520 Shares 5557 views

TK głowy: procedura opinii

Diagnoza tylko jednej skargi pacjentów nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli są problemy z układem nerwowym. Zbadać jej stan pozwala tomografia komputerowa (tomografii) głową. Jest to jedna z nowoczesnych metod diagnostyki medycznej, która jest odpowiednia dla pacjentów w różnych kategoriach wiekowych.


Procedura Przegląd

Tomografia komputerowa jest metodą badania stanu i struktury narządów wewnętrznych za pomocą promieni rentgenowskich. MRI zapewnia wysoką jakość obrazu, który jest przetwarzany przez komputer. Podstawą metody technologii X-ray są (nawarstwianie) oraz detektory nadwrażliwość ray rejestracji obrazu (w celu zmniejszenia dawki promieniowania), oraz przetwarzanie i analiza obrazu uzyskanego za pomocą programów komputerowych.

Tomografii komputerowej (CT) główki nadaje pełny obraz stanu mózgu, tkanek miękkich, kości sąsiednich budowli. Ta metoda diagnozowania jest używany do identyfikacji patologii i monitorowania ich leczenia. Bardziej skomplikowane i dokładne metoda obrazowania rezonansu magnetycznego do diagnozowania każde naruszenie układu nerwowego.

Wskazania do stosowania CT głowy

Jeszcze do niedawna, główną „bronią” do diagnozy stanu układu nerwowego był specjalny młotek neurolog, który testował czułość. Spójrz też na problem z ekspertów nie było możliwe. W chwili obecnej do rozważenia części mózgu, tomografia komputerowa pozwala. Chociaż starych opraw lekarze nie są zapomniane.

Przypisywanie obrazowania mózgu mogą w pewnych objawów i dolegliwości pacjentów. Główne wskazania do diagnozowania stanów chorobowych są następujące:

 • niewytłumaczalne bóle głowy;
 • Podejrzenie onkologicznych;
 • uraz czaszkowo-mózgowy;
 • okresowo zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe;
 • zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych;
 • krwotok w mózgu (udarze);
 • CNS patologia w historii;
 • obecność ciał obcych.

Kierunek do diagnozy może dać neurochirurg, laryngolog, neurolog. Specjalista również zgłaszane przez pacjenta, które sprawiają, że głowa tomogram. Nowoczesny sprzęt jest teraz wyposażony w wiele prywatnych ośrodków medycznych i szpitali.

Który pokazuje skan głowy?

Podczas badania rentgenowskie przechodzą przez strony tkanek pacjenta. Czujniki umieszczone wewnątrz urządzenia, zmodyfikowany stałych belkach, a komputer uruchamia przetwarzanie informacji otrzymanych i zamienia go na obrazie. Na uzyskany obraz czarno-biały można wykryć urazy, nowotwory, krwotok, w celu ustalenia ich położenia i wymiarów.

Tomogram głowa do oceny stanu i szarej istocie białej, komór mózgu, kości twarzy i mózgu działu, naczynia krwionośne, żyły, tętnice, zatok.

Z pomocą obrazowania u pacjentów z rozpoznaniem następujące patologie:

 • zakrzepica;
 • tętniak;
 • krwotoczny, udar niedokrwienny;
 • torbiele;
 • procesy zakaźne;
 • Wrodzone nieprawidłowości;
 • uraz czaszkowo-mózgowy;
 • zapalenie szpiku;
 • zmiany nowotworowe.

Jak zrobić tomografię głowy?

Nie bój procedury – jest całkowicie bezbolesny. Instalacja skanowania cylindrycznej rury, która jest otoczona przez magnesy. Pacjent jest umieszczona na specjalnym stole przesuwnym (sofa), który „wchodzi” do wnętrza tunelu skanera, gdy jest on włączony. Specjalista przeprowadzający badanie powinno być w pokoju obok i kontrolować proces diagnozy stanu pacjenta.

W procesie diagnozowania przy stole, w którym pacjent obraca ustawienia. Podczas pracy, urządzenie może powodować hałas. Ważne jest, aby zachować spokój i nie ruszać, aby uzyskać dokładny obraz. Jeśli to konieczne, ekspert może naprawić głowy pacjenta specjalnych pasów w czasie skanowania.

Kiedy wolno zrobić TK?

W przeciwieństwie do rezonansu magnetycznego obrazowania, CT ma szereg ograniczeń. Nie Postępuje pacjentów o wadze 150 kg. Nowoczesny sprzęt do obrazowania nie jest przeznaczony do przeprowadzenia badania tych pacjentów. Alternatywną metodą jest w tym przypadku MRI.

Jeśli pacjent cierpi na klaustrofobię, skanowanie głowy mogą być przeprowadzane tylko w znieczuleniu ogólnym. Z historią poważnej procedury zaburzeń psychicznych nie jest przeprowadzana.

Przeciwwskazane obrazowania przepisać kobiet w ciąży. Podczas laktacji CT może być wykonane, ale w następnych dniach powinno dać się karmić piersią i wyraźnej mleka.

Czy to możliwe, aby przeprowadzić procedurę dla dzieci?

Przewożących młodych pacjentów obrazowania jest możliwe, ale tylko w przypadkach szczególnej potrzebie. Dla ciała dziecka promieniowania rentgenowskiego jest niebezpieczne. W związku z tym, skanowanie CT często zastępowane za pomocą rezonansu magnetycznego, w którym używany promieniowanie elektromagnetyczne. W pierwszym roku życia dziecka, kiedy ciemiączko jest nadal otwarty, zbadać stan mózgu pozwala na to metoda diagnozowania jako neurosonography.

