220 Shares 8569 views

Zwiększona gamma-GT, jak przywrócić do normalności?

Do diagnozowania chorób wątroby lub trzustki można dostarczać krew z żyły na GGT. Ten skrót oznacza gamma-glutamylo. Jeżeli otrzymane wyniki, które wzrosły gamma GT, może to oznaczać, kamienie żółciowe, przewlekła choroba wątroby, alkoholu, cukrzycy, zapalenia trzustki, ostre lub przewlekłe fazy, nadczynność tarczycy, nawet raka prostaty, wątroby, trzustki. Ale nie panikuj wyprzedzeniem. Liczba ta może być zbyt wysoka, jeśli pacjent przyjmuje doustne środki antykoncepcyjne, estrogeny lub inne leki, które wpływają na wyniki testu.


Kiedy zaleca się GGT

Jeśli jesteś świadomy swoich problemów z wątroby, trzustki, nerek i innych narządów układu pokarmowego, to jest prawdopodobne, że wielokrotnie przeszły krwi żylnej w celu określenia wskaźnika gamma-GT.

Sterowanie jest konieczne, jeśli wiesz, że masz następujące dolegliwości:

– przewlekłe zapalenie wątroby, w tym ich kształt, bez powodowania żółtaczki

– rak trzustki, wątroby lub prostaty;

– uzależnienie od alkoholu, z którym walczyć.

W przypadku raka, stosując wskaźnik GGT monitorowania skuteczności leczenia, do tych samych celów, to wygląda w walce z uzależnieniem od alkoholu.

Dowiedzieć się, zwiększoną gamma GT, czy też nie, a także w celu zdiagnozowania choroby wątroby, towarzyszy zastój żółci. Może to być, na przykład, wrodzona lub wirusowego zapalenia wątroby i żółtaczki, atrezja dróg żółciowych. Dla tych wskaźników, jest po zawale mięśnia sercowego. Także dowiedzieć się, zwiększenie stężenia gamma GT we krwi czy nie, to jest możliwe, aby sprawdzić uszkodzenia wątroby narkotyków.

Przyczyn i mechanizmów zwiększenie aktywności enzymu

Gamma-glutamylo bezpośrednio zaangażowany w metabolizm aminokwasów. To przeniesienie katalizatora od pozostałości peptydów gamma-glutamylu, gamma-glutamylu. Główny korpus, w którym znajduje się enzym, nerki: to jego zawartość w 7000 razy większa niż ilość w surowicy krwi. Im większa GGT wątroby 200-500 w czasie, nie różni się bardzo w treści i trzustki. jest obecne w jelicie, śledzionę, serce, mózg, mięśnie szkieletowe i prostaty.

Analiza gamma GT, zazwyczaj zwiększa się ze względu na zwiększoną aktywność tego enzymu. I przejawia się w przypadku, gdy problem zaczyna się z wątroby i dróg żółciowych sposobów. Aktywność zwykle GGT jest niska, to jest bezpośrednio związane z wydzielaniem tego enzymu, która jest syntetyzowana w wątrobie. Dlatego nawet jeśli to niewielki problem gamma-GT wzrosła.

Diagnoza chorób

W zależności od ogólnego obrazu klinicznego, inne wskaźniki i wyniki badań krwi, lekarz może zalecić masz rozwoju niektórych chorób. Tak więc, zwiększenie gamma GT może być w następujących chorób:

1. żółci – zwiększenie ilości enzymu i pozawątrobowych i wewnątrzwątrobowych postaci choroby. Zatem występują problemy, takie jak kamienie żółciowe, żółtaczka wywołane guza wątroby, zapalenie dróg żółciowych.

2. Ostre zapalenie wątroby etiologii wirusowej, różne choroby toksyczne.

3. zapalenia wątroby postaci przewlekłej.

4. trzustki – GGT podwyższone zarówno w ostrych i przewlekłych przepływu.

5. Alkoholizm.

6. onkologiczne choroby wątroby, trzustki lub gruczołu krokowego.

