474 Shares 4866 views

Znaki ludzi na marzec. Ludowe znaki dotyczące pogody w marcu

Wiosna rozpoczyna się miesiącem marca, a jednocześnie w Rosji przygotowuje się do kampanii siewnej. Wszystkie wierzenia i znaki chrześcijan o żniwach, pogoda z czasów starożytnych związane z kalendarzem prawosławnym. Ludzie, dzięki swoim obserwacjom zachowania zwierząt, kierunkiem wiatru, stworzyli trochę kalendarza, w którym opisano osoby i święta każdego dnia marca. Ten miesiąc był czule nazwany bohaterem, czoło.

Shrovetide

W tym okresie bardzo często tydzień Shrovetide przypada na kalendarz kościoła. Tradycje i znaki marcu zobowiązują się w takie święta do odwiedzenia mojej teściowej na naleśniki w piątek, zapraszam przyjaciół lub szwagierkę do siebie w sobotę, aby traktować mnie na główne potrawy z naleśnikami.

W tym marcowym tygodniu uważamy się za przygotowawcze przed Wielkim Postem Wielkiego Postu. Choć zwyczaj świętowania Shrovetide pochodził z pogaństwa, jest ściśle związany z chrześcijańskim kalendarzem. Ostatni siódmy dzień święta nazywany jest zmarłych niedziela, pocieszyciel. W niedzielę wieczorem, po oczyszczeniu duszy z przebaczeniem wszystkich bliskich siebie, zachowano zwyczaj pieczenia słomkowej figury tygodnia Pancake. Znaki ludowe dla marca świadczyły o śniegu do łodygi – do żniwa.

Czy jest zimno czy gorąco?

Przysłowie mówi: "Chodź martot, włóż siedem portfeli". Jeśli w tym czasie śnieg szybko się rozpłynie, a woda biegnie w strumieniach, wtedy lato będzie mokre – tak ludzie mówią o pogodzie na marzec. Mówiło się, że jeśli w styczniu, w marcu, poczekaj na styczeń w marcu.

Znaki dnia

1 marca został nazwany "Yarilo z dzbionkami". Tego dnia celebruje się radośnie, tańczy z tańcami wiosną, rozpalają ogniska i tańczą wokół nich przez całą noc. Przyjęło się, że spotkało poranne słońce dla kobiet w ciąży – dziś ten dał siłę ponieść dziecko.

Marzenia w nocy z 1 do 2 marca zostały uznane za prorockie. Drugiego dnia tego miesiąca św. Theodore Tiron zostaje uhonorowany i zostaje modlony za powrót skradzionego.

3 marca został nazwany "Yarilo z ptasiem mąką owsianą". Dzieci traktowały każdego z ciasteczkami owsianymi w postaci płatków owsianych. Starzy spojrzeli w niebo i zapowiadali zimno, jeśli gwiazdy błysnęły i migotały, a księżyc świecił jasno. Jeśli drewno trzasnęło w piecu – było zimno.

Aby wezwać słońce, aby "zaczęła się lecieć", dziewczyny zaczęły się 4 marca. Narodową nazwą dnia jest "Filya Wiszny". Tego dnia one wypiekły bochenek, okrągłe jak słońce, trzykrotnie podniósł je, do Boga, a następnie dzielili je ze wszystkimi krewnymi, że żebrakom traktowano resztki, a okruchy rzucono na ptaki.

Około piątego dnia miesiąca ludzie powiedzieli, że zima kończy się, musisz iść na sankach. Znaki ludzi na marzec w dniu św. Lewiego obiecały śmierć mężczyzny, gdy zobaczył spadającą gwiazdę. Tego dnia obawiali się chorować, że wkrótce nie umrą, więc chory otrzymywał chleb z obyczaju, a gdyby uschły rankiem, przyszedłby zły omen. Jeśli chodzi o dobre zwyczaje, ten dzień był żartobliwą kradzieżą kowala z węgli, która została przeprowadzona na polu po bogate zbiory.

W Tymoteuszu, 6 marca, zgodnie ze zwyczajem we wsiach, starcy zaczęli opaść w stosy. Kolejną oznaką pogody: na wiosnę Timothy – wiosną przy drzwiach.

7 marca jest dzień św. Atanazego Spowiednika. Tego dnia śnieg jest szorstki – do żniwa, gładko – złe zbiory.

8 marca w ludach zwanych "Sour girls". Dziewczyny, które nie zdążyły się ślubować przed Shrovetide, miały ukryć posag, co oznacza, że siedzieli w "dziewczętach".

