517 Shares 4222 views

Tradycyjne stroje ludów regionu Wołga. odzież męska damska z narodami regionu Wołga

Tradycyjne stroje ludów rejonie Wołgi, a także wszystkim krajowe ubrania odzwierciedlają regionalnej tożsamości społecznej i ludzkiej. Wołga – najdłuższa rzeka, i jak porusza się wzdłuż jej wybrzeży widać występujące różnice w stroju narodowego.


powiązanie

Wygląd Stroje wynikał głównie zwyczaje i tradycje ludów regionu Wołga, które zostały utworzone pod wpływem warunków środowiskowych i klimatycznych. Cechą charakterystyczną każdego narodowego stroju jest wykończenie. Ornament, ma swoje korzenie w czasach prehistorycznych, nie bez powodu zwany zapis przeszłości. Wiara w przodków wpisane amulety stworzone wzory, które należą tylko do tego plemienia czy narodu, i przekazywane z wieku na wiek. Więc nie ma istniejące projekty, służąc jako haftem i futra, oryginalne akcesoria kostium wyznacznikiem pewnych ludzi. Ale jak najdłuższa rzeka w Europie łączy wszystkie ludy rejonie Wołgi, a główną część stroju narodowego – koszulce (zwłaszcza kobiet) – to powszechne i charakterystyczną cechą wszystkich krajowych kostiumów ludów tych ziem.

Wspólne dla wszystkich

Tak więc, tradycyjne stroje ludów regionu Wołga mają jedną wspólną cechę. Radziecki archeolog i etnograf Boris Alekseevich Kuftin nazwał go „tunika cut”: koszule wszystkich grup etnicznych w regionie Wołgi nie mają szwy ramion. Oczywiście, w innych krajach, takich jak starożytnych Rzymian lub japoński, bez szwów na ramionach. Powodem tego jest przede wszystkim prymitywne warunki, w których trzeba było pomalować lub malować ubrania, czy coś innego, ale nie wspominając o tym, że to jest wspólny dla wszystkich szczegółach kostiumy tam, nie można z różnicy w strojach narodowych. To samo oczywiście są materiały, z których szyte ubrania – lnu i konopi. Można przypuszczać, że perły wodne i perłowa zgnieciony znajdują zastosowanie we wszystkich kostiumów Wołgi. Zasadniczo tradycyjne stroje ludów regionu Wołga: Mordowia The Chuvash, tatarskie narodami Bliskiego Wołgi Samara – różnią się od siebie.

Erzya i Moksza

Dla porównania, niech najpierw rozważyć Mordovia garnitur. Każdy naród, jego pochodzenie, historia jest bardzo zróżnicowana. Mordvinians, połowę subethnos (Moksza i erzya, z ich własnych językach) jest ludów ugrofińskich. Tylko jedna trzecia mieszka w Mordovia, a reszta – na obszarach sąsiednich i całej Rosji. Wyznają głównie prawosławni, ale nie Molokans i luteranie. A wszystko to przez wieki stanowiły strój narodowy i znalazło odzwierciedlenie w nich. Trzeba powiedzieć, że drogi wodne dawna jedyne szlaki handlowe łączące sąsiadów. Komunikują się ze sobą, narody Wołgi pożyczył nawzajem swoje tradycje, zwyczaje, przepisy kulinarne, kuchnie narodowe, zapoznali się z tradycjami, przejął elementów ubrań i biżuterii.

Różnice w garniturach, nawet w obrębie tego samego etnicznego

I tworzą tradycyjne stroje ludów regionu Wołga. Mordowia zawiły żeński strój, a mężczyźni – proste i wygodne. Można zauważyć, że mokshanki narodowy strój noszony stale i erzyanki – tylko na święta. I nie jest to jedyna różnica, nawet w stroju narodowego jednego narodu. Ogólny i bezwzględny dla nich jest biały kolor płótna, krój koszuli, obecność koralików biżuterię i monety muszli, a także sukienki z haftem wykończeniem. Odzież wierzchnia nieskomplikowane i bardzo podobny do rosyjskiego strój – koszulę wyjętą, spodnie wpuszczone w legginsami. Panhard i ponkst (koszula i spodnie) dla każdego dnia były wykonane z konopi, wakacje – len.

wymagane części

Integralną częścią stroju był pas lub Karksi, który zawsze opasane koszulę. Przywiązywał wielką wagę. Jest wykonana zazwyczaj ze skóry zapięcie miał prostą formę pierścienia lub mocno zdobione. Został zawieszony na taśmie lub broni lub narzędzi, w pasie wybitnych wojowników. Nad koszula w lecie Mordowia mężczyźni nosili światło białego dziecka podkoszulek (mushkas – AT Moksha rutsya – co Erza), zimą – caftan podobny płaszcz Rosjanina, prosty krój, z długimi rękawami, dobrego smaku i szerokim kołnierzem, lub odcinać w płaszczu talia owczej. Najczęstszym nakrycia głowy został filcowane kapelusze (biały lub czarny) z małych pól, a później, jak w rosyjskim, czapki fabrycznych, zimą – futrzanej czapce lub Malachiasza. Na nogach były sandały z krępowanie stóp lub legginsy, w święta – buty. Łatwe i wygodne. Ale żeby się ubrać Mordovia kobieta wzięła kilka godzin, a dwa lub trzy asystentów.

