883 Shares 1480 views

Pierwszy komputer osobisty masa. Historia komputerów osobistych

Komputer stał się integralną częścią życia wielu ludzi. Ale gdy PC było egzotyczne czy urządzenie jest niedostępny ze względu na koszt i prywatności technologii wysokich. Jednak w miarę upływu czasu, okazało inicjatorów transformacji komputera osobistego na masową urządzenia. Dzięki któremu komputer stał się dostępny dla szerokiego grona fanów technologii cyfrowej, jak i zwykłych obywateli, ci, którzy pozornie mogłyby dobrze zrobić bez niego? Które komputery jest uważany za pierwszy w szeregu takich decyzji?


Kryteria pierwszym miejscu

Aktywne dyskusje o tym, kto był pierwszy masowo produkowany komputer osobisty, nie przestają tego dnia. Argumenty przemawiające za markę, która uczyniła produkt, który stał się szeroko replikowane komputery są bardzo różne.

Eksperci uważają, że kluczowym kryterium, które jest w stanie wyjaśnić tę kwestię, historyczne fakty, które odzwierciedlają specyficzne wyświetlanie czasu produktu na rynek masowy. Oznacza to, że komputer stał się przyzwyczaić do innego sprzedawanego (masa w końcu staje) – i powinna, według tej metodologii, najpierw należy rozważyć. Dlatego naszym głównym celem – w celu zbadania odpowiednich danych historycznych.

Pierwszy PC

Kiedy tam byliśmy, w rzeczywistości, pierwszy PC – czy masa lub jednostka? Odnośnie tej kwestii dyskusje są niemal bardziej zacięta niż w przypadku z definicją tych komputerów, które nabyły status bezwarunkowe szeroko replikowane. Różne wersje, odzwierciedlające niektóre kto ukazał się pierwszy komputer, a nawet wtedy, on pojawił się w jakim stanie. Tak więc, istnieją dowody na to, że w 1968 roku, inżynier z Omska, Arsenij Anatolevich Gorohov, opatentowane urządzenie komputerowe, struktura jest bardzo podobna do nowoczesnego komputera. Jest obecna jednostka System Monitor z nośnikiem danych, a także podzespoły elektroniczne dla odpowiednich funkcji płyty głównej i karty graficznej RAM. Jednakże, wynalazek nie jest już w produkcji.

Pierwszy komputer firmy Apple

Pogląd, w którym pierwszy pełnoprawny komputer został jeszcze wynaleziony w Stanach Zjednoczonych – a mianowicie, dzięki wysiłkom Steve Jobs i Steve Wozniak, który zaproponował światu nowatorską koncepcję komputera pod marką Apple w 1976 roku.

Pierwsze komputery firmy Apple wymaga znacznych uzupełnień sprzętowych – obudowa, monitor, klawiatura. Ale w rzeczywistości sprzęt mogły dobrze działać. Jednak w 1977 roku rynek został uruchomiony komputer Apple II, jest zaopatrzony. Urządzenia te, jak wiele IT specjaliści i entuzjaści historii komputerów, jest całkiem zgodne ze statusem masy. Co to znaczy? Fakt, że próbka PC Jabłko w 1976 roku – jest, być może, jest to pierwszy masowy komputer osobisty. Następnie krótko status dostępne dla szerokiego grona użytkowników kupiony komputer Apple II.

Pierwszy z IBM PC

Ale w związku z punktu widzenia wyników działalności w różnych kontrargumentów. Wśród nich są te, które mają na celu zakwestionowania statusu mistrzostwo Apple w aspekcie produkcji na rynku jako takiego komputera, w pełni obsadzone. Wiadomym jest, że w 1975 roku – wcześniej były urządzenia od Apple, IBM udało się stworzyć komputerowy model 5100. Charakteryzuje się obecnością oddzielnego monitora, nośnik danych, jak również klawiaturę, a więc dość spójny, jest uważana miłośników historii komputerów, status osobiste. Jednak cena – ponad 20 tysięcy dolarów za sztukę. – Kilkadziesiąt amerykańskich płace prawdopodobnie nie przyczyniły się do tego, że był to pierwszy masowy komputer osobisty.

