194 Shares 1949 views

Mięsak Ewinga: objawy, rokowanie, leczenie

mięsak Younga – bardzo agresywny nowotwór choroba zawdzięcza swoją nazwę od James Ewing, który jako pierwszy opisał ją. Są bardziej narażone na rozwój choroby u chłopców i młodych mężczyzn od 5 do 30 lat. W innym wieku choroba prawie nigdy nie występuje. Zwykle mięsak znalezione u chłopców w wieku od 10 do 15 lat. Dziewczyny też mogą cierpieć z powodu takiej choroby, ale znacznie rzadziej. Choroba ta występuje tylko w białej rasy.


Mięsak jest A nowotwory wielu rozwijających się w kości. mięsak Ewinga prawdopodobne jest zlokalizowane w miednicy, stawów barkowych, kości piszczelowej. Jednakże, często towarzyszą wielu guzów neuroektodermalnych w tkankach miękkich, neyroepiteliomami obwodowej (nowotwory siatkówki) oraz Askin nowotworu, który najczęściej jest zlokalizowanych w klatce piersiowej.

Jeśli nastolatek pojawił się osłabienie, gorączka, obrzęk w okolicy miednicy, obręczy barkowej i dużych kości piszczelowej, ekspert można zakładać, że jest to pierwszy etap choroby, która nazywa się mięsak Ewinga. Jej objawy rozwijają się bardzo szybko.

Złe samopoczucie, wzrost temperatury, postępujące ból kończyny, w którym rozwija się nowotwór. Nowotwór staje się gorąca w dotyku, to gwałtownie wzrasta w rozmiarze. Stopniowo, w miejscu guza znacznie rozszerzyć naczynia krwionośne, i mięśnie napinać mocno. Po dość krótkim czasie na pewno nie może prawidłowo funkcjonować. Prawidłowa diagnoza, lekarz może jedynie zawiesić rozwój choroby.

Stosowane w diagnostyce RTG, USG, scyntygrafia kości, pobrać próbki tkanki do biopsji. Terminowe diagnoza pomaga również w celu ustalenia stopnia choroby.

Gdy etap tworzenia nowotworu zlokalizowane są umieszczone w jednym korpusie. Na etapie nowotworów rozsianych przerzutów do płuc, kości, szpiku kostnego.

Czy to możliwe, aby wyleczyć straszną chorobę jako mięsak Ewinga? Prognoza rozwoju choroby często zależy od czasu skierowania do specjalistów.

Zazwyczaj, wczesne leczenie może pozbyć się choroby tylko za pośrednictwem procedur i leków bez uciekania się do amputacji, płetw lub innych operacji.

Niestety, większość pacjentów z rozpoznaniem mięsaka Ewinga iść do lekarza tylko wtedy, gdy czują się bardzo źle, a guzy już przerzuty. W tym przypadku, najczęściej wykonywane chirurgicznego usunięcia guza, a czasami część kości. W ciężkich przypadkach może być konieczna amputacja lub usunięcie żeber.

Niezależnie od tego, czy operacja zostanie przeprowadzona u wszystkich pacjentów otrzymują chemioterapię, radioterapię.

W każdym razie, mięsak Ewinga jest traktowane nie mniej, a czasem więcej niż rok.

Ponadto, na początku leczenia 80% przypadków prowadzi do całkowitego wyzdrowienia. Jeśli leczenie rozpoczyna się, gdy było wielu przerzuty, rokowanie jest znacznie gorzej.

Jednak dziś istnieje nowy radykalny sposób leczenia pacjentów ze złym rokowaniem. Radiem oraz chemioterapia, radioterapia w połączeniu z przeszczepem szpiku kostnego lub komórek macierzystych, co znacznie poprawia odczytu.

Co prowokuje pojawienie się choroby? Dokładna odpowiedź na to pytanie jeszcze nie istnieje, ale okazało się, że w 45% przypadków mięsak Ewinga rozwija się na tle urazu. Ponadto, może to wpływać na rozwój niektórych anomalii kośćca i układu moczowo-płciowego.

Zapobieganie chorobie nie istnieje, bo życie nie wpływa na wygląd choroby. Jednakże, czuły, troskliwy stosunek do siebie, ich zdrowie, na czas leczenia do lekarza znacznie upraszcza diagnostykę, pozwala osiągnąć lekarstwo.