unikalne cechy

Tradycyjna biała koszula, haftowane, Moksza były krótsze, a zatem niekoniecznie dodaje spodnie. Bogato haftowane pas z Erzyas zastąpiony Pulayya – Dekoracja hip koralików, cekinów, koralików, łańcuchów. Pierwsza dziewczyna erzyanka nosił go w dniu życia, a nie wycofane przed przejściem na emeryturę. Wielkie wakacje na szczycie tego wszystkiego było umieścić na taśmie kulek z czerwonymi frędzlami, w ramach którego boki Tuck ozdobne ręczniki. Nazwano Selge pulogay. I ozdoby Moksha kobiety pasowe były Kesko rutsyat, noszone tylko kilka sztuk, a także bardzo bogato zdobione. Tak więc, jest oczywiste, że tradycyjne stroje ludów regionu Wołga miał znaczące różnice nawet w obrębie tego samego narodu. A ich wygląd i sposób zużycia mógł dokładnie określić przybliżony wiek kobiety, statusu społecznego i narodowości.

Odzież wierzchnia

Na szczycie tego wszystkiego powyższego rodzaju Mordowia kobiet na sobie sukienkę – kafton-krda. Czasami nosił ubrania rutsyu huśtawka przypominający długość kamizelki powyżej kolana. I cięcie i kolor na sub-grup etnicznych są różne, jak również legginsy. Kapelusze były złożone struktury, które odzwierciedlają wiek, stan i status społeczny. Dla nich nie szczędzili biżuterię. Demi sezonem odzież była Sumann, jak i mężczyźni. W zimie kobiety nosiły kożuchy z dużą ilością falbanek ramach cięcia w talii. Buty z mężczyzn nie różni się zbytnio. I, oczywiście, kobiety nosiły biżuterię, mokshanki tradycyjne pierścienie, koraliki, bransoletki dodanych śliniaki. Można by dodać, że w XIX wieku w Mordovia stroju kobiecego został dodany do fartucha. Na przykład strój grupy etnicznej pokazuje, że narody kobiecej odzieży Wołgi na wiele rzeczy, zawiłości i różnorodności ozdób i dodatków do znacznie przekraczać garnitur męskie i kobiece stroje z innymi narodami znacznie prostsze Mordowia.

jasne szczegóły

Ludów tureckich (drugi co do wielkości w Rosji) Tatarzy podzielone na trzy grupy etniczno-terytorialnych, z których jedna jest Wołga-Ural. Wszystkie z nich różnią się od siebie, w tym stroju narodowego. Porównując tradycyjne stroje ludów regionu Wołga, Tatar można zidentyfikować natychmiast. Ma spiczaste kapelusze góry zaokrąglone, szerokie spodnie z szerokimi beshmets kroku i bardzo piękne buty skórzane wytłaczane lub haftowane aksamit. Charakteryzuje szeroka i koszule, bluzki i kurtki w pasie. Proste płaszcze z niebieskimi rękawami, odciąć ramię lub Chekmenev, przypominający dawnych tureckich ubrań. Sugeruje to, że jasne światło krajowych akcesoriów człowieka, który jest tradycyjny strój, po długiej drodze rozwoju historycznego, zachowała pamięć o przodkach.

Charakterystyczną cechą stroju

Wspólną cechą wszystkich ubrań Tatarzy uznać jej kształt trapezu (z tyłu) i zawsze pritalivalas obecność zarówno na mężczyzn i kostium koszuli damskiej (kulmek) i spodnie (yshtan). Koszulka damska różniły się tylko długością – czasem dochodzi do kostek. Tatar koszula różni się od innych koszule tuniki są zawarte we wszystkich tradycyjnych strojach narodów regionu Wołga, szerokości i długości (u mężczyzn to sięga do kolana) oraz stójką. U kobiet pod jego koszulkę, która, co do zasady, było głębokie cięcie, byłem zawsze na szelkach. Bogaty tatarski miał kamizelki z drogich importowanych tkanin. Spodnie wyróżniają się tym, że mężczyźni zostali wykonany z tkaniny w paski (pestryad), dla kobiet – z równiny.

