253 Shares 1811 views

Rosyjskiego dalekiego zasięgu lotnictwa i jego historia

Nieco ponad sto lat temu, Mikołaj II zezwolił na utworzenie eskadry samolotów, „Ilja Muromiec”. To wtedy narodził dalekiego zasięgu lotnictwa w naszym kraju. O najważniejszych wydarzeń w jego historii można przeczytać w niniejszym materiale.

Ale najpierw musimy oddać hołd ludziom, którzy byli na czele tej branży. Kim byli dowódcy lotnictwa dalekiego zasięgu? Załóżmy je wymienić:

  • PV Androsov.
  • AE Golovanov.
  • P.S. Deynekin.
  • AD Zhiharev.
  • IM Kalugin.
  • AA Novikov, który później stał się marszałek.
  • M. M. Oparin.
  • B. Reshetnikov.

Te dowódcy zrobili wiele do poprawy zdolności obronnych naszego kraju.

„Ilja Muromiec”: Jak to się zaczęło

Pod koniec 1914 roku najwyższy rozkaz został stworzony Squadron „Muromtsev” kierowany przez Mihail Shidlovsky została podniesiona. Po raz pierwszy w świecie nie był tak duży związek z zamachowców czterech silników i dalekiego zasięgu lotnictwa urodził się jako takie. Faktycznie, „dziadek” jego pierwszy stanął na skrzydle więcej 23 grudnia 1913.

"Muromets", który jest bardziej znany jako C-22, stworzył legendarną fabrykę Russo-Balt Sikorsky. Jak na swoje czasy, było to niesamowite urządzenie, które silniki mogłaby unieść w powietrze tak dużo jak pięć ton masy. Płaszczyzna miał tylko dwie platformy broni, która dla tych czasów była również nowoczesna technologia.

Udział w I wojnie światowej

Co dziwne, Eskadra tych samolotów został wyposażony grzywny, która w tamtych latach był przyjemny wyjątek armii rosyjskiej. W ciągu czterech lat od 1914 do 1918 roku, samolot zakończono ponad czterystu lotów bojowych. Straty wyniosły tylko jednego samolotu.

Przez 1917, Sikorski zasadniczo nowa wersja została stworzona, „Typ F”. Łącznie planuje się wybudować do 120 samolotów, ale potem przyszła rewolucja. Samochodów spalonych, żeby nie wpaść w ręce niemieckie, a reszta przez jakiś czas używany jako nauczania i pojazdów.

Era Tupolev

Ale to był dopiero początek. Na jakościowo nowy poziom dalekiego zasięgu lotnictwa ZSRR nastąpił, gdy TB-3 samolot został stworzony. Za projektowanie KB Andriej Tupolew. Rozwój maszyna została uruchomiona w 1926 roku. W ciągu pięciu lat, nie tylko produkcja na dużą skalę został zainicjowany, ale również kształtowanie ciała ciężkich bombowców, że dla tych lat byłaby nie do pomyślenia w żadnym kraju świata.

W tym samym 1934 płaszczyźnie TB-4 został stworzony, który pozostał w historii pod nazwą „Maxim Gorki”. Była to maszyna o szerokim profilu, który może być stosowany do prawie wszystkich zastosowań.

Pierwszy lot odbył się w 1934 roku, był u steru Michaił Gromow. Maszyna ta wyznaczyła dwa rekordy świata: aby podnosić ładunki o dziesięć do piętnastu ton na wysokość pięciu kilometrów. Jest to „gorzkie” poleciał legendarnego pisarza Antuan De Saint-Exupery. Ale wiek samolotu była krótkotrwała, ponieważ wykryto nowe wady i braki w jego konstrukcji. Ale historia lotnictwa dalekiego zasięgu nadal.

Nowa seria płyt

Już w 1932 roku, tym samym Tupolew opracował całkowicie nowy samolot z całkowicie metalowy kadłub, ANT-25. Samochód był doskonały, to jej najlepsze piloci tamtych latach ustawić kilka rekordów świata. Więc Chkalov poleciał na niego z Moskwy na Daleki Wschód, przejechaniu 9375 kilometrów. 18 czerwca 1937 wszystkie takie same Chkalov nakazał załodze który wykonał lot do Stanów Zjednoczonych.

Zaledwie miesiąc – nowy rekord. Chociaż tym czasie radzieccy piloci poleciał z powrotem do Ameryki, ale ostatecznym celem było California, nie Waszyngton. Podczas tej podróży został pokonany tylko dwa (!) Rekordy świata. Po pierwsze, zespół pokonał 10 148 kilometrów w linii prostej, i był w stanie latać 11.500 kilometrów, chodzenie na łamanej linii brzegowej.

