406 Shares 3510 views

Zapalenie okrężnicy jelita grubego: opis, przyczyny, objawy i leczenie

Istnieje wiele chorób jelita. Częstą patologią jest zapalenie jelita grubego. Jest to proces zapalny w początkowym stadium rozwoju na błonie śluzowej jelita grubego. Jednocześnie wpływają na jego rosnące i malejące oddziały. Lekarze nie uważają tej choroby za poważnie. Ale jeśli nie jest leczony w czasie, przechodzi w postać włóknistą lub staje się przewlekła, stopniowo wlewając się w wrzodziejący.

Przyczyny

Zapalenie okrężnicy jelita grubego może wystąpić z następujących powodów:

 • Po spożyciu, wraz z niską jakością wody lub żywności, zakażenia, takie jak gronkowce, paciorkowce, salmonella itd .;
 • Ze względu na choroby wywołane pasożytniczymi robakami;
 • W wyniku przyjęcia antybiotyków i innych leków, które drażnią błonę śluzową jelit;
 • Z powodu zewnętrznych i wewnętrznych toksyn;
 • Z częstym stresem;
 • W wyniku osłabienia odporności;
 • Z powodu niestrawności;
 • Z niedożywieniem.

Zapalenie okrężnicy okrężnicy jest dość często objawem choroby podstawowej. Rozwija się z powodu chorób jelit, dysbiozy, problemów z stolcem: biegunki, zaparć. Jego ogniska pojawiają się głównie latem, kiedy człowiek zaczyna uwzględniać w swojej diety dużą liczbę jagód i warzyw, bogatych w błonnik i cukier. Takie pokarmy przyczyniają się do rozwoju procesów fermentacji i odstraszania, prowadząc najpierw do niestrawności, a następnie – do zapalenia jelita grubego.

Objawy

Przepływający proces zapalny często prowadzi do tego, że ściany jelit zaczynają się zmieniać na czerwono i pęcznieją. Jej światło jest nieco wąskie. Z tego powodu często występują różne wielkości pęknięć. Zapalenie może obejmować zarówno poszczególne obszary okrężnicy, jak i całą jego powierzchnię. Jeśli jest wyraźnie zlokalizowany, diagnoza jest "ogniskowym zapaleniem jelita grubego". Choroba trwa tylko trzy dni. Leczenie w tym przypadku należy rozpocząć niezwłocznie, tak aby choroba nie przyjmowała przewlekłej postaci.

Tak więc, jeśli wystąpiło zapalenie jelita grubego, jego objawy mogą wyglądać następująco:

 • W dolnej części brzucha znajduje się ból, który ma skurcze.
 • Wystąpi utrata apetytu, złego samopoczucia, osłabienia, zwiększonego zmęczenia.
 • Zaburzenia układu trawiennego, częste biegunki i zaparcia.
 • Poczuje się gorzka w ustach, nieprzyjemny zapach z ust, łapiąc.
 • Pacjent skarży się na wzdęcia i wzrosło tworzenie się gazu.
 • Jest bezsenność, drażliwość.

Początek przewlekłego zapalenia jelita grubego

Jeśli choroba nie została wyleczona z czasem, często przechodzi w chroniczną formę. Może to być zupełnie bezobjawowe, dopóki nie pojawią się małe ilości śluzu w stolcu. Przewlekłe zapalenie jelita grubego jest podzielone na kilka gatunków, z których każda ma swoje własne cechy charakterystyczne:

 • Dystans (malejący) – powoduje zwiększenie tonu sekcji sigmoidalnej i malejącej;
 • Spastyka – sprzyja spazmom i zwiększonym tonacjom jelit;
 • Hipotoniczne – prowadzi do nadciśnienia tętniczego całego okrężnicy, obserwuje się wąskie nierówności i spastyczne obszary.

Trzeci typ występuje najczęściej u osób, które ostatnio cierpiały na infekcje jelitowe lub dysbakterie. Grupa ryzyka może obejmować tych, którzy nadużywają mąki i słodkich produktów, a także brakuje witamin i minerałów.

Diagnoza choroby

Przede wszystkim lekarz przeprowadza zewnętrzne badanie i palpację żołądka pacjenta. Ponadto u pacjenta stwierdzono zapalenie jelita grubego, jeśli lekarz używa takich badań:

 • Biochemiczna i ogólna analiza krwi;
 • Mikroskopia i coprogram stolca ;
 • Badanie moczu;
 • Badania instrumentalne: kolonoskopia lub sigmoidoskopia;
 • Fluoroskopia.

Dzięki metodom instrumentalnym można zbadać wewnętrzną powierzchnię jelita, a w razie konieczności wziąć kawałek tkanki do badania. W zapaleniu jelita grubego, przekrwienie błony śluzowej i obrzęk, zwężenie śluzu jelita. Mogą wystąpić krwotoki. Analiza kału pomaga wykryć śluz, leukocyty, cząstki niestrawionej celulozy.

Cechy leczenia

Jeśli stwierdzi się zapalenie okrężnicy jelita grubego, należy natychmiast rozpocząć leczenie , ponieważ choroba na tym etapie trwa zaledwie kilka dni. Terapię wykonuje się natychmiast po wykonaniu diagnozy. Zwykle pacjent musi spłukać żołądek i oczyścić jelito.

