564 Shares 5613 views

Co jest symetria, lub jak natura pomaga mieszkańcom planety

Fakt, że taki symetrii, wszyscy wiemy, od lat szkolnych. Początkowa geometria nauczyciel wyjaśnił nam szczegółowo koncepcję przykładach koło, kwadrat lub mniej symetryczny trójkąt i owal. Jednak dodatkowo do wyschnięcia definicję, symetrię, wraz ze złotej sekcji Odgrywa ważną rolę w przyrodzie. Istnienie jej dwustronnym znaczenie w organizmach żywych zauważył dawno temu. Rozważymy teraz jak istnienie symetrii pomaga nam.


Co jest symetria? Słowo przychodzi do nas z języka greckiego i oznacza proporcjonalność. Słowniki zinterpretować tę wartość na różne sposoby, ale istota jest taka sama. Symetria – położenie jednego lub kilku przedmiotów lub w stosunku do siebie harmonijnie. Typowo, w celu ustalenia, czy część nimi jedną całość symetrycznej budowy urojonej lustrzaną płaszczyznę. To może być jedynym, jak również rosnąć w liczbach. części obiektu powinna być lustrzanym odbiciem siebie w tych płaszczyznach. Jeśli są one idealnie nadaje się do tego stwierdzenia, to można wyraźnie zobaczyć, co jest symetria.

Najtrafniej określa element doktryny kryształów, ponieważ wszystkie one są doskonale symetryczny. Ponadto, symetria znajduje się w strukturze roślin, płaszczyzna lustro jest podzielony na kilka równych części gałęzi, kwiatów, a części ich ciał. Zwierzęta i ludzie nie są pozbawieni niej, ale w mniejszym stopniu, i to się nazywa dwustronny, czyli dwukierunkowa. Na przykład, jeśli narysować pionowe lustro samolot (tu może być tylko jedynym), a następnie obie części są symetryczne. Zatem dostatecznie rozpowszechnione symetria w przyrodzie , jak iw praktyce, a nie tylko w geometrii.

Otwarcie paleontologów doprowadziły naukowców do zrewidowania poprzednią opinię. Fakt, że pojawienie dwustronnej symetrii obchodzony jest przez 40 milionów lat wcześniej niż oczekiwano. Sugeruje to, że natura stworzyła bardziej dostosowanych wielokomórkowe stworzenia długo zanim było pierwsze zadatki na człowieka. Nie możemy powiedzieć, że ten ostatni nabył wszystkie pozytywne elementy, które mogłyby dać mu dwustronną symetrię, ale bez nich nie byłby w stanie przetrwać.

Rozważmy, na przykład, dwoje oczu. Dzięki nim ludzie i zwierzęta mogą patrzeć na otaczający świat jako trójwymiarowej przestrzeni. Mogą one ustalić, jak blisko lub daleko od nich jest dany obiekt. Należy zauważyć, jak użyteczne widzenia obuocznego drapieżników, ponieważ nie może się bez niego obejść, aby złapać zdobycz, a zatem ich przetrwanie pozostaje pod znakiem zapytania. Nie pozostawać na uboczu i roślinożerne, ich oczy są umieszczone po obu stronach głowy, co pozwala im w pełni kontrolować obszar wokół niego. To znacznie zmniejsza ich szanse na łupem drapieżnika. Dwoje uszu można nie tylko usłyszeć dźwięk, ale również w celu określenia jego źródła. Dwie nogi, aby pomóc przenieść spokojnie, bez utraty równowagi.

Tak więc, oprócz faktu, że taki symetrii, nie można pominąć jej korzystnych właściwości. Mimo wszystko, jeśli natura nie obdarzyła nas nimi, wtedy nasza egzystencja byłaby już dawno przestał.