Trzeci dzień miesiąca i znaki ludowe dla marszu są związane z obchodami kościoła nabywania szefa Jana Chrzciciela. Uważano, że ptaki znajdują gniazda. Ptaki migrujące powróciły do ojczystego kraju tego dnia.

10 marca jest dzień pamięci św. Tarasy. Znaki mówiły, że w ciągu dnia nie można spać, w przeciwnym razie gorączka zaatakuje. Jeśli w tym dniu drzwi z zawiasów zostaną oderwane przez wiatr, poczekaj na smutek w rodzinie.

Nazwany dzień Bazylego obchodzony jest według kalendarza ludowego 12 marca. Dzień nazywa się "Basil-Kapelnik" – uważano, że rozpoczyna się topnienie śniegu.

Dzień Męczennika Eudokia

14 marca brano pod uwagę kalendarz narodowy nie tylko pierwszego dnia wiosny. Przodkowie to był Nowy Rok. Tego dnia przewidywała pogoda na lato: jeśli wiatr z ciepłych krawędzi – tego lata i czekać. Takie są oznaki w marcu. Rytuały w marcu nakazały dzieciom, aby od tego dnia chodzili po dziedzińcu i pochwalił nadejście wiosny pieśniami piekarnicznymi i upieczonymi larkami. Poranne słońce obiecało największe zbiory. Na Evdokia śnieg był uważany za dobry znak i obiecał dobre spotkanie miodu, jednocześnie informując o przedłużeniu zimy na kolejne 2 tygodnie.

Jak spowodować słońce?

W dniu 15 marca wydajność siana została oceniona wiosną. Jeśli długie sople zawieszają się – sprężyna będzie opóźniona, jeśli opady śniegu – nie czekaj na trawę w marcu i kwietniu.

Znaki Ludowe na marzec mówiły, że 16-go dnia jest to dzień, w którym niedźwiedź budzi się, gdy opuszcza schronienie po wakacjach. We wsi chłopi mieli zwyczaj w celu ominięcia ich pól z jednego końca do drugiego, w poprzek, aby przywołać słońce, które miało topić śnieg na terenie.

"Gerasim-Grachevnik" – tak w dawnych czasach nazwali dzień 17 marca. Jak jasno wynika z tytułu, przypomnieli sobie św. Gerasima, czekając na przybycie szarp i patrzyli, gdzie będą siedzieć: jeśli gniazdo – wiosna będzie karetką pogotowia.

18 marca został uwielbiony Konon Isaurian, strażnik dzieci z ospy. Na Konon trzeba pograć ogród, wtedy zbiory będą najlepsze. Spojrzeliśmy na zachowania rogów – jeśli siedzisz na gniazdach, to w ciągu 3 tygodni możesz zacząć siać.

Imprezy urodzinowe 20 marca – Emilian, Dmitrij, Wasil, Efraim, Paweł. Jeśli ten dzień odbije wiatr od południa – to będzie burza z deszczem.

Dzień Wiosny Equinox

W pierwszym miesiącu wiosny odbywa się specjalny dzień – 22 marca. Jest to dzień równonocy wiosny, z którą związane jest wiele przekonań i założeń. Nazywa się wśród ludzi "Magpies", od święta kościelnego "40 męczenników". Znaki ludzi na temat pogody w marcu przeczytały, że zmierza się dzień z nocą, zima kończy się. Czterdzieści dni po 22 marca obsadzili kasę gryczaną. Gdy czterdzieści razy z rzędu pojawiły się poranne mrozy po Czterdzieści, ciepłe lato było przepowiadane. Uważano, że w tym dniu 40 pichug leci: jaki rodzaj ptaka został po raz pierwszy zobaczył, taka pogoda będzie wiosną. Starling i żartobliwie widzieć ciepło na wiosnę, końcówkę na zimno.

25 marca Feofan był traktowany ptakami w jego gospodarstwie, karmiąc je ziarnem. Zbiory lnu i owsa zostały ocenione przez obecność mgły.

27 marca zabrali bydło z szop i zaczęli mówić od złego oka. Od tamtego dnia domowych kotów zaczęło biegać w domowych zwierzętach.

29 marca sanki były ukryte i postawione na wózku. Uważano, że kto siedzi na sankach, jest wyrzucany przez pragnienia.

30 marca nazywano ciepłą Alexis. Od tego dnia wszystkie owady i pełzały czołgi.

Wierzyć lub nie wierzyć?

Znaki ludzi na marzec, dyskusje, które często występują u zwykłych użytkowników kalendarza, powodują wiele osób nieufnie. Szczególnie wśród tych, którzy są sceptyczni wobec przekonań. Ale zwyczaje wprowadzają w życie pewien kolor, radość i zabawę, więc nie ignoruj ich całkowicie.