elegancka prostota

Odzieży wierzchniej: Kozak bluza i chekmen – WS Zapashnyy, kształtowe ze zintegrowanym z tyłu. U mężczyzn, nie było też kaftan odwiedzić meczet. atrybut obowiązkowy jest pas. I odzież damska górnym różnił się od męskich tylko dekoracje, które wykorzystują futro, warkocz, hafty i ozdobny ścieg. Biorąc pod uwagę tradycyjne stroje ludów regionu Wołga (tatarskiej, na przykład), można wyciągnąć następujące wnioski: zarówno męskie i żeńskie stroje nie są bardzo skomplikowane, to nie czyni ich mniej piękne. Różnią się one od siebie szczegółów dekoracyjnych i koszulę, które w niektórych przypadkach przypomina raczej sukienkę z falbankami. Główną cechą stroju narodowego jakiejkolwiek grupy etnicznej jest to, że jest ściśle związany z tymi ludźmi życia, zmieniały się na przestrzeni wieków i stworzył całą wspólnotę etniczną.

Odpowiadał regionu Samara Volga

Samara Volga narody narodowy odzież z biednych i bogatych jedno i to samo. Różni wykonanie, materiały, piękno, drożyzna wystrój. W Samarze, poza rosyjskim, Ukraińcy żyją czuwaskiego i Tatarów dużo. Dlatego tradycyjne stroje i mieszkańcy regionu Samara Wołgi nie są bardzo różne. Tak więc, ogólny Damska koszulka kulmek za narodowego stroju Samara Tatarski, podzielone na trzy rodzaje. Pierwszym z nich jest taka sama jak wyżej koszulkę – szeroki, prosty, podobny do ludzi. Ma znaczący bezpośredni panel i dwa boczne, rozszerzanie, bezpośredni, wstążki skórzane nacięcia w klatce piersiowej. Rękawy uzupełniać krocze, hem hem było wolant. Wszystkie kulmeki były długie. W drugim rodzaju koszuli falbankami wspiął się na biodrach, talii, czasem aż do jego piersi. Kulmek trzeci rodzaj bardziej jak strój z jarzma.

Subtelności kostiumów w rejonie Wołgi

Obowiązkowa przynależność do płci żeńskiej toalecie był stanik, który jest noszony na kulmeka i shilsya ciężkich tkanin. Charakterystyczną cechą jest bliski związek ozdoby piersi szyi nakrycia. Starsze kobiety nosiły w swoim rodzaju, ozdobny haft tambour chustę – orpek. Sposób noszenia chusty może określić, która grupa jest właścicielem kobietę tatarski: do Samara lub Kazan Tatarzy. Samara suit mężczyzn różniły się nieco od krawędzi ubrania innych narodów tego regionu Wołga. Jest to, że kliny boczne kulmeka były szersze, z takim skutkiem, że przypominało Kozaków odzieżowych. Nad koszula był noszony raczej krótki płaszcz z krótkimi rękawami, ten ostatni był Kozak. W tym obszarze muzułmańskich mężczyzn noszenie skullcaps bogato wyszywane koralikami, byli roślin ozdobnych.

Cechy wyróżniające kostiumy Middle Volga

Stroje narodów Bliskiego Wołgi wspólnego z powyższych stroje, bo mieszka tu Rosyjskiej, czuwaski, Mordovian i tatarski. Na odzież damska charakteryzuje jest taka sama koszula. I sobie go z innym sundresses cięcia lub ponovoy – wełnianej spódnicy z ozdobnym brzegu. Ostatnim z elementów było Shugay – krótki ciepły płaszcz. Rola kurtki, noszony na koszuli, podawane navershnik umilić, shulpan lub rękawy. Męski strój był prosty, a zatem łatwy w użyciu: koszula z szarfą, porty pasiasty schowany w butach. Winter – ciepły płaszcz darmo.

Brak różnic uderzające

Nie mieliśmy uderzające różnice tradycyjne stroje ludów regionu Wołga. Chuvash nie jest również znacznie różni się, poza tym, że nazwy części. Wszystkie takie same koszula tunika Chuvash nazwano CCEE i spodnie z szerokim krokiem – Yem. Kobiety CCEE, ozdobione pięknym haftem, noszone z zakładką w pasie, i został wprowadzony na fartuchu (fartuch) na koszulce. To była charakterystyczna dekoracja odznak metalowych i monet. Tuhya, nakrycia głowy dziewczyny, jest specyficzna: forma miała w kształcie stożka, uzupełniła swoją kleszcz (ozdoby, malejąco na czole) i słuchawki z wstążkami. Szale tatarski Middle Volga nazywa tuttar. Należy zauważyć, że to nakrycia głowy, szczególnie dla kobiet, wyróżnia tradycyjnych strojach narodów regionu Wołga. Chuvash męski garnitur inna z innymi głównie spodnie koloru: były zawsze białe, haft Grunt wzdłuż cięcia może być w kształcie trójkąta. Okrycia zdobienia i hafty. Ornament urządzone w klatce piersiowej, był zapach i hem. Biały pryamospinny shupar suknia miała rękawy bardzo wąskie.