83 Shares 4964 views

Amerykański pisarz Donna Tartt: biografia, twórczość, książki i opinii. Książka "The Secret History" Donna Tartt: opis i opinie

Współczesny pisarz amerykański Donna Tartt przez 25 lat swojej kariery, napisał wszystkie trzy powieści. Ale każda książka stała się stale wydarzeniem w świecie literackim.


Biografia pisarza

Przyszły pisarz Donna Tartt urodził się w małej miejscowości Greenwood w stanie Missisipi. Urodziła się 23 grudnia 1963 roku. Już od pięciu lat, dziewczynka napisał swój pierwszy wiersz. Dziecko zainteresował się literaturą na serio. Nie jest zaskoczeniem, że po ukończeniu studiów zdecydował się Donna Tartt filologiczne wykształcenie.

W 1986 roku ukończyła studia w Bennington College w Vermont. Od kilku lat niestrudzenie doskonalił swoje umiejętności pisania przez wszystkie aspekty nauki języka angielskiego. Wszystko to odbywa się za wykonanie Donna tylko marzenie – zostać pisarzem.

debiutancka powieść

W 1992 roku Donna Tartt wreszcie opublikował swoją debiutancką powieść pod tytułem „The Secret History”. Pierwsza edycja ukazała się w ilości 75 tysięcy egzemplarzy, co było niezwykle dużą liczbę książek dla początkujących pisarzy. Ale wydawca nie świadomie umieścić swoje pieniądze. Pierwsze wydanie zostało wyprzedane natychmiast, ale publiczność domagała się więcej. Do tej pory, książka została przetłumaczona na 24 języków. Ona poświęciła czytelników na całym świecie. W Rosji, powieść została opublikowana po raz pierwszy w 1999 roku.

Co jest więc zaskakujące napisał Donna Tartt? „Secret History” to niezwykła struktura. Narracja rozpoczyna się z końcem historii. Dla czytelnika jest to ważny szczegół, ponieważ ta książka – detektywem z pozornie klasyczne zabójstwo i rozwiązać przestępstwa. Ale nie wszystko jest tak proste jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

Chociaż autor natychmiast ujawnić tożsamość zabójcy, cała sprawa sprowadza się do odczytania, że nie jest jasne, w jaki sposób dobrze toczone poprzedzające wydarzenia, które stało się na początku książki opisał tragedię.

protagonista

Głównym bohaterem jest Richard Peypin. Nad studium osobowości i charakteru młodego człowieka, zwłaszcza długo pracował Donna Tartt. „Secret History” opowiada historię młodego mężczyzny dziewiętnastu. Chce iść do prestiżowej uczelni, ale jego rodzina ma wiele problemów finansowych. Niemniej jednak, Richard otrzyma grant na studia na uczelni w Vermont (w tym wykresie granic Donna Tartt miała trochę własnej biografii).

Rodzaj punktu bez powrotu do głównego bohatera doszedł do momentu, gdy dowiedział się o istnieniu niewielkiej grupy studentów, którzy chcą uczyć się greki. Poznanie ich i stać się cała komplikacja działki, której kulminacją było zakończenie tej książki otwiera.

Cechy „Secret History”

Jest to nietypowe i styl narracji, który wybrał Donna Tartt. Książka pisarza, zawsze były niezwykłym napełniania. W swoim debiucie Donna Tartt zdecydował się komunikować z czytnikiem użyciu oryginalnego pamiętnika, którego autorem jest bohaterem. Richard pamięta zdarzenie jakby niesie jego własne wrażenia na papierze.

