691 Shares 9168 views

W którym roku doszło do ataku doszło w Budennovsk?

Terroryzm – jest największym złem, która już kosztowała życie tysięcy ludzi. Nasz kraj to zjawisko w jego najbardziej przerażających i masowych manifestacji spotykanych w latach 90 ubiegłego wieku. Do tej pory miliony Rosjan wciąż świeże w pamięci wydarzenia w Czeczenii i wokół niego, takich jak atak terrorystyczny w szpitalu Budennovsk.


prehistoria

Pod koniec 1994 roku, armia rosyjska rozpoczęła działalność na rozbrojenie ugrupowań zbrojnych działających w Czeczenii. W odpowiedzi na te działania stworzyły grupę buntownikom prowadzony przez Basajewa i kupowanych materiałów wybuchowych i broni palnej.

Celem było przeprowadzić serię ataków na organizacje i mieszkańców. Aby wybrać konkretne ataki rosyjskich miast. Grupa została podzielona na małe grupy, z których każdy dostaje swoją pracę.

Przygoda, używając jako instrument presji na władze federalne do przechwytywania dużej liczby zakładników byłoby zatem osiągnięcie niezależności Czeczenii i jej całkowitego oddzielenia od Rosji. Budionnowsk został wybrany jako jeden z głównych celów ataku. Atak terrorystyczny (zdjęcie zrobione ze sceny, zob. Poniżej) został starannie przygotowany, a wszystkie działania bojowników są dobrze przemyślane.

Atak na posterunek policji

14 czerwca 1995, na długo przed świtem, ponad 160 bojowników w trzech pojazdach KamAZ uderzył w bok Budennovsk. Towarzyszyła im Łada 2106 samochodzie, odmalowane i odnowione w ramach oficjalnego samochodu policji. Grupa bandytów dowodzonych przez samego Basajewa.

Gdy kolumna mijał Budennovsk, Kamaz ostatni zatrzymał się na skrzyżowaniu Stawropol i International, niedaleko posterunku policji. Mając strzał dwóch policjantów ruchu drogowego, gangsterzy przeniesiony do działu Budennovsk dzielnica policji. Istnieje również przybył i reszta terrorystów samochodów. Oni otworzyli ogień w budynku z bronią automatyczną i granatniki, a następnie wszedł go i zaczął strzelać w korytarzach i na drzwiach biura. W wyniku kilku policjantów, prawnik i mieszkaniec zginęło. Dwóch policjantów zostało rannych. Walka trwała około kwadransa, a następnie zawodnicy wrócili do swoich samochodów, wzięto zakładników przez kilku pracowników działu paszportowych i wizowych, stołówki i zwiedzających do wydziału powiatowego liczby cywilów.

Atak na budynek administracyjny

W czasie, gdy Moskwa otrzymała pierwsze informacje na temat wydarzeń, które później stało się znane jako „ataku terrorystycznego w Budionnowsk” grupa Basayev'a już zdobył miasto. Rozłożone na ulicach, bojownicy zostały przeniesione do obszaru u zbiegu ulic Puszkina i październiku gdzie Ratusz był. Większość bandytów włamał się do niego i wziął zakładnika tam byli urzędnicy i goście. Reszta terrorystów zaatakowało remizę dziecięca dom sztuki i budynek kolekcja „ICB” Sbierbank, farmacja i inne organizacje, które są zlokalizowane blisko administracji miasta. Poruszanie się po ulicach Budionnowsk w samochodzie Łada 2106, przebrany za radiowozem, napastnicy prowadzili intensywny ogień w budynkach administracyjnych, transportu, gospodarstw domowych i osób postronnych.

Tak więc, w ciągu 13 godzin i 30 minut w rejonie skrzyżowania z Leninem a czerwony seriami karabinów i RPK terrorystów zginęło dwóch policjantów i ranił innego oficera ATS.

Przechwytywanie szpital

Przez 15 godziny bandyci, którzy przeprowadzili atak w Budionnowsk, udało się uchwycić już 600 zakładników. Zostały one umieszczone wokół zbiorników paliw samochodowych, grożąc go wysadzić w przypadku jakiejkolwiek próby uwolnienia jeńców.

