267 Shares 3745 views

„Zapamiętywanie 10 wyrazy” – technikę AR Luria

Testowanie jest określenie szybkości i wielkości audioverbal przechowywania 10 słów. Metody stosowane w celu określenia liczby reprodukcji po określonym odstępie czasu. Wynikiem badania jest uzyskanie informacji o tym, czy dziecko jest długi czas pracy na zewnątrz i materiał celowo audioverbal.


Jaka jest procedura

W badaniu wykorzystano prostą jedną słowo lub dwuetapowym częstotliwości, ale są zupełnie różne w sensie 10 wyrazów. Technika ta polega na wykorzystaniu pojedynczej i mianowniku. Zazwyczaj, ilość powtórzeń może osiągnąć pięć, chociaż zdarza się, że trzeba powtórzyć słowa do idealnego zapamiętywania. Dla jasności, wyniki po krzywej Building Research.

Wiąże się badaniu cech:

 • Objętość audioverbal zapamiętywania;
 • Działania szczególnie mnestical;
 • Szybkość zapamiętywania słowa dostarczonego wysokości;
 • głośność odtwarzania w czasie;
 • cechy percepcji słuchowej.

Przeprowadzenie testu

AR Luria proponuje się sposób określania zmęczenie intensywność uwagi, stopień zapamiętywania. Jest to wygodne, ponieważ nie wiążą się z użyciem specjalnego wyposażenia. Jedynym warunkiem, aby uzyskać bardzo wyraźny wynik jest przestrzeganie ciszy. Fakt, że każdy hałas (zwłaszcza jeśli jest to talk) odwraca i zmniejsza zdolność zapamiętywania słów.

Badanie może być przeprowadzone z dziećmi od 7 lat. Zdrowych zazwyczaj 9-10 zapamiętać słowa. Technika ta zakłada, że (check pamięć po interwale czasowym) opóźniony wynik powinien wykazać 80% uprzednio otrzymanej łańcucha werbalnej. Podczas pracy z dziećmi do lat 7 za pomocą mniejszej ilości wstępnych informacji – 5-8 słów.

Przykłady łańcucha do badania:

 1. Kat. Rog. Tabela. Grzyb. Miód. Belka. Wody. Okrąg. Most. Palić.
 2. Chleb. Waga. Brat. Hod. Cebuli. Jeż. Wąsy. Ból. Okno. Herbata.
 3. Keith. Parasol. Rom. Uruchomiony. Śmiech. Pies. Róża. Stump. Kom. Ruff.

Na początku badania

Przed badaniem eksperymentator zapisuje w jeden ciąg 10 wyrazów. Technika ta polega na wykorzystaniu prostych nazw, które nie powodują wyraźny związek pomiędzy. Najczęściej każdy test wykorzystuje serię jednego werbalnej. Ale jeśli badanie jest przeprowadzone w grupie dzieci, trzeba przygotować kilka takich sieci jak pacjenci mogą zacząć robić sobie nawzajem porad. Jest to bardzo istotne w tym eksperymencie wymawiać słowa wyraźnie i ściśle stosować się do instrukcji.

Najpierw musimy powiedzieć dziecku taką frazę: „Przeczytam 10 słów. Muszą uważnie słuchać. Kiedy odczyt jest zakończony, trzeba notować słowa, które pamiętam. Powiedzieć mogą być w dowolnej kolejności. Jasne?”. Powoli i wymawiając miłych słów eksperymentator czyta. Kiedy dziecko powtarza je, procedury protokołem zaproponowanym przez AR Luria, należy umieścić krzyże.

To jest po innej części pracy. Muszę powiedzieć, „Czytam te same słowa jak na pierwszy raz. I trzeba powtórzyć te, które zostały już wymienione (a) i reszty, że jeśli brakowało (a). " Następnie eksperymentator, a także po raz pierwszy, przecina słowo mówi, że dziecko jest nazwany.

Potem trzeba zrobić kilka powtórzeń tej samej procedury. Wyjaśnienia nie są już potrzebne, ponieważ eksperymentator wystarczy powiedzieć, co następuje: „więcej czasu”.

dodatkowym wyrafinowanie

W przypadkach, w których badani są zwane dodatkowe słowa, weryfikator musi wymienić je obok istniejących krzyży. Jeśli istnieją powtórzeń, a następnie za każdym razem nowe potrzeby umieszczania innym znakiem.

Zdarza się, że podczas dochodzenia dziecko próbuje powiedzieć coś, lub skomentować. W takich przypadkach konieczne jest, aby wyjaśnić mu, że nie musi to zrobić teraz. W rzeczywistości rozpraszające techniki rozmów „10 słów” (Luria) zakazuje.

Po 5-nawrotu jednorazowego eksperymentator zaczyna uczestniczyć w innych testach. Ale po 50-60 minut z powrotem do pamięci pasa i poprosił, aby poinformować go ponownie. Ale prochityvaniya już używany 10 słów do zapamiętania technika polega nie więcej. Że te powtórzenia powinny być teraz zauważył kręgach, w celu uniknięcia ewentualnych błędów.

Napełnianie stołu i budowę przechowywania krzywej

Protokół z badania jest następujący:

Liczba powtórzeń

kot

klakson

stół

grzyb

miód

belka

woda

okrągły

most

dym

1

+

+

+

+

2

+

+

+

+

+

3

+

+

+

+

+

+

4

+

+

+

+

+

5

+

+

+

+

+

+

+

Godzinę później,

o

o

o

W przyszłości, są używane do konstruowania krzywej zapamiętywania. Aby to zrobić, poziomo określone numery powtórzeń, i pionowo – liczba słów prawidłowo nazwane. Kąt nachylenia może być inna. Dzieci od 7 roku życia, które są zdrowe, pierwsze 3 powtórzeń są prezentowane w postaci jednej z następujących opcji:

 1. 5, 7, 9.
 2. 6, 8, 9.
 3. 5, 7, 10.

To jest trzecia powtórka dziecka jest w stanie wymienić słowa 9-10. Aw dalszej liczby prochityvanii słów zwanych numer staje się równa 9-10.

Choroby dzieci, które przedstawia krzywą

Umysłowo dzieci mają tendencję do wywoływania niewielką liczbę słów. Zdarza się, że dziecko wypowiada zbędne słowo. A potem utknąć na tym błędzie, powtarzając ją. Takie momenty testowania wykazują dzieci z organicznymi choroby mózgu. Ponadto, w stanie testu rozhamowania nazywa wiele niepotrzebnych słów.

Może również wykres krzywej wskazują silne zmęczenie i niski poziom czujności. Oznacza to, że powtórzenie dziecka wywołuje 8-9 słowa, a następnie – jeszcze mniej z nich. Wskazuje to na rozproszenie i zapomnienie w życiu, powoduje przemijające osłabienie. Krzywa może być strome zbocze i spojrzeć w zygzakiem, co wskazuje, że niestabilność i wahań uwagi.

Jako technika sugeruje zapamiętywania 10 słów w rzadkich przypadkach jest zapewnienie, że pacjenci zaczynają mówić ten sam numer części. Stabilizacja tego rodzaju wskazuje na brak zainteresowania poprawę wyniku emocjonalnego letargu. Nisko położonych bezpośrednich dowodów demencji i obojętności z porażenia zespołach.

Liczba słów przekazanych testy jedną godzinę po ostatnim powtórzeniu, mówi zdanie, dosłownie. Dlatego stosując różne, ale ten sam rodzaj trudności łańcucha słownej, można powtórzyć to badanie, aby zobaczyć skuteczność leczenia, aby ocenić przebieg choroby.