339 Shares 1995 views

Chleb czarny: kalorii (jedna sztuka). Skład i wartość odżywcza pieczywa

W niniejszym opracowaniu proponujemy rozważyć taką ważną produkt jak czarny chleb w naszym życiu. Kilka osób nie podoba produktów mącznych, ale bardzo niewiele osób wie o jego wartości. Na przykład, co jest czarny chleb kalorii (1 szt)? Lub jaki jest jego skład i wartość odżywczą? Albo, jak to jest możliwe, aby gotować w domu? Porozmawiajmy o tym ciekawym tematem.


Historia chleba

Po pierwsze, pamiętajmy, gdzie nie wszystko było ciemnego chleba.

Historia produktu sięga ponad dwa tysiące lat temu, gdy ludzie nauczyli się uprawiać zboża. Popularne były pszenica, żyto, jęczmień i owies. Jednak pszenica była bardzo kapryśna roślina, w surowym klimacie północnych regionach dawnej Rosji są często zabijane lub dał niskie plony. Dlatego ludzie zaczęli koncentrować się na uprawę żyta, która była najbardziej odporna na mróz i choroby.

Rzeczywista nazwa czarnego chleba – chleb żytni, ponieważ jest wykonana z tej mąki przygotować ten produkt.

W starożytnej Rusi upiec chleb czarny rozpoczął na początku XI wieku. Każda rodzina miała swój własny przepis, który nie ujawniać i przekazywać z pokolenia na pokolenie.

Ten produkt był legendą. I jeden z nich powiedział, że rosyjscy żołnierze wygrał bitwy jest poprzez odpowiednią dietę, kiedy w ich codziennej diecie koniecznie chleb żytni została uwzględniona.

Wartość energetyczna czarnego chleba

Ci, którzy oglądają ich wagi zdecydowanie powinien znać wartość energetyczną produktu. Czarny chleb kalorii w przeliczeniu na 100 g wynosi około 201 kcal. Dość dokładna kwota nie może być określona, ponieważ będzie to zależeć od przygotowania receptury.

Kiedy jemy chleb, rzadko mierzyć w gramach. Jest to niewygodne. Jeśli zdecydujemy się dowiedzieć, co ma czarne kalorii chleb (1 kromka) wartość energetyczna 70 kcal niego. Obliczenie tutaj jest bardzo prosta. Dzięki standardowej masy produktu cięcia kawałek wynosi 35 gramów. Dalsze łatwo przeliczyć.

Wartość odżywcza pieczywa

Wszyscy wiemy, znaczenie tego produktu do naszego organizmu nie jest jego kalorii, a jego składniki przydatne i niezbędne dla zdrowia substancji. To jest zawsze ważne informacje o wartości odżywczej produktu do nas.

Brązowy chleb ma następujący skład. Stosunek ilości białka, tłuszczu i węglowodanów – odpowiednio 15: 6: 75 (w procentach). Pozostałe 4% – woda.

zawiera wartościowe, takie jak witaminy A, E, PP, B 1 i B 2.

Minerały – sód, potas, magnez, żelazo, wapń i fosfor.

Czarny chleb: korzyści i szkód

Przyjrzyjmy się, jak to może być przydatne lub szkodliwe nasz produkt. Że przy tej okazji powiedzieć, dietetyków i naukowców?

Pierwsza lista pozytywne cechy:

 1. Jeśli porównamy produkty żytni z białego, a następnie czarnego chleba kalorii (100 g) to 50 kcal mniej.
 2. Ma niski indeks glikemiczny (zalecane dla zaopatrzenia diabetyków).
 3. Zawiera dużą ilość włókien, które ma bardzo pozytywny wpływ na układ pokarmowy.
 4. Duża ilość witamin i minerałów w czarnym chlebem pozytywnie wpływa na stan skóry, zębów i paznokci człowieka, tak często produkt odnosi się do produktu piękna.

Co możemy powiedzieć o negatywnych właściwości czarnego chleba?

Tak, prawie wszystko, jeśli chodzi o jakość produktu. Niestety, producenci często dodają do własnych korzyści w urządzeniu szkodliwe składniki, które pozwalają dłużej przechowywać produkt lub barwione barwnikami mąki w żądanym kolorze. W tym przypadku, chleb jest po prostu szkodliwe. Jakość produktu nie może być tanie.

Wspaniałe wyjście – kupić dobry surowiec w sprawdzonych miejscach i upiec chleb żytni w domu.

Kto może, a kto jest przeciwwskazany u czarnego chleba

Ten pieczony produkt wskazany dla osób zdrowych, ponieważ jest to ogromna zaleta, jak już nauczył się w poprzednim rozdziale.

Zaleca się również, aby używać czarnego chleba w następujących przypadkach:

 1. W chorobach jelit związane z żużla, ponieważ duża ilość włókien w strukturze tego produktu pozwala pozbyć się nadmiaru.
 2. Zmniejszone stężenie hemoglobiny lub anemii. Mamy już wyglądało na to brązowy chleb jest bardzo złożona struktura. Istnieje wiele pożytecznych witamin i minerałów. Tak, jeden z nich – żelazo, co poprawia poziom hemoglobiny.
 3. Podwyższony poziom cukru we krwi.
 4. Profilaktyka raka u osób z grup ryzyka.