Legendarny Iljuszyn

W 1933 roku kierownictwo młodego kraju postanowił zebrać wszystkie obiecujących projektantów samolotów w jednym miejscu, jak pilnie potrzebne nowe samoloty dalekiego zasięgu, wyposażonych w najlepsze, najbardziej obiecujących maszyn. Wystarczy więc, że urodził się słynny CDB, który stał na czele Siergiej Ilyushin. Zaledwie dwa lata później był poglądach zespół tworzy nowy bombowiec dalekiego zasięgu DB-3. Spędził długi pilotażowego testu odloty Władimir Kokkinaki. Już w 1936 roku samoloty zaczęły napływać masowo przez armię radziecką.

Ulepszony model tego samego samochodu, który ukazał się dwa lata później został nazwany IL-4. Otrzymał potężne silniki i nowe bronie. Przed wojną, w połowie 1940 roku, DB-3 jest usuwany z przenośnika, a jego miejsce zajmuje IL-4. Ogółem kraj samochody wyprodukowane 1528 DB-3 rodziny, które uczestniczyły zarówno w języku fińskim i Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Pierwszy radziecki atak także został zaprojektowany Iljuszyn. Jego IL-2 przyniósł sławę tego konstruktora. Dziś legendarny IL-76 jest głównym wojskowy samolot transportowy o naszym kraju, godne kontynuując dzieło swego przodka.

Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, rola lotnictwa

Już 22 czerwca 1941 Zakres samolot zaczął wykonywać swoje pierwsze bojowe. A na drugi dzień wojny (!), Mają one spowodowane „uprzejmości wizyta” naziści zbombardowali Gdańska, Królewca, a także niektóre miasta w Polsce i na Węgrzech.

Maszyny zasadowe: PE-8 PI-3, IL-4 i PE-2. Szkielet kierunku powietrza dalekiego zasięgu opisano powyżej, IL-4. We wszystkich latach wojny popełnili tysiące lotów bojowych, ukończenie niesamowitą liczbę zadań. Trzeba powiedzieć, że lotnictwo dalekiego zasięgu w okresie programu „nosił” wiele radzieckich bohaterów. Wszystkich 269 szeregowców i oficerów otrzymało tę wysoką pozycję, a sześć otrzymali go dwukrotnie.

Ale cena była wysoka: po lotnicy drugiej wojnie światowej pozostał praktycznie „na fasoli, utraciwszy większość floty samolotów. I to już nie tylko w kategoriach ilościowych: 1800 samolotów, mniej lub bardziej nowoczesny, nadaje się do rozwiązywania ważnych problemów tylko około trzy tuziny samochodów pozostał. Dlatego podjęto decyzję skopiować amerykański B-29, wykonany na podstawie swojego nowego samolotu.

Już w 1947 roku rozpoczęto produkcję Tu-4 Grubego. W żadnym momencie ogromna prace mające na celu dostosowanie samolotu w warunkach domowych i uzbrojenia, projektanci udało się znacząco poprawić niezawodność maszyny została wykonana. W 1951 roku statki te stały się pierwszymi krajowych przewoźników broni jądrowej.

Powojenna praca

W połowie 1950 roku, nowej serii samolotów, określona na rozwój przemysłu w nadchodzących dziesięcioleciach. To właśnie w tym czasie został opracowany i dostał zlecenie epicką Tu-95 „Bear”, który stoi na liniach obronnych naszego kraju, a także niektórych innych maszynach.

Tak więc, Tu-16, który został nazwany „Badger” był pierwszym monoplan z skośne skrzydła. Pierwsza maszyna została złożona w 1953. Jej załoga jest sześć lub więcej osób. Główną bronią do samoobrony stała nosa pistolet automatyczny wieżyczki PU-88 i trzy strzelby, sterowane zdalnie. Następnie samolot był siedem AM-23 pistoletów, których kaliber wynosił 23 milimetrów.

„Borsuki” i ich dalekiego zasięgu pilotów lotnictwa brali czynny udział w „wojnie sześciodniowej” z 1967 roku, prawie całą resztę konfliktu arabsko-izraelskiego w czasie i udało się uczestniczyć w kampanii afgańskiej.

Tu-95, rosyjski "Miś"

Przetestowałem ten monumentalny samolotu w 1952 roku. Ten całkowicie metalowy sredneplan z czterech silników turbośmigłowych, które zostały zainstalowane bezpośrednio w skośne skrzydła. Jego „highlight” z tak samo i są silniki NK-12, który nadal najlepsze silniki turbośmigłowe w swojej klasie.

