790 Shares 9649 views

Mobbing – co to jest? Przyczyny mobbingu, jego istoty i jak zmierzyć

Jadąc do nowego zespołu, ryzyko nie pasuje do jego obecnego życia według pewnych zasad, powodując negatywne nastawienie do swoich kolegów i przełożonych. Dobrze, jeśli można od razu zrozumieć swoje błędy i je poprawić, ale jeśli początku konfrontacji z różnych powodów zbyt daleko, nowy pracownik może być ofiarą ogólnej niechęci, pogardy, ośmieszenia, a także małe i duże zgorszenie. To zjawisko w psychologii nazywa się „mobbing”. Co to jest i jak go zmierzyć, omówimy szczegółowo w dalszej części tego artykułu.

Różnice między mobbingiem a pracą konfliktów

Przede wszystkim, trzeba dokładnie zrozumieć, co odróżnia mobbingu od zwykłych kłótni, często w każdej grupie. Na przykład, gdy szef jest odpowiedzialny za niechlujstwo, bo zapomniał wysłać gdzieś dokumenty, a potem leci również ze swoją sekretarką, przypomina nam o tej instrukcji kilka razy – to nie jest molestowanie, a reakcja na swojej nieostrożności.

Ale jeśli się do pracy, na przykład, regularnie usłyszeć frazę z kolegów: „Och, daj spokój, i myśleliśmy, że samochód uderzył, a wreszcie, wybaw nas z jego towarzystwie!” Albo okaże się, że masz w komputerze usunięte ważne pliki, dokumenty są mieszane, a na stole są kawałki ulubionych dań, etc., to najprawdopodobniej – .. ofiarą mobbingu.

Niektóre zespoły jak obrzydliwe zjawisko może wystąpić w relacjach między poszczególnymi ludźmi. Na przykład, szef traktuje kogoś z podwładnymi, pokazując pozornie nieuzasadnione wrogość. Ten fenomen psychologiczny nazywany jest „bullying”.

Co może sprowokować mobbingowi

Zatem, zastraszanie i mobbing – co to jest? Że prowokować? Jak się okazuje, większość z przyczyn tych zjawisk są całkiem zrozumiałe, a jeden z nich może stać się elementarny zazdrość.

Wyobraź sobie przez chwilę – w społeczności, w której najmłodsi wieloletni pracownik czterdziestki, przychodzi młody, pełen siły i energii pracownika. Jest zrozumiałe, że nie będzie przyjmować bezpośrednio z otwartymi ramionami. I jego młodość i zdrowie, a także możliwość łatwo zrobić karierę wzbudzi usiadł na swoich miejscach „omszały” koledzy zazdroszczą.

A jeśli ludzie spółka od dawna marzył wybiera się spośród pracowników, ale nigdy nie udało się wspiąć po drabinie korporacyjnej, mogą iść i łatwiej przez ambicji osobistych: próba pełnego podporządkowania któregokolwiek z jego kolegów. Ponieważ obiekt jest zazwyczaj wybiera najsłabsze, a proces pozwala łotrzyków przynęty czuć wielkie osobowości.

Mobbing – oznaką lenistwa

Zespoły z prawidłowo zorganizowany i obowiązki pracowników są również bardzo często mobbingu. W pracy, gdzie ludzie po prostu trud nic nie robi i szuka każdej okazji, aby zabić czas, zwane zjawisko jest czymś, co może je przyjąć, wymieszać i zrobić sensowne istnienie.

W takich okolicznościach, może to być dowolny pracoholikiem łobuz. „Co trzeba więcej niż ktokolwiek inny? Co prawda złotówki przed szefem? „- to ogólne argumenty niezadowolenia. Nawiasem mówiąc, są szczególnie podatne na to zjawisko kolektywów, w których jest to niemożliwe, aby iść do przodu w swojej karierze, jeśli nie jesteś ulubieńcem szefa.

Przyczyny mobbingu

Przyczyną mobbingu może być ostra konkurencja. Zazwyczaj w takim przypadku, ofiara nawet nie czuję specjalnej niechęci, po prostu, że jest ona w pewnym momencie przeszkodą na drodze do żądanej pozycji lub wynagrodzenia.

Ważne jest również, aby wiedzieć, że mobbing w pracy najczęściej jest skierowany do osób z pewnym magazynie znaków. Jak zauważyliście, badaczy, jego ofiarami stają się whiners, słabe i notorycznie osobowości, a także wyróżniać (tzw biała wrona), gburowaty i nietowarzyski lub dziwne samotnikami. Wszystkie z nich może spowodować kolegów i przełożonych podrażnienia i chęć podporządkowania i upokorzyć.

