112 Shares 3032 views

Katedra Przemienienia (Togliatti) – znak nowych czasów

Wśród zabytkowych budynków świątynnych, które zostały zbudowane w ciągu ostatnich dziesięcioleci, jeden z najzdolniejszych i najbardziej imponujący jest Katedra Przemienienia (Togliatti). Harmonogram nabożeństw odbywają się tam, niezbity dowód, że wstąpił w całości w życiu religijnym regionie. Jest całkiem jasne, jak wielka wartość tej nowej ortodoksji domu dla duchowego odrodzenia kraju, tak długo w stanie niewiary i ateistycznej obskurantyzmu.


Miasto, pozbawione świątyni Bożej

Decyzja o budowie powstał w trudnych czasach Rosji w sierpniu 1991 roku, kiedy kraj jest w praktyce wykazać swoją determinację, aby historyczny krok od totalitaryzmu do demokracji. W związku z tym, Katedra Przemienienia (Togliatti) stała się swego rodzaju symbolem powrotu do duchowych źródeł, z którego można czerpać siłę Rosję w całej jej historii.

Konieczność jego budowy określana była głównie przez całkowitym braku funkcjonujących kościołów w mieście, podczas gdy wierzący było wiele, a wraz z nadejściem pierestrojki, większość z nich jest gotów regularnie uczestniczyć w kulcie publicznym. Od kilku lat, w przypadku braku świątyni, usługi te zostały przeprowadzone w bloku mieszkalnym, gdzie mieszkał jeden z najbardziej aktywnych członków społeczności. Tak więc przyszłość Katedra Przemienienia (Togliatti) był niezbędny do miasta.

Pierwsze kroki w kierunku utworzenia centrum duchowym

Już w 1991 roku na posiedzeniu Rady Miasta, zdecydowano, aby nie ograniczać się do montażu pojedynczego budynku kościoła, i rozpoczęcia budowy całego kompleksu budynków. Zaplanowano utworzenie dwóch świątyń, z których jedna miała być głównym, które mogą pomieścić co najmniej trzy tysiące osób, a drugi – mniejszy, głównie do sakramentu chrztu. Ponadto, opracowany i zatwierdzony plan obejmował mieszkania dla duchownych i dzwonnicy.

Początkowo teren pod budowę kompleksu świątynnego został wybrany na malowniczym brzegu Wołgi. To było idealne z estetycznego punktu widzenia, ale jest to bardzo niewygodne dla przyszłych parafian z powodu ich oddalenia od głównych obszarów mieszkalnych w mieście. W związku z tym, aby z niej zrezygnować i zaplanowali inną lokalizację pośród miejskich wysokich bloków.

Nowe świątynie wzniesione w mieście Wołgi

Zakończona w przyszłym roku wszystkie związane z tym formalności takich przedsiębiorstw, rozpoczął pracę nad budową kościoła chrzcielnej. Ze względu na jego przyszłego przeznaczenia pierwotnie miała uświęcić swój tron na cześć Ioanna Krestitelya, czy to święty sakrament w wodach rzeki Jordan.

Katedra Przemienienia (Togliatti) zaczęły być wzniesiony w 1996 roku, jeszcze przed zakończeniem chrzcielnej świątyni. Jak wspomniano powyżej, została pomyślana jako podstawowych obiektów, które mogą pomieścić podczas służby znaczna liczba osób. Jest to zdefiniował bardzo imponujące rozmiary. Po ukończeniu w 2002 roku, zostaÅ głównej kopuły wstąpił do sześćdziesięciu dwóch metrów, a całkowita zabudowana była prawie trzech tysięcy metrów kwadratowych.

Plant – sponsorować budowę

Oczywiście, pracy tej wielkości było poza możliwościami budżetu miasta, ani nawet wspólnocie parafialnej. Jednak stwierdzono, że niezbędne fundusze. Głównym sponsorem budowy, lub jak mówią w dawnych czasach, dawca świątyni, znajduje się w miejscowości zasłynął fabryki samochodów. Z jego pomocą, byliśmy w stanie rozwiązać większość problemów finansowych.

Unikalna budowa świątyni

Katedra Przemienienia (Togliatti), którego adres to: ul. Rewolucyjna, 19, stał się drugim struktur wcześniej zaplanowanych kompleks. Oprócz niego, budynek został zbudowany, przeznaczone dla duchowieństwa. W nim mieści się również biblioteka, studio i chóralnej w szkółce niedzielnej. W chwili obecnej pozostaje do realizacji tylko ostatnią część projektu – aby zbudować wieżę. Cała dokumentacja techniczna i prawna jest gotowe, a wkrótce ma rozpocząć pracę.

Katedra Przemienienia (Togliatti) jest unikalnym dziełem nowoczesnej architektury świątyni. Poświęcona jednemu z najważniejszych wydarzeń z Ewangelii – Przemienienia Jezusa Chrystusa, jest jego moc i wielkość symbolizuje niezłomność wiary chrześcijańskiej i duchowej siły narodu, który go stworzył.

Świątynia wykonana jest w starym rosyjskim stylu, który opiera się na pięciu kopułach. Głównym kopuła i cztery rogi są wykonane ze stali nierdzewnej, imitujące złoto. Ta sama technologia stosowana w produkcji krzyży. Uderzający wygląd i bogata dekoracja fasad. Odpowiada ona do niego i dekoracji wnętrz. Podłoga wewnątrz katedry jest wyłożone mozaiką, produkcja który przeszedł dwanaście odmian marmuru. Przedmiotem szczególnego zainteresowania jest ikonostas, osiągając wysokość piętnastu metrów.

Głównym ośrodkiem duchowym miasta

Dziś miasto ma dwanaście kościołów, wśród których wiodącą jest miejsce zajmowane przez katedry Przemienienia (Togliatti). Harmonogram usługa w nim jest bardzo ciasno, jak w pełnych pomieścić wszystkie usługi określone przez Kartę Kościoła. Począwszy od 7:50 rano, a w niektórych przypadkach, na 7:15, obejmują one cały cykl dzienny, kończąc na 17:00 wieczornego nabożeństwa. Jedynymi wyjątkami są święta i niedziele, kiedy usługi wieczorne rozpoczynają godzinę wcześniej.

Ale oprócz działalności czysto religijne, należy zauważyć, i ogólne działania wychowawcze i edukacyjne na środku katedry Przemienienia (Togliatti). Harmonogram zajęć odbywających się w swojej klasie, który jest niezaprzeczalnym dowodem. W uzupełnieniu do szkółki niedzielnej, obliczone głównie na dzieciach w wieku szkolnym są regularnie prowadzone lekcje katechezy dla tych, którzy chcą poddać się obrzęd chrztu i stać się pełnoprawnym członkiem wspólnoty kościelnej.