Samolot może przenosić dwanaście tonowy ładunek bomb. Ponadto w komorze bombowej można montować bomby o wadze do dziesięciu ton. W 2010 roku, że ustanowił nowy rekord: 43 godzin bombowce poleciał 30.000 kilometrów. Osobliwością tego wydarzenia jest również fakt, że jego zachowanie stosowane konwencjonalne maszyny produkcyjne. Tak, że rosyjskie lotnictwo dalekiego zasięgu, nawet turbośmigłowy wydajność nadal reprezentuje potężną siłą.

bombowiec ZM

Maszyna ta została wykonana w latach 1956-1960. Funkcja samolot był najnowszy system broni „kręgosłup”, który był specjalny D-5 pocisk, który mógłby pewnie uderzy zarówno celów lądowych i morskich. Jego lot był cały dystans 280 km, a prędkość była wyższa od prędkości dźwięku trzy razy. Należy zauważyć, że to pocisk od dawna tworzą trzon strategicznego Air Command na Dalekim Wschodzie.

Dziś dalekiego zasięgu lotnictwa Federacji Rosyjskiej reprezentowany przez kilka maszyn, w tym Tu-95 i Tu-160, ale „starej” ZM zostały niedawno przeszedł na emeryturę. Dokładne informacje na temat tego, czy istniały obecnie samolotów z tej rodziny, które mogą dostać się w powietrzu, nie.

Zimna wojna i lotnictwa dalekiego zasięgu

Po Niemcy zostały pokonane, sfera wpływów na całym świecie zostały przerysowane od zera. NATO i sojusz utworzony państw Układu Warszawskiego, które nie napędzają się nawzajem szczególną miłość. Dzisiaj, historyków i wojskowych sami wierzą, że tylko cud w tym czasie nie rozpocznie się III wojny światowej.

Nic więc dziwnego, że w tych latach był strategiczny lotnictwo było jednym z gwarantów pokoju na świecie, wspierając nuklearnej tarczy twierdzę kraju. Aż do 1961 roku samoloty były najważniejszym środkiem dostarczania bomb atomowych do prawdopodobnego przeciwnika. Nawiasem mówiąc, polecenia, samolot stał na czele pierwszej radzieckiej dywizji rakietowej.

Zmiana kierunku rozwoju

Po wojnie stało się jasne, że nadszedł czas, aby przejść od starożytnego samolot turbośmigłowy do silników odrzutowych. W zasadzie pierwszy odrzutowiec Ił-28 pojawiła się w końcu 1940 roku. Oczywiście, ten samolot był w pewnym sensie przełomowy, ale również od konstrukcji wymaga dużo pracy.

Tak więc, na początku 1970 roku (na podstawie stosunkowo starego TU-22) nowy pocisk został stworzony K-22. Ponadto, istnieją inne wersje tego samolotu. Mówimy o maszynach Tu-22m2 i Tu-22M3. Charakteryzują się one tym, że w ich projektowaniu i produkcji nowych technologii i materiałów były wykorzystywane w dużych ilościach, które dotychczas znalazły zastosowanie tylko w programie kosmicznym.

W końcu nadszedł czas na piękne „White Swan”, Tu-160. Stał się jednym z symboli całej zimnej wojny. To był pierwszy na świecie samolot tej wielkości ze zmienną geometrią skrzydeł, w konstrukcji których zostały użyte tysiące zaawansowanych rozwiązań technicznych, z których wiele jest unikalne dla tego dnia. Impulsem do realizacji potrzeby rozwijać coś takiego stać inteligencji, który donosi na początku stworzenia płaszczyzny B-1.

Pierwszy „White Swan” wystartował z lotniska „Ramienskoje”. Stało się to pod koniec grudnia 1981 r. W 1984 roku zakład lotnictwo Kazan rozpoczął masową produkcję unikatowych maszyn.

W połowie 2003 roku, to samolot przeleciał nad Oceanem Indyjskim, przekraczania przestrzeń powietrzną wielu krajach. Do tego momentu, odległy rosyjskiego samolotu (zdjęcie, które znajduje się w artykule) lotów o długości nie wykonywane w zasadzie. We wrześniu ubiegłego roku, dwóch Tu-160 poleciał do Wenezueli, cementowanie sojuszniczych stosunków między obu krajami.

Możemy powiedzieć z przekonaniem, że rozwój Dowództwa Lotnictwa Strategicznego – klucz do państwowości i bezpieczeństwa naszego kraju w najbliższych latach.