Po raz kolejny o tym, kto może stać się ofiarą mobbingu

O ludziach złowionych pod presją psychologiczną, trzeba powiedzieć nam więcej, ponieważ, ogólnie rzecz biorąc, może być dowolne miejsce na ofiary mobbingu. A tak przy okazji, w przeciwieństwie do hazing wojskowej lub zastraszania koleżanki w liceum, kiedy zazwyczaj mają na celu podporządkować sobie ofiarę i jej słabej woli, mobbing służy do faktu, którzy chcą się pozbyć, siła zamknąć.

Mobbing w zespole mogą być pokazane w adresie jako nowicjuszy, coś niebezpiecznego dla weteranów i kompetentnych pracowników wykwalifikowanych, zmuszając jego koledzy cierpią na kompleks niższości.

Zwierzęta przełożeni będą skręcać z zazdrości, a wodzowie niskiej rangi starają się „wycisnąć”, aby zastąpić je bardziej „przyjazne” i giętki. Dość często mobbingu narażony bezczelna, zbyt pewny siebie i arogancki personel (ofiara nie zawsze jest aniołem) z powodu ogólnej niechęci do ich osobowości i ludzi odrzucił ofertę przyjaźni, a czasem przyczyną jest i molestowania seksualnego ze strony władz (z reguły dotyczy to przez zastraszany).

Jak mobbing

Bez względu na to, gdzie rozwija mobbing (w szkole lub w biurze), przechodzi przez kilka faz. I podstawą dla powstania tego zjawiska psychologicznego jest zwykle niezdrowy klimat w zespole, który jest napędzany przez wysokiego napięcia emocjonalnego. Ostatnio długo jak ten nie może zatem, członkowie nieświadomości zbiorowej szukasz „winny”, co zawsze okazuje się kogoś, kto jest ogólnie podrażnienie (Mówiliśmy już o tożsamości ofiary).

Adres wybranego „kozła ofiarnego” zacznie lać kpiny i szyderstwa. Z biegiem czasu, staje się trochę ponieść, a proces zastraszanie pracowników lub kolegów już ciężko próbując upokorzyć ofiary, tworząc próżnię wokół niego w postaci braku komunikacji i wsparcia, które, oczywiście, nie mogą wpływać na wykonywanie obowiązków służbowych.

Ten ostatni z kolei powoduje niezadowolenie przełożonych, szczególnie jeśli nie jest bardzo zainteresowany w życiu swoich podwładnych. Wskutek ofiarą mobbingu musiał opuścić zespół.

odmiany mobbingu

W psychologii, istnieją dwa rodzaje zwane ciśnienie: tak zwane białe i czarne. Chociaż oczywiste jest, że istotą mobbingu nie zależy od tego, co to jest „kolor” – powiedział w każdych warunkach jest oznaką niezdrowe, a często po prostu sadystyczne niektóre osoby.

po kryjomu pojawi się „White” (utajone) mobbing. Ciśnienie jest zazwyczaj ukryty, a pracownicy pilnie próbują zdystansować się od nieprawości każdy ogóle. Podkreślają oni, że człowiek czuje się jak ofiara, po prostu zbyt drażliwy i podejrzane.

Nawiasem mówiąc, to zachowanie jest bardzo podstępne, ponieważ siły spadł pod presją stale kwestionować swoje zawodowe i osobiste cechy i bezskutecznie starają się poprawić stosunki z kolegami.

„Black” mobbing – to otwarty konflikt. Mobbers daje zatem ofiarą zrozumieć, że jest coś nie zadowolony i wyraźnie stwierdza, że pracownik nie jest to miejsce w zespole. W ten jest wspierany przez innych.

Narzędzia mobbing

Mobbing i bullying (istota i metody konfrontacji, bierzemy pod uwagę w tym artykule) manifestują się w określonym zestawem narzędzi prześladowań.

Najczęściej jest to bojkot, w wyniku którego pracownik staje się po prostu niewidoczne dla swoich kolegów, nikt nie mówi do niego, nie podzielić się wiadomością, że nie wymaga wieczorków korporacyjnych i inaczej ignorować jego obecność.

Często ofiarą nieuzasadnionych carping używany. Takie zachowanie jest szczególnie prawdziwe w odniesieniu do głowy w stosunku do ofiary-slave.

Dla początkujących są często używane, takie jak broń i dezinformacji. Na przykład, jeśli doświadczony oficer, który został przydzielony do podjęcia patronat nad przybysza, czuć w ostatnim wyraźnej rywalem, może on specjalnie zniekształcać informacje i powodować w wyniku niezadowolenia z profesjonalnym poziomie szefów nowo przyjęty, aż do jego zwolnienia.

Ofiarą mobbingu może zepsuć i osobiste, i tych, dla których jest odpowiedzialny, aw niektórych przypadkach nawet groźby użycia metod zdrowia (środek przeczyszczający herbaty lub kroku – ale nigdy nie wiadomo na ten łotr na tyle wyobraźni!).

