541 Shares 3806 views

Czy potrzebuję filtra UV dla mojego aparatu?

Filtr UV jest filtrem ultrafioletowym. Jego głównym celem jest ochrona soczewek optycznych przed uszkodzeniem, kurzem i brudu (wszystko to szybko niszczy obiektyw). Takie elementy optyczne zatrzymują promieniowanie ultrafioletowe podczas fotografowania odległych obiektów. Wszakże matryca cyfrowa i film fotograficzny, w przeciwieństwie do ludzkiego oka, są bardziej wrażliwe na ten rodzaj promieniowania. Filtr UV jest bardzo przydatny do fotografowania w górzystym terenie, pomaga uniknąć niebieskiej powłoki na zdjęciach.

Cały obszar widma ultrafioletowego można podzielić na 3 zakresy: dalekosiężny – 280 nm i krótszy (UV-C); Średnia wynosi 320-280 nm (UV-B); Najbliższym jest 400-320 nm (UV-A). Czułość technologii cyfrowej jest mniejsza niż czułość filmu, więc zajmuje blisko zasięg, a film jest w stanie przymocować cały obszar zakresu promieniowania ultrafioletowego (ale ludzkie oko nie widać w jednym z tych zakresów). Jednak możliwości aparatów fotograficznych ograniczają możliwość stosowania optycznych soczewek. Filtr UV cięcia tego promieniowania przy 320 nm (środek i długi zasięg).

Wybierając taki produkt, należy odeprzeć średnicę obiektywu. Oznacza to, że filtr jest odpowiedni dla Twojego aparatu, musisz znać średnicę nici obiektywu (jest ona widoczna na pokrywie od wewnątrz). Cena produktu zależy od jego wielkości. Filtr UV o średnicy 52 mm kosztuje 10-15 dolarów, a 77 mm – 30-40 dolarów.

Dopuszcza się dzielenie filtrów kategorii UV na cztery grupy:

  • Neutralne – neutralne bezbarwne;
  • SkyLight – różowy, nadający ciepłe kolory zdjęcia;
  • Bezpośrednio UV – ultrafiolet;
  • Mgła – przed zamgleniem.

Pomimo różnic zewnętrznych, celem tej grupy jest – ochrona soczewki przed wpływami zewnętrznymi, ultrafioletem i zamgleniem. Najpopularniejszymi są filtry UV i Skylight.

Bardzo często sprzedawcy oferują Skylight jako najlepszy, a co za tym idzie kosztowny, ale efekt ciepłych odcisków na zdjęciu jest przeznaczony tylko do aparatów fotograficznych, na rysunku jest on zredukowany do zera przy obecności balansu bieli .

Wybierając taki produkt, nie zapominaj, że głównym zadaniem jest ochrona soczewki optycznej soczewki przed wpływami mechanicznymi, a ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym itp. Jest drugorzędna. Wielu amatorskich fotografów wątpiło w zdolność filtrowania promieniowania ultrafioletowego, ponieważ na zdjęciu jest to praktycznie nie odzwierciedlone (według producentów, filtr chroni matrycę cyfrową). Zdaniem takich fotografów, firmy zajmujące się optyką fotograficzną po prostu zarabiają na amatorskich fotografach. Dlatego zaleca się, przy wyborze tego lub tego filtra UV, na podstawie właściwości mechanicznej ochrony. Chociaż soczewki ochronne są uważane za najtańsze, nie zapominaj jednak, że jakikolwiek soczewek jest przede wszystkim przeszkodą w przepływie światła, więc lepiej jest kupić taki produkt z wiarygodnego producenta, wykonanego z wysokiej jakości materiałów z silną transmisją światła.

Aby używać filtrów UV lub nie, sam amator powinien zadecydować, ale konieczne jest podjęcie środków w celu ochrony soczewki, ponieważ cena dobrego systemu optycznego może być nawet wyższa niż koszt samej kamery.