W tym przypadku stosuje się słaby roztwór nadmanganianu potasu i wodorowęglan sodu. Pacjent pije kilka szklanek tej cieczy, a następnie sztucznie powoduje wymioty. W niektórych przypadkach procedura ta jest wykonywana przy użyciu sondy. W celu oczyszczenia jelit pacjent otrzymuje lewatywy.

Terapia leków

Leczenie zapalenia okrężnicy z narkotykami jest skuteczne. Jest prowadzona pod nadzorem lekarza. Musi wziąć pod uwagę przyczynę choroby i jej specyfiki. Zakaźne zapalenie jelita grubego jest leczone antybiotykami. Jeśli choroba jest spowodowana zatruciem, użyj środków adsorbujących takich jak Smecta, Enterosgel i innych. Jeśli towarzyszą mu zapalenie jelita grubego, biegunkę przepisuje lek przeciwgorączkowy. Na przykład Imodium. Aby uniknąć odwodnienia, należy zastosować roztwory soli, takie jak "Regidron".

W zabiegach helminthic stosuje się antypasożytnictwo. Jeśli zapalenie okrężnicy połączone jest z naruszeniem wątroby i trzustki, zaleca się stosowanie preparatów enzymatycznych – Creon, Pancreatin, Festal. Do zaparowania mianować lek przeczyszczający, na przykład "Dufalac". Jeśli wystąpił dysbakterioza, pre- i probiotyki pomogły dobrze. Mogą to być Bifidumbacterin, Lineks, Bifikol, Normobakt. Aby złagodzić ból, zastosuj środki antyspazowe – "Galidor", "Revalgin", "No-shpu".

Dieta na zapalenie jelita grubego

Aby zwiększyć skuteczność terapii lekowej, przyspieszyć odbudowę i zapobiec przejściu choroby do postaci przewlekłej, pacjentowi przepisano specjalną dietę. Początkowo powinien wypić dużą ilość wody, bulion dogrose i słodką herbatę bez cukru. Z tego powodu każde jedzenie powinno się odmówić.

Następnie dieta jest wybierana indywidualnie. I to zależy od objawów towarzyszących chorobie:

 • Kiedy zaparcia zaleca się spożywać pokarmy o łagodnym działaniu;
 • Jeśli biegunka utrzymuje się, surowe racje powinny być czasowo wyłączone z diety, w jakiejkolwiek formie, warzyw, świeżych produktów z kwaśnego mleka i zwykłego mleka;
 • Z wzdęcią należy porzucić produkty, które powodują proces fermentacji i fermentacji, na przykład winogrona, muffiny, kapusta, chleb żytni, fasola, ziemniaki.

Dieta na zapalenie jelita grubego powinna składać się wyłącznie z płynnych i półpłynnych potraw – śluzowych zbóż, klopsików, śmietanki, soufflera mięsnego. Możesz włączyć do garnka dietetycznego, suszonego białego chleba, omletu. Zaleca się wyłącznie ryby o niskiej zawartości tłuszczu, mięso, drób, uważane za bardzo użyteczne jelly. Produkty powinny być parowane, pieczone w piecu lub gotowane. Jedz małe posiłki i pij tyle wody, ile jest to możliwe.

Tradycyjne metody leczenia

Jeśli zdiagnozowano zapalenie okrężnicy jelita grubego w jelicie, leczenie można przeprowadzić przy pomocy tradycyjnej medycyny. Upewnij się, że w takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który uwzględnia indywidualne cechy pacjenta, jego stan ogólny, nasilenie choroby. Zastanów się nad najbardziej skutecznymi recepturami:

 • Konieczne jest mieszanie w równych proporcjach liści mięty, ziela dziurawca, owoców kminku i szałwii. Wlać szklankę wrzącej wody, napoju zimnego i naprężeń. Powstały środek powinien być podzielony na trzy części. W ciągu dnia przed wypiciem trzeba wypić wywar. Przebieg zabiegu wynosi 2 tygodnie.
 • Weź pół szklanki winogron i wymieszaj z pół litra wrzącej wody. Mieszaninę gotuje się przez 5 minut, oziębia i dodaje do niej łyżeczkę miodu. Ten lek należy spożywać 3 razy dziennie przed jedzeniem 100-150 gramów.
 • Wymieszaj 20 g szałwii, kwiatów rumianku i centaury, wlej szklankę wrzącej wody i gotuj przez kilka minut. Jak tylko kompozycja ochładza, jest ona filtrowana i pobierana kilka łyków co dwie godziny.
 • W termosie rano, połóż łyżkę nasion lnu i wlej szklankę wrzącej wody. Powinieneś wypić ten wlew przed snem.

Leczenie zapalenia okrężnicy obejmuje również przejście pewnych zabiegów fizjoterapeutycznych. Pacjent może również odwiedzić sanatorium w celach prewencyjnych. Podczas manipulacji medycznych pacjent powinien spoczywać sporo, spać jak najwięcej i całkowicie zrezygnować z wysiłku fizycznego.

Wnioski

Należy pamiętać, że zapalenie jelita grubego w ciężkich przypadkach może rozwinąć się w przewlekłą postać. Aby tego uniknąć, gdy pojawią się pierwsze objawy, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. W przeciwnym razie choroba może przebiegać do powstawania wrzodziejącego zapalenia okrężnicy. Dzieje się tak bardzo rzadko, ponieważ pacjent we właściwym czasie zwraca się do lekarza. Tylko w tym przypadku zagwarantowane jest pełne odzyskanie.