Czarny chleb jest przeciwwskazane z tych problemów zdrowotnych, takich jak:

 1. Wrzód trawienny.
 2. Nadkwaśność.
 3. kurcze
 4. Otyłość.

Optymalna ilość chleba żytniego w codziennej diecie człowieka jest 100-150 gramów, pod warunkiem, że jest to jedyny produkt piekarniczy w danym okresie czasu.

Wiedząc to proste, ale ważne informacje, można czuć się swobodnie obejmować dietę swojej rodziny czarnego chleba. Korzyści i szkodliwości produktu, który obecnie znany.

Gatunki i odmiany chleba. ich różnice

Rodzaj chleba zależy od mąki, z której jest pieczony. Istnieją następujące rodzaje to:

 1. Mąka żytnia zaszczepiono. To odnosi się do najwyższej klasy. Jest on wykonany z centralnej, ziarnistość komórek odżywczych, które jest otoczone przez zarodka nasiona. Kaloryczność wynosi 305 kcal.
 2. Mąka żytnia tapety. W swojej produkcji za pomocą pełnoziarniste, więc jest duża zawartość otrębów. zawartość kalorii – 294 kcal.
 3. mąka żytnia. Ten rodzaj ziarna z oczyszczonym z powłoki, jednak mąka składa się z 90 procent substancji odżywczych – bielmo. zawartość kalorii – 298 kcal.

Odmiany chleba wyróżniają się następująco:

 1. Zwyczajne żyto.
 2. Custard (druga nazwa – "Moskwa").
 3. „Borodino” (uważany za najbardziej popularna odmiana).

Piec czarnego chleba w domu

Ponieważ rzecz chleba żytniego, jesteś w stanie ocenić oferty rozważyć możliwość upiec „Borodino” chleb w domu w piekarniku. Szczególnie ww że sklepy mogą sprzedawać wadliwy produkt przez nieuczciwych producentów.

Tak, potrzebne są następujące składniki:

 1. Mąka żytnia – 4 kubki.
 2. mąka pszenna – 1 filiżanka. Jeśli chcesz wstawić czarny kalorii chleb (1 kromka) miał mniejsze, zamiast mąki pszennej i wziąć szklankę żyta.
 3. Olej roślinny – 2 łyżki.
 4. Cukier – 1 łyżka.
 5. Drożdże – 1 łyżka.
 6. Malt – 2 łyżki.
 7. kminek mielony i kolendra jedna łyżeczka.
 8. Sól do smaku (zazwyczaj mniej niż 1 łyżeczka).
 9. Woda – 0,4 litra.

Proces rozpoczyna się od przygotowania ciasta na chleb i zgrzewania, które wytwarza się w sposób następujący.

Mieszaninę drożdże i cukru wlewa się 100 ml gorącej wody i pozostawia do odstania w ciągu 15-20 minut na „start” drożdże.

Jednocześnie przygotowuje fusów. W tym słodu, kolendry, kminek wlano 150 ml wrzącej wody, a także pozostawia się w ciągu 15-20 minut.

Następnie przejdź do przygotowania ciasta.

Pozostałą ilość wody, w celu rozpuszczenia soli i dodać do tego samego naparu unoszenia naparu.

Otrzymaną mieszaninę dodać mąki i wyrobić ciasto. Powinna ona mieć wystarczająco miękka i elastyczna.

PAN, który piecze chleba lub garnek z olejem roślinnym do smarowania, aby uniknąć nękania ciasta podczas pieczenia.

Nagrzanego do 180 stopni piekarnika statku gotowego ciasta i pieczywo na 40-50 minut. Chęć wygodnie sprawdzić drewnianą wykałaczką. Jeśli przebicie na powierzchni nie pozostają przylegające test, następnie hlebushek gotowy!

Przygotowany dla tego produktu receptury zachwyci swoją rodzinę nie tylko smak, ale także do dobrego wykorzystania.

odkrycia

Podsumowując, możemy powiedzieć, że pieczywo jest bardzo ważny i potrzebny produkt w naszej diecie. Korzyści okazało najbardziej znanych dietetykiem.

Cenne substancje, które są częścią chleba, łatwo przyswajalne przez organizm, które nie mogą być ignorowane.

Co do przygotowania produktów piekarniczych, to absolutnie nie jest trudne, aby nauczyć się to zrobić samemu. Powyższy przepis nie jest wyjątkowa. Wiele gospodynie uwielbiają improwizować i dodać chleb żytni i innych przydatnych elementów. Na przykład, ziarna słonecznika, nasiona dyni i siemienia lnianego. Dodatki te są bardzo przydatne, ale należy zauważyć, że w tym przypadku czarny kalorii chleb (1 kromka) byłby nie 70 kcal, i wiele więcej.

Jeść wysokiej jakości czarnego chleba i być zdrowe!