758 Shares 6614 views

wentylacja biurowych. Systemy wentylacyjne. Samodzielne klimatyzator

Właściwa wentylacja biurem zapewnia mikroklimat jakości dla funkcjonowania biznesu. Dowodem tego – badania prowadzone w tym czasie ognisk choroby wirusowe. W organizacjach, które mają powierzchnię biurową, z prawidłowo zainstalowanym systemem wentylacji, poziom choroby jest znacznie niższa.


dokumenty regulacyjne

Nawet na etapie planowania budowy dokumentacji projektowej dla przyszłych pomieszczeń. Jest to konieczne, aby mieć wiele sekcji, które obejmują w pozycji „wentylacji”. Do obliczenia i projekt rozwoju w tym kierunku za pomocą listy dokumentów normatywnych: GOST 30494, GOST 12.1.005, SanPiN 2.1.2.1002 i SanPiN 2.2.4.548.

Aby wybrać odpowiedni sprzęt, określona powołanie obiektów, ich powierzchni, planowanej liczby pracowników systemów ogrzewania, wentylacji naturalnej i tak dalej. specyfika tego tematu należy rozpatrywać w szczegółach.

technologia kalkulacja

Przewietrzanie przestrzeni biurowej wymaga obliczenia wydajności. Wymaga to następujące dane:

 • Parametry biurowy: wysokości i powierzchni.
 • Liczba pracowników. Plus – domniemany przepływ odwiedzających.

Obliczenia są wykonywane w dwóch wzorów. Pierwszy obliczony krotność wymiany powietrza:

L1 = N * S * H, gdzie L1 – wielokrotność wymiany powietrza, N – wielokrotność szybkości wymiany powietrza (dla pomieszczeń administracyjnych on równy 2,5), S – obszar i H – wysokość pomieszczeń.

Dalsze uważany przez proponowanej liczby personelu:

L = N * L2, gdzie N – liczba pracowników, L2 – standardowy wskaźnik na osobę (do pomieszczeń administracyjnych od 40 do 60 cm / m na godzinę).

Spośród dwóch obliczeń przyjmuje maksymalną szybkość i oparcie wybór systemów wentylacyjnych.

Dodatkowe dane dotyczące wyboru

Od typów urządzeń i systemów dużo, do podstawowych cech mogą być dodawane, i inni:

 • Obliczanie mocy grzejnika. Służy do podgrzewania powietrza nawiewanego.
 • Szybkość przepływu powietrza w przekroju poprzecznym układu przewodzącego.
 • Ciśnienie wytwarzane przez wentylator w eksploatacji.
 • hałas. Przy wysokich cenach wymagają oddzielnego pomieszczenia dla instalacji agregatu. Ponadto, wskaźnik ten powinien brać poważnie, jeśli biuro znajduje się w budynku (do konfliktu z lokatorów nie powstają podczas operacji).
 • Możliwość zakwaterowania w osobnym pokoju, trzymając okablowanie sufit.

Należy wziąć pod uwagę do wymagań biur, w zakresie przepisami. Mianowicie, aby osiągnąć klimat i wybranego sprzętu.

Normy dla biur

SanPiNs zapewnić szczególne wymagania dotyczące pomieszczeń biurowych klimatycznych, które obejmują biura. Normy są rejestrowane w następujący sposób:

 • Optymalna temperatura 20-22 ° C, Dopuszczalny zakres – od 18 do 24 ° C
 • Wilgotność względna – 45-30%. Dopuszczalny – 60%.
 • Prędkość powietrza: 0,2 m / s maks – 0.3 m / s.

Gdy takie wskaźniki efektywności pracowników biurowych będzie maksymalna. Ale odchylenia w obu kierunkach na przepisach obarczona skrócone dni dla pracowników, a także zniesienie dnia roboczego.

Dlatego instalacja wentylacji systemów jest wymagana w przypadku, gdy warunki klimatyczne. A oto plan, należy zdecydować, w każdym konkretnym przypadku. Mając do czynienia z wymaganiami technicznymi, konieczne jest, aby zastanowić się, jakie są systemy wentylacyjne.

gatunek

wentylacja biuro jest regulowana indywidualnie. Czasami zdarza się, już istniejącego systemu. Zastanów się, jakie typy klasyfikacji wentylacyjnych istnieje:

 • sposobem D: naturalne i mechaniczne;
 • na obszarze obwodowego: lokalnym, ogólnej wymiany;
 • funkcjonalność: dostawa, wydech, zasilanie i spalin.

Istnieje wiele systemów, które oparte są na klasyfikacji:

 • Kaseta i autonomiczne klimatyzacja;
 • wentylacji wymuszonej.

system

Początkowo, należy zauważyć, że sprzęt nie powinien być traktowany jako kompletny dostaw i wydechowego urządzenia. Zazwyczaj układy te są wykorzystywane do tworzenia korzystną temperaturę i wilgotność. Jednak one nie służą do świeżego powietrza. Istnieje kilka typów takich urządzeń:

 • Monoblok. Stosowane w pomieszczeniach o minimalnej wielkości. Jest on zamontowany na otworze okiennym. Jest w stanie stworzyć optymalną temperaturę. Najtańszym rozwiązaniem. W tego typu biura wymagają naturalną wentylację.
 • Split-System. Jest również stosowany w małej powierzchni biurowej. To tworzy optymalny mikroklimat. Niektóre modele są zdolne do wytwarzania filtra powietrza z filtrów wbudowanych. Parownik jest zazwyczaj montowany na ścianie w pomieszczeniu, a kondensator – out. Jeden rodzaj systemów dzielonych jest wielonarządową. Składa się z kilku parowników i jednego kondensatora. Ponadto, jest to niedrogi rodzaj sprzętu.

