149 Shares 982 views

Bogini Hekate – bogini ciemności w mitologii greckiej

W starożytnej Grecji, podobnie jak w Rzymie, pogaństwo było religią dominującą charakteryzuje mnogobozhestvom, zwany także politeizm. Oznacza to, że odpowiedzialne mitologiczny charakter indywidualny dla każdej dziedzinie ludzkiej aktywności. Głównym bóstwem, zwany panteon zawarte kilkanaście nadludzki, doprowadziły Zeus, który został uznany za panem nieba, Gromowładca i uosobieniem władzy absolutnej. W wąskim kręgu także jego żona Hera, patronuje rodziny; Poseidon, były czymś w rodzaju sekretarza marynarki; Athena, który nadzorował mądrości; Aphrodite, który posiadał struny miłości i piękna; Ares, lider z dowódców wojskowych, ale także Artemis, Apollo, Hermes, Hefajstos, Demeter i Hestia. Wszystkie te bohaterowie mitów w uzupełnieniu do ich szczególnych cech i miał inną ciekawą właściwość. Były one bardzo podobne do zwykłych ludzi, zarówno w wyglądzie i działania oraz motywacji. Humanoidalne te bóstwa otrzymała nazwę antropomorfizmu. Bogini Hekate w mitologii greckiej zajmuje szczególne miejsce. Była czczona i poświęcił dużo, ale robią to często, bardzo starannie, a czasem nawet w tajemnicy.


pochodzenie

Jeśli Apollo był bogiem światła, logiczne jest, że ktoś w starożytnej Grecji musiał odpowiedzieć i mrok. I taka była bogini Hekate, na okaziciela wyraźnie charakter chthonic, ma oficjalną mitologię razy doolimpiyskih, czyli przed Zeus wstąpił do świętej Olimpu. Jej obowiązki obejmowały nadzór czary, czary, koszmary i innych ponurych psychiczne przejawy aktywności człowieka. Pochodzenie jej wschodniej części, jest uważany za ojca Pearce tytanu (niszczyciel), a matka – Asteria (bogini światła, wyroczni i proroctwa nocy, w tym proroczych snów, astrologii i Nekromancja). Bogini Hekate cholery – jak wnuczka Heliosa (Słońce). Wszystko to oznacza, że bezpośrednie połączenie z genealogiczne celestials olimpijskich (według Hezjoda) nie można przypisać. Ponadto reprezentuje klasę pokonany Tytani, ale mimo to zachował swoje funkcje i zdobył szacunek Zeusa, który wprowadził ją do wąskiego kręgu mieszkańców nowego panteonu, powierzając jej bardzo odpowiedzialne zadanie.

Zakres działalności Hekate

Bogini Hekate ciemność nie jest faktycznie zawsze straszny – pomaga ludziom w ich codziennym życiu, sprzyjając hodowli zwierząt, zarządzanie sprawami, zespół ludzi, sport i sukcesów militarnych. Ponadto chronione młodych dzieci i młodzieży „za” macierzyństwa, wspieranego w porodzie (teraz to będzie wywoływana funkcja okołoporodowe) i dalszej edukacji. I bogini Hekate pomógł obcych i pocieszali porzuconych kochanków. Taki szeroki zakres obowiązków ze względu na fakt, że niektóre z funkcji zostało przeniesionych z Apollo, Artemis i Hermes. Ale to było tylko „praca w niepełnym wymiarze godzin.” I najważniejsze pozostaje dla niej ciemność.

Badania obrazu

Najstarsza wzmianka o nim znajduje się w „Teogonia” Hezjod (greckiej poezji epickiej między VIII i VII wieku pne. E.). Napis na bramie starożytnego miasta Miletu w postaci imienia bogini jako obrońca jest kolejnym dowodem jego obecności w archaicznej greckiej religii (około VI wieku pne. E.).

Pierwsze rzeźby dać wyobrażenie o odnolikih żeńskiej formie, w przyszłości nie były posągi dużej liczby osób (głównie z trzech ale czasami cztery). W 1896 roku, historyk Richard Lewis Farnell zauważył, że obrazy i odniesienia literackie są częstsze na przedmieściach niż w centrach greckiego politeizmu. Ciemności bogini HEKATE opisano sprzeczne, wielojądrzastych oraz jego definicja i opis ucieka z czytnika. Jej światy – ziemia, morze i niebo. Jego zdolność do tworzenia lub poskromić burz, prawdopodobnie odegrały rolę w tworzeniu go jako patrona pasterzy i żeglarzy.