Po zbudowaniu zakładników w kolumnie bojowników przesuwany w kierunku szpitala miejskiego. W tym czasie nie było 1100 osoby – pacjenci i lekarze i pracownicy z personelu.

Po drodze, w kolumnie po bojowników zginęło, którzy próbowali się oprzeć. W sumie 100 osób zginęło.

Przechwytywanie szpital, terroryści wydobywa piwnice pod pomieszczeń, które pomieści zakładników, a także stację tlenu.

W celu zapobieżenia wszelkim próbom nieposłuszeństwa, bojownicy zajęte sześciu ludzi spośród tych, które odbyło moc i wystawił demonstracji rozstrzelanie na dziedzińcu placówek medycznych.

Atak terrorystyczny w Budionnowsk: sytuacja wieczorem 15 czerwca 1995

W wyniku działań gangu Basayev'a w mieście został uszkodzony wody i gazu, przestał działać telefon, ulice były puste, zawiesza swoją pracę i przemysłu spożywczego, szkoły, biura administracyjne i przedszkoli.

Najciężej dotkniętych mieć młodocianych i dorosłych pacjentów szpitala. Byli w stanie zapewnić niezbędną opiekę medyczną. W rezultacie odnotowano nawet kilka przypadków śmierci i narodzin u kobiet w ciąży, które są w tym czasie w szpitalu, martwych dzieci.

Wymagania stawiane przez Szamila Basajewa

Jak już wspomniano, akt terroryzmu w Budionnowsk musiała wywrzeć nacisk na władze federalne Federacji Rosyjskiej. Główne wymagania stawiane przez Basajewa, było zaprzestanie działań wojennych w Czeczenii i rozpocząć rozmowy z Dudajewa. Przeciwnie, uważał, że robi dobrą robotę dla ludzi, ale nic nie mogło im wybrane metody i nie może być uzasadnione.

Ponieważ członkowie prasy nie przybyć w wyznaczonym czasie, terroryści, jak obiecał wcześniej, strzał jednego z zakładników, a kilka godzin później pięć więcej.

Przez 20 godziny w 15 czerwca do szpitala jeszcze przyniósł dziennikarzy. Po konferencji prasowej, Szamila Basajewa wydany je wszystkie.

Wydarzenia 16 czerwca

Około 16 godzin czasu moskiewskiego radia został przeniesiony z oświadczeniem premiera Wiktor Czernomyrdin, w ramach którego gwarantowanej natychmiastowe zawieszenie broni w Republice Czeczenii. Tego samego dnia poleciał do Groznego delegacja rozpoczęła rozmowy w sprawie ustanowienia pokoju, jak wymagane przez Basajewa.

17-ty Sturm czerwca

Choć od wydarzeń opisanych miało miejsce ponad 20 lat, nadal nie ustępują sporów o stopniu winy nie tylko tych, którzy popełnili akt terroryzmu w Budionnowsk, ale władze rosyjskie i przedstawicieli organów ścigania, który prowadził operację, aby uwolnić zakładników. W szczególności, uważa się, że wiele ofiar można było uniknąć, gdyby nie nieudanej próbie szturmu na budynek szpitala specjalnych jednostek Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wcześnie rano w dniu 17 czerwca.

W wyniku ataku zginęło TaskForce dowódca „Alpha” mjr W. Sołowjowa. Jedyną rzeczą, która została osiągnięta – uwalnianie zakładników, który odbyły się w stosunkowo słabo chronionym terrorystów traumy i działu neurologicznej.

Pamiętaj, aby wyczyścić powstańców ze szpitala nie przywódcy raid wysłany negocjatorów Basajewa, wśród których Anatolij Kashpirovskiy wprowadzone.

Negocjacje 18 czerwca

Atak terrorystyczny w Budionnowsk (1995) weszła w ostatni etap po porannych z Basajewa osobiście skontaktował się Wiktor Czernomyrdin. On ustępstwa na wszystkich punktów, więc do południa terroryści wydała pierwszą grupę zakładników.