Office System klimatyzacji jest wybierany przez obliczenie wymaganej wydajności i funkcjonalności, które z jej chce otrzymywać. Zwykle takie urządzenia wymagają że konserwacja. To filtry zamienne i mycie systemu.

Takie urządzenia są stosowane bardziej jako dodatek do zwykłych instalacji wentylacyjnej mechanicznej. I to jest sezonowe stosowanie, czyli w lecie.

Klimatyzatory kasetonowe

Jednym z najbardziej interesujących urządzeń do wentylacji pomieszczeń biurowych. W przeciwieństwie do konwencjonalnych, analogowe, które mogą być stosowane do dużych powierzchni. Ale żeby zainstalować to trzeba underceiling okablowania komunikacyjnego kosmiczne. Zastanów się, co jest godne uwagi tego rodzaju sprzętu:

 • Wykonuje podstawowe funkcje – tworzenie optymalnej mikroklimat. Niektóre modele wyposażone są w strumieniu powietrza. Może on być wyposażony w opcje: nawodnienia, jonizacji, opróżniania.
 • Niski poziom hałasu, który jest ważny dla powierzchni biurowej.
 • Bezpieczne chłodzenia. Powietrze jest doprowadzane do przestrzeni biurowej w czterech kierunkach na suficie.
 • Estetyczny wygląd.

Takie systemy mogą być stosowane jako część wentylacji, co jest plusem.

Kanałowe klimatyzacja

Dobrą alternatywą dla układu wentylacyjnego. Ten rodzaj sprzętu jest pozycjonowany jako klimatyzacją autonomicznym.

Takie urządzenie może być wykorzystywane przez podłogę. Ponieważ jest wykorzystywana jako powietrze wentylacji wymuszonej. Do montażu element kanału a kanał trzeba underceiling przestrzeni. Jest trochę z urządzeniami: niskie, średnie, głowę wysoko. Zalety takich urządzeń:

 • Praca z napływ świeżego powietrza.
 • Ukryty liner systemu.
 • Cicha praca.
 • Zdolność do utrzymania mikroklimatu w kilku obszarach.

Istnieje jednak szereg wad: skomplikowane obliczenie, instalacja i konserwacja; niemożliwe jest niezależnie ustawić temperaturę w każdym pomieszczeniu.

Wymiary wentylacja biura do 600 metrów kwadratowych. m. będą mieć dostatecznej jakości takiego układu.

czystka wentylacja

System wspomniano wcześniej, nie ma znaczenia dla dużych centrów biznesowych. Dla takich budynków zapewniają lepszą centralną klimatyzację. Takie urządzenia wymagają montażu z dala od biura, ponieważ jest dość głośny sprzęt.

Takie systemy wentylacyjne pomóc rozwiązać niektóre problemy z zapewnieniem klimat kancelarii:

 • warunkach temperaturowych. Na zimno – działa na ogrzewanie podczas ciepła – chłodzenia.
 • Nawilżać.
 • Osuszania.
 • Dostarczyć świeże powietrze.
 • Odpływ zanieczyszczonego powietrza.

Z pomocą takich roślin dotarły do najbardziej komfortowych warunków pracy. Wraz z korzyściami, istnieją pewne specyficzne niuanse:

 • Złożoność obliczania i instalacji.
 • Znaczne koszty jednorazowe do zakupu i instalacji sprzętu.
 • Kanał wymagane underceiling miejsca.

Koszty początkowe są bardziej niż usprawiedliwiać się w procesie eksploatacji urządzeń. Są one znacznie mniej niż utrzymanie licznych indywidualnych klimatyzatorów.

Trochę więcej na temat wentylacji

Nie powinniśmy zapominać, że istnieje naturalna wentylacja pomieszczeń. A w każdym przypadku wymaga okresowej wentylacji przed rozpoczęciem pracy i po jej zakończeniu. Ponadto, większość budynków na etapie budowy jest wyposażony w wentylację wymuszoną. Ale biorąc pod uwagę fakt, że rzeczywistość często nie pasuje do dokumentacji projektowej, jest to niezbędne do korzystania z dodatkowych urządzeń do utrzymania optymalnego mikroklimatu w biurze.

Nie zapomnij o konserwacji systemów wentylacyjnych. W przeciwnym razie nie będą one napływ świeżego powietrza łykiem i pożywką dla bakterii. Sprzęt wentylacyjny wymaga wymiany i czyszczenia filtra, okresowe zaczerwienienie.

wniosek

System wentylacji Biuro – jeden z najważniejszych czynników sukcesu przedsiębiorstwa. Dlatego, zgodność ze standardami SanPiN i państwowych jest konieczne nie tylko w celu sprawdzenia, jak dbać o pracowników. Nie zapominaj, że dana osoba spędza w pracy większość swojego życia.

Tak więc okazało się, jakie są jednostki i systemy wentylacyjne.