164 Shares 1132 views

Choroby ziemniaków i ich kontrolą. Ziemniaki szkodniki i choroby

Ziemniak rośnie dobrze w prawie każdym klimacie. On toleruje kwaśne gleby, ale żniwa znacznie się poprawiła po wapnowanie. Duża ilość wilgoci i lekkie są w istocie jedynymi warunkami uprawie ziemniaka. Nawet w idealnych warunkach, kultura jest w niebezpieczeństwie zakażenia przez grzyby, wirusy i bakterie. Tutaj patrzymy na najbardziej podstawowych problemów i uniwersalnych rozwiązań, które pomogą uporać się nie tylko z przedstawionych przykładów, ale także zapobiec wielu innych podobnych chorób. Pomimo faktu, że wyjście z odmian ziemniaka odpornych na zarazę ziemniaczaną, nicienie lub parcha, choroby i szkodniki nadal niszczyć plony. Ale dla każdego wroga jest jego broń.


Choroby ziemniaka i ich kontrolą

Wiele różnych wrogów ziemniaka znacznie zmniejsza poziom zbiorów. Obejmują one nie tylko na grzyby i owady, a także wirusy infekowanie bulwy i kubki i zapobiegania normalny wzrost. Z tego powodu ważne jest, aby wydać dużo środków zapobiegawczych przed sadzeniem i podczas uprawy, aby zachować swoje ziemniaki. Choroby i szkodniki powodują ogromne szkody, więc najlepiej jest zainwestować pieniądze i pozbyć się doświadczeniem, niż tracąc połowę upraw.

Stosowanie trucizn i chemikaliów obniża wartość odżywczą ziemniaków, może być szkodliwe i niebezpieczne nie tylko dla pożytecznych owadów, zwierząt i ptaków, ale także dla ludzi. Choroby ziemniaka i ich sterowanie wymaga szczególnej uwagi przed sadzeniem. Rozpatrzmy szczegółowo wszystkich ich gatunków w tym materiale. Dla pełniejszego przyswajania informacji w artykule jest zdjęcie chorób i szkodników ziemniaka, które pasożytują na bulwach.

drutowce

Drutowce – larwy chrząszcza, larwy sprężykowatych. Jest to mały szary owad 12-15 mm. Nazwę otrzymał, bo sprawia, że dźwięk klikania, odwracając się plecami do swoich łapach. Jedna samica składa od 50 do 200 jaj na wiosnę, i który pojawia się w świetle drutowce zloschastnyj. Larwy mogą zniszczyć cały plon, więc przede wszystkim konieczne jest, aby chronić go przed błędami sami.

Zwalczanie wireworm

Istnieją trzy sposoby, które są przydatne do zwalczania tego pasożyta:

 1. Oczyszczona ziemniak nawleczone na patyku i zakopane w ziemi wynosi około 7 centymetrów. Lepiej jest zrobić kilka z tych ziemniaków na pokrycie dużego obszaru. Larwy chrząszczy click gromadzą się na nim, a cztery dni później będzie już kopać go. Niszczyć szkodniki będzie korzystał z wrzącą wodą lub pożaru.
 2. Sadzenia ziemniaków w ziemi wlać olej słonecznikowy z drobno zmielonej powłoki jaj. Takie rozwiązanie zabije drutowce, zanim dotrze do ziemniaków. Ta metoda nie tylko wydajność wireworm wiele innych owadów giną wykopu w takim roztworze, np turkuciowate.
 3. Dwa tygodnie przed sadzeniem kopać w jądra ziemia kukurydziane – około 2-3 gniazd na metr kwadratowy. Drutowce przyciąga nie tylko ziemniaki, larwy szczęśliwy i gromadzą się wokół ziaren. Kiedy kukurydza kiełek, można wykopać, larwy Rob i nagrać je lub zalać wrzątkiem.

zaraza

Zaraza (Phytophthora) – jest nie tylko przyczyną utraty pomidorowym uprawy, ale także z najczęstszych chorób ziemniaka i ich kontrola jest ważna dla wszystkich rolników, niezależnie od upraw. Ziemniak zaraza jest szczególnie szkodliwe, gdyż za dwa tygodnie może zainfekować wszystkie pola. Straty osiągnąć 70% upraw. Zaraza rozprzestrzenia się przez zarodniki grzybów, co pozwala mu poruszać się szybko pod ziemią i zainfekować bulwy.