Pisarz zaangażowany cały swój talent, o ile to możliwe, aby zanurzyć czytelnika w świat powieści. Ta jego zdolność do natychmiastowego i znanym Donna Tartt. „Secret History” … Czytnik opinii o tej książce i opinie profesjonalnych krytyków pozwalają wyrobić sobie opinię, że w rzeczywistości jest oferowana publiczność nie powieść, ale coś w rodzaju pamiętnika bohatera. Richard naprawdę żadne tabu dzieli swoje wrażenia i doświadczenia związane z początkiem długo oczekiwany studiów na Uniwersytecie w Vermont.

podsumowanie działki

W kręgu Richarda pojawia pięciu przyjaciół. Różnią się od siebie charakterem, który sprawia, że historia ciekawsze i bogatsze tylko. Francis – wzruszający i romantyczny młody człowiek. Henry unfazed i jednocześnie ekscentryczny. Bunny – humorysta i duszą firmy. Dwa ostatnie – bliźniaki Camilla i Karol.

Miał przyjaciół i mentorem – profesor i nauczyciel języka greckiego Juliana. On zanurzył się w świecie starożytnym dzieci. Historia starożytnych cywilizacji europejskiej było przedmiotem że kochała Donna Tartt. Liczba specjalistów o jej debiutanckiej powieści, pełne uwielbienia. Według nich, „The Secret History” – to nie tylko wielka fikcja artystyczna, ale także przewodnikiem po starożytnej kulturze, pełen tajemnic i sekretów. Nawet tytuł powieści – odniesienie do tytułowej dzieła bizantyjskiej kronikarza VI wieku.

wynik

Studenci dają w tej mistycznej atmosfery, która była inspiracją Profesor Julian. W pewnym momencie entuzjazmu wymyka się spod kontroli. Cztery przyjaciół w przypływie fanatyzmu zabić faceta piątym i szóstym staje niespodziewany świadek przestępstwa. Tu zaczyna się główne działanie powieści i jego kulminacji.

W tej pracy, detektyw dokładnie wymieszane z thrillera i suspensu. Wszystkie te gatunki są kochane i chciał odzwierciedlić w jednej książce Donna Tartt. „Secret History”, który podsumowuje zachęcenie czytania pełną wersję produktu, – to nie tylko wciągająca lektura. To ekscytujące! Komentarze są następujące: książka czyta się jednym tchem. Ktoś nawet nazwał powieść „Zbrodnia i kara” w stylu North American. Wiele osób zgadza się, że pomimo faktu, że książka jest pełna aluzji, cytatów z literatury starożytnej Grecji i innych technik postmodernistycznych postrzegane tekst łatwo, dzięki częściowo z faktu, że styl narracji jest łatwe. Są tacy, którzy porównują czytania do oglądania filmu w kinie, tak obrazowo wyświetlane występujących zdarzeń z bohaterami, ich uczucia, rzucanie, pasje … Według fanów pisarza, powieść przypomina działki nawet kultowych filmów skierowanych przez Hitchcocka, w którym Bohaterami nagle straciło życie lub świadka tragicznych wydarzeń.

"Little Friend"

Donna Tartt znany fakt, że w przeciwieństwie do wielu naszych kolegów, rzadko publikuje nowe książki. Powieści z jej imieniem na okładce pojawi się na półkach sklepowych w czasie 10-11 lat. Dokładnie taki okres po wydaniu „Secret History” pisarz ostatecznie zakończył pracę nad swoim nowym stworzeniem. Nazwano to „mały przyjaciel” i został opublikowany w 2002 roku.

W przeciwieństwie do wcześniejszych prac, nie jest znane fabuła, która jest charakterystyczna dla powieści jako gatunku (i tym „Secret History” debiut). A nawet elementy narracyjne detektyw, na pierwszy rzut oka, co najważniejsze, w czasie, nikną w tle. Więc możemy z całą pewnością powiedzieć, że pisarz postanowił przetestować się w nowy wymiar twórczy. W tej decyzji przypuszczenie miłości autora do eksperymentowania, która jest stale Donna Tartt. „Little One” zabiera czytelnika do początku lat 70-tych.

