475 Shares 1050 views

Niepłodność u mężczyzn

Niestety, niepłodność u mężczyzn nie może być uważana za rzadkość: statystyki potwierdzają, że problem ten napotyka około 40% populacji płci męskiej na naszej planecie. O niezdolności do wyprodukowania potomstwa warto rozważyć, czy ciąża partnera nie występuje w ciągu roku aktywnej aktywności seksualnej bez stosowania środków antykoncepcyjnych.


Niepłodność u mężczyzn: przyczyny

Przyczyny niepłodności w silnej części ludzkości są dużo. Dlatego też należy je rozważać bardziej szczegółowo:

  1. Procesy zapalne mogą mieć wpływ przede wszystkim na jakość spermy. Na przykład zapalenie cewki moczowej i zapalenie gruczołu krokowego może prowadzić do zmniejszenia ruchliwości plemników. Po pierwsze, niska aktywność komórek zarodkowych zmniejsza prawdopodobieństwo nawożenia, a wraz z chorobą staje się bardziej skomplikowana, prowadzi do niepłodności.
  2. Inną częstą przyczyną są choroby zakaźne, zwłaszcza choroby weneryczne. Wszakże infekcje najczęściej powodują zapalenie jednego lub innego organu układu płciowego mężczyzn. Chlamydia i rzeżączka są uważane za szczególnie niebezpieczne. Warto pamiętać, że wszelkie choroby przenoszone drogą płciową wymagają natychmiastowego leczenia.
  3. Niepłodność u mężczyzn może wystąpić na tle nierównowagi hormonalnej. Przyczyną złamania poziomu hormonów może być zarówno choroba układu krążenia, jak i wiek. W każdym razie skutkiem jest niedobór testosteronu, aw konsekwencji problemy z erekcją i upośledzeniem produkcji komórek płciowych.
  4. Czasami zdolność zapłodnienia może częściowo lub całkowicie zanikać z powodu urazów narządów płciowych lub obecności guza.
  5. Niektóre choroby mogą powodować niepłodność u mężczyzn. Na przykład nie jest tajemnicą dla kogokolwiek, że ciężka forma śwince lub świnki, szczególnie w wieku dorosłym, może pozbawić mężczyznę w wieku rozrodczym.
  6. Anomalie lub niektóre wrodzone nieprawidłowości struktury anatomicznej mogą prowadzić do niemożliwości posiadania dzieci. Jako przykład można nazwać stulejką lub nieregularną strukturą cewki moczowej.
  7. Nie można dyskontować stanu psychicznego. Ciągłe stres i napięcie nerwowe mają negatywny wpływ na pracę całego organizmu, w tym na układ rozrodczy.
  8. Szkodliwe nawyki mogą prowadzić do niepłodności. Udowodniono, że narkotyki, alkohol i nikotyna mają negatywny wpływ na stan jądra, obniżają jakość spermy i wytwarzaną plemnik.
  9. Czasami przyczyną choroby może być stały kontakt z wysoką temperaturą, noszenie szczelnych, mocnych ubrań.
  10. Stałe narażenie na działanie chemikaliów (na przykład podczas pracy w niebezpiecznej produkcji itp.) Może mieć niekorzystny wpływ na zdolność do tworzenia.

Niepłodność u mężczyzn: leczenie i profilaktyka

Na początek warto pamiętać, że jeśli podejrzewasz niepłodność, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, a obaj partnerzy powinni to zrobić. Dopiero po starannym testowaniu i analizie specjaliści będą mogli poznać przyczynę niemożności posiadania dzieci. I leczenie zależy bezpośrednio od przyczyny.

Leczenie farmakologiczne niepłodności jest wskazane w przypadku, gdy choroba ta jest spowodowana przez niektóre współistniejące choroby. Na przykład w przypadku infekcji wenerycznych konieczny jest przebieg przyjmowania antybiotyków. Jeśli przyczyną jest spadek poziomu hormonów, lekarz przepisze leczenie za pomocą odpowiednich leków hormonalnych. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie immunomodulatorów i niektórych środków homeopatycznych. Oczywiście, integralną częścią leczenia jest właściwa dieta, odpowiedni tryb odpoczynku i pracy, aktywność fizyczna i odrzucenie złych nawyków.

W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Ta metoda jest stosowana, jeśli istnieje pewna przeszkoda w narządach płciowych, które zakłócają normalne wyjście ze spermy. Chirurgia pomoże w przypadkach, gdy przyczyną niepłodności jest torbiel, łagodny guz, przepuklina pachwinowa. Czasem chirurdzy mogą nawet wyeliminować anatomiczne nieprawidłowości.

Niestety, współczesna medycyna nie zawsze może przywrócić zdolność człowieka do zapłodnienia. Ale to nie znaczy, że małżonkowie nie mogą mieć dzieci. Nie zapominaj o sztucznej inseminacji lub szukaniu dawcy plemnika.