Ponadto, jeśli pacjent przyjmuje doustne środki antykoncepcyjne, barbiturany, estrogeny, cefalosporyny, poziom gamma-GT może być także zwiększone. Nie należy próbować samodzielnie zdiagnozować sobie chorobę, tylko lekarz może je zainstalować.

GGT poziomy i wiek

Jeśli pójdziesz do oddawania krwi, aby dowiedzieć się poziom gamma-glutamylo, to trzeba pamiętać, co następuje. Normalnie to nie jest wysoka, ale uzyskane dane będą zależeć od wieku i płci. Również, nie opierają się na danych z innych laboratoriów, odnoszą się tylko do przepisów, które są wymienione w wynikach badania. Wybrany poziom zależy od jednostek miar i używanego sprzętu.

Tak więc, w niektórych laboratoryjne wskazują, że podwyższona gamma GT będzie, pod warunkiem, że jest większa w przypadku 36 kobiet i 64 U / l dla mężczyzn. Tak więc dzieci dopuszczalny wzrost ilości enzymu w 2 lub nawet 4 razy.

W innych laboratoriach jest podział w zależności od wieku. Tak więc, dla dorosłych kobiet normą jest to ilość enzymu, w zakresie od 6 do 42 jednostek dla mężczyzn – od 10 do 71 osobom w wieku od 12 do 17 lat liczba GGT w surowicy nie powinna przekraczać 33 U / L dziewczynek i 45, chłopcy. Niezależnie od płci, w wieku 6-12 lat, górna granica normy jest uważany za istotny do 17 U / l, od 3 do 6 – do 23, od 1 do 3 lat, – do 18, od 6 do 12 miesięcy – do 34.

Nieco inny obraz z noworodków, w którym praca wszystkich układów organizmu tylko coraz lepiej. To dobrze, jeśli w wieku poniżej 5 dni, GGT będzie na poziomie do 185, a maksymalnie 6 miesięcy, może nawet wzrosnąć do 204 U / l

Jak interpretować wyniki

Nawet jeśli masz testy, w których zwiększone gamma-GT, nie panikuj. Dla rozpoznania tylko wiedzieć informacji aktywności tego enzymu w surowicy nie wystarczy. Ważne jest również, aby znaleźć się z GGT GGT aminotransferazy reakcji – / stosunek AST lub ALT i GGT – zdefiniowaną na niej cholestazy rozdzielczej z błon komórkowych. Również skręca reakcji gamma GT innych enzymów odpowiedzialnych za rozwój cholestazy, takie jak fosfataza alkaliczna.

Jeśli poziom GGT przekracza normę o 50 razy, podczas gdy dane dotyczące innych enzymów nie zmieniła się znacznie, to świadczy o alkoholizmie. Ponadto, zostanie zwiększone u osób, które palą więcej niż jeden dzień do dwóch paczek papierosów, są otyłe lub próby do analizy dostawy. Należy zauważyć, że gdy wskaźnik masy ciała powyżej 30 kg / m 2, a GGT mogą być większe niż 50%.

Leczenie i dostosowanie parametrów

Jeżeli wyniki analiz gamma-GT wzrosła, jak dostosować stawki, to należy ustalić z lekarzem. Po tym wszystkim, należy traktować nie poziom enzymu i przyczynę jej wzrostu. Tak więc, jeśli jest ona zwiększona w związku z nadmiernym spożywaniem alkoholu, tylko jedno wyjście – zrezygnować z alkoholu.

W innych przypadkach, bez specjalistycznego doradztwa jest niezbędny. Jeśli tak jest, na przykład, zapalenie trzustki, ważne jest, aby w diecie, w których jest to konieczne, aby zrezygnować z smażone i tłuste potrawy, czekolada, kawa. Jest to również dobry pomysł, aby wziąć leki, które wpływają na wątrobę. Niektórzy pacjenci z zapaleniem wątroby przepisane leki, takie jak „Ursofalk”. Może on być również stosowany przy żółtaczki noworodków, aby pomóc w tworzeniu normalnego funkcjonowania wątroby.