księżyc

Ostatni dzień miesiąca należy do Hekate, w tym czasie Grecy hołd jej za pewnik i traktowali swoje żądania. Z tego powodu jest ona również boginią księżyca. Hekate jest często przedstawiany z jej świętych psów, czasem ubrane w szaty średniej długości i uruchomieniu jej kuzyna, patrona myśliwych. Jednak Hekate i jej psy często mają trzy głowy i jest w stanie zobaczyć we wszystkich kierunkach. Jak Artemidy, greckiej bogini Hekate lubi prywatność i jest dziewicą. Oznacza to, że w większości literatury miała nigdy się nie ożenił i nie mieć dzieci. Być może jest to spowodowane brakiem radości macierzyństwa ona chroni kobiety w ciąży i ułatwia ich cierpienie. Stoi bogini Hekate i ładunek zdrowia dzieci.

kształt

Według legendy, że będzie niewidoczne lub odczuwane jako ruch eterowego światła. Być może z powodu tej jakości Hekate jest uważana za boginię księżyca, choć jego obrazy są sprzeczne z tym poglądem. Jest całkiem możliwe (jak niektórzy naukowcy wierzą), że jego zdolność do poświata zainspirowany obrazem matki, gwiazdy Asteria. Każdy posąg bogini Hekate daje wyobrażenie nie pewnej eterycznych istot, lecz solidna i bardzo ziemskie. Konsekwencją chęci rozwiązania tej sprzeczności przejawia się w płomieniu, co starożytni greccy rzeźbiarze wprowadzone w ręku. Zwykle podziemie bogini Hekate jest przedstawiana w pięknej kobiety (Sprawa jednak trójgłowy), ale czasami jest to dość przerażające. Czasami jest to lew, wąż, koń, pies lub knurów głowy (w różnych kombinacjach). Jest zrozumiałe, dlaczego uważa się bogini wiedzy i wizji.

zdolności

Jej zdolność zobaczyć w kilku kierunkach naraz (w tym przeszłość, teraźniejszość i przyszłość) jest kluczem do najbardziej znanych mitów. Na przykład, kiedy Hades porwany Persefony było Hekate, którzy mieli okazję zobaczyć całą drogę do królestwa zmarłych, wraz z Demeter, szukając jej zaginionej córki, oświetlając drogę latarką. Underworld bogini Hekate nadal odgrywają ważną rolę w życiu Persefony, utrzymując ją w trakcie rocznej niewoli. Hades był zadowolony przyjaźń z nią, pokazał jej gościnność, uhonorowanie jej jako swoich gości, którzy mogli swobodnie wchodzić i wychodzić.

Według legendy, że odwiedził groby, cmentarze i miejsca zbrodni, a jego przyjazd jest zazwyczaj poprzedzone szczekanie lub wycie psów. Uważa się również, bogini Hekate, obrońcą uciśnionych. W starożytnym Rzymie, wielu niewolników uwolniony służyć jako kult kapłanów w specjalnych ogrodach, wzniesiony na jej cześć.

Ofiary Hekate

Istotnym elementem kultu kult bogini w starożytnym świecie było tzw kolacja Hekate. On przygotowany z myślą aby uspokoić potężny patron obraził i uniknąć wielu kłopotów, które są możliwe w przypadku niewłaściwych poziomów przejaw szacunku (zmarłych spaceru, duchy, na przykład). Oferowane zostały sprowadzone do skrzyżowania dróg do pomnika i obejmowała różnorodne produkty. Uważa, że powinno być obfite, i nie szczędzić jaja, mleko, miód i czarne owce – to najbardziej lubią jeść Hecate. Bogini oferujących te udostępniane bezdomnych i ubogich, są pod jego ochroną. Przyjmujemy również był koniec miesiąca księżycowego stanąć na progu serca kurze, poświęcając je na chwałę Hekate. Historia milczy o tym, kim oni jedli, ale można się domyślać, że koty i psy były bardzo zadowolony.

cytaty

W mitologii rzymskiej, Hekate była znana jako Ciekawostki (bogini skrzyżowaniu). Starożytni Grecy czcili ją jako boginię płodności i obfitości, Księżycu i na przeklętym wzgórzu. Ciekawy mitologiczne uzasadnienie dlaczego bogini Hekate przynosi bogactwa. Cytaty z dawnych tekstów wynika, że:

1. „Bogini Gaia przez miłość Boga … urodziła Asteria, która perses wniesionego w dużym domu do niej zadzwonić moja droga żona. A ona poczęła i urodziła Hekate, że Zeus, syn Kronosa, uhonorowany przede wszystkim. "

2. „Dał jej wspaniałe prezenty, odsetek niepłodnych lądzie i na morzu. Ona również otrzymała Gwiaździste niebo i zaszczyt nieśmiertelnych bogów. Za każdym razem, gdy ktoś z ludzi na ziemi oferuje bogate ofiary i modli się za przyjęciem zgodnie ze zwyczajem, nazywa po Hekate ".

