695 Shares 5304 views

Sołowieckie Stone – miejscem politycznego protestu

Wielu Rosjan doświadczyli wstrząsy. Wśród nich, straszne i niezrozumiałe dla wielu ludzi pozostaje wszechobecna represji więźniów politycznych i religijnych w ZSRR w XX wieku.


Łubianki – żałobnym miejsce, gdzie torturowano i wydanych wyroków śmierci na niewinnych ludzi. Pociągi pełne stłumionej wysłano do łagrów i więzień na Wyspach Sołowieckich. Są ziemi dla ogromnej liczby ludzi radzieckich były ostatnim schronieniem. I to Sołowieckie kamień uważany jest za pomnik, nie dając zapomnieć miliony istnień.

W pamięci torturowany i stracony

Przez długi czas nie było w zwyczaju dyskutować i wymienić te haniebne dla Rosji. Ale ból i niepewność doprowadziło do wielu refleksji i pamiętać o tych strasznych lat. Głównymi współpracownicy utrwalić trudnych zdarzeń, które występują na Wyspach Sołowieckich w obozach (elephant) i więzieniach (STON) specjalny, byli członkowie „Memoriał” NGO. To społeczeństwo stworzyło działacza praw akademickich i ludzkich Saharov Andrey Dmitriewicz.

działacze społeczni oraz krewni represjonowanych zaapelował do władz stolicy z prośbą przeznaczyć grunty w Moskwie do montażu pomnika, pamięci ofiar represji politycznych. To miejsce stało się niezapomnianym Plac Łubianki, gdzie znajdował się kamień Sołowieckie.

Historia pomnika

Mieszać publiczność i mówić do utrwalenia pamięci ludzi , którzy byli ofiarami represji politycznych, można było w latach pierestrojki. A stało się to w 1990 roku. Po uzgodnieniu z rządem w Moskwie i alokacji środków kładli podwaliny pod pomnikiem, którego następnie stał się Sołowieckie kamień.

blok granitu został wybrany Mihailom Butorinym – historyk i dziennikarz, Gennady Lyashenko – główny architekt Archangielsk, przed wysłaniem było w miejscowości Monastyr, w Tamarin nabrzeża.

Statek towarowy „Sosnowiec” głaz został przeniesiony do Archangielska, gdzie szyna, został zabrany do Moskwy. W tworzeniu pomnik do projektanta również zabrał część B. E. Corsi i artysty-architekta S. Smirnowa.

Ustaw Sołowieckie kamień na Łubiance Square w 1990 roku, w dniu 30 października. Wybrana lokalizacja jest bardzo istotna dla wielu Rosjan. Po tym wszystkim, to mieści się „ogromne” budynek, najpierw NKWD a potem KGB. Tutaj ręce bezwzględnych funkcjonariuszy do podpisania dokumentów do masowych aresztowań i wyroków ludzi na śmierć lub link oskarżony o zdradę i podważanie reżimu komunistycznego.

Od 2008 roku Sołowieckie jest kamień milowy w Moskwie. Znajduje się w parku, w pobliżu Muzeum Politechnicznym w Moskwie. Wcześniej przed nim stanął pomnik „żelaznej” Feliksu Dzerzhinskomu. Ale została rozebrana w dniach putchevskih wydarzeń w sierpniu 1991 roku.

dzień sportu

Otwarto pomnik z klastra wielu tysięcy Moskali. Wśród nich byli więźniowie polityczni obozach Sołowieckich: Oleg Volkov, Siergiej Kowaliow i Anatolij Zhigulin.

Już w 1974 roku (30 października) został oznaczony przez pierwszego dnia polityczny więzień wielu świec zapłonowych w pamięci tysięcy niewinnych ofiar, wspólny strajk głodowy został ogłoszony. Inicjatorami stali Kronides Lyubarskiy i wielu więźniów obozów Perm i Mordowii.

Od 30 października 1990 jest uważany za oficjalny Dzień więźniów politycznych w ZSRR. Później został przemianowany i stał się obchodzony jako Dzień Pamięci ofiar represji politycznych.

więźniów Gułagu

Prezent od byłych więźniów politycznych mających na celu upamiętnienie ofiar represji i otrzymał północną stolicę – Sankt Petersburg. Kamień Sołowiecki 04 września 2002, działacze ustanowił „Memoriał” społeczeństwa w parku w pobliżu Trinity Square. Otwarcie pomnika została poświęcona trzechsetlecia Petersburga. Autorami pomnika są artyści Uhnalev E. I. Yu. A. Rybakow.