IBM PC oraz kryteria dla „masa”

W 1981 roku IBM uruchomił nieproporcjonalnie bardziej przystępne niż w modelu 5100, ale jednocześnie funkcjonalne, a co najważniejsze, mający dość konkurencyjne urządzenie koncepcji, która otrzymała nazwę IBM PC. Niewiarygodny sukces devaysa pozwoliło wielu ekspertów i fanów elektroniki charakteryzuje się masą jako pierwszego komputera osobistego. Jakich argumentów prowadzić zwolenników takiej oceny?

Przede wszystkim, nazywają przemyśleć kryteria jako takie „masy”. Oczywiście, urządzenie Apple jest historycznie wyprzedzając wielu konkurencyjnych rozwiązań w zakresie koncepcji atrakcyjnych ofert na rynku PC. Jednak IBM PC stał się szczególnie aktywnie rozpowszechniane za pomocą otwartości: użytkownik kupuje komputer, można go zmodyfikować w aspekcie zastąpienie różnorodnych komponentów – procesora, pamięci, dysków twardych. Dostawca monitorów i innych urządzeń może być każda marka. komputery Apple z kolei jest zamknięta platforma. Podobnie było w przypadku aspektu oprogramowania. System operacyjny z komputera osobistego IBM PC koncepcji może być dowolny. Z kolei na urządzeniu firmy Apple został umieszczony w ogólnym przypadku, opatentowany system operacyjny.

dwie koncepcje

Zatem kryterium „masy” w odniesieniu do rynku sprzętu komputerowego można rozumieć na różne sposoby. Komputery firmy Apple odpowiadać mu z racji faktu, że wraz z wydaniem pierwszych urządzeń marki komputerów stały się przystępne szerokiego grona użytkowników. Mówiąc o rynku amerykańskim – każdy obywatel z przeciętną pensją. IBM zaoferował USA i następnie globalnego rynku urządzenie, które oprócz przystępnej ceny, mogą być dowolnie modyfikowane, kopiowane w momencie poczęcia. Oprogramowanie PC, odpowiednia architektura IBM, mogą być również tworzone przez nikogo i nie wie, jak do człowieka.

Dobrze, aby odpowiedzieć na główne pytanie artykułu możemy w dwojaki sposób. Jeśli mówimy o tym, kiedy i kto opracował pierwszy masowej komputera osobistego, co do zasady, możemy również zadzwonić do firmy Apple i urządzenie o tej samej nazwie w 1976 roku pionierem na rynku. Ale wiemy, że istnieją inne kryteria, takie jak masa otwartość na każdego twórcy komponentów sprzętowych i oprogramowania. Oni z kolei odpowiada iloczynowi firmy IBM. Tak więc, odpowiadając na pytanie, kiedy i kto opracował pierwszy masowej komputera osobistego, mówimy – odgrywa ważną rolę, IBM i IBM PC 1981 swój produkt roku.

Interpretacja terminu „komputer osobisty”

Istnieją różnice w interpretacji terminu „komputer osobisty” i towarzyszących wersjach różnica, odzwierciedlając wyższość marki pod względem rynku PC. Jaki jest punkt widzenia ekspertów na ten temat?

Niektórzy eksperci podkreślają, że samo określenie „komputer osobisty” istniał na długo zanim zostały uznane zupa z Apple i IBM. Według niektórych raportów, został po raz pierwszy użyty w stosunku do urządzenia Programma 101, wydany przez włoską firmę Olivetti – znowu do kwestii kraju pochodzenia pierwszych komputerów. Wychodząc z tego faktu, prymat którymś z amerykańskich marek – Apple czy IBM dać poprawnie.

Jednak nie jest dyskusja na temat czynników, które wpłynęły na rozkład masy terminu „komputer osobisty”. Tutaj wersje różnią się faktycznie synchronicznych rozkład opinii o IBM i Apple Championship w aspekcie urządzeń wyjściowych na rynku dostępnych dla szerokiego grona użytkowników. Porównanie ich zasadność, prawdopodobnie również nie będzie działać prawidłowo.