3. „To zaszczyt, który przychodzi do niego modły bogini wszystkiego, a ona daje mu bogactwa.”

4. „A kiedy ludzie są uzbrojeni do bitwy, bogini daje zwycięstwo, któremu sprzyja. Dobrze jest też, gdy ludzie mówią, że wygrał, ponieważ bogini z nimi, a kto otrzymuje moc i siłę zwycięstwa, łatwo wygrał nagrodę bogaty radości i przynosi chwałę jego rodziców. "

5. „Stada krów i szerokich stad kóz i stada owiec puszysty, jeśli chce, zwiększając się z kilku, czy to sprawia, że wielu za mniej.”

kapłanką Hekate

Eurypidesa Ifigenia w Taurydzie «wskazuje bezpośrednio na fakt, że» Ifigenia była kapłanka bogini, czczony cielę”.

Potężny czarownica Circe (Circe), postać z „Odysei” Homera, uważa się, że była kapłanką Hekate, too.

Medea była też kapłanką i utrzymywane tajemnice czarnoksięstwa. Zaapelowała do nazwy Hekate w Kolchidy i Koryntu, więc wysłała ją: „… przez cały dzień był zajęty w świątyni Hekate, a ona sama była kapłanka bogini” I znowu: „Nie jest dziewczyną … że bogini Hekate uczy się obsługiwać magiczne zioła z doskonałą jakością wykonania” ( „Księga Argonauci», III).

Ostatecznie Medeya nakazał Argonauci przebłagać Hekate poświęcenia.

Co było Hekate

Po przeczytaniu wszystkich czytelnik przyzwyczajony do uproszczonych znaków współczesnej oceny programu i dzieląc je przez antagonistów i protagonistów, być może zainteresowanych w odpowiedzi na pytanie, którego klasa mitycznych stworzeń powinny być klasyfikowane jako starożytnej greckiej bogini Hekate. czy jej pozytywnego wizerunku, czy jest to raczej uosobienie uniwersalnego zła? Najprawdopodobniej takie podejście byłoby nałożyć mieszkaniec Grecji w osłupienie. Faktem jest, że epickie bogowie obdarzony cechami zwykłych ludzi. Byli miły pochlebstwa, są objęte tymi samymi pokusami jak zwykłe mieszkańcy starożytnej Grecji i Rzymu, chcieli bogate oferty, i nie unikać prostych radości człowieka. W świetle tego, że były osobliwe i emocje zwykłych ludzi. Ktoś im współczuł, a niektóre nie. Czy te same wnioski o tym, jak dobre są, dobre lub, wręcz przeciwnie, zły i bezwzględny, uznano za niedopuszczalne w świecie starożytnym. Więc co to jest, taki jest, a zadaniem było jedynie zadowolić tych bogów.

Co jeśli Statuy Wolności – Ten obraz …

To po prostu tak się stało, że demokratyczne wartości naszej planecie skojarzyć z postaciami z Nowego Świata. Jednym z nich jest Statua Wolności, wzniesiony przez francuskiego rzeźbiarza Frédéric Auguste Bartholdi, ćwiczyć masońskie widoki. Autor został wcześniej zaproponowała, aby stworzyć dzieło na cześć orientalnej cywilizacji i zainstalować go przy wejściu do Kanału Sueskiego, ale wtedy nie wyszło, ale był w stanie później stać się sławny w USA. Jakie są wspólne cechy tego posągu bogini Hekate jest ciemność? Statua podnosi pochodnię, która pośrednio wskazywały na otaczającą ciemność. Szef tej pani jest zwieńczony koroną złożoną z ostrymi kolcami. Porównując te atrybuty Wolność i obrazy greckich bożków mimowolnie powstać pewne skojarzenia. Przede wszystkim amerykańskiej posągu bogini Hekate przypomina ciemność. rzeźby zdjęcia człowiek daje wyobrażenie idealnego piękna, nie powodując tym samym jakiekolwiek erotyczne skojarzenia. Co może wyglądać dla niego po południu z ogniem i dlaczego jej pochodnię? Co zrobić promienie rogi, przysłania czoło, niczym węże Gorgon?

Teraz tylko domyślać jak bóg oznaczało Bartholdi, pracując na swoich szkiców. Fakt pozostaje niezaprzeczalne podobieństwa, które są symbolem „powszechnej demokracji” i bogini podziemia Hecate. Zdjęcia tych posągów łatwo porównać. Podobnie jak w ubiegłym tysiącleciu, one wywołać w umysłach niektórych nadziei, inne przerażające. Jeszcze inni nie wierzą w moc ciemności i są gotowe do czynienia z nim.