Główną bohaterką jest dziewczynka Harriet. Wkrótce stracił brata, który zmarł pod tragicznych okolicznościach. To wydarzenie – tylko prolog do powieści, która została napisana przez Donna Tartt. „Little Friend” – to książka, która mówi, że historia nie jest o rozwiązywaniu przestępstwa (co jest powszechne w kryminałów), a przedstawiający dziecko dorastające w tragicznych okolicznościach.

rosnące Harriet

rodzina Harriet zrobił wszystko, aby usunąć go od niebezpieczeństw świata zewnętrznego, już zginęło brata. Z tego powodu, dziewczynka musi dorastać w chorych krewnych spółki. Donna Tartt, jak zawsze, szczegółowe i fachowo opisane doświadczenie jej charakteru całej powieści, że tylko wzmacnia efekt absurdalny, co dzieje się w książce.

Harriet gwałtownie splecione w ich ciasnym, małym świecie, próbując znaleźć wyjście z energia i ciekawość dzieci. W końcu decyduje się podjąć dochodzenie w sprawie śmierci jej brata. Ale najważniejsze, nie jest nawet w książce. Izolacja pojawia się w momencie, gdy dziewczyna dorasta i staje twarzą w twarz ze światem zewnętrznym, z bardzo której ukrył przestraszonych krewnych. Dlatego ta praca może być również przypisane do gatunku powieści edukacyjnej lub powieści o dorastaniu. Od pierwszej do ostatniej strony książki Donna Tartt umiejętnie pokazuje, jak wewnętrzne dziecko umiera Harriet, który musiał zmierzyć się niespodziewane problemy poza przytulnym domu z książek i pamięci zmarłego brata.

„Szczygieł”

Trzecia i ostatnia powieść pisarz dzisiaj – „Szczygieł” – ukazał się w Stanach Zjednoczonych w 2013 roku (a rok później pojawił się w wysokiej jakości tłumaczenia w języku rosyjskim). Że tym razem zaproponował swoim czytelnikom Donna Tartt? „Szczygieł” Przegląd znowu entuzjastyczne. Recenzje i ciepłe przyjęcie publiczności powiedzieć, że amerykański pisarz po raz kolejny osiągnęła zasłużony sukces. W szczególności, książka zdobyła prestiżową nagrodę Pulitzera w 2014 roku.

Autor wybrał nazwę jako odniesienie do słynnego obrazu przez holenderskiego artystę XVII wieku. Obrazów Carel Fabritius odgrywa ważną rolę w losach bohatera innego Romana Tartt.

Według opowieści, Theo Decker odzyskał przytomność po straszliwej eksplozji w Metropolitan Museum of Art – jeden z głównych atrakcji kulturalnych Nowego Jorku. Umierający starzec dał mu pierścień, i bardzo obraz Fabricius z instrukcją do wykonywania jej na zewnątrz budynku. Decker teraz trzeba zdecydować, co zrobić ze słynnym szmatką. Aby to zrobić, będzie musiał odwiedzić wiele miejsc na świecie – z Holandii do hazardu w Las Vegas.

W tej książce, do zestawu swoich ulubionych technik artystycznych Donna Tartt zwrócone. „Szczygieł” (mieszane opinie o powieści, ale większość nadal mieć pozytywny charakter) sprawia duże wrażenie. Czytelnik ma okazję zobaczyć, jak zmienia ludzkie przeznaczenie, nastolatka, kiedy pozostawiony bez opieki nad krewnym. Ulica, współczesne społeczeństwo z jego realiów i zła … Gdzie można to zrobić przeznaczenie? Ktoś nie akceptuje powieść: Co może być lepszego w opisie staje się uzależniony? Tak, pomysł, mówią, jest interesujący, ale nudna historia i gdzieś dokręcone określana refleksję filozoficzną i długie dialogi. Ktoś przesiąknięty do szpiku kości, aby czubki paznokci. Komentarze ostatnie można podsumować w następujący sposób: książka dobra, głębokie, wysokiej jakości, napisany przez światło, interesuje się językami.

Cokolwiek to było, sukces sprzedaży pokazuje, że charakterystyczny styl amerykańskiego pisarza jest jeszcze w zapotrzebowanie wśród publiczności czytania na całym świecie.