624 Shares 4607 views

Stolica Osetii Południowej. Opis i funkcje

Wielu, nawet dość erudytujących ludzi, może zastanawiać się nad nazwą stolicy Osetii Południowej . Choć nie jest to zaskakujące, zważywszy, że to państwo dopiero niedawno zostało utworzone i uznane przez zdecydowanie nie wszystkie kraje na arenie politycznej, a zatem wiele osób ma niewiele informacji na temat swojej struktury administracyjnej. Tskhinval jest stolicą Osetii Południowej, miasta, które jest również jednym z najbardziej rozwiniętych i dużych.

Informacje ogólne

Tskhinval pozostawał centrum Osetii Południowego Regionu Autonomicznego do 1990 r., Dopóki nie podjęto decyzji o utworzeniu odrębnej republiki, której status polityczny nadal jest kwestionowany. Jednak 5 państw nadal uznaje Osetię Południową za niezależne terytorium. Znajduje się w Tskhinval w południowym regionie Kaukazu.

Nazwa miasta

Teraz wiesz, co to jest stolica Osetii Południowej, ale co z odmiennymi wariantami nazwy tego miasta? Istnieją dwa warianty nazwy obszaru. W bułgarskim mieście nazywa się "Tskhinvali", podczas gdy w Rosji najczęściej używany jest "Tskhinval".

Krótka historia

Istnienie wsi zwanej Tskhinval jest wspomniane już w 1398 roku. W XVIII wieku było to już "miasto królewskie", zamieszkiwane głównie przez niewolników monastycznych. W dwudziestym wieku stała się ważną tętnicą transportową, łączącą jednocześnie kilka regionów. W 1922 r. Tskhinval został oficjalnie uznany za centrum administracyjne Osetii Południowego Regionu Autonomicznego. Gdyby w pierwszych dwudziestych dekadach XX wieku wielu mieszkańców Żydów i Gruzji mieszkało na terenie miasta, w 1959 r. Większość mieszkańców to Osetyjczycy.

Dzielnica Żydowska

Stolica Osetii Południowej jest znana ze starożytnych zabytków architektury. Szczególnie wyróżnia się Dzielnica Żydowska, gdzie można zwiedzić liczne ruiny starożytnych budynków, synagog i pozostałości zamków kupców. Pomimo tego, że po konfrontacji wojskowej z Rosją w 2008 r. Znaczna część ludności żydowskiej opuściła teren, ta część Starego Miasta wciąż daje turystom pojęcie o tym, jak mieszkali tu kilka dekad temu, bo praktycznie nic tu się nie zmieniło.

Na południu dzielnicy żydowskiej znajduje się starożytny gotycki kościół, który jedenastu wieków temu został zebrany ze skały rzeki, a teraz rozpadał się, ale nadal zachwyca odwiedzających.

Cerkiew Matki Boskiej

Stolica Osetii Południowej oświeca się starożytnymi zabytkami biurowymi, które nie są w najlepszym stanie. Na przykład w centralnej części miasta można zwiedzić kościół armeński. Zostało ono poważnie uszkodzone po zamachach w czasie konfliktu rosyjsko-gruzińskiego, chociaż zostało dotychczas częściowo przywrócone. Przed kościołem Matki Bożej znajduje się mały kwadrat.

Inne atrakcje

W mieście można znaleźć inne zabytki architektury starożytnej. Stolica Osetii Południowej słynęła z kościoła św. Jerzego Cavtiana, Kościoła Zguderskiego, itp.

Konflikt wojenny

Kilku osób w Rosji znało stolicę Osetii Południowej, zanim wojska musiały zaatakować Gruzję w celu rozwiązania konfliktu zbrojnego. To się stało w sierpniu 2008 roku. Wydarzenia tego okresu były wyryte w umysłach wszystkich mieszkańców miasta.

W wyniku konfliktu zbrojnego trwającego zaledwie pięć dni zginęło kilkaset osób. Znaczna część mieszkańców cierpiała na działania wojenne, prawie każdy mieszkaniec miasta utracił co najmniej jedną bliską lub rodzimą osobę.

Teraz, kilka lat później, zdarzenia te nazywane są "War 08.08.08". Chociaż te wydarzenia wojskowe były całkiem oczekiwane, wszyscy mieszkańcy Osetii Południowej oczekiwali ostatniej chwili, że władza państwowa nie rozpocznie wojny. 8 sierpnia 2008 r., O 23:30 w Tskhinval, usłyszano pierwszy strajk artylerii uderzony przez Gruzinów. Pomimo faktu, że rząd wprowadził oddziały wojska i piechoty do miasta, mieszkańcy udało się utrzymać do czasu, aż wojsko rosyjskie przybyło na ratunek.

Wyniki konfliktu

Cały świat dowiedział się, że miasto Tskhinvali jest nazwą stolicy. Osetia Południowa po konflikcie zbrojnym została częściowo uznana za odrębny stan. Ale czy warto było wszystkich zezwoleń i zgubić ludzkie życie?

Po trudnej konfrontacji pięciodniowej miasto poniosło ogromne straty. Tylko zgodnie z oficjalnymi danymi, zniszczono ok. 80% budynków budynku mieszkalnego. Dzielnica żydowska, która przekształciła się w gruzy, była bardzo zniszczona. Tu i jeszcze przed operacjami wojskowymi było wiele budynków w stanie ubolewania, a po tym nie było sensu odbudowywać i odbudować coś.

Największą budowlę w mieście, szpital psychiatryczny, który był prawdopodobnie jednym z głównych celów artylerii gruzińskiej, poniósł wiele. Pracownicy szpitala wciąż są zaskoczeni, że cudem można uratować wszystkich, którzy byli w środku, a dzielni pielęgniarze potrafili ukryć pacjentów w piwnicy.

Wnioski

Działania wojskowe z 2008 r. Na terytorium Gruzji miały silny wpływ na Osetię Południową i miasto Tskhinval w szczególności. Zginęła tu ogromna liczba osób, znaczna część miasta została zniszczona, w dzielnicy żydowskiej – historycznej i najbardziej znanej części miasta, miały miejsce specjalne zniszczenia starożytnej architektury. Po zakończeniu działań wojennych wiele osób na terytorium krajów WNP odkryło, co to jest stolica Osetii Południowej. Miasto Tskhinval zostało częściowo odrestaurowane, ale większość nadal pozostaje poważnie uszkodzona.

Zaczynamy budować nowe obiekty, w tym nowe centra dystrybucyjne. W 2009 r. Uruchomiono nowy gazociąg, który bezpośrednio łączy Osetię Południową i Rosję, ponieważ stara została zniszczona podczas pięciodniowej wojny. Być może w niedalekiej przyszłości miasto nie zostanie całkowicie odrestaurowane, ale rząd państwa jest na dobrej drodze. Stopniowo, choć powoli, przy pomocy rosyjskiego rządu, mieszkańcy miasta i kraju powracają do swojego zwykłego życia.