555 Shares 7662 views

Alfred Hitchcock: biografia, filmografia, najlepsze filmy

Sir Alfred Hitchcock jest brytyjskim i amerykańskim mastodonem produkcji filmowej, reżyserem, scenarzystą, producentem. Jego niezrównane zdjęcia: "Lady Fades", "39 kroków", "Cień wątpliwości", "Rebecca", "Vertigo", "Okno na podwórko", "Ptaki" i niezrównane "Psycho" nieubłaganie zmieniły gatunek thrillera. Maestro, podobnie jak marionetka zarządzająca wątkami emocji widzów, stworzył unikalny styl autora, za który został zwany przez niego światowym kinem przez mistrza napięcia. Po wydaniu jego utworów w leksykonie krytyków, termin "Hitchcock" był mocno zakopany.


Fundacja dla zwolenników

Tradycyjnie przerażenie początku i połowy XX wieku wywołuje protekcjonalny uśmiech na wyrafinowanym współczesnym widowni. W przeciwieństwie do większości tych obrazów, twórczość Hitchcocka wciąż radzi sobie z ich bezpośrednimi zadaniami, zachowując napięta atmosferę w hali widowisk podczas oglądania, maksymalizując nerwy tych obserwatorów.

Alfred Hitchcock, którego filmy doceniają najwybitniejsi reżyserzy teraźniejszości, jak William Friedkin, David O. Russell, Quentin Tarantino, Michael Mann i Guillermo del Toro, wpłynęli na tworzenie twórczego stylu wielu twórców filmów. Co więcej, miał wpływ na rozwój ogólnie zdjęć kinematograficznych. Projekty Hitchcocka starały się spotykać najzdolniejsze talenty fabryki snów: Grace Kelly, Ingrid Bergman, James Stewart, Anthony Perkins, Sean Connery i wiele innych.

Wynik kreatywnej ścieżki

Po zakończeniu twórczej kariery reżyser otrzymał tytuł American Film Institute i otrzymał tytuł Królowej Elżbiety II w Wielkiej Brytanii. 55 filmów pełnometrażowych, które stały się klasykami światowego przemysłu filmowego, są cennym spuścizną pozostawioną przez Alfreda Hitchcocka. Filmografia Króla Horrorów obejmuje również 21 odcinków serialu telewizyjnego "A. Hitchcock prezentuje ", 2 niedokończone projekty i dwa filmy dokumentalne z 1944 roku.

Ojciec współczesnego thrillera Hitchcock nazywa się niechcenia, podczas demonstracji swoich filmów wielu widzów pośpiechu opuściło widownię, nawet osoby indywidualne nawet straciły przytomność. Jego kanoniczna scena ataku w duszy "Psycho" jest nadal uważana za jedną z najbardziej przerażających scen w filmie. Efekt ten można osiągnąć tylko przez Alfreda Hitchcocka.

Biografia. Dzieciństwo

Przyszły przodek gatunku urodził się na przedmieściach stolicy Wielkiej Brytanii w ostatnim miesiącu lata 1899 roku. Rodzice, będąc gorliwymi bhaktami katolicyzmu, posłali syna do studiowania w Kolegium Jezuitów. Zdaniem naukowców biografii mesarza, był to okres, który zdecydowanie wpływał na kształt jego światopoglądu i postrzegania otaczającego go świata.

Alfred Hitchcock przeżył kolejny szok w swoim dzieciństwie. Pewnego dnia o mało nie sprzeciwił się ojcu. Zadzwonił do patrolu policyjnego i poprosił go, aby nauczył nieostrożnego potomstwa. Policja zabrała chłopca na posterunek policji i przez krótki czas była zamknięta w odosobnieniu. Przeżyte państwo szokowe pozostawiło ślad w psychice dziecka: jako dorosły bał się funkcjonariuszy organów ścigania i prawa. W działkach indywidualnych obrazów wyraźnie dostrzeżony został motyw lęku panicznego postaci przed niesprawiedliwym oskarżeniem.

Młodzież

Po przejściu przez okres wykształcenia wyższego – najściślejszej dyscypliny, ucisku i stałego strachu – Alfred Hitchcock wstąpił do Szkoły Inżynierskiej w 1914, gdzie chętnie studiował nawigację, inżynierię, mechanikę i akustykę. Równocześnie uczęszcza na wykład z krytyką sztuki. Po wybuchu II wojny światowej przyszłość kierunku została skierowana do szeregu wolontariuszy, ale z powodu otyłości weszła w skład rezerwy.

Kariera Hitchcock rozpoczęła się w dziale reklamowym jednej z firm produkujących kable elektryczne. Po otrzymaniu standardowego zamówienia na produkcję plakatów na gruźlicę. Szef Alfreda czekał na zabawną niespodziankę: na gotowych plakatach zwykły przewód elektryczny został przedstawiony przez Hitchcock jako broń morderstwa. Oceniając niestandardową decyzję podległego, szef zalecił pomysłowy pracownik, aby spróbować w studio filmowym. Więc, niespodziewanie dla niego, przyszły reżyser dostaje się do branży filmowej.

