362 Shares 2603 views

Ziemniak, rosnące sadzonki w domu

Ziemniaki lub, nazywane na południu, "niebieskim", odnoszą się do jednej z najbardziej użytecznych warzyw. Bogata zawartość minerałów, witamin, pektyny, białka, zdolność do usuwania cholesterolu z organizmu – to właśnie są oberżyny. Są importowane z Indii, kochają światło i ciepło, nie tolerują mrozu w ogóle. Dlatego też, na południu naszego kraju, są uprawiane w sposób sadzonkowy. Siewaj nasiona na sadzonki w lutym – na początku marca. Jeśli zamierzasz posadzić oliwki w szklarni , rosnące sadzonki powinny zaczynać się na czas. Uważa się, że od siewu do dojrzewania owoców trwa ponad 3 miesiące.

W środkowym pasie można osiągnąć dobre zbiory tylko w warunkach zamkniętej gleby, w szklarni. Gleby do sadzenia sadzonek muszą być rozgrzane do 20 stopni. Zliczając czas, w którym sadzimy oberżyny na sadzonkach, konieczne jest, w oparciu o warunki klimatyczne danego obszaru, biorąc pod uwagę, czy cieplarnia została ogrzana, czy nie. W południowych regionach nasiona wysiewa się na początku lutego, w strefie środkowej – na początku marca.

Uprawa sadzonek

Do siewu należy przygotować glebę. Powinna składać się z torfu + piasku i nawozów mineralnych. Od gotowych można wziąć "Living Land", uniwersalną lub przeznaczoną na pomidory.

Uważa się, że "niebieskie" zbieranie jest źle tolerowane. Dlatego nie zalecamy zbierania oberżyny. Sadzonki rosnące bezpośrednio w doniczkach o średnicy 10 lub więcej centymetrów. Posiać trzeba 2 nasiona. Kiedy dojdą do wzrostu, słabą roślinę trzeba usunąć. W ziemi nasiona są pochowane 1 cm i dobrze podlewane. Sadzonki roślin w ciepłym miejscu, o temperaturze co najmniej 23 stopni. Z góry folia lub folie przezroczyste. Okresowo gleba zwilża się.

Sadzonki pojawiają się po 6-7 dniach. Kiedy pojawiają się nasiona, garnki muszą być nałożone na światło. Temperatura powietrza nie powinna być wysoka (nie więcej niż 15-18 °). W tej temperaturze korzeni sadzonek rozwijają się lepiej. Sadzonki nieznacznie podlewały. Kiedy kwitnie, temperatura może wzrosnąć do 20-25 stopni.

Ci, którzy wolą nurkować bakłażany, rosną sadzonki powinny być zrobione nieco inaczej. Nasiona wysiewane są w pudełku o przedziale 5 cm z płytkiej głębi w zwilżonej ziemi i pokryte filmem. Kiedy sadzonki pojawiają się, pudełka są umieszczone w oknie. Temperatura powietrza i podlewanie powinny być takie same jak podczas uprawy w doniczkach. W fazie jednego prawdziwego liścia sadzonki mogą być zanurzane, przenosząc każdą roślinę do oddzielnego pojemnika o średnicy 10 cm. Przez kilka dni powinny być pritenit. Kiedy rośliny wchodzą do wzrostu, pudła są umieszczone w oknie.

Rośliny muszą być okresowo, raz na dwa tygodnie, podawać mocznik lub Kemira.

Jeśli lubisz bakłażan, rosnące sadzonki nie wydają się czasochłonne. Sadzonki są gotowe do sadzenia, gdy roślina ma co najmniej 8-10 prawdziwych liści. Jeśli nie zostanie wyładowany na czas w ziemi, może rozciągać się, a następnie zranić przez długi czas. Dlatego niektórzy plantatorzy warzyw doradzają siewnym bakłażanom na 2 miesiące przed wylądowaniem na stałym miejscu.

Lądowanie w ogrzewanych szklarniach w południowych regionach jest produkowane w kwietniu, w strefie środkowej – w maju. Głównym warunkiem – ziemia w szklarni powinna ogrzać się do 20 stopni, w przeciwnym razie rośliny przestaną w rozwoju i mogą nawet umrzeć. W nocy, jeśli temperatura jest znacznie zmniejszona, bakłażan powinien być przykryty akrylem. "Niebieski" nie lubi cieniowania, więc muszą wybrać najbardziej słoneczne miejsce na terenie, gdzie cień budynków nie upada w ciągu dnia.

Czasami w wieku 2 miesięcy sadzonki nie są jeszcze gotowe. W związku z tym należy określić czas sadzenia bakłażanów na sadzonkach, w zależności od ich specyficznych warunków. Gleba, pielęgnacja, temperatura i oświetlenie znacząco wpływają na rozwój roślin. Jeśli szklarnia nie jest podgrzewana, lepiej nie ruszać w miejscach zagrożonych nawrotem przymrozków, ponieważ oberżyny mogą umrzeć, gdy mróz jest silnie zamarznięty. W szklarni sadzonki posadzone są w tempie dwóch roślin na metr kwadratowy, są dobrze napojane. Opieka obejmuje podlewanie raz w tygodniu, poluzowanie gleby i opatrunek do 3 razy w sezonie. Po podlewania szklarnia jest wentylowana, ponieważ duża wilgotność dla roślin jest niepożądana.