605 Shares 5624 views

Łąka Kozloborodnik – użyteczne właściwości i zastosowanie

W polu lub na łące często można zobaczyć wysoką roślinę z dużymi liśćmi o chwytliwych kwiatach. Ten kozioł łąkowy znany jest ze swoich użytecznych właściwości. Doświadczeni ogrodnicy uprawiają go nie tylko w celach dekoracyjnych, ale także do jedzenia, a także na przygotowywaniu naparów i napojów leczniczych.

Opis instalacji

Ta dwuletnia roślina należy do rodziny astroidów, a jej wygląd przypomina olbrzymia mniszka lekarskiego, osiągając do jednego metra wysokości. Odgałęziony, różowoczerwony kąsek koziego hodowanego jest pokryty liniowo-lancetowatymi, jasnymi, zielonymi liśćmi o niebieskiej odcieniu. W okresie kwitnienia, który zaczyna się w maju i trwa około jednego miesiąca, pojawiają się duże kosze z ligulowanymi kwiatami o złotej żółtej barwie. Następnie nasiona powstają w ich miejscu z długimi pęczkami w postaci puszystych kul. Za ich podobieństwo do koziej kozia, a ta roślina otrzymała swoje imię.

Pomimo faktu, że rodzimą ziemią rośliny jest śródziemnomorska, w Rosji od dawna łączy się goatrijka łąka. Jego popularne nazwy brzmią jak "korzeń owsa", "biały korzeń", "kurwa brodę". Zakład ma swoje własne ciekawe cechy:

  • Kwiaty otwarte na słońce o świcie, a już zamknięte w porze obiadowej w ściśle zaciętych pąkach.
  • W wieku 3 lub nawet 5 lat roślina może zacząć kwitną ponownie, stając się wieloletnim.

Specyfika wzrostu

Łąka Kozłoborodnika jest bardzo bezpretensjonalna i nie wymaga specjalnej troski. Troska o to zmniejsza się do podlewania, rozluźnienia gleby, chwastowania chwastów i karmienia. W pierwszym roku życia zaleca się usunięcie peduncles, nie pozwalając roślinie rozkwitnąć. W przeciwnym razie korzeń stanie się zbyt sztywny i nie nadający się do spożycia. Pozostałe części rośliny są pokryte włókniną i są doskonale zachowane do następnej wiosny. Kozloborodnik może dobrze się rozwijać, nawet uboższy w składzie i suchych glebach. Niemniej jednak, jeśli musisz uprawiać soczyste i pyszne warzywa, posadzić na żyznej glebie, a następnie zachować wilgoć.

Właściwości lecznicze

Korzyści z tej rośliny dla zdrowia były znane od dawna. Jego korzenie zawierają wysokie stężenie specjalnej substancji inuliny, niezbędnej dla chorych na cukrzycę. Do 15% dziennego spożycia potasu znajduje się w 100 g koziego koziego, co pozwala na jego wykorzystanie w chorobach sercowo-naczyniowych. Jest bogaty w roślinę i witaminy z grupy PP i B, białko, błonnik i białko roślinne.

Skład chemiczny rośliny nie został jeszcze w pełni zbadany, ale wiadomo, że łąki łąkowe, opisane tutaj, zawierają ponadto minerały takie jak fosfor, żelazo, magnez, cynk, selen, wapń itd.

Dzięki badaniom udowodniono wysoką zdolność oczyszczania organizmu toksyn i toksyn. Jej działanie moczopędne, gojenie ran, antyseptyczne i przeciwzapalne jest szeroko stosowane w medycynie ludowej.

Zastosowanie w medycynie ludowej

Łąka Kozloborodnik (zdjęcie, które można znaleźć w tym artykule) jest stosowana w leczeniu wielu chorób. Do przygotowywania produktów leczniczych stosuje się korzenie, liście i łodygi rośliny. Odwar z korzeni przygotowuje się w następujący sposób: 10 gramów surowca wlać szklankę wody i gotować przez pół godziny przy małym ogniu. Po tym pozostaw do wlewu przez 2 godziny i spuścić. Kaszel i zapalenie oskrzeli jako wykrztuśny, jako diuretyk w chorobach związanych z układem moczowo-płciowym.

W celu przygotowania naparu podjąć łyżkę suszonych liści kozloborodnika, wlać szklankę wrzącej wody i nalegać na 5 godzin. Możesz mieć do 6 razy dziennie jedną łyżkę. Łaźnie teraźniejszości stosowane są do obrzęku i reumatyzmu.

Z lekarstwami, roztocza bulion, można spłukać swędzące powierzchnie skóry. Pokruszone świeże kozice kozieradki, przymocowane do rannych ran i owrzodzeń, wywierają efekt wylewania i gojenia ran. Są one stosowane w leczeniu rozstępów i różnych problemów skórnych. Korzenie i łodygi tej rośliny są wykorzystywane jako skuteczny środek przeciw próchnicy.

Ostatnie badania wykazały, że siewnik koziego łąki ma pozytywny wpływ na siłę działania. Ponadto odnosi się do jednego z najbardziej popularnych afrodyzjaków.

Użyj w Gotowaniu

Nie tylko jako środek leczniczy, ale także jako najcenniejszy produkt dietetyczny stosuje się łąkę łąkową. Użyteczne właściwości rośliny doskonale łączą się z jego właściwościami smakowymi.

Jest bardzo pożywny, ale jednocześnie produkt o niskiej zawartości kalorii. W żywności używają liści, korzeni i łodyg rośliny. Zielone rośliny są wstępnie pobite i umieszczane we wrzącej wodzie przez 3 minuty w celu pozbycia się goryczy. Z korzeni usunąć skórkę i gotować przez 5 minut w solonej wodzie. Liście i łodygi rośliny są używane do przygotowywania sałatek, naparstów, wyrobów cukierniczych. Korzeń można spożywać w smażonych i gotowanych. Są w różnych naczyniach warzywnych i zupach. Najpopularniejsze przepisy:

  • Korzeń koziego z jajkiem. Początkowo jest pokroić w małe kawałki i położyć na patelni, dodać jajko i masło na górze i posypać drobno posiekanymi cebulkami. Piec w piecu do ugotowania.
  • Sałatka z witaminami. Aby to zrobić, potrzebujesz 200 gramów pokrojonych świeżych ziół, 50 gramów zielonej cebuli, śmietany i zielonego groszku. Kiedy dodasz świeże ogórki i gotowane ziemniaki do sałatki, będzie jeszcze bardziej smaczniejszy.
  • Pieczone korzenie. Gotowane w solonej wodzie i owinięte w bułkę tartą, smażone w patelni z olejem roślinnym. Dla jednej porcji 250 gramów korzeni są wymagane.

Przeciwwskazania

Łąka Kozloborodnik prawie nie ma przeciwwskazań, z wyjątkiem indywidualnej nietolerancji. Zaleca się zachowanie ostrożności kobiet ciężarnych i karmiących, a także małych dzieci.