Pierwsze popularne komputery od Apple: Specyfikacja

Ale wracając do historii PC. Ustaliliśmy, że jedna z interpretacji „masy” w perspektywie pierwszego dostawcy PC można uznać Apple. Interesujące jest to, aby studiować charakterystykę urządzeń, które korporacja US wprowadzonych na rynek w 1976 i 1977 roku. Pierwszy komputer firmy Apple został wyposażony w MOS 6502, który pracował z częstotliwością 1 MHz. Komputer został znaleziony 4K pamięci RAM, która za pomocą dodatkowych obwodów może być zwiększona do 48 KB. Prawie takie same cechy były w Apple II.

Pierwszy komputer firmy Apple: możliwość

Co można zrobić na pierwszym komputerze z Apple? Może się wydawać, że odpowiednie procesory, takie jak komputery osobiste mają bardzo skromne częstotliwość rysunku.

Jednak oznaczone wydajność była wystarczająca dla rozwoju programów, a także do gier – w rzeczywistości, pierwsze komercyjne zastosowanie odpowiedniego typu były, jak wspomniano przez niektórych historyków i specjalistów, napisanych specjalnie dla Apple II. gry komputerowe, dzięki PC firmy Apple, stały się dostępne, więc szeroka gama użytkowników.

IBM PC: Funkcje

Cechy IBM PC, wydany w 1981 roku, jak następuje. PC został wyposażony w procesor Intel 8088 pracującym z częstotliwością 4,77 MHz. Na komputerze można ustawić do 640 KB pamięci RAM. IBM BASIC zarządzane PC lub system operacyjny PC-DOS.

Można zauważyć, że jako zasób do przechowywania danych w IBM PC był używany głównie w dyskietce o średnicy 5,25 cala. Później trafił do sprzedaży komputera z kaset. Jednak IBM PC wkrótce został rozwiązany problem z przyłączeniem na dysku twardym komputera, wydając na to osobny moduł, dzięki któremu możliwe było zasilanie. Dzięki czemu użytkownicy mogą teraz łączyć się z dysków komputerowych o pojemności 10 MB.

Model IBM PC okazał się tak udany, że koncepcja proponowana przez firmę US aktywnie kopiowane – zarówno amatorów, jak i wielkiego biznesu. Istotne decyzje były nazywane „IBM PC Compatible”, który jest kompatybilny z oryginalnym platformy. Termin ten w dalszym ciągu aktualne do dziś.

Oparte na koncepcji IBM były najbardziej różne typy komputerów osobistych – „stacjonarnych”, batony, laptopów. Wielu ekspertów uważa, że architektura to również urządzeń mobilnych, w ogóle, odpowiada platformie, ponieważ zawierają one CPU, pamięć, procesory wideo i przechowywanie.

Oczywiście, obie marki – Apple i IBM, które wniosły istotny wkład w rozwój przemysłu komputerowego. Przynajmniej wszelkie konkurujące same pojęcia nie wykazały znacznie w globalnym rynku PC. Fundamentalny charakter obu platform jest określona przez ich wpływów, które można prześledzić do tej pory – niemal we wszystkich głównych segmentach sprzętu komputerowego i urządzeń cyfrowych.

pojęcia ciągłości

Obie koncepcje – otwarte i zamknięte, proponowane przez IBM i Apple, pozostają więc nadal istotne. W tym przypadku wysoka masa według ekspertów, charakteryzuje się tylko na samej platformie IBM – ze względu na otwarcie wymienionej powyżej.

jest określenie „kompatybilny z IBM PC-komputer” na współczesnym rynku komputerowym. To nie znaczy, że jest ona koniecznie wydany przez IBM. Jednakże, jest to zgodne z koncepcją, że oferowane w 1981 roku. Oczywiście, na rynku pojawiło się wiele różnych typów komputerów osobistych, ale pod względem przynależności do platformy mogą jakoś być zaklasyfikowane jako istotnych pojęć z IBM PC.

platforma Apple zachowuje stan zamknięty. Podobnie sytuacja w innych segmentach rynku, gdzie marka ta jest obecna – w szczególności w zakresie gadżetów mobilnych. Smartfony i tablety od Apple – iPhone, iPad charakteryzujące zamkniętej platformie.

Można zauważyć, że ich głównym konkurentem jest uważany za otwarty koncepcja opiera się na wykorzystaniu systemu operacyjnego Android od Google. Tak więc, konfrontacja między otwartych i zamkniętych platform jest rzeczywiście przeniesione na rynku PC również w segmencie elektroniki mobilnych.