W pierwszych dniach pojawienia się zarazy pojawia się ciemnienie liści. Ponadto na dolnej stronie papieru jest biały powłoki. Ten kiełkujących zarodników grzyba. Upadają, zarażając do korzeni ziemniaków i owoców. Nieco później na bulwach pojawiają się brązowe plamy.

Zwalczanie zarazy

Niebezpieczny grzyb wymaga znacznych skomplikowanych środków. Tak więc, należy:

 • Zastosowanie odmian ziemniaka opornych na zarazę ziemniaczaną.
 • Wybrane zdrowych bulw do sadzenia.
 • Uchwyt bulwy środki grzybobójcze.
 • Kiedy pierwszy spud konieczne.
 • Zwiększenie dawki fosforu potasu nawozu.
 • Zastosowanie nawozów zawierających miedź lub natryskiwanie roztworem siarczanu miedzi.
 • Usuń szczyty przed zbiorami.

nicienie

„Nicienie” choroba nie jest wirusem i nie bakterie i mikroskopijne ślimakiem, pasożytujących na ziemniaki. Sprawdź dostępność szkodnika łatwo, jeśli krzewy więdną, a ich małe liście mają nieregularne lub nawet blady kolor, węgorek jest. Krzewy są kruche i małe korzenie. W lipcu, te korzenie będą małe kulki (o pół milimetra) z małymi kolcami. Ten nicień kobiety, jeśli nadal się rozwijać, to okaże się torbiele, które są przechowywane w ziemi przez 15 lat. Torbiel w przybliżeniu 600 ślimakowe jaj.

kontrolowanie nicienie

Po pojawieniu się nicieni trzeba czekać co najmniej 6 lat, zanim ponownie siewu witryny. Istnieją jednak inne sposoby.

Wczesne ziemniaki lub niestabilne pola klasy nicieni ułożone w jedną warstwę posypuje się okruchów brunatny obsadzone 20 dni. Po 50 dniach, żniwa są zbierane, a powierzchnia jest oczyszczona z wierzchołkami. Sama strona jest obsiane fasoli lub kukurydzy. Będzie to oczyścić glebę przed robakiem o około 70%.

Jeśli witryna siać żyto, jest również znacznie zmniejszyć populację pasożyta.

Warto zauważyć, że nicień ziemniaka przyciąga bardziej niż inne rośliny.

parch

Najczęstszym po zarazie ziemniaczanej – choroby parcha. To pogarsza jakość, handlowy bulw i obniża je o prawie 30%. Wydajność jest zmniejszona prawie o połowę. Podczas przechowywania zainfekowane bulwy są bardzo podatne na gnicie.

Czynnik parcha jabłoni jest grzyb – grzyb promieniowania. Ziemniaki przenika przez przetchlinkami i uszkodzeniami mechanicznymi, tworząc na powierzchni wrzodów, które łączą się ze sobą i tworzyć tkankę korka. Bulwy jest biały Coating – promieniowania grzybni grzyba. Po wyschnięciu, znikają, a miąższ jest prawie niezmieniony.

Istnieje pięć typów uszkodzeń:

 • Płaskie. To wpływa na skórę młodych bulw z których skórka twardnieje.
 • Mesh. Obejmuje wiele rowków bulwy siatki.
 • Wypukła. Wydaje się, w postaci zagłębień, które później zostały pokryte nowotworów.
 • Głębokie. Głębokie owrzodzenia o różnych kształtach otoczony przerwy łuszczyć. Zauważalne po zbiorach ziemniak.
 • Wypukła głębokości. Połączenie dwóch rodzajów szkód. Narośli z głębokich owrzodzeń i łzami w skórze.

patogeny parch są przechowywane w ziemi od kilku lat. Są one niezależne od niekorzystnych czynników atmosferycznych są zachowane nawet suszy w temperaturze 30 ° C Gorąca i sucha pogoda w okresie kwitnienia promuje tylko infekcję.