Tomogram głowy mogą być przypisane do dzieci w następujących przypadkach:

 • diagnostyka wad wrodzonych;
 • zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe;
 • wodogłowie;
 • zaburzenia naczyniowe, torbiele;
 • Podejrzenie onkologicznych;
 • zaburzenia psychiczne;
 • urazy, stłuczenia, złamania czaszki.

Jak przygotować swoje dziecko?

Dokonaj tomogram głowa dziecka bez stosowania znieczulenia lub sedacji nie zawsze jest to możliwe ze względu na właściwości wiekowych. trudne dzieci trzymać nadal w trakcie obrazowania diagnostycznego. Ponadto dziecko może bać się dźwiękami, które publikuje maszynę roboczą. Dlatego procedura jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Stan dziecka pójdą anestezjologa i lekarza.

Znieczulenie dokonać tylko na pusty żołądek, a więc ostatni posiłek dziecko musi być nie później niż 4 godziny przed zabiegiem. Niemowlęta można karmić 2-3 godzin. W niektórych przypadkach, eksperci zalecają, aby zrobić wstępną elektrokardiogramu dziecko. Jeśli wymagane podawanie środka kontrastowego, proszeni są o sprawdzeniu wrażliwości dziecka na lek.

przygotowanie dorosłych

Ta metoda diagnostyczna nie wymaga specjalnego przeszkolenia. Bezpośrednio przed zabiegiem pacjent musi zdjąć metalowe przedmioty, biżuterię. Powinien zostać ostrzeżony o obecności specjalisty implantów metalicznych. Nie jest konieczne, aby przejść procedurę z pełnym żołądkiem.

Jeżeli pacjent jest pokazany posiadający tomografii mózgu z zastosowaniem środka kontrastowego powinna być usunięta posiłku przez 4-5 godziny przed skanowania. W przeciwnym razie może to być nudności, wymioty, zawroty głowy. Jeśli to konieczne, pacjent może przyjąć środek uspokajający.

Zastosowanie kontrastu

Jeśli to konieczne, obrazowanie może być przeprowadzone przy użyciu specjalnego środka kontrastowego. To pozwala wizualizować najbardziej złożone obszary, które są niedostępne dla konwencjonalnych rentgenowskim. Aby zilustrować tę procedurę i jak zrobić tomogram głowy z kontrastem? Przede wszystkim, ta metoda diagnozowania jest niezbędne dla pacjentów, którzy chcą sprawdzić stan naczyń. Barwnik pozwala odkryć nowy siedliskiem niedokrwienia i nowotworowych guzów.

W ciągu jednego dnia od zostaną wydalone procedury środka kontrastowego. W tym okresie, ważne jest, aby pić dużo płynów. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, zaleca się poddać diagnostyce laboratoryjnej i wyklucza uczulony na kontrast.

Przeciwwskazania

Zastosuj środek kontrastowy nie wolno u pacjentów, których wiek wynosi mniej niż 14 lat i kobiet w ciąży. Przeciwwskazania dotyczy niewydolności nerek, reakcje alergiczne w obecności jodu, choroby tarczycy, białaczka.

Dopiero po eliminacji wszystkich przeciwwskazań skanowania CT głowy może się odbyć. Należy rozumieć, że metoda jest uważana za jedną z najbardziej pouczające, a zatem odmówić rozpoznania bez powodu lekarze nie zalecają wysoko. Zabieg pomaga we wczesnych etapach w celu zidentyfikowania chorobę i rozpocząć leczenie w odpowiednim czasie.

Tomogram głowy: opis wyników

Aby odszyfrować wynik, eksperci mogą zająć trochę czasu. Zazwyczaj obrazy są podane pacjentowi w 30-60 minut po diagnozie, ale w niektórych przypadkach trzeba czekać dłużej. Na rękę Pacjent otrzymuje czarno-białe fotografie, płyty CD z nagraniem i opis skanowania danych.

Odpowiedział powinny skonsultować się z lekarzem, który dał kierunek upływu tomografii głowy. W przyszłości może musimy skonsultować się z innymi specjalistami.

Koszt i opinie

Według ekspertów, szef tomografia wymierne szkody dla organizmu ludzkiego nie zadziała, jeżeli badanie przeprowadzone na nowym sprzęcie. Średnia dawka dla jednej sesji wynosi 6 M3V. Aby zbadać stan czaszki i mózgu promieniowanie nie przekracza 2 M3V.

Pacjenci powinni dać pierwszeństwo obrazowania wielorzędowej, który w krótkim czasie (kilka sekund) działają dużą liczbę warstw i niosą najniższe obciążenie promieniowaniem. Cena zabiegu zwykle zależy od wyposażenia i mieści się w przedziale 3 000-5 000. W razie potrzeby użyć środek kontrastowy procedura cena wzrośnie do 7 000-12 000.

Wielu pacjentów zacząć doświadczenia, aby dowiedzieć się, że jest on przypisany TK głowy. Recenzje procedurą potwierdzić ich obawy, a pacjenci zaczynają odmówić poddania się kontroli. W rzeczywistości, to tylko pogarsza sytuację. Terminowe diagnoza pozwala czas, aby wykryć najmniejsze zakłócenia w pracy układu nerwowego i rozpoczęcie terapii. Nie martw dotyczące promieniowania, ponieważ dawka będzie minimalny i nie zagraża zdrowiu.