726 Shares 7007 views

Najbliższa Słońcu planeta: opis i charakterystyka

Praktycznie nie jest tajemnicą, że słońce kręci się wokół wielu ciał niebieskich, które, oprócz planet i ich satelitów zawierać komety, asteroidy i inne cząstki. Współcześni naukowcy mogli nie tylko oglądać je za pomocą teleskopów i innych urządzeń, ale nawet do przeprowadzenia badań próbek uzyskanych przez zastosowanie sond. Wszystko to teraz można śmiało odpowiedzieć na wiele pytań o najbliżej Słońca, planet, księżyców i innych ciał niebieskich.

Ogólny opis planet układu słonecznego

W sumie, w ramach naszego układu słonecznego ma dziewięć planet. Każdy z nich ma swoje własne cechy astronomiczne i strukturalne. Podobnie, Ziemia, wszystkie one nie tylko obracać się wokół własnej osi, ale także wokół wspólnego ciała niebieskiego. Najbliższa Słońcu planeta – jest Merkury, Wenus, Ziemia i Mars. Są one również nazywane „Naziemne” planety. Wspólne dla nich właściwości są stosunkowo małe, występowania elementów stałych w strukturze, brak pierścieni, a także niewielkiej liczby satelitów. Po nich przychodzą planety Jowisz, które zawierają sam Jupitera i Saturna, Urana i Neptuna. Charakteryzują się one dość gęstej atmosferze, a także lekkich elementów otaczających rdzeń. Wokół każdego z nich istnieją pierścień składający się z substancji rozdrobnionych i obrócić wiele satelitów. Co do Plutona, to zawsze w ciemności, a niektórzy naukowcy nie uważają, że jest to planeta.

rtęć

Prawie każdy uczeń wie, o co w najbliższym Słońcu planeta. Ten Merkury. Wielkości wszystkich przedstawicieli systemu jest na ósmym miejscu. Interesujący jest fakt, że księżyce Saturna i Jupiter (Ganimedesie Titan, odpowiednio), są większe. Średnica Merkurego wynosi 4880 km, a jej orbita znajduje się w odległości, która jest równa prawie 58 milionów kilometrów od Słońca. W historii tej planety leciałem tylko jeden statek ( „Mariner-10” w latach 1974-1975), więc teraz nie ma informacji, tylko około 45 procent jego powierzchni. Według naukowców, wahania temperatury są w zakresie od 90 do 700 K.

Najbliższa Słońcu planeta jest nieco podobny do Księżyca. Fakt, że brakuje w nim płyta tektoniczna, ale na powierzchni znajduje się duża ilość kraterów i ogromnymi przepaściami. Przez taki parametr, takich jak gęstość, Merkury w układzie jest na drugim miejscu po Ziemi. Pole magnetyczne w świecie słaby. Jego pojemność w porównaniu do Ziemi jest sto razy mniejszy. Merkury nie ma satelity i można zauważyć nawet gołym okiem.

Wenus

Druga planeta, sądząc po jego odległość od Słońca to Wenus. W przypadku, gdy podstawa kryterium, takie jak moduł, jest na szóstym miejscu. Jego średnica wynosi ponad 12 tysięcy kilometrów, a orbita jest 108 milionów kilometrów od Słońca. Pierwszy statek kosmiczny, który przeleciał przez Wenus, rozpoczęła się w 1962 roku „Mariner-2”.

W porównaniu z Ziemią, Wenus obraca się bardzo powoli. Ze względu na czas jej okresy orbitalne i obrotu, zawsze się do nas tylko jedna strona planety. Jest często nazywany Wenus „siostra Ziemi planeta” ze względu na ich wielkie podobieństwo. A prawda jest taka, jej średnica wynosi pomiędzy 95% naszej planety i masy – 80%. Są dość podobne gęstości i składu chemicznego. Jednocześnie należy zauważyć, że istnieją radykalne różnice w wielu innych ustawień. Nie ma powodów, by sądzić, że gdy Wenus miał duże ilości wody, które ostatecznie gotowane z dala, więc teraz to jest zupełnie sucha. Planeta nie ma pola magnetycznego (z powodu powolnej rotacji) i satelity. Można zauważyć gołym okiem, bo to jest na naszym niebie jest najjaśniejszą „gwiazdą”.

ziemia

Trzeci z rzędu od Słońca jest Ziemia. Jego średnica wynosi 12 756,3 km, a orbita jest w odległości 149,6 miliona kilometrów od ciała niebieskiego. Podobnie jak inne blisko Słońca, planet, to ma długą historię, która sięga około 5,5 miliardów lat. W systemie Ziemi jest najbardziej gęsta ciało niebieskie. Woda pokrywa 71% jego powierzchni. Ciekawostką jest to, że tylko tutaj istnieje w postaci ciekłej na powierzchni. Naukowcy sugerują, że jest to w dużej mierze ze względu na stabilność temperatury planety. Jedynym naturalnym satelitą Ziemi jest Księżyc. Poza tym, orbita została wyprowadzona wiele sztucznych ciał.

Mars

Na czwartym miejscu w stopniu separacji od Słońca i największa siódmej pozycji jest Mars. Jej orbita jest w odległości prawie 228 mln km od ciała niebieskiego, a średnica wynosi 6794 km. Pierwszy statek, który przyleciał do niego, była „Mariner 4” w 1965 roku. Podobnie jak reszta planety znajdującej się najbliżej Słońca, Mars posiada dość oryginalny i interesujący teren. Tutaj istnieje wiele kraterów, grzebienie, wzgórz i samolotów. Średnia temperatura na Mars około minus 55 stopni. Zobacz możliwe jest nawet gołym okiem. Dla satelitów, to ta planeta to dwa z nich: Deimos i Phobos, które obracają się blisko powierzchni.