Pierwsze kroki

Początkowo Alfred Hitchcock, którego zdjęcie zdobi foyer studyjny, został przyjęty jako elektryk. Później został powiernikiem pisania gotowych filmów. Alfred wkrótce zaczął pisać scenariusze do filmów i otrzymywał stanowisko asystenta reżysera, który zanurzył się w twórczej atmosferze, magicznym świecie kina. Debiutancką pracą reżysera jest wstążka "Ogród rozkoszy", którą Hitchcock sfotografował w 1925 roku. Jednak rok później wygrał film wspólnoty filmowej z obrazem "Górski Orzeł", nakręcony w stylu klasycznego detektywa. Z pierwszych filmów dźwiękowych autora filmowców był pod wrażeniem twórczego pisma i stylu autora, który wykazał Alfred Hitchcock. Filmy "Call of Elstree", "Blackmail", "Murder" stały się pierwszymi projektami, w których wykorzystywał technikę jego autora, później określany terminem "suspens".

Z pierwszych obrazów Hitchcocka, najbardziej udane to "Lady znika" i "39 kroków", które odniosły sukces komercyjny i zostały przyjęte przez krytyków filmowych. Pierwszy z tych filmów został nagrodzony nagrodą New York Guild of Critics Award, tak wysoki rating motywował reżysera do tworzenia innych arcydzieł.

Okres "amerykański"

Po uznaniu świata Alfred Hitchcock dostaje atrakcyjną ofertę od ówczesnego znanego producenta David Selznick, aby przenieść się do Hollywood. Pierwsze zdjęcie Hollywood reżysera "Rebecca" usprawiedliwia się w biurze i otrzymuje ceniony "Oscar". Uznanie pozwala reżyserowi nie spełniać wymagań producentów, ale strzelać do czego chcą. W Hollywood opublikuje film niemal przez rok, wśród nich są proste filmy detektywistyczne, thrillery i obrazy ideologiczne. Alfred Hitchcock próbował prawie wszystkich gatunków. Filmografia (krótkie filmy, w tym) reżyser ma również filmy uznane za błędy. Na przykład "Strach przed scenerią", po tym, jak wspólnota filmowa zdecydowała się pospiesznie, że reżyser wyczerpał się.

Szczyt kreatywności

50-60-tych XX w. Są uważane za szczyt kreatywności Hitchcock. W tym okresie wynajmowane są filmy "Vertigo", "Okno na podwórko" i "Na północ przez północno-zachodnie", które stały się standardem stylu autora Hitchcocka.

Jednak najważniejszym obrazem w pracy Hitchcock jest film "Psycho" – najbardziej straszny, sławny, nie tracący znaczenia, innowacyjny i jedyny w swoim rodzaju, pomimo wielokrotnych prób reprodukowania jego triumfu. W kinie, notorycznie spiętrzony zostaje przywieziony do granicy, za drobną linię, za którą leży otchłań otępienia. W niej zostały udoskonalone wszystkie techniki kinematograficzne, techniki ekspresji artystycznej, niezrównane edytowanie do opresyjnego akompaniamentu Bernarda Herrmanna i innowacyjnego kierunku, znakomicie wprowadzonego przez Alfreda Hitchcocka.

Inicjator filmu filmowego (najlepszy film) to jeden z najbardziej ekscytujących projektów filmowych pt. "Ptaki". Pęknięte w kinie są typowym metaforycznym obrazem Hitchcocka niezrozumiałego zła, nieubłaganego losu, nawiedzającego głównych bohaterów. To zdjęcie jest kolejnym potwierdzeniem faktu, że Hitchcock, który uzyskał podstawowe wykształcenie w jezuickim college'u, był purytaninem, który uhonorował chrześcijańskie przykazania.

Pod koniec podróży

Po triumfie "Ptaków" Alfred Hitchcock nakręcił kilka filmów, ale nie mieli tak ogłuszającego sukcesu. Ostatnią pracą Maestro jest obraz "Spisek Rodzin", który ukazał się w 1976 roku. Według plotek, po tym Hitchcock po prostu zwolnił cały personel, zamknął produkcję i wyjechał.

Hitchcock miał zwyczaj pojawiać się w swoich filmach w kamezie, ukazując się w ramce pod postacią ulicznych gazet lub okazjonalnych przechodniów. Na końcu kreatywnej ścieżki reżyser celowo stworzył otoczenie mistyczne, otaczające jego życie tajemniczym halo.

Przez całe życie Hitchcock był wierny jedyną kobietę – swoją żonę Alme Reville, która stała się wiarygodnym poparciem męża. Po jej śmierci reżyser nie był w stanie powrócić do zdrowia, uzależnił się od alkoholu. Król horrorów zmarł w 1980 roku, osiągając 80 lat. Jego zwłoki były kremowane, a popiół, zgodnie z wolą, rozproszone po ogromnych obszarach Oceanu Spokojnego.