633 Shares 7305 views

silników okrętowych i ich naprawy. Układ paliwowy silnika wysokoprężnego morskich

silników okrętowych są źródłem energii, która napędza statek. Obrót wału korbowego jest przekazywany do transmisji składający się z przekładni, zintegrowany silnik wałem i łopatki śmigła, co daje kurs statku. Im większy statek, tym bardziej rozwinięte powinny być jego system energetyczny, który powinien zapewnić bezpieczeństwo statku na morzu. W przypadku odmowy główny silnik jest włączony kopii zapasowej jako ogromny przystanku pojemnika lub mnogopalubnogo statku towarowego w środku oceanu w warunkach burzowych równoważnych do jego zniszczenia.

pierwsza jaskółka

silników okrętowych rozpoczął we wczesnych HHveka i natychmiast ogłosił się jako niezawodne, wydajne i, co najważniejsze, kompaktowych jednostek. Pierwszy statek z silnikiem diesla był duński „Polska”, rozpoczęła się w 1912 roku. dwa silniki 200 litrowego zamontowane na zbiorniku. c., z których każdy jest napędzany za pomocą śruby napędowej. Pojawienie się statku z niezwykłym silnik stworzony furię i stał się początkiem nowej ery roślin diesel moc.

Rozwój elektrowni na flocie Diesla zaczął szybkiego tempa po drugiej wojnie światowej. Perspektywa dalszego użytkowania bezpretensjonalnej napędu było oczywiste, a wiele firm inżynieryjnych na całym świecie zajmuje się ich produkcją. Jak to zwykle bywa, rozwój na dużą skalę produkcji przemysłowej jakichkolwiek produktów, które cieszą się dużą popularnością, konkurencja zaczęła. W rezultacie, istnieje unikalny projekt, w trakcie którego potężne silniki okrętowe superreliable zostały utworzone.

układ

instalacja diesel energia w dużym naczyniu składa się z jednego głównego silnika i kilka pomocniczych, które pracują na utrzymania statku. Generatory IT, pompy, wentylacja, kompresory i wiele innych mechanizmów.

W szczególnie dużych statków oceanicznych można zainstalować kilka serwomotorów i wiele pomocniczych. Wszystkie silniki diesla. Służyli zespół mechaników, monterów i inżynierów.

cykliczne nawrót

silników okrętowych są podzielone na czterosuwowych i dwusuwowych. Różnica pomiędzy tymi dwoma typami jest niezbędna. Cztery Zasada działania jest, aby przejść przez cykl operacyjny dwóch obrotów wału korbowego lub czterosuwowy. Aktywne działanie występuje tylko podczas jednego cyklu zegara, pozostałe trzy – przygotowawczy.

Single-suwowy silnik cykl odbywa się podczas jednego obrotu. sprężanie mieszanki paliwa i następnie zasadę zapłonu tutaj nawzajem. W cylindrze jest tak zwane porty wychwytujące, przez który odbywa się wymuszony rozdmuchiwanie komory spalania, a tym samym nie ma potrzeby w spalinach za pomocą zaworów. Liczba cykli zmniejsza się dokładnie dwa razy.

Dodatkowe różnice

Istnieje również prędkość klasyfikacja. silniki o niskiej prędkości – do 150 obrotów / minutę, a średni prędkości – 600 obr / min. silniki o wysokiej prędkości dla dużych i bardzo dużych statków nie są tam ze względu na specyfikę ich działania, wysokie obciążenia i sverhprodolzhitelnoy na czas pracy.

Okrętowych silników wysokoprężnych dla małych naczyń

Małe łodzie, łodzie rzeczne i statki wyposażone klasy, z reguły jeden silnik. Moc silnika wysokoprężnego może być różny, w zależności od celów, do których zostały przeznaczone. Motorówki mają silniki pick-up, a spacery, wycieczki i rejs montowane silniki niskich obrotach. Patrolujących statków usługę przybrzeżnej zwykle mają dwa silniki wysokoprężne dość ciężkie, z których jeden jest na stałe zaangażowanych, a drugi jest włączany w razie potrzeby.

Okrętowych silników wysokoprężnych dla małych naczyń przeznaczone są do instalacji stacjonarnych. Oni wydają się być zwarty i wydajny, z wysokim zużyciem zasobów. Silniki zaburtowe zazwyczaj benzyna, ponieważ są one zdolne do szybkiego uruchamiania.

Olej napędowy do silników okrętowych

Dla stabilnej pracy elektrowni na statku jest niezbędne do korzystania z wysokiej jakości paliwo (olej napędowy). Jej przydatność zależy od następujących kryteriów:

 • oktan;
 • Odporność na detonacji;
 • liczba cetanowa;
 • Kompozycja frakcyjną;
 • zupełność spalania, stopień zmętnienia, toksyczności;
 • lepkość i gęstość jako czynnik normalnego źródła do systemu;
 • właściwości w niskiej temperaturze, od których zależy działanie;
 • Poziom czystości;
 • Temperatura zapłonu, z punktu widzenia bezpieczeństwa stosowania;
 • Obecność związków siarki, metali i nienasycone węglowodory, takie jak środki pobudzające powstawanie węgla.

