości tkanek miękkich. W związku z powyższym, korzeń – część idzie w głąb studni. Jej koniec czubka zęba nazywa, przez jej ciało wpada w nerwów i naczyń krwionośnych. struktury zęba (czy psów lub molowe) jest doskonała nie tylko postać zewnętrznego, ale także liczba korzeni (1 do 3). Kształt kuter – płaskie i szerokie, mają krawędź tnącą. Kły znamienny ostrzenia bitowych, przedtrzonowców i trzonowych – żucia znacznie nierówną powierzchnię.

Aby opisać wewnętrzną strukturę zęba, należy zaznaczyć, że warstwy tkanki w niej umieszczone. Najgłębsza warstwa – pulpa – reprezentuje wiązki nerwowo-naczyniowe. Zębiny go otacza, czasami określane jako kości dentystycznej. To całkiem solidne, ale może mięknąć pod wpływem mikroorganizmów. Ale wyjaśniający strukturę zęba w warstwie powierzchniowej, konieczne jest, aby powiedzieć, że to nie to samo co korony i korzenia. Pierwszy emaliowany (uderzająco osad, który zawiera 97% soli mineralnych). Zewnętrzna warstwa składa się z korzeni cementu, w którym, oprócz soli wapna duża liczba włókien kolagenowych. Najnowsze wplecione w kości, tworzenie przyzębia (oraz w ten sposób mocowanie zęba dziury).

Charakterystyka porównawcza

Jak wspomniano powyżej, ludzkie zęby ma dwie główne funkcje: z siekaczy i kłów – tnącymi, w przedtrzonowych i trzonowych – szlifowania. W ssaków, przy czym dwie ostatnie o podobnym celu. Ale dla siekaczy i kłów jest inna. Pierwsze drapieżniki są wykorzystywane do „cut” kawałków żywności, kły – za zabijanie i przytrzymując ofiarę. Przednie zęby tnące roślinożernych żyjących istot trzeba wyciąć rośliny, sięgając po jedzenie. Kły są często nieobecne. Jeśli nadal są tam, prezentowane są wyłącznie u mężczyzn. są one zazwyczaj wykorzystywane do walki ze sobą dla kobiet i ołowiu w etapie (a) opakowanie. Mikroskopowej struktury zębów, jak opisano powyżej, dla wszystkich gatunków ssaków żyjących organizmów w przybliżeniu podobne.

Teraz, że wiesz o co to składa się z zębami! Ten inforrmatsiya w niektórych przypadkach może to być przydatne!