Źródłem zakażenia jest zawsze gleby. Bulwy zainfekować siebie nie może, więc można je przechowywać i razem.

Walka parch

Parch trudno zaobserwować bezpośrednio, więc niemożliwe jest, aby zapisać zainfekowanego ziemniaki. Choroby i szkodniki innych typów nawet „ostrzegł” o swój wygląd, ale ze wszystkimi najlepiej radzić sobie z góry za pomocą następujących procedur:

 • płodozmian.
 • Uprawa obszarze roślin na nawóz zielony.
 • Zastosowanie zdrowych owoców do siewu.
 • Stosowanie nawozów kwaśnych.
 • Staranne przygotowanie.
 • Stosowanie odmian odpornych.
 • Regularne podlewanie w czasie sezonu wegetacyjnego.

Alternaria

Choroba rozprzestrzeniła się wszędzie, gdzie uprawiane są ziemniaki. Choroby i leczenia roślin psiankowatych jeszcze studiował w południowych regionach, jak na południu idealnych warunków dla wzrostu i rozprzestrzeniania się grzybów, które są przenoszone na Alternaria.

W zależności od okresu choroby może objawiać się na różne sposoby. Infekcja zaczyna się po ciężkim deszczu lub rosy. Zarodniki spadają przez szczeliny uszkodzenia mechaniczne i fizyczne depresji. Kwas zaczyna wydzielać się z którego wynikają gnicie i śmierć. Przy niskich temperaturach rozwój nieznacznie, ale w czasie upałów chorobą niebezpieczną wpływu na plon. Inkubacja trwa do tygodnia.

Pierwsze oznaki są widoczne na małych roślin do 20 cm. Później na liściach pojawiają się ciemnobrązowe plamy. W dobrych warunkach dla rozwoju widać na trzeci dzień. Nieco później, istnieje smoky-szary zarodników. Uszkodzone części roślin są delikatne i miękkie.

Bulwy pojawiają się ciemne plamy wytłaczane gnić, czasem nawet zmarszczki. Ostatecznie, bulwy zaczną gnić całkowicie zasyhaya i czernienie.

Zwalczanie Alternaria

W południowych regionach chorób ziemniaka i ich kontroli wymagają szczególnej uwagi. Istnieją trzy sposoby ochrony upraw:

 1. Agronomii. Używaj tylko zdrowego materiału rozmnożeniowego, odporne na choroby, płodozmian, obserwować i nie zapomnij, że wczesne odmiany ziemniaków są najbardziej podatne na zakażenia. Siewnego potrzebnej do ogrzania pierwsze dwa tygodnie w temperaturze 20 ° C Podczas przechowywania, upewnij się, że nie było zainfekowane bulwy. Alternaria może być przenoszony z jednego owocu na inny. Usunąć wierzchołki w odpowiednim czasie, to lepiej wydać wysychania przy użyciu specjalnych narzędzi.
 2. Biologia. Spray bulw przed sadzeniem narkotyki „Integral”, „Bactofit” lub „Planriz”.
 3. Chemiczny. Przygotowania „My Ridomil Gold”, „EDC” i „Bravo” uwolni cię od wszystkich istniejących grzybów, pozbawiając je komfortowych warunkach. Można również spryskać ziemniaki z roztworem środka grzybobójczego „Maxim” przed lądowaniem.

Choroby ziemniaków i ich kontroli, a także innych szkodników, zawsze wymagają szczególnej uwagi. Żniwo zależy od tego jak dobrze wszystkie wymagania są spełnione. Ten artykuł nie jest daremny pokazów i chorób zdjęcie ziemniaczanych, ponieważ wróg musi znać osobiście.