Klasyfikacja paliwa:

 • International – FO, HFO, MgO, MDO, IFO 380, IFO 380LS;
 • Rosyjska analogowej – A-62 SMT1, SMT2, M-5, DM IAV 380;
 • Rosyjski standardowe frakcje – o niskiej lepkości, o średniej lepkości, o wysokiej lepkości, lekkie i ciężkie.

Podstawowe normy przyjęte w Rosji, regulujące jakość oleju napędowego do silników okrętowych:

 • lato „A” – stosuje się w temperaturze powyżej zero stopni Celsjusza;
 • Winter „W” – stosuje się w temperaturze minus 20 stopni;
 • Arktyczny „A” – temperatura do minus 50 stopni Celsjusza.
 • paliwo o niskiej lepkości statek – wykonany TU 38.10;
 • Marka DM – najwyższa kategoria dla silników statkowych niskiej prędkości;
 • olej opałowy Bunker C-5 – wytwarza się według GOST 05/10/85; olej opałowy Bunker C-30, C-180, C-380 – produkowany przez TU 0252-003-2905.

Układ paliwowy morskich silnika wysokoprężnego

Karmienie paliwo do instalacji energetycznego statku za pomocą układu paliwowego w głównych i pomocniczych silników. Wraz z głównych funkcji systemu musi zapewnić, że:

 • załadunku paliwa do zbiorników u podstawy i składowania;
 • Oczyszczanie paliwa z zanieczyszczeń i wody;
 • W razie potrzeby – dysze chłodzące;
 • oddzielenie opału.

Paliwo na lądzie urządzenia do odbioru przenoszonych przez pokład rurociąg, który po obu stronach złącza. Na statkach pasażerskich wlot paliwa występuje w niektórych obszarach odizolowanych. Zaakceptowany paliwo przechowywane w zbiornikach i cysternach górny pokładzie połączone. Wszystkie pojemniki są wyposażone w pompy do pompowania, które powielają siebie, na wypadek awarii jednego z nich. Przed uwolnienie statku w podróż na pokładzie przeprowadzić separację paliwa i czyszczenia, po którym paliwo jest pompowana do zbiornika dostaw.

Stemple silniki okrętowe

Jednostki wysokoprężne energia wytwarzane są w takich ilościach, że śledzić ich zakres nie jest możliwe. Znanych producentów silników do dużych statków oceanicznych i morskich – jest:

 • Diesel skanowania (Chorwacja).
 • Mitsubishi (Japonia).
 • Hyundai (Korea Południowa).
 • Lombardini Marine (Włochy).
 • Wartsila (Finlandia).

Oddzielna kategoria obejmuje okrętowych silników wysokoprężnych „YaMZ” wyprodukowany przez Jarosław Zakładu Samochodowego. Silniki Diesla „YaMZ” medium morskich przemieszczenia najbardziej dostępnym rosyjskich przedsiębiorstw stoczniowych, a na cenę i jakość.

Naprawa elektrowni statku

Każdy silnik pracuje pod stałym obciążeniem, jest stopniowe mechanizmy naturalnej produkcji zacierania powierzchni. Prędzej czy później istnieje zapotrzebowanie na prąd lub remontu. Armatorzy starają się przeprowadzać naprawy na miejscu, na własną rękę. Jednak nie zawsze jest to możliwe, ponieważ na wymianę zużytych części często wymaga specjalistycznego sprzętu i wykwalifikowanych pracowników. W tym przypadku silnik jest zdemontowany i wysyłane do producenta.

Naprawa silnika wysokoprężnego statku trwa kilka miesięcy, w tym przypadku statki są bezczynne. Jednak właściciel może mieć silnik zapasowy, który jest instalowany zamiast wystrzału. Więc można uniknąć wymuszonego przestoju, co jest bardzo kosztowne.

gigantów statku

Wśród silników okrętowych mają swoje mistrzów. Największy okrętowy silnik wysokoprężny – model Wartsila-Sulzer-RTA96-C. Wykonane w fińskiej firmy. Model został opracowany z uwzględnieniem wielowariantowa w linii obejmuje kilka rodzajów. superdvigatel zamówienie może być w formacie 6 lub 14 cylindrów. Wybór sprawia klientowi sześć miesięcy przed rozpoczęciem pracy.

Koronki z tego olbrzyma wynosi 960 mm. Pojemność silnika – 109 tysięcy litrów. a. Pojemnik oceanu łatwo rozwija się prędkość silnika 46 kilometrów na godzinę.