Co należy zrobić, aby uniknąć poddaniem mobbingu

W celu uniknięcia ewentualnych konfliktów w nowym miejscu pracy, należy natychmiast wykonać zestaw określonych zasad:

 • Nie musisz się popisywać. Sukcesy i oczywistych zalet jeden z pracowników może być denerwujące personel. Zawiść, jak wiadomo, jest w stanie popchnąć ludzi do działania najbardziej bezkompromisowej, więc jej nie obudzić: nie pochwalić bogatą adoratora, luksusowe wakacje, pojazd, otrzymał w darze, i tak dalej ..
 • Postaraj się szybko przyjmują przepisy ustawowe, zgodnie z którym zbiorowe życie. W każdej społeczności, jest dość długi czas, nieuchronnie pojawienie się pewnego rodzaju Karty korporacyjnego, któremu podlegają wszyscy jej członkowie. Człowiek ignoruje go (współ-gospodarzem imprezy, zakaz makijażu w miejscu pracy, traktuje na cześć jego urodzin lub innych uroczystości rodzinnych i tak dalej. P.), Zagrożenia wywołując negatywne nastawienie współpracowników, a nawet lepszy.

Przyzwoite zachowanie – sposób na uniknięcie mobbingowi

Powyższe zasady mogą być uzupełnione i kilka elementów, które będą zapobiegać mobbingowi:

 • W organizacji początkującego to jest bardzo ważne, aby natychmiast ustalić jego nieformalny lider, aby uzyskać ich poparcie.
 • Musisz być powściągliwy w swoich wypowiedziach: Nie bagatelizować kolegów i nie plotkują o nich.
 • Nie odpowiadaj i nie obrażać się na quip.
 • Bądź przyjazny i przyjemny, ale nie łasić i płaszczyć.
 • Nie wolno dopuścić, aby upokorzyć się, jak w każdej grupie nie lubi ciche i słabe.
 • Staraj się mówić otwarcie o sprawcy, ale ważne jest, aby być jednocześnie spokój i nie udać się do obelg. Ustaw w pytaniu czole: „Mam coś Ci się nie podoba?” Zrozumie mobbers że rozumie sytuację i nie zamierza milczeć.

Konsekwencje mobbingu

Wszystkie wskazówki powinny pomóc uniknąć lub przynajmniej zminimalizować sytuacji konfliktowych wymienione powyżej. I to jest bardzo ważne, ponieważ mobbing i zastraszanie mieć bardzo poważne konsekwencje dla tych, którzy byli prześladowani. Podobnie jak inne rodzaje przemocy wymienionym nie mogą pozostać niezauważone: w Europie, na przykład, szacuje się, że 10% osób narażonych na działanie ciśnienia na prace zakończone samobójstwo.

Wiele ofiar na podstawie ciągłego stresu rozwija bezsenność, stany nerwicowe i osłabia układ odpornościowy, co, oczywiście, nie może wpływać na zdolność do wykonywania swoich obowiązków pracy.

Jak zachowywać się ofiarą mobbingu

Pewnie sobie sprawę z tego materiału artykuł, w którym omówiliśmy mobbingowi, co to jest – przejaw zbiorowej psychologii, co może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Dlatego też, jeśli to prosty sposób, aby uniknąć prześladowań – Zwolnienie – jest nie do przyjęcia, a ofiara jest naprawdę cenią swoje miejsce pracy, konieczne jest dołożyć wszelkich starań, aby zadzwonić rola była żył krótko:

 • Sytuacja w pierwszej kolejności powinny być postrzegane jako okazja do ćwiczeń, aby określić swoje słabości i wzmocnić cechy charakteru, które pomagają radzić sobie ze stresem.
 • Poszkodowany powinien starać się pluć na ataki, jeśli są zupełnie nieszkodliwe, a to może przynieść rezultaty. Mobbers aby dowiedzieć się, że nie zaszkodzi zranić ofiarę, opuszczenia swoich prób.
 • To zawsze jest możliwe, aby zebrać zespół ludzi o podobnych poglądach, zdolny do odpowiednio zmierzyć tyrana.
 • Znaleźć patrona, który może bronić przed atakami.
 • Zwrócić się do psychologa.

A co najważniejsze – trzeba nauczyć się śmiać z siebie i mobbers, który w każdej chwili może zająć miejsce ofiary (i nikt nie wie, jak poradzi sobie z tą sytuacją!).

Kilka słów na zakończenie

Przemoc emocjonalna w pracy – to zjawisko, które w dużym stopniu wpływa nie tylko ofiary, ale na całym zespole. Po tym wszystkim, to może nie być w pełni obowiązywać podane do swoich obowiązków – interesy i uwaga ludzi teraz odwraca kierunek na inny.

Dlatego menedżerowie powinni mieć silny nacisk na stworzenie normalnej atmosferze pracy wśród pracowników, upewniając się, że pojawiły konflikty zostały rozwiązane szybko i sprawiedliwie. Tylko takie podejście nie pozwoli pracownikom uczyć się na własnej skórze, jak okrutny mobbingu, co to jest.