O godzinie 19:00 Basajew zażądał, aby dostosować się do budynku szpitala sześć autobusów, którą wraz z jego ludzi pod osłoną zakładników miał wrócić do Czeczenii.

19-20 czerwca

Na 5:15 rano Basayev wymóg został spełniony. Oprócz trzech autobusów „Ikarus”, do budynku, w którym terroryści i zakładnicy, prowadził lodówkę z jedzeniem. Cztery godziny później negocjatorzy Basajewa przedstawił listę dziennikarzy, którzy zostali zaproszeni na konferencję prasową. Grupa, składająca się z przedstawicieli prasy, reporterów wszedł CBB i BBC, „Świat TV NEWS” ORT NTV, „Rossijskaja Gazieta” i magazyn „Der Spiegel”.

O 11:30 Basajew oferowane tych dziennikarzy, aby towarzyszyć im podczas ich powrotu do Czeczenii na zasadzie dobrowolności. Zgodzili się na dwudziestu ludzi. Dołączyli do nich trzech deputowanych Federacji Rosyjskiej i kilku przedstawicieli administracji lokalnej i regionalnej. Ponadto, terroryści z siedzibą w autobusie 123 męskich zakładników. 17:00 konwój prowadzony przez Basajewa do opuszczenia terytorium Budennovsk.

June 20, dotarł na terytorium Czeczenii. Terroryści dotrzymali słowa i uwolnienia wszystkich zakładników. Potem zniknął, podzielone na kilka grup.

Później okazało się, że autobusy dostarczone przez terrorystów, wydobywano kopalnie radiowym. Miało to doprowadzić je do działania, jeśli bojownicy wydany zakładników w drodze do Czeczenii.

Atak terrorystyczny w Budionnowsk: Implikacje

Tragedia, która miała miejsce 14-19 czerwca 1995 w szoku Rosji. 22 czerwca został ogłoszony dniem żałoby po ofiarach, których liczba w tym czasie były jeszcze do wyjaśnienia.

Atak terrorystyczny był przyczyną dymisji wicepremiera, ministra Narodowości N. Jegorow, szef FSB Stiepaszyn, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych V. Erin i gubernatora Stawropol Territory Kuznetsova.

Według różnych źródeł, atak terrorystyczny w Budionnowsk (krótka chronologia przedstawiony powyżej) zginęło między 129 i 147 cywilów, trzech komandosów osiemnastu policjantów, pięciu pracowników szpitala. 415 osób zostało rannych. Cierpiał (zostały spalone i zniszczone), 198 pojazdów, terroryści podpalili Domu kreatywności dzieci, dużo szkód wyrządzonych budynków szpitala miejskiego, policji, administracji miasta. Stwierdzono również uszkodzony 107 osiedli osobników. Całkowita szkoda w kategoriach pieniężnych przekroczyła 95 mld non-denominowane rubli.

Po tych wydarzeniach rosyjska Duma Państwowa przyjęła ustawę o zwalczaniu terroryzmu. Zgodnie z dokumentem, niezależnie od okoliczności, władz lokalnych i federalnych, a także wszelkich innych podmiotów publicznych w celu spełnienia wymogów zakazanych bandytów. Jednocześnie pozostaje kontrowersyjne stwierdzenie, że jeśli ustawa została przyjęta wcześniej, można było uniknąć tak straszną zbrodnię jako aktu terrorystycznego w Budennovsk. Kiedy nie było branie zakładników na Dubrowce, organizatorzy zdali sobie sprawę, że aby uciec żywy nie uda. Niemniej jednak, to nie je zatrzymać.

Teraz, gdy wiesz co roku nastąpił atak w Budennovsk i kto go popełnił. Można tylko mieć nadzieję, że to się nigdy nie powtórzy, a zmiany w życiu politycznym, publicznym i społecznym ludzkości odbędzie się na podstawie jego ewolucji, a nie z powodu szantażu politycznego i masowego mordu jakichkolwiek niewinnych cywilów.