463 Shares 6838 views

Rodzaje słowników – co to jest i jakie są stosowane

Według naukowców (lingwistów i psiholinvisty), na codzienne życie przeciętnego człowieka „na głowie” brakuje około tysiąca słów. Jednak słownictwo wykształconych Europejczyków jest około dziesięć do dwudziestu tysięcy. Jest to aktywne wykorzystanie, natomiast aby poznać i zrozumieć możemy około dwóch do dwóch i pół razy tyle słów. Ale jak tylko dana osoba jest zanurzona w każdej specjalności, znajomość branży, temat – tak nawet na drutach lub wycinanie – potrzebuje i specyficzne dla tego sektora środków wyrazu. A jeśli my ciągle mamy do czynienia z dokumentami – po prostu koniecznie najróżniejsze rodzaje słowników. Lingwiści i tłumacze mają zwyczaj używania takich książek referencyjnych – to ich specjalność. Najbardziej popularne wśród nich typów słowników – to przede wszystkim dwujęzyczne i wielojęzyczne – dając tłumaczenie słowo w jednym lub kilku językach. Istnieje mono i słowników, a słowniki określonej grupy. Na przykład, wyrazów obcych, etymologiczne (wyjaśniając pochodzenie tokenów), inteligentnej. Wszystkie rodzaje słowników języka rosyjskiego nawet trudne do wyliczenia. Jeśli chcesz wiedzieć, co reprezentuje konkretne słowo lub pojęcie, należy użyć sensownego (np edytowane lub Ozhegova Dahl) lub encyklopedyczny słownik.

Jednak nie wszystkie słowa mogą być zawarte w takich publikacjach, na przykład, nie mogą one zawierać wysoce specjalistycznej terminologii. W tym przypadku, tego rodzaju słowników, które zawierają specjalne (medyczne, techniczne, matematyczne) warunki. Wartość idiomów – dobrze, co najmniej „zaszufladkowania” lub „eat dog” – będziemy sprawdzać słownika frazeologii. Bardzo często takie katalogi potrzebne do tłumaczy literatury pięknej i właśnie studiowanie języka obcego. Mimo wszystko, jeśli w ich ojczystym idiomu to wynika z kontekstu, w języku angielskim lub niemieckim nie będzie w stanie przetłumaczyć dosłownie, zachowując wartość.

Istnieją także tak zwane „reverse” rodzaje słowników – jeśli słowo jest zwykle ułożone w kolejności alfabetycznej pierwszej, drugiej i kolejnych liter, na przykład wtedy, rymowanych słownika jest koniec słów i sortowanie idzie w przeciwnym kierunku.

Jeśli odnosimy się do słowników języka rosyjskiego, rodzaje, które są bardzo zróżnicowane, trzeba powiedzieć o częstotliwości i semantycznych słowników. Prowadnice pogruppirovany słowa, częstotliwości użytkowania lub grup tematycznych: z jądra (najważniejszy w przedmiocie żetonów) na obwodzie.

Istnieją również rodzaje słowników, jak ortografia – mogą być używane do sprawdzania pisowni wyrazu, wymawiając – który sprawdził dźwięk i wymowę, dialektykę (lub regionalne), które zebrane i wyjaśnione swoisty leksykon grup terytorialnych (tzw dialektów). Neologizmy, przestarzałe słowa – to znaczy ci, którzy mają albo niedawno wszedł do języka i jeszcze nie opanowali go lub nie stosowane – są reprezentowane w odpowiednich słowników (historyzmu, przestarzałe słowy, nowych słów). Wreszcie, są też takie rodzaje słowników, które są specyficzne twórczy pisarz lub poeta, z uwag wyjaśniających specyfikę jego stosowania niektórych słów. Należą do nich na przykład „Słownik języka Puszkina”, „Słownik pracach Esenina” i inni.