392 Shares 5853 views

Wirus zapalenia wątroby typu B – co to jest? Jak leczyć zapalenie wątroby typu B?

Wirus zapalenia wątroby typu B – co to jest? Choroba jest chorobą wirusową anthroponotic t. E. może pasożytują patogenu wyłącznie u ludzi. Wirus zapalenia wątroby typu B ma silne działanie hepatropowy. Marskość wątroby i onkologii często prowokuje tego konkretnego patogenu.


Według statystyk, w Rosji co roku 50 tysięcy zdiagnozowanych przypadków zapalenia wątroby typu B i przewlekłych nosicieli. – ponad 5 milionów ludzi. Częstość występowania tej choroby na świecie jest bardzo duża – istnieje ponad 350 milionów nosicieli wirusa, z czego 250.000 umiera każdego roku z różnych patologii wątroby.

Wirus zapalenia wątroby typu B: charakterystyka

Ta częstość występowania choroby ze względu na stabilność niesamowite patogenu do różnych czynników chemicznych i fizyczną. Wirus zapalenia wątroby typu B jest odporny na niskie temperatury efektów, a nawet wielokrotnego zamrażania i rozmrażania go nie zabić. Wrzącej także HBV (oznaczenie w literaturze) nie ma żadnego wpływu.

Suchy kropla krwi w temperaturze pokojowej, po czym wirus jest przechowywany na miesiąc lub więcej, jest on przechowywany w surowicy do 25 sucha i zamrożono (-20 °), w temperaturze – 15 lat.

Zneutralizowania (dezaktywacji) mogą być sterylizowane w autoklawie przez 30 minut, sterylizowane w suszarce z gorącym powietrzem przez godzinę w temperaturze 180 ° C.

Formy wirusowego zapalenia wątroby typu B

Jak niebezpieczne jest zapalenie wątroby typu B? Co to jest i jak manifestują chorobę? Dodaje się postara oba te pytania może być w pełni odpowiadał.

Wirusa zapalenia wątroby typu B może być ostry lub przewlekły. Ostrej infekcji rozwija się i bezpośrednio po zakończeniu okresu inkubacji. To może trwać od kilku tygodni do sześciu miesięcy. W tym przypadku, objawy jasno wyrażone tylko w połowie przypadków:

 • ból brzucha po prawej stronie, w łuku żebrowego;
 • nudności i wymioty;
 • wzrost temperatury ciała (gorączka);
 • ból głowy;
 • słabość;
 • ból stawów;
 • zażółcenie skóry lub oczu;
 • ciemny moczu (barwa piwa);
 • przebarwione kał.

Ostry (żółtaczkowych) forma zapalenia wątroby typu B jest na ogół 80% odzysku końcowego pacjenta.

Dzieci i dorośli czasami mogą być bezobjawowe forma zapalenia wątroby typu B. W tym ciężkim przebiegu choroby obserwuje się objawów. Nie może być niewielki złe samopoczucie i zmęczenie, do których pacjenci są często nieświadomi. W tym przypadku często obecność wirusa zapalenia wątroby typu B we krwi znajduje się zupełnie przez przypadek, na przykład, w kolejnym badaniu lekarskim. Taki łagodny przebieg choroby często staje przewlekły. Zakażenie wirusem dziecka podczas porodu od chorej matki zbyt często kończy się w postaci przewlekłej.

W niektórych przypadkach rozwija piorunujące zapalenie wątroby (rakowych), – jest bardzo ciężką chorobą, która może prowadzić do marskości wątroby i raka wątroby.

Jak można się zarazić?

Przekazywanie zapalenia wątroby typu B może nastąpić w różny sposób. Źródłem zakażenia są chorzy, lub – niezgodność z pewnymi zasadami – mediów. Sam nosicielem wirusowego zapalenia wątroby typu B z tą chorobą nie cierpią (brak objawów), ale nie jest to wirus w jego krwi.

Najczęstszym sposobem zarażenia się chorobą – przez krew. Na przykład, za pośrednictwem igieł jednorazowych strzykawek wśród osób zażywających narkotyki w ich wtórnego wykorzystania, poprzez źle wysterylizowane narzędzia do paznokci lub włosów salonach. W celu zakażenia jest bardzo małe ilości krwi, znamienny tym, że antygen wirusa zapalenia wątroby typu B. nawet mikroskopowe dawki równe 0,00004 ml, mogą wywołać infekcję. Wspominaliśmy już, że wirus jest bardzo stabilny, a nawet w suchej kropli krwi w temperaturze pokojowej jest to utrzymuje się przez ponad miesiąc.

Ponadto, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B jest przenoszony drogą płciową. Jest całkowicie zawarte we wszystkich materiałach biologicznych, w tym w nasieniu.

Jest również prawdopodobne i wewnątrzmacicznego zakażenia płodów (od chorej matki). Ale tutaj jest to niezbędne do wyjaśnienia, że zakażenie okołoporodowe, t. E. Przed rozpoczęciem pracy, jest niezwykle rzadkie. Najczęściej zakażenie dziecka występuje podczas porodu, tj. E. porodu. Po pojawieniu się na okruchy światła ewentualnego zakażenia poprzez karmienie piersią.

Co się dzieje po infekcji?

Po wirus zapalenia wątroby typu B we krwi był jeszcze zdrowy człowiek, dotrze do krwiobiegu hepatocytów (komórek wątroby). Występują one replikacji (reprodukcja) wirusa, która dotyka coraz więcej nowych komórek, przy czym niektóre fragmenty wirusowego DNA włączona do DNA hepatocytów. Układ odpornościowy nie rozpoznaje zmodyfikowane komórki i postrzega je jako obce. To zaczyna produkować przeciwciała zniszczyć zmodyfikowane hepatocyty. W ten sposób, ponieważ wątroba jest zniszczone, co prowadzi do stanu zapalnego i zapalenie wątroby.

diagnostyka

W diagnostyce choroby, ale zwykle analizę biochemiczną ALT i bilirubiny, przy użyciu specyficznych markerów wirusowego zapalenia wątroby typu B:

 • Antygen HBsAg;
 • Antygen HBeAg.

Ponadto, szczególne zastosowanie diagnostyczne przeciwciał wobec tych antygenów HBcore konkretnego białka, które występuje podczas ostrego wirusowego zapalenia wątroby typu B:

 • anty-HBcore;
 • anty-HBe.

Takie antygeny i przeciwciała, w różnych okresach choroby stwierdzono w określonych proporcjach. Ich kompleksowe badanie pozwala określić etap HBV, który pozwala przewidzieć dalszy przebieg choroby i zbudować schemat leczenia.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko infekcji?

Statystyki pokazują, że najczęściej zakażenie wirusem występuje w wieku od 15 do 30 lat. Kto ma wpływ na choroby, takie jak zapalenie wątroby typu B? Co to jest – już rozumieć, będziemy teraz dyskutować, jakie czynniki przyczyniają się do infekcji. Tak więc, na ryzyko obejmują:

 • Pacjenci gabinetów stomatologicznych;
 • ludzie, którzy korzystają z usług salonów fryzjerskich i manicure;
 • Klienci salonów tatuażu i piercingu;
 • uzależnionych;
 • ludzi chorych, których leczenie wymaga częstych transfuzji krwi lub zastosowania hemodializy (aparat „sztucznej nerki”) ;
 • homoseksualiści;
 • ludzie, którzy często zmieniają partnerów seksualnych.

Znacznie zmniejszyć ryzyko choroby pomaga szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Można to zrobić w biurze jakichkolwiek klinik szczepień.

Jak leczyć wirusa zapalenia wątroby typu B?

Terapia ma na celu zapobieganie rozwojowi marskości wątroby i raka wątroby. Osiąga się to poprzez hamowanie replikacji wirusowej w komórkach wątroby, i normalizacji poziomu transaminazy.

Decyzja o tym, jak leczyć wirusa zapalenia wątroby typu B bierze Chorób Zakaźnych lekarza. Recovery – długotrwały proces. Wybór metody leczenia zależy od aktywności wirusa i ryzyko rozwoju marskości wątroby i raka.

Ostre wirusowe zapalenie wątroby zwykle postanawia na własną rękę, przychodzi pełne odzyskanie pacjenta. Wyjątkiem jest ciężka postać piorunującego zapalenia wątroby typu B, lecz na szczęście się bardzo rzadko. Terapie nakierowane na ostrego wydalania HBV toksyn (oczyszczanie) i przywróceniu do pierwotnej hepatocytów.

W leczeniu przewlekłych przeciwwirusowymi HBV są używane. Na przykład, lek „interferon alfa-2a” stosuje się 1 raz w tygodniu przez okres jednego roku (dawka dla dorosłych wynosi 180 mg). Analogi nukleozydów są szeroko stosowane: „Entekawir”, „Lamuvidin”, „Adefowir”. Leki te powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa w komórkach wątroby i promowanie ich odzyskiwania.

W terapii podtrzymującej z użyciem gepatoprotektory i immunomodulatorów, na przykład, lek „Zadaxin” (do wstrzykiwań).

W leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu B jest zwykle przypisany numer diety 5. Jest to odrzucenie jakiejkolwiek tłuste, ostre, słone i konserwy. Półprodukty i kiełbasy też jest lepiej wykluczyć z diety.

W przypadku przewlekłego zapalenia wątroby typu B bierze ciężki przebieg i istnieje poważne ryzyko rozwoju marskości wątroby lub raka, może zostać podjęta decyzja o przeszczep narządu.

profilaktyka

Czy to możliwe, aby w jakiś sposób chronić organizm przed patogenami, takimi jak wirus zapalenia wątroby typu B? Co się stało, okazało się. Nadszedł czas, aby mówić o profilaktyce. Jest on podzielony na specyficzne i niespecyficzne. Pierwszą prowadzi się w wyniku szczepienia. Od choroby są chronione tylko zaszczepione osoby odzyskać od zapalenia wątroby typu B i nieswoistej profilaktyki obejmuje szereg globalnych środków epidemiologicznych, które zapobiegają przenoszeniu wirusa zapalenia wątroby typu B. Na przykład obowiązkowe badania krwi dawcy i jego przygotowania do markerów HBV, wykonanie kompleksowego programu walki z narkotykami, w końcu banalnej higieny osobistej. Kwestia ta zostanie omówiona poniżej. Teraz zauważmy tylko, że zapobieganie wirusowemu zapaleniu wątroby typu B ma ogromne znaczenie w zwalczaniu rozprzestrzeniania się choroby.

Szczególne profilaktyki zapalenia wątroby typu B

Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B jest obowiązkowe:

 • Wszystkie dzieci w wieku 0-1-6 miesięcy (rutynowe szczepienia);
 • Wszyscy członkowie rodziny pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby typu B;
 • lekarze;
 • studenci medycyny;
 • Osoby pracujące z produktów krwiopochodnych;
 • Pacjenci systematycznie zmuszeni przechodzić hemodializie;
 • u pacjentów otrzymujących produkty krwi.

Taka szczepionka może dokonywać żadnych dorosłego. Wcześniej nie było wliczone w liczbie obowiązkowe. Aby zostać zaszczepione, wystarczy zastosować się do kliniki w swoim okręgu. Wszystkie dzieci i dorośli do 55 lat mogą otrzymać szczepienie za darmo. Starsi ludzie mogą być szczepione na własny koszt.

Procedura ta jest dostępna dla każdego dnia wyboru. Po pierwszym szczepieniu będzie trzeba zrobić dwa. Jeden – miesiąc, drugi – sześć miesięcy później. Szczepienie jest najbardziej niezawodnym sposobem ochrony przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B.

Niespecyficzne profilaktyki zapalenia wątroby typu B

Dla nieswoistej profilaktyki HBV obejmują gruntowną higieny osobistej:

 • używać tylko swoją szczoteczkę do zębów, narzędzia do paznokci, maszynki do golenia, grzebień, itp .;
 • nawet rzeczy osobiste (ten sam zestaw manicure) powinny być okresowo dezynfekowane;
 • stosowania skutecznych środków dezynfekujących,
 • uszy przebite, zrobić tatuaż i tatuaż salony tylko przetestowane z dobrej reputacji;
 • bezpiecznego seksu, nawet 100% gwarancji, że nie (ślina, pot i wszystkie płyny są nośnikiem danych wirusów), więc nie powinno się nosić wyuzdana;
 • stosowanie tylko jednorazowych strzykawek podczas wstrzykiwania.

Omówimy z wami, co jest niebezpieczeństwo, że wirus zapalenia wątroby typu B. Co to jest – teraz jest to jasne. Jak każda inna choroba, łatwiej jest zapobiegać niż wziąć długi przebieg leczenia. Przestrzeganie prostych środków zapobiegawczych